Спецможливості
Агробізнес

Пе­ре­ва­ги — за ку­ку­руд­зою

15.05.2013
1020
Пе­ре­ва­ги — за ку­ку­руд­зою фото, ілюстрація

На світовому ринку утримується високий попит на кукурудзу. Незважаючи на збільшення пропозиції внутрішнього ринку таке зерно залишається найприбутковішим для вітчизняних аграріїв. Тому не дивно, що за обсягами виробництва кукурудза вийшла на перші позиції зернової групи культур.

На світовому ринку утримується високий попит на кукурудзу. Незважаючи на збільшення пропозиції внутрішнього ринку таке зерно залишається найприбутковішим для вітчизняних аграріїв. Тому не дивно, що за обсягами виробництва кукурудза вийшла на перші позиції зернової групи культур.

О. Маслак,
канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК
Сумського національного аграрного університету

Підсум­ки вро­жаю’2012
По­тре­ба в ку­ку­рудзі і межі її за­сто­су­ван­ня не об­ме­жу­ють­ся ли­ше хар­чо­вим спо­жи­ван­ням. Ку­ку­руд­за нині — од­на з ос­­­нов­них зер­но­вих куль­тур, ак­тив­но ви­­ко­ри­с­то­ву­ва­них у хар­човій, ін­­дустріаль­ній, тва­рин­ницькій і ме­дичній га­лу­зях.
За­вдя­ки роз­ви­неній ге­не­тиці і тех­но­логії ви­ро­щу­ван­ня, вітчиз­няні аг­рарії до­ся­га­ють успіху в от­ри­манні ви­со­ких по­каз­ників її вро­жай­ності. Як­що у 2008–2009 рр. уро­жаї ку­ку­руд­зи ста­но­ви­ли 10—11 млн т, то ос­танніми ро­ка­ми во­ни зрос­ли май­же вдвічі, по­до­лав­ши 20-мільйон­ний рубіж. Ре­корд­ним став 2011 р., ко­ли вро­жай ку­ку­руд­зи сяг­нув 22,8 млн т. Цьо­му спри­я­ло роз­ши­рен­ня посівної площі. Зби­раль­на пло­ща під куль­ту­рою ста­но­ви­ла 4,4 млн га, що май­же на чверть пе­ре­ви­щи­ло по­пе­редній рівень. У струк­турі посівів ча­ст­ка ку­ку­руд­зи за ми­ну­лий рік зрос­ла від 13,1 до 17,2%. Мас­штабніше ви­роб­ництво ку­ку­руд­зи спо­с­теріга­ло­ся в Одеській (1097 тис. га), Дніпро­пе­т­ровській (996), Харківській та Пол­тавській (по­над 936 тис. га) об­ла­с­тях.
У 2012 р., порівня­но з по­пе­реднім ро­ком, уро­жайність ку­ку­руд­зи зни­зи­ла­ся. Як­що у 2011 р. во­на ста­но­ви­ла 64,4 ц/га, то ми­ну­ло­го ро­ку — на 16,5 ц/га мен­ше. На змен­шен­ня вро­жаю впли­ну­ли не­спри­ят­ливі по­годні умо­ви. У Дніпро­пе­т­ровській об­ласті вро­жай­ність ку­ку­руд­зи ста­но­ви­ла 17,3 ц/га, Одеській — 16,9, Ми­ко­лаївсь­кій — 24,9 ц/га. Тож внаслі­док по­су­хи в цих об­ла­с­тях втра­ти ся­га­ли тре­ти­ни очіку­ва­но­го вро­жаю. За­га­лом у 2012 р. ви­роб­ництво ку­ку­руд­зи на зер­но ста­но­ви­ло 20,9 млн т, що на 8% мен­ше об­сягів по­пе­ред­нь­о­го ро­ку.
На­явні ко­ли­ван­ня ви­роб­ництва не впли­ва­ють на внутрішнє спо­жи­ван­ня ку­ку­руд­зи. Для Ук­раїни ку­ку­руд­за є ек­с­порт­но-орієнто­ва­ною куль­ту­рою. Про­до­воль­че спо­жи­ван­ня цьо­го зер­на міні­маль­не. Тож більшість уро­жаю про­да­ва­ти­меть­ся на зовнішніх рин­ках. У по­точ­но­му мар­ке­тин­го­во­му році (МР, ли­пень 2012 — чер­вень 2013 р.) про­гно­зується ре­алізу­ва­ти на зовнішньо­му рин­ку 14 млн т ку­ку­руд­зи, з яких за ли­пень-гру­день 2012 р. уже ек­с­пор­то­ва­но 6,5 млн т.

Світо­ве ви­роб­ництво
Ку­ку­руд­за є ос­нов­ною фу­раж­ною куль­ту­рою у світі. Об­ся­ги її ви­роб­ницт­ва, за ви­нят­ком нинішньо­го се­зо­ну, по­стійно зро­с­та­ли, ад­же за по­до­рож­чан­ня енер­го­ре­сурсів ку­ку­руд­за є ос­нов­ною си­ро­ви­ною для ви­роб­ництва біо­ета­но­лу. За про­гно­за­ми Міністер­ст­ва сільсько­го гос­по­дар­ст­ва США (USDA), світо­ве ви­роб­ництво цьо­го зер­на у 2012/13 МР ста­но­ви­ти­ме 854 млн т, що на 3% по­сту­па­ти­меть­ся рівню по­пе­ред­нь­о­го ро­ку. На змен­шен­ня ви­роб­ництва впли­ну­ло зни­жен­ня вро­жай­ності, хо­ча посівна пло­ща під куль­ту­рою роз­ши­ри­ла­ся на 5 млн га.
Че­рез спе­кот­ну по­го­ду змен­шен­ня вро­жаю відбу­ло­ся в більшості країн — ос­нов­них ви­роб­ників ку­ку­руд­зи. Так, у США не­до­от­ри­ма­ли 13% уро­жаю, по­рівня­но з по­пе­реднім се­зо­ном, країнах ЄС-27 — 17%. Ра­зом з тим, збільши­ло­ся ви­роб­ництво в Ки­таї, Ар­ген­тині, Мек­сиці, ПАР та Ка­наді. Не­зва­жа­ю­чи на змен­шен­ня ви­роб­ництва у США, країна зби­рає тре­ти­ну світо­во­го вро­жаю та за­ли­шається ліде­ром за цим по­каз­ни­ком.

Спо­жи­ван­ня та торгівля
Змен­шен­ня об­сягів ви­роб­ництва ку­ку­руд­зи знизило рівень її використання. За да­ни­ми USDA, світо­ве спо­жи­ван­ня цьо­го зер­на по­сту­пається 2011 р., хо­ча пе­ре­ви­щує показники по­пе­редніх періодів. У по­точ­но­му се­зоні по­пит на це зер­но ста­но­вить май­же 868 млн т, що мен­ше, порівня­но з ми­ну­лим се­зо­ном, на 12 млн т. Та­ким чи­ном світові кінцеві за­па­си змен­шу­ють­ся. На­прикінці по­точ­но­го се­зо­ну во­ни про­гно­зу­ють­ся в ме­жах 117 млн т, що на 10% мен­ше рівня по­пе­ред­нь­о­го се­зо­ну.
Змен­шен­ня ви­роб­ництва впли­ває на зни­жен­ня світо­вої торгівель­ної ак­тив­ності. Не­зва­жа­ю­чи на те, що Ук­раїна в ми­ну­ло­му се­зоні обійшла Бра­зилію й підня­ла­ся на третє місце світо­во­го рей­тин­гу ек­с­пор­терів, че­рез зни­жен­ня вро­жаю ви­му­ше­на по­вер­ну­ти­ся до звич­но­го за ос­танні п’ять років чет­вер­то­го місця цьо­го пе­реліку. Бра­зилія у нинішньо­му се­зоні ста­не ліде­ром світо­во­го ек­с­пор­ту. Очікується, що країна ре­алізує на зов­ніш­ніх рин­ках 24,5 млн т, що більше на 2 млн, ніж показник експорту США. Цьо­го се­зо­ну Ар­ген­ти­на по­ста­вить на світо­вий ри­нок, за оп­ти­міс­тич­ни­ми про­гно­за­ми, 20 млн т, що більше, ніж у по­пе­ред­нь­о­му се­зоні. За­­ми­кає п’ятірку лідерів Індія, яка в по­­точ­­но­му році змо­же ек­с­пор­ту­ва­ти до 3 млн т ку­ку­руд­зи.
Ва­го­мим фак­то­ром роз­вит­ку світо­во­го рин­ку ку­ку­руд­зи та торгівлі цим зер­ном вва­жається на­ро­щу­ван­ня ви­­­роб­ництва біое­та­но­лу. Зро­с­та­ю­чий по­пит на це зер­но знач­но підви­щив­ся че­­­рез по­ши­рен­ня ви­­со­ко­е­фек­тив­но­го спо­­со­бу ви­роб­ництва паль­­но­го. Для при­кла­ду, у 2012 р. спо­жи­ван­ня ку­ку­руд­зи га­луз­зю тва­рин­ництва у США по­сту­па­ло­ся об­ся­гам пе­ре­роб­ки цьо­го зер­на на біое­та­нол. Уряд США пла­нує за­без­пе­чи­ти ви­роб­ництво у 2012 р. 30 млрд л ета­но­лу із зер­на і 3,8 млрд — із це­лю­ло­зи. На по­чат­ку 2012 р. уряд США відмінив по­дат­ко­вий кре­дит для ком­паній, що зай­ма­ють­ся ре­алізацією паль­но­го. То­му й на­далі посівні площі під ку­ку­руд­­зою роз­ши­рюва­ти­муть, що спри­я­ти­ме на­рощуван­ню об­сягів ви­­роб­ництва біоетано­лу.

Ціно­ва си­ту­ація
Світові ціни на ку­ку­руд­зу під впли­вом мінли­вих про­гнозів з ви­ро­щу­ван­ня цьо­го зер­на постійно ко­ли­ва­ли­ся, хо­ча й спо­с­теріга­ла­ся в першій по­ло­вині зер­но­во­го се­зо­ну тен­денція до їхньо­го по­сту­по­во­го зро­с­тан­ня. Та­ка си­ту­ація на сві­то­во­му рин­ку впли­ва­ла на фор­му­ван­ня цін в Ук­раїні. Вітчиз­ня­ний ри­нок ку­ку­руд­зи зни­зив свою ак­тивність на по­чат­ку 2013 р. Як наслідок, з се­ре­ди­ни лю­то­го ціни по­ча­ли зни­жу­ва­ти­ся. Ок­ремі пе­ре­роб­ни­ки Цен­т­раль­но­го і Східно­го регіо­нів Ук­раїни за­ку­по­ву­ва­ли фу­раж­ну ку­ку­руд­зу в се­ред­нь­о­му на 30–50 грн/т де­шев­ше порівня­но з по­чат­ком міся­ця. Так, діапа­зон цін по­пи­ту на зер­но­ву кукурудзу в пе­ре­роб­них підприємств Цен­т­раль­но­го ре­гіону ко­­ли­вається в ме­жах 1,84–1,95 тис. грн/т (EXW, фран­ко-склад ви­роб­ни­ка). За­­купівельні ціни на фу­раж­ну ку­ку­руд­зу в Східно­му регіоні ста­но­ви­ли 1,83–2,06 тис. грн/т.
Та­ка тен­денція ви­ник­ла че­рез ве­ли­ку кількість про­по­зицій зер­на. Та­кож од­нією з при­чин зни­жен­ня цін ста­ло те, що ча­с­ти­на пе­ре­роб­них підприємств уже сфор­му­ва­ла ре­зерв і при­зу­пи­ни­ла за­ку­півлю ве­ли­ко­то­вар­них партій цьо­го зер­на. За­купівельні ціни зни­жу­ва­ли та­кож й ек­с­порт­но-орієнто­вані ком­панії. Ра­зом з тим, нинішні ціни на ку­ку­руд­зу на 15% пе­ре­ви­щи­ли відповідний рівень ми­ну­ло­го ро­ку. Го­ло­вни­ми при­чи­на­ми цьо­го є змен­шен­ня світо­во­го ви­роб­ництва ку­ку­руд­зи та ут­ри­ман­ня по­пи­ту на ук­раїн­ську ку­ку­руд­зу з бо­ку країн-імпор­терів. За опе­ра­тив­ною інфор­мацією Міна­гро­політи­ки про рівень се­ред­нь­оз­ва­же­них за­купівель­них цін, ста­ном на 26 лю­то­го 2013 р. ку­ку­руд­за ко­ш­ту­ва­ла в се­ред­нь­о­му 1,94 тис. грн/т, тоді як мінімаль­на ціна ста­но­ви­ла 1,75, а мак­си­маль­на — 2,2 тис. грн/т. При цьо­му більш ви­сокі ціни зафіксо­ва­но в Ми­ко­лаївській, Хер­сонській та За­порізькій об­ла­с­тях; най­нижчі — в До­нецькій та Іва­но-Франків­ській об­ла­с­тях.

Еко­номіка гос­по­да­рю­ван­ня
Ку­ку­руд­за в по­точ­но­му мар­ке­тин­го­во­му році про­де­мон­ст­ру­ва­ла кра­щий еко­номічний ре­зуль­тат порівня­но з ін­ши­ми ви­да­ми зер­на. Як­що на по­чат­ку зер­но­во­го се­зо­ну (сер­пень-ве­ре­сень 2012 р.) ціни на більшість зер­но­вих куль­тур по­сту­па­ли­ся на 200–300 грн/т рівню по­пе­ред­нь­о­го ро­ку, то ку­ку­руд­за, навіть вра­хо­ву­ю­чи збільшен­ня про­по­зиції внутрішньо­го рин­ку, май­же не по­­­де­шев­ша­ла.
Про відсутність па­ри­те­ту цін між про­дукцією сільсько­го гос­по­дар­ст­ва та за­со­ба­ми ви­роб­ництва й ма­теріаль­ни­ми ре­с­у­р­са­ми по­ча­ли го­во­ри­ти ще в першій по­ло­вині 90-х років. Але й досі нічо­го не змі­ни­ло­ся. Ціни на ре­сур­си постійно зро­с­та­ють, а на про­дукцію сільсько­го гос­по­дар­ст­ва зміню­ють­ся здебільшо­го не на ко­ристь ви­роб­ників. То­му при­бут­ко­вим та­ке ви­­роб­ництво мож­на на­зва­ти умов­но. Гос­по­да­рю­ва­ти доцільно в то­му разі, як­що є мож­ливість роз­ши­ре­но­го ве­ден­ня га­лузі.
Зва­жу­ю­чи на ціни ре­алізації про­дукції, се­редні до­хо­ди на гек­тар ку­ку­руд­­­зи ста­нов­лять від 9 і ви­ще тис. грн. Вра­хо­ву­ю­чи ви­трати на її ви­ро­щу­ван­ня в ме­жах 4,5–5 тис. грн/га, ку­ку­руд­за на­ле­жить до най­при­бут­ковіших сіль­сь­ко­­го­с­по­дарсь­ких куль­­тур нинішньо­го се­зо­ну.

Про­гноз на но­вий уро­жай
На­весні пе­ред більшістю аг­раріїв по­­ста­ла ди­ле­ма ви­бо­ру ефек­тивніших сіль­сько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур. До­во­дить­ся ви­би­ра­ти кра­щу, здебільшо­го, між со­­няш­ни­ком, соєю і ку­ку­руд­зою. Вра­хо­ву­ю­­­чи ви­со­ку рен­та­бельність ку­­ку­руд­зи, об­ме­жен­ня на посіви со­няш­ни­ку, можна пе­ред­ба­чи­ти, що знач­на ча­с­ти­на площ бу­де відве­де­на під посіви са­ме ку­ку­руд­зи.
За оцінка­ми ек­с­пертів, ни­ніш­ньо­го ро­ку площі під ку­ку­руд­зою суттєво не змінять­ся віднос­но то­горіч­них. Пе­ред­ба­­чається засіяти ку­ку­руд­зою близь­­ко 4,5 млн га та роз­ра­хо­ву­ва­ти на по­над 23-мільйон­ний ва­ло­вий збір цьо­го зер­на. За­га­лом Ук­раїна до­сяг­ла мак­си­маль­них мас­штабів роз­вит­ку га­лузі. Ку­­ку­­­руд­зя­ний клин роз­ши­рив­ся до 4,7 млн га у 2012 р., що май­же на тре­ти­ну пе­ре­ви­щує пло­щу по­пе­ред­нь­о­го се­зо­ну.
Че­рез спе­кот­не та су­хе літо от­ри­ма­на вро­жайність не да­ла змо­ги ук­раїнським фер­ме­рам зібра­ти ре­корд­ний вал цьо­го зер­на. Ра­зом з тим, Ук­раїна по­кри­ває май­­­же 13% світо­во­го рин­ку ку­ку­руд­зи. По­даль­ше підви­щен­ня ви­роб­ництва мож­ли­ве шля­хом впро­ва­д­жен­ня кра­щих тех­но­логій ви­ро­щу­ван­ня, які да­дуть змо­гу підви­щи­ти вро­жайність на вже на­яв­них пло­щах. Ви­хо­дя­чи з но­вої стра­тегії ви­роб­ництва зер­но­вих та олійних куль­тур, в Ук­раїні пе­ред­ба­чається до­ве­с­ти ви­роб­ництво ку­ку­руд­зи до 30 млн т, з яких май­же 20 млн ек­с­пор­ту­ва­ти.
Особ­ливістю ви­ро­щу­ван­ня цієї куль­ту­ри є те, що три­валість зби­ран­ня не впли­ває на якість та об­сяг ви­роб­ництва зер­на. Окрім цьо­го, за су­хої по­го­ди зер­но ку­ку­руд­зи навіть по­кра­щує свої якісні по­­каз­ни­ки, стає сухішим, що змен­шує по­­даль­ші ви­т­ра­ти на складські по­слу­ги. У серпні-ве­ресні, за­леж­но від пе­­ріоду до­­з­рі­ван­ня, во­­логість зер­на в се­ред­нь­о­му ста­но­вить 20– 22%. За та­кої во­ло­гості або навіть ниж­чої вро­жай мож­на зби­ра­ти в зи­мо­вий та на­віть вес­ня­ний періоди. На це впли­ва­ють, окрім на­яв­ності вільних по­туж­но­с­тей для зберіган­ня, ще й інші фак­то­ри, а са­ме: технічне та ре­сурс­не за­без­пе­чен­ня, ціна на зер­но.
На­разі аг­ро­хол­дин­ги, які орен­ду­ють землі в різних регіонах Ук­раїни, фор­му­ють єди­ний ма­шин­но-трак­тор­ний парк та прак­ти­ку­ють пе­реміщен­ня техніки і сільсько­го­с­по­дарсь­ких ма­шин на се­зон­ні ро­бо­ти від однієї до іншої ви­роб­ни­чої філії. Це відби­вається на три­ва­лості зби­­­ран­ня вро­жаю. Ціно­ва си­ту­ація теж впли­ває на період зби­ран­ня. В ок­ремі мар­ке­тин­гові ро­ки роз­ра­хун­ки свідчи­ли про не­доцільність зби­ран­ня вро­жаю ку­­ку­руд­зи, оскільки про­ве­дені аг­ро­техніч­ні за­хо­ди не оку­по­ву­ва­ли­ся до­хо­да­ми, от­ри­ма­ни­ми від йо­го ре­алізації. То­му за зро­с­тан­ня цін на зер­но впро­довж мар­ке­тин­го­во­го ро­ку підви­щує­ть­ся зацікав­леність у зби­ранні та ре­алізації зер­на. Вра­хо­ву­ю­чи зро­с­та­ю­чий по­пит світо­во­го рин­ку, ви­ро­щу­ван­ня ку­ку­руд­зи бу­де еко­номічно ефек­тив­ним і в но­во­му зер­но­во­му се­зоні.

Інтерв'ю
Ів Піке, керівник підрозділу Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні
З бе­рез­ня цьо­го ро­ку підрозділ Crop Science ком­панії «Байєр» в Ук­раїні очо­лив Ів Піке. За до­волі ко­рот­кий час він уже встиг відвіда­ти прак­тич­но всі регіо­ни Ук­раїни та оз­най­о­ми­ти­ся
Нині соя — одна з головних культур у структурі посівних площ багатьох господарств в Україні. Чому так? Тому що соя — важлива сільськогосподарська культура, яку вирощують для отримання білка й олії. Унікальні властивості цієї культури... Подробнее

1
0