Технологія правильного внесення органічних добрив
Вартість рідких органічних добрив у Європі на сьогодні становить 8–10 €/м3. Загальна місткість лагун для зберігання гноївки на фермі, яка налічує 5–8 тис. голів свиней, становить близько 12–16 тис. м3. Залишається лише взяти і правильно використати вже наявні «кошти».
Способи внесення рідких органічних добрив
Усім відомо, що органічні добрива є найкращим носієм поживних елементів для рослин. Використовуючи їх, ми не тільки повертаємо украй потрібні для життя і розвитку рослин поживні речовини, а й підвищуємо родючість грунту, збільшуючи вміст гумусу й елементів живлення, та поліпшуємо його агрофізичні властивості, водний і повітряний режими.
Проте, як показує практика, за внесення одного і того самого виду добрива, наприклад гноївки, не завжди вдається отримати бажаний результат на полі. Насамперед це пояснюється рівнем збереження та засвоєння поживних елементів грунтом, що залежить від способу внесення рідких добрив.
Для забезпечення максимального збереження поживних речовин, що вносяться із органічним добривом, останнє потрібно загорнути в грунт не пізніше ніж через 5 год після внесення. Ідеальний варіант — внесення добрив із допомогою культиватора з приєднаними до його лап шлангами, якими в прокладені борозенки виливаються добрива і відразу загортаються грунтом. Проте тут слід відмітити і певні мінуси такого внесення: низьку продуктивність цього агрегату і значне часове обмеження щодо застосування (лише під час обробітку грунту). Адже всі технологічні операції в сільському господарстві мають свій чітко визначений час виконання.
Сьогодні в Україні досить поширеною технологією внесення органіки є спосіб розливання рідких добрив поверхнею поля із подальшим загортанням їх грунтообробними знаряддями. Для цього використовують спеціальні форсунки та дефлектори. Так, це справді досить дешевий, простий та продуктивний спосіб застосування рідких органічних добрив, який дає змогу вносити потрібну їхню кількість досить швидко, без прив’язки до часу, що є його основною перевагою порівняно з іншими способами.
Проте й тут є одне «але», а саме: забезпечення збереження поживності внесених добрив. На перший погляд сама процедура не викликає ніяких сумнівів: ми внесли органічну поживу для рослин, тож цілком справедливо розраховувати на непогані врожаї без застосування мінеральних добрив. А насправді це не так, тому що, як виявляється, за такого способу внесення у повітря випаровується до 70% наявного у гноївці азоту. Також втрачається істотна кількість й інших поживних елементів. До недоліків слід віднести і значну нерівномірність внесення за шириною захвату машини. Тож з огляду на зазначені плюси й мінуси такої технології потрібно обирати щось середнє між зручною можливістю поверхневого внесення гноївки і небажаними втратами поживних речовин.
Європейський досвід
У Європі найпоширеніший спосіб внесення — також виливання добрив на поверхню поля. Проте із використанням нових, сучасних і високоефективних, систем, які дають змогу рівномірно розподілити добрива всією шириною захвату машини та зменшити випаровування азоту до 20%. Система складається зі спеціального навісного механізму штангового типу із трубопроводами, якими на поверхню поля витікає гноївка. Ця система універсальна — вона, по суті, є окремим вузлом і може монтуватись на бочку будь-якої ємності незалежно від виробника.
«Серцем» системи є малий за геометричними розмірами, проте досить продуктивний прецезійний подрібнювач-розподілювач ExaCut. Він одночасно проводить подрібнення та розподілення матеріалу, що надходить із цистерни. Крім того, подрібнювальна головка оснащена сепаратором важких матеріалів, що знижує ризики механічного пошкодження під час роботи. Також у разі потреби подрібнювальна головка може поставлятись як окремий вузол, завдяки чому нею можна дооснастити будь-яку систему розподілення. Виготовляється вона у декількох варіантах і може мати 24/30/40/48 випускних шлангів діаметром 40 або 50 мм.
Дуже приємно відмітити, що на території України вже працює такий агрегат — система німецької компанії Vogelsang із робочою шириною 15 м, яка агрегатується із бочкою ємністю 18 м3. Власником цього агрегату є ПП «Агро-Новоселівка 2009», яке займається вирощуванням свиней та ВРХ абердин-ангуської породи. Директор підприємства, Олег Нестеренко, відмічає високу надійність та простоту використання агрегату. Керівник господарства задоволений результатом його застосування, що забезпечило підвищення ефективності самих добрив та менеджменту внесення. Адже завдяки рівномірності розподілення добрив зменшилась кількість їхнього внесення на одиницю площі (добрива не вносяться з врахуванням втрат), порівняно зі способом розливання, приблизно на 30–50%, що сприяє також підвищенню продуктивності праці на виконанні цієї операції.
А. Сухина, a.sukhina@univest-media.com