Спецможливості
Аналітика

Бю­д­же­ту­ван­ня аг­ро­ви­роб­ництва — 2017

07.01.2017
5479
Бю­д­же­ту­ван­ня аг­ро­ви­роб­ництва — 2017 фото, ілюстрація

Бюджет дає відповіді на головні питання: на які джерела та обсяги фі­­нан­сування можливо розраховувати в плановому періоді та яка частина загальних доходів залишиться для подальшого розвитку пріоритетів підприємства. Більш важливим під час фі­­нансового планування є формування дохідної частини бюджету.

 

 

 

 

Над­хо­д­жен­ня

Ме­тою фінан­со­во­го пла­ну­ван­ня є за­без­пе­чен­ня про­цесів ви­роб­ництва фінан­со­ви­ми ре­сур­са­ми. Тож го­ло­вним є виз­на­чен­ня струк­ту­ри та об­сягів над­хо­д­жень. За­га­лом фінан­сові ре­сур­си підприємств роз­поділя­ють­ся на власні та за­по­зи­чені. Власні фінан­сові ре­сур­си фор­му­ють­ся здебільшо­го за ра­ху­нок до­ходів від ре­алізації ви­роб­ле­ної про­дук­ції. Окрім цьо­го, до­хід­на ча­с­ти­на бю­д­жетів підприємств фор­му­єть­ся за ра­ху­нок над­хо­д­жень від розміщен­ня тим­ча­со­во вільних коштів на де­по­зит­них ра­хун­ках банківських ус­та­нов, на­­яв­ності цінних па­перів та от­ри­манні відпо­від­них дивідендів то­що.

Спе­цифікою сільсько­го­с­по­дарсь­ко­го ви­роб­ництва є три­валі ви­роб­ничі пе­­ріо­ди. У рос­лин­ництві во­ни ста­нов­лять, як пра­ви­ло, від 6 до 10 місяців. До то­го ж по­тре­ба у фінан­су­ванні ви­роб­ни­чих про­цесів є нерівномірною. У періоди підго­тов­ки та про­ве­ден­ня се­зон­них ро­­біт по­­тре­ба в ко­ш­тах знач­но зро­с­тає. Тож для своєчас­но­го за­без­пе­чен­ня по­треб підприємств роз­гля­да­ють­ мож­ли­вості за­лу­чен­ня зовнішніх коштів. До та­ких дже­рел на­ле­жить банківське кре­ди­ту­ван­ня, дер­жав­на підтрим­ка та за­­сто­су­ван­ня су­час­них фінан­со­вих інстру­ментів. 

Власні ре­сур­си

На по­чат­ку пла­ну­ван­ня над­хо­д­жень від ре­алізації влас­ної про­дукції не­об­хід­но про­ве­с­ти роз­ра­хун­ки про­гноз­них об­сягів ви­роб­ництва, виз­на­чи­ти­ся з об­­ся­гом то­вар­ної про­дукції та терміна­ми її про­да­жу. Під час пла­ну­вання об­сягів ре­алізації про­дукції не­обхідно вра­ху­ва­ти як ос­новні, так і до­дат­кові ка­на­ли збу­ту. При цьо­му до ос­нов­них ка­налів збу­ту про­дукції на­ле­жить ре­алізація пе­ре­роб­ним підприємствам та ком­паніям-трей­де­рам — для по­даль­шо­го ек­с­пор­ту. За ци­ми ка­на­ла­ми збу­ту по­куп­ця­ми про­­дукції мо­жуть бу­ти ко­мерційні струк­ту­ри, які за­ку­по­ву­ють про­дукцію в аг­рар­них підприємств, фор­­му­ють ве­ли­ко­то­варні партії на ло­каль­но­му рівні з на­ступ­ним про­да­жем для пе­ре­роб­ки чи ек­с­пор­ту. До дру­го­ряд­них ка­налів збу­ту про­дукції на­ле­жить її про­даж на­се­лен­ню в ра­ху­нок оп­­ла­ти праці, пай­о­ви­кам за орен­ду землі та май­на, а та­кож про­даж на місце­вих рин­ках че­рез власні ма­га­зи­ни та ларь­ки. 

У 2015 році аг­рарії ре­алізу­ва­ли 45,8 млн т зер­на, найбільше з яко­го ку­ку­руд­зи, а са­ме — 23,3 млн т. При цьо­му пе­ре­роб­ним підприємствам спря­мо­ва­но 3,3% за­галь­них об­сягів про­да­жу, пай­о­ви­кам надійшло 3,8%, ре­алізація на спо­жив­чо­му рин­ку ста­но­ви­ла 2,2%. Водночас найбільші об­ся­ги зер­на про­да­ва­ли іншим гос­по­да­рю­ю­чим суб’­єк­там, се­ред яких пе­ре­ва­жа­ли ко­мерційні струк­ту­ри.

Ре­алізація олійно­го насіння торік бу­ла на рівні 14,6 млн т, ос­но­ву яко­го ста­но­ви­ло насіння со­няш­ни­ку — 9,4 млн т. Подібно до струк­ту­ри ре­алі­зації зер­на за збуту олійно­го насіння доміну­ва­ли ко­мерційні струк­ту­ри. Їм аг­рарії про­да­ли по­над 92% то­вар­них об­сягів про­дукції. При цьо­му пе­ре­роб­ним підприємствам надійшло 5,9% за­галь­ної ре­алізації про­дукції, про­да­но на рин­ку — 1,5%.

 

За­га­лом за на­яв­ності ве­ли­ких об­сягів то­вар­ної про­дукції підприємства мо­жуть са­мостійно здійсню­ва­ти її ек­с­порт шля­хом ук­ла­ден­ня угод із по­ста­чан­ня про­дукції до пор­тів Чор­но­го мо­ря. Та­кий підхід до збу­ту пе­ред­ба­чає до­дат­кові логістичні ви­т­ра­ти, а відтак — і до­дат­кові ри­зи­ки. Тож під час пла­ну­ван­ня ек­с­порт­них по­ста­вок про­дукції слід ма­ти по­пе­редні до­мо­вле­ності з ком­паніями-по­куп­ця­ми.  

 

Ціни

Знач­ний вплив на про­гно­зу­ван­ня до­ходів май­бутніх періодів мають ціни Во­ни суттєво ко­ли­ва­ють­ся впро­довж мар­ке­тин­го­во­го періоду. Такі ко­ли­ван­ня мо­жуть ся­га­ти 50% від по­чат­ко­вої ціни, яка скла­ла­ся на рин­ку в період зби­ран­ня про­дукції. Як пра­ви­ло, на по­чат­ку зер­но­во­го се­зо­ну ціни най­нижчі та до­ся­га­ють сво­го піку за один-два мі­ся­ці до йо­го за­вер­шен­ня. За нинішніх умов роз­вит­ку аг­рар­но­го сек­то­ру та еко­номіки дер­жа­ви склад­но про­гно­зу­ва­ти ціно­ву си­ту­ацію май­бутніх періо­дів. На це впли­ва­ють тен­денції світо­во­го рин­ку, внутрішні об­ся­ги ви­роб­ництва та інфляційні про­це­си. Тож під час пла­ну­вання над­хо­д­жень май­бутніх періодів більш доцільним є ви­ко­ри­с­тан­ня фак­тич­них цін ре­алізації про­дукції звітно­го ро­ку, під­ви­­­ще­них до офіційного рівня інфляції.

За офіційною ста­ти­с­ти­кою, більшість про­дукції ре­алізують у першій по­ло­ви­ні мар­ке­тин­го­во­го ро­ку. Так, із за­галь­но­го об­ся­гу зер­на, про­да­но­го аг­раріями 2015-го, по­над 70% реалізували в липні-грудні. Подібне відбу­ва­ло­ся з олій­ним насінням. Понад 75% то­вар­но­го насіння знай­ш­ло своїх по­купців у дру­го­му півріччі. Це пов’яза­но з тим, що аг­рарії ма­ють значні внут­ріш­ні та зовнішні фінан­сові зо­бов’язан­ня, які на­ма­га­ють­ся змен­ши­ти або ліквіду­ва­ти за ра­ху­нок до­хо­дів, от­ри­ма­них від про­да­жу вро­жаю.

Ціни на зер­но та олійне насіння по­точ­но­го зер­но­во­го се­зо­ну є ви­щи­ми порів­ня­но з по­пе­реднім. За опе­ра­тив­ною інфор­мацією Міна­гро­політи­ки, ста­ном на 25 ли­с­то­па­да 2016 ро­ку се­ред­нь­оз­ва­жені за­купівель­на ціна пше­ниці третього кла­су ста­но­ви­ла 4,23 тис. грн/т, що пе­ре­ви­щує ціну відповідно­го періоду ми­ну­ло­го ро­ку на 22%, пше­ниці шостого кла­су — 4,0 тис. (+24%), яч­ме­ню третього кла­су — 3,77 тис. (+15%), ку­ку­руд­зи — 4,17 тис. (+35%). Своєю чер­гою, со­няш­ник по­до­рож­чав до 10,0 тис. грн/т, що на 8% ви­ще за ми­ну­лорічний рівень, соя — 10,8 тис. (+24%), ріпак — 11,2 тис. (+39%). 

За да­ни­ми Національ­но­го бан­ку Ук­раїни, про­гноз­ний рівень інфляції у 2016 році ста­но­вить 12,4%, тож за виз­на­чен­ня до­ходів май­бут­нь­о­го періоду мож­на ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти фак­тичні ціни ре­аліза­ції зер­на підви­щені на 12,4%. 

Ра­зом з тим, ма­ю­чи по­зи­тив­не саль­до в річно­му плані до­ходів та ви­датків підприємства, в ок­ремі періоди мо­же про­ра­хо­ву­ва­ти­ся дефіцит обіго­вих коштів. Тож аг­рарії ви­му­шені роз­гля­да­ти мож­ли­вості за­лу­чен­ня зовнішніх фінан­со­вих ре­сурсів.

Банківське кре­ди­ту­ван­ня

Од­ним із по­ши­ре­них ме­ханіз­мів за­­лу­чен­ня зовнішніх коштів є бан­ківське кре­ди­ту­ван­ня. За­га­лом суб’єкти аг­рар­но­го сек­то­ру в Ук­раїні стали при­ваб­ли­ви­ми парт­не­ра­ми для банківських ус­та­нов. Так вітчиз­ня­не сіль­ське гос­по­дар­ст­во вп­ро­довж ос­тан­ніх двох років ви­роб­ляє по­над 10% ВВП, та нині за­без­пе­чує по­над 40% ва­лют­ної ви­руч­ки Ук­раїни. До то­го ж відбу­ває­ть­ся зро­с­тан­ня ча­ст­ки кре­дитів сільсько­го гос­по­дар­ст­ва в за­­галь­­но­му порт­фелі кре­­дитів юри­дич­них осіб. Як­що за під­сум­­ка­ми пер­шо­го півріччя 2014 ро­ку цей по­каз­ник ста­но­вив 7,1%, то за від­повідний період 2016-го, зріс до 7,3%.

За оцінка­ми Міна­гро­політи­ки, че­рез при­пи­нен­ня спеціаль­но­го ре­жи­му зі спла­ти ПДВ у 2017 ро­ку збіль­шить­ся де­­фіцит обіго­вих коштів на су­му близь­ко 30 млрд грн. Водночас для ба­га­ть­ох аг­­ро­підприємств кре­ди­ту­ван­ня за­ли­ша­єть­ся не­по­силь­но до­ро­гим інстру­мен­том за­лу­чен­ня зовнішніх коштів.

Банкіри виділя­ють спе­цифічні та за­­­­­­­­­гальні фак­то­ри, які стри­му­ють роз­ви­ток аг­ро­кре­ди­ту­ван­ня. До спе­цифічних від­но­сять: слаб­ку якість фінан­со­во­го пла­ну­ван­ня, обліку і звітності, відсутність до­стовірної ста­ти­с­ти­ки зем­ле­ко­ри­с­ту­ван­ня та ліквідної за­ста­ви. За­­галь­ні чин­ни­ки про­дик­то­вані низь­ким рівнем за­хи­с­ту прав кре­ди­торів та інве­с­торів, ви­со­кою вартістю кре­дитів. 

 

Нині банківські ус­та­но­ви дек­ла­ру­ють став­ки за ко­ри­с­ту­ван­ня кре­ди­та­ми, вра­хо­ву­ю­чи до­дат­кові по­слу­ги (комісії) під час оформ­лення до­ку­ментів від 18 до 24%. Вартість кре­дитів най­б­лиж­чи­м часом, скоріше за все, за­ли­шить­ся на та­ко­му рівні. Тож доцільним бу­де впро­ва­д­жен­ня на­ступ­ного бю­д­жет­но­го періоду дер­жав­ної підтрим­ки для аг­раріїв на ком­пен­сацію відсотків за ко­ри­с­ту­ван­ня банківськи­ми кре­ди­та­ми. Ра­зом з тим,  щоб в аг­рар­ний сек­тор за­лу­ча­ти фінан­сові ре­сур­си на вигідних умо­вах, потрібно зна­хо­ди­ти нові ефек­тивні інстру­мен­ти.

 

Аг­рарні роз­пи­с­ки

Крім кла­сич­но­го кре­ди­ту­ван­ня, бан­­кіри про­по­ну­ють аг­раріям век­селі, фак­то­ринг, ак­ре­ди­ти­ви, га­рантії, а та­­кож аг­рарні роз­пи­с­ки. Це бор­гові зо­­бов’язан­ня, які повністю за­без­пе­чені за­ста­вою май­бут­нь­о­го вро­жаю. В Ук­раїні за­кон про аг­ро­роз­пи­с­ки ухвалили 2012 року, але цей інст­ру­мент за­пра­цю­вав ли­ше 2015-го. То­ді в Пол­тавській об­ласті ре­алізо­ву­вали пілот­ний про­ект, за яким ви­да­ли 10 аг­рар­них роз­пи­сок на 40 млн грн. До­дат­ко­во 50 аг­ро­роз­пи­сок на 120 млн грн ви­да­ли поточного року.

Аг­рарні роз­пи­с­ки як фінан­со­вий інстру­мент дає мож­ливість аг­раріям от­ри­ма­ти не­обхідні ви­роб­ничі або фінан­сові ре­сур­си для ви­ко­ри­с­тан­ня в гос­по­дарській діяль­ності з відтермінуванням оп­ла­ти за ко­ри­с­ту­ван­ня ними. Вартість ко­ри­с­ту­ван­ня та­ким фінан­со­вим інстру­мен­том ста­но­вить переважно від 16 до 22%. Про­те він має більш спро­ще­ну про­це­ду­ру оформ­лен­ня до­ку­ментів та ло­яльніші ви­мо­ги до за­ста­ви. 

Дер­жав­на підтрим­ка

Під час пла­ну­вання до­хід­ної ча­с­ти­ни бю­д­жетів підприємств потрібно вра­хо­ву­ва­ти всі мож­ли­вості до­дат­ко­во­го за­лу­чен­ня коштів, пе­ред­ба­че­них дер­жав­ни­ми про­гра­ма­ми. Ос­нов­ною про­гра­мою дер­жав­ної підтрим­ки 2017 ро­ку є зде­шев­лен­ня вар­тості ко­ри­с­ту­ван­ня кре­ди­та­ми. За чинним По­ряд­ком ви­ко­ри­с­тан­ня коштів, пе­ред­ба­че­них у дер­жав­но­му бю­д­жеті для фінан­со­вої під­трим­ки за­ходів в аг­ро­про­мис­ло­во­му ком­плексі шля­хом зде­шев­лен­ня кре­ди­тів (По­ста­но­ва КМУ від 29 квітня 2015 №300), 2016-го ком­пен­сацію на­даю­ть за на­ра­хо­вані і спла­чені  по­точ­ного року відсот­ки за ко­ри­с­ту­ван­ня кре­ди­та­ми у розмірі 50% облі­ко­­­вої став­ки Національ­но­го бан­ку. При цьо­му су­ма відсотків за ко­ри­с­ту­ван­ня кре­ди­та­ми мо­же пе­ре­ви­щу­ва­ти обліко­ву став­ку НБУ в ме­жах трьох відсот­ко­вих пунктів. Водночас ви­т­ра­ти з на­дан­ня інших бан­­ківських по­слуг, пов’я­за­них з ук­ла­дан­ням кре­дит­но­го до­го­во­ру (роз­ра­хун­ко­ве об­слу­го­ву­ван­ня кре­ди­ту, роз­гляд кре­дит­но­го про­ек­ту, уп­равління кре­ди­та­ми, кон­суль­таційні по­слу­ги то­що), не підля­га­ють ком­пен­сації. 

Ком­пен­сації підля­га­ють відсот­кові став­ки за кре­ди­та­ми, за­лу­че­ни­ми для по­крит­тя ви­т­рат, пов’яза­них із за­купів­лею палив­но-ма­с­тиль­них ма­теріалів, на­­сіння, до­б­рив, за­собів за­хи­с­ту рос­лин, оп­ла­ти робіт (по­слуг) із підго­тов­ки та об­роб­ки ґрун­ту, посіву, за­хи­с­ту рос­лин від хво­роб і шкідників, уне­сен­ня до­б­рив та піджив­лен­ня, зби­ран­ня вро­жаю, а та­кож ок­ремі тех­но­логічні про­це­си тва­рин­ництва. За­га­лом за цією про­гра­мою пе­ред­ба­чено виділи­ти 300 млн грн із дер­жав­но­го бю­д­же­ту 2017 ро­ку.

До­дат­ко­вою дер­жав­ною підтрим­кою ви­роб­ників зер­на бу­де участь в аван­су­ван­ні ви­роб­ництва шля­хом ук­ла­ден­ня фор­вард­них кон­трактів із дер­жав­ним опе­ра­то­ра­ми. Так, Дер­жав­на про­до­воль­чо-зер­но­ва кор­по­рація Ук­раїни (ПАТ «ДПЗКУ») вже роз­по­ча­ла про­гра­му за­купівлі зер­на май­бут­нь­о­го вро­жаю. Це пер­ший етап мас­штаб­ної фор­вард­ної про­гра­ми, у рам­ках якої пла­нують про­аван­су­ва­ти аг­раріїв на су­му більш як 1 млрд грн. Цей етап сто­сується підприємств, які ма­ють посіви ози­мих зер­но­вих куль­тур уро­жаю 2017 ро­ку. Впер­ше за період діяль­ності кор­по­рації фор­вардні за­купівлі роз­по­чи­на­ти­муть во­се­ни, щоб аг­рарії вже на по­чат­ку но­во­го ка­лен­дар­но­го ро­ку от­ри­ма­ли аван­сові ко­ш­ти. Та­ким чи­ном їх ви­ко­ри­с­та­ють для вчас­но­го про­ве­ден­­ня вес­ня­но-по­льо­вих робіт, за­купів­лі де­ше­вших за­собів за­хи­с­ту рос­лин та паль­но­го ще до по­чат­ку се­зо­ну. Тож регіональні відділи та філії ПАТ «ДПЗКУ» вже го­тові прий­ма­ти за­яв­ки та до­ку­мен­ти від ви­роб­ників зер­на на участь у пер­шо­му етапі про­гра­ми фор­вард­них за­купівель. Після підпи­сан­ня до­го­во­ру в січні-лю­то­му 2017 ро­ку аг­ропідприємства от­ри­ма­ють по­пе­ред­ню оп­ла­ту. Аван­со­вий платіж за тон­ну  пше­ниці або яч­ме­ню ста­но­ви­ти­ме 2 010 грн з ура­ху­ван­ням ПДВ. Навесні пе­ред­ба­чають чер­го­ве пе­ре­ра­ху­ван­ня коштів за май­бут­ню про­дукцію.

За­га­лом Дер­жав­ним бю­д­же­том 2017 ро­ку, окрім ви­ще­заз­на­че­но­го, пе­ред­ба­чено за­про­ва­д­жен­ня фінан­су­ван­ня за про­гра­ма­ми «Фінан­со­ва підтрим­ка сіль­госпто­ва­ро­ви­роб­ників» (код про­грам­ної кла­сифікації ви­датків 2801580) на 1473 млн грн, «Дер­жав­на підтрим­ка роз­вит­ку хме­ляр­ст­ва, за­кла­ден­ня мо­ло­дих садів, ви­но­град­ників та ягідників і на­гляд за ни­ми» (КПКВК 2801350) — 75 млн грн, «Фінан­со­ва підтрим­ка за­ходів в аг­ро­про­мис­ло­во­му ком­плексі» — 55 млн грн. Тривають ро­бо­ти з роз­роб­лен­ня ме­ханізмів дер­жав­ної підтрим­ки за ци­ми про­гра­ма­ми.

Висновки

На­леж­на підго­тов­ка бю­д­же­ту як го­ло­вно­го фінан­со­во­го до­ку­мен­та під­приємства є за­по­ру­кою йо­го си­с­тем­ної діяль­ності в май­бут­нь­о­му. В умо­вах не­стабільної еко­номічної си­ту­ації, знач­них ко­ли­вань цін на сільсько­го­с­по­дарсь­ку про­дукцію та ма­теріаль­но-технічні ре­сур­си зро­с­тає роль пла­но­вих фінан­со­вих до­ку­ментів. До їх підго­тов­ки ма­ють до­лу­ча­ти­ся всі фахівці, ад­же їх ос­но­вою є на­ту­ральні по­каз­ни­ки ви­датків та об­сягів ви­роб­ництва про­дукції, які в по­даль­шо­му під час уза­галь­нення пла­но­во-фінан­со­вих служб зна­хо­дять відо­б­ра­жен­ня у вартісно­му ви­разі. Роз­робляючи зве­де­ні бю­д­жети, слід ви­ва­же­но підхо­ди­ти до пла­ну­ван­ня над­хо­д­жень підприємств та в разі по­тре­би зна­хо­ди­ти ефек­тивніші мож­ли­вості за­лу­чен­ня до­дат­ко­вих фінан­со­вих ре­сурсів. 

 

О. Мас­лак, канд. еко­ном. на­ук, керівник Цен­т­ру стра­тегічних досліджень АПК  

Сумс­ький національ­ний аг­рар­ний універ­си­те­т

 

Інформація для цитування

Бюджетування агровиробництва 2017 року/ О. Маслак // Пропозиція. — 2016. — № 12. — С. 44-46

 

 

 

 

 

Інтерв'ю
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0