Пневматика і добрива
Сьогоднішні ціни на мінеральні добрива нікого не радують. Проте відмова від них — це прямий шлях до зниження урожайності сільськогосподарських культур. Тож нині багато хто задається питанням, як можна збільшити ефективність їхнього застосування, яка насамперед залежить від точності розподілення мінеральних добрив полем.
Сьогоднішні ціни на мінеральні добрива нікого не радують. Проте відмова від них — це прямий шлях до зниження урожайності сільськогосподарських культур. Тож нині багато хто задається питанням, як можна збільшити ефективність їхнього застосування, яка насамперед залежить від точності розподілення мінеральних добрив полем.
А. Сухина
a.sukhina@univest-media.com
Способи внесення
Найпоширенішим способом внесення мінеральних добрив є їхнє розкидання поверхнею поля. Для цього використовують спеціальні машини із різноманітними робочими органами.
Робота переважної більшості сучасних машин для розсівання мінеральних добрив грунтується на застосуванні трьох типів розсівальних апаратів — відцентрових, шнекових і пневматичних, причому понад 95% світового ринку становлять саме відцентрові розкидачі.
Про переваги і недоліки використання відцентрових машин для внесення мінеральних добрив ми писали на сторінках нашого журналу («Пропозиція», 2013 р., №11), проте частково нагадаємо.
«Позитивними якостями відцентрових апаратів, завдяки яким вони одержали таке широке визнання, є простота конструкції, надійність у роботі, велика робоча ширина захвату та прийнятна рівномірність (нерівномірність не перевищує 15%) розсівання гранульованих і крупнокристалічних добрив. А суттєвими їхніми недоліками є непридатність для розсівання пилоподібних матеріалів, вплив вітру на їхню роботу та нерівномірне розсівання добрив шириною смуги: по сліду агрегату добрива розсівається найбільше, тобто його щільність максимальна, а в міру віддалення від цього сліду вона поступово зменшується до нуля. Тому для забезпечення потрібної рівномірності суміжні смуги розсівання добрив слід перекривати, причому що більша щільність добрив по сліду агрегату, то має бути більшим перекриття смуг, а це — зниження робочої ширини захвату машини».
Крім того, навіть використовуючи високоякісні добрива, ми не застраховуємо себе від утворення пилоподібної фракції, адже добрива контактують із різноманітними механізмами розкидача і зазнають руйнування. Окрім нерівномірності внесення пилоподібного матеріалу, є ще одна проблема під час розсівання їх полем. Пилоподібна фракція, яка погано розсівається, розноситься вітром на значні відстані, неефективно використовується рослинами, а за підживлення культур взагалі завдає їм шкоди, оскільки осідає на листі і викликає опіки.
Зважаючи на цю проблему, частина вчених усе ж продовжує працювати над винайденням та виготовленням машин для рівномірного внесення навіть пилоподібних матеріалів. Зокрема, на увагу користувачів заслуговує пневматичний розсівач мінеральних добрив компанії Rauch AGT 6036, який хоч і не на 100%, але все-таки краще справляється із поставленим завданням.
Це штанговий розкидач мінеральних добрив, внесення яких відбувається за допомогою пневматики. Загалом технологічний процес машини відбувається таким чином: добрива дозуються із бункера за допомогою котушкового висівного апарата і розподіляються на кілька потоків. Кожен потік добрив через окремий інжектор надходить у матеріалопровід, де захоплюється повітряним потоком, що створюється вентилятором, транспортується ним по ширині захвату машини та, ударяючись об розсівачі, розподіляється поверхнею поля.
Перевагами цього способу внесення, порівняно із відцентровими машинами, є можливість роботи у вітряну погоду, висока рівномірність розсівання добрив і здатність до внесення пилоподібних добрив та добрив, гранули яких легко руйнуються. Однак пневматичний апарат значно складніший за конструкцією і більш енергоємний, що призводить до здорожчання його експлуатації.
Rauch AGT 6036
Для забезпечення високої змінної продуктивності розкидач мінеральних добрив насамперед має бути оснащений великим бункером для добрив, адже від його об’єму залежить кількість зупинок для завантаження, а це — дорогоцінний робочий час. Ємність бункера «нашого» розкидача становить 6300 л. Крім того, на продуктивність агрегату впливає і ширина захвату розкидача. AGT 6036 оснащено унікальним розсіювальним апаратом із шириною захвату 36 м. Крім того, ці розкидачі мажуть комплектуватися штангами 30 та 32 м. Робоча швидкість агрегату, наприклад під час внесення сечовини у нормі 250 кг/га, становить
15 км/год. Завдяки такому вдалому поєднанню змінна продуктивність становить від 300 до 500 га.
Дозування добрив відбувається з допомогою шести дозувальних елементів, які розміщені поперек напрямку руху агрегату (по три з кожного боку) під бункером із добривами. Дозувальний пристрій приводиться у рух за допомогою гідроприводу, що дає змогу безступінчасто регулювати норму внесення добрив.
Наперед скажемо, що штанга для внесення мінеральних добрив також складається із шести секцій та має по п’ять розпилювачів кожна, тобто по одному дозувальному механізму на секцію. Відстань між розпилювачами кожної секцію становить 1,2 м (одна секція «відповідає» за 6-метрову ділянку поля).
Після дозувального пристрою добрива потрапляють у спеціальну магістраль та повітряним потоком транспортуються через інжектори до висівних органів. Матеріал під тиском повітря розганяється і нагнітається у трубки, звідки підводиться до розпилювачів.
Принцип подавання повітря влаштовано так, що після набрання розгону матеріал змінює свій напрямок руху всього один раз, знижуючи таким чином рівень травмування добрив до мінімуму. Під тиском повітря добрива потрапляють на спеціальні відбивні пластинки та рівномірно розподіляються поверхнею поля незалежно від аеродинамічних властивостей та умов навколишнього середовища.
Всіма шістьма секціями можна керувати окремо і відповідно змінювати норму внесення на кожній секції або за потреби взагалі відключати ту чи іншу з них (робота за технологічними картами та на краю поля).
Перевірку норми внесення проводять тільки на одному із шести дозувальних валів. Для випорожнення бункера від залишків матеріалу відкриваються усі шість повітряних коробів, і матеріал висипається під бункер між колесами.
Повітряний потік
створюється з допомогою двох вентиляторів, які мають спільну вісь і приводяться у рух за допомогою одного гідромотора. Швидкість повітряного потоку становить близько 30 м/с, а це не мало не багато — 108 км/год. Привід самого гідромотора — від ВВП трактора, для приведення якого в дію потрібно від 650 до 1000 об./хв (до того ж, слід сказати, оберти вентилятора за зміни обертів ВВП залишаються стабільними).
Штанга розкидача з кожного боку має по три секції, які виконані із високоякісної сталі. Її складання та розкладання відбувається з допомогою гідравліки. Для досягнення транспортної ширини (3 м) кожна зі сторін складається втричі. Перехід із транспортного положення у робоче відбувається всього за 90 с. Штанги AGT сконструйовані таким чином, щоб мати високу стабільність, великий термін експлуатації і легке очищення. Несучі труби штанг одночасно є робочими трубами для транспортування матеріалу. Вся штангова система навішується на дві вільні трапеції, які забезпечують стабільну роботу штанги у полі.
Завдяки оптимальному поєднанню трапецій та амортизаційної системи з азотними балонами і гідропневматичній підвісці розкидача агрегат може досягати доволі високої робочої швидкості у полі, а також під час транспортування дорогами. Опційно штанги можна оснастити захистом зовнішніх секцій від наїзду на перешкоди. Крім того, управління штангою може відбуватися повністю в автоматичному режимі — з допомогою використання автоматичної системи ведення штанг Distance-Control (ультразвукові сенсори допомагають вести штанги на оптимальній висоті і з оптимальним нахилом щодо посівів).
Управління та налаштування AGT 6036 проводиться через RAUCH-ISOBUS термінал QUANTRON-I. Для простого управління і використання розкидачів термінал оснащено мультифункціональним джойстиком. Усіма функціями штанги можна управляти саме через цей джойстик, а також з його допомогою відбувається активація роботи секцій штанг і автоматичне вирівнювання всієї штанги.
Термінал також слугує для оптимізації робочого процесу та для зручнішої роботи оператора, завдяки йому можна:
перевіряти основні налаштування норми внесення (якість калібрування добрив, швидкість руху, ширину захвату);
зберігати різні норми внесення та використовувати ці параметри під час руху, а також здійснювати відсоткове коригування;
завжди мати «перед очима» актуальні дані на моніторі: показники норми внесення, швидкості руху, пройденого шляху, рівня добрив у бункері;
отримувати графічну інформацію про роботу секцій (включені/виключені);
інформацію про планову і фактичну норми внесення для кожної секції;
виконувати складання/розкладання штанг;
зберігати дані з 20 ділянок.
Опційно також доступний термінал Mller Comfort із додатками Section Control і Track Leader II для автоматичного відключення секцій на розворотах і можливості паралельного руху за допомогою GPS. Альтернативно також можливе управління із терміналом John Deere Section Control (з модулем Spreader Prо).
Для стабільної роботи агрегату в полі та на дорозі, під час переїздів, розкидач оснащено гідропневматичною підвіскою, яка забезпечує найвищу безпеку руху на швидкості до 40 км/год. Під час проходження поворотів система AGT «нахиляється» до центра повороту, щоб знизити відцентрову силу.
«Інтелектуальна», керована електронікою, підвіска дає змогу не тільки рухатися полем із високою швидкістю, але й водночас стабільно вести штанги.
Також розкидач оснащено двоконтурною пневматичною
гальмівною системою.
Агрегатується розкидач із трактором потужністю не менше ніж 180 к. с., гідросистема трактора повинна мати: один гідровихід двосторонньої дії, один — односторонньої дії і один вільний вихід для зливання оливи. Продуктивність гідросистеми трактора має забезпечувати подавання оливи на рівні 60 л/хв за тиску 180 бар. Розмір ВВП — 1 3/8’’, 8-шліцевий, 1000 об./хв.
Висновок. Проаналізувавши технічні дані та можливості цього агрегату, можна відмітити низку позитивних моментів:
збільшена продуктивність завдяки збільшенню робочої ширини розсівання мінеральних добрив і зменшенню кількості проходів полем;
зменшення кількості проїздів агрегату полем (економія пального);
зниження залежності від погодних умов (завдяки особливому розміщенню розсівальних консолей: добрива розкидаються поблизу поверхні грунту, максимальна дальність польоту — 2 м);
оптимальне розподілення добрив полем незалежно від їхньої якості: матеріал вноситься точно в необхідну ділянку поля (до того ж якість придбаних добрив, тобто їхній гранулометричний склад, відіграє другорядну роль);
можливість роботи за технологічними картами у системі точного землеробства та точніше виконання операції внесення на краю поля, що сприяє економнішому використанню добрив.
До негативних сторін використання цього агрегату можна віднести високу вартість та складну конструкцію самого розкидача добрив, що ускладнює його експлуатацію. Тому перед прийняттям рішення щодо його придбання слід обов’язково вияснити ситуацію стосовно наявності запасних частин в Україні та кваліфікаційного рівня сервісного персоналу
дилера компанії.