«Лімагрейн». На порядку денному — ріпак
Ріпак — чи не найпопулярніша в Україні олійна культура, орієнтована на експорт . Про це свідчать і площі, що займає ця культура, і врожаї, що їх збирають вітчизняні аграрії. Попри ринкові тенденції, зміну кон’юнктури ринку, логістичні складності і звісно те, що культура у вирощуванні не така вже й проста, вирощувати ріпак рентабельно (наразі за рівнем рентабельності він поступається хіба що сої та соняшнику).
То ж не дивно, що в сезоні 2023–2024 аграрії збільшили посівні площі ріпаку, але загалом це не вплинуло суттєво на об’єм виробництва, адже врожайність очікується дещо нижчою порівняно з минулим сезоном.
Про ріпакові актуальності та перспективи говоримо з Артемом Юр’євим, експертом у вирощуванні ріпаку, продукт-менеджером із розвитку зернових культур та озимих ріпаків компанії «Лімагрейн Україна».
Пане Артеме, що Ви можете сказати про ріпаковий сезон 2023–2024?
— На мою думку, цей сезон був не таким вдалим, як попередні два. Два роки сприятливі умови буквально рятували посіви ріпаку. А от цей сезон не такий сприятливий. Ми б могли і 1,5 млн засіяти озимого ріпаку, якби і в другій половині серпня була волога. Але, після середини серпня почалася посуха, і через дефіцит вологи у ґрунті частина аграріїв вирішила не сіятися, хоча насіння у них було закуплене. Відповідно, сходи на пізніх посівах отримали тільки у листопаді — нерівномірні і без нормальної густоти. Багато кому доводилось вибраковувати такі посіви. Тому і бачимо такі цифри по Україні. Це не стосується господарств Західної України, де, дякувати Богу, все було більш менш стабільно.
Нестача вологи спричинила пізню появу сходів, які у фазі 3–4 листків увійшли в зиму.Тобто рослини не заклали потенційну врожайність. Та й брак вологи, що спостерігався в ґрунті через досить суху другу половину весни (квітень), та травневі приморозки зашкодили чималій кількості посівів, особливо в центральних та східних регіонах, болюче вдарили по потенціалу врожайності.
Вже почали збирати ріпак у більшості областей і бачимо, що розраховувати на врожай більший за 3,5–3,7 млн т не доводиться.
Буквально через місяць аграрії розпочнуть сіяти озимий ріпак уже під сезон 2024–2025. Що Ви думаєте про перспективи цього сезону?
— З огляду на світові тенденції щодо запасів зернових, зокрема пшениці та кукурудзи (спостерігається певне їхнє скорочення) гадаю, що і в Україні це може відбитися на площах під озимий ріпак: збільшуватися, на мою думку, вони не будуть, а от під озиму пшеницю та кукурудзу можуть зрости. Час покаже, як воно буде, але можу сказати одне — ріпак сіяли і сіяти будуть! Навіть у південних регіонах, які щонайбільше потерпають від посушливих та спекотних умов. Варіюватимуть у строках сівби, залежно від наявної вологи, підбором гібридів різного строку сівби. Є продукти рекомендовані для ранніх термінів посіву, які можна висівати з кінця липня і мають більш повільний осінній розвиток. А є більш для пізніх, які висівають у серпні-вересні, і за максимально короткий проміжок часу встигають наростити оптимальну вегетативну масу. У лінійці гібридів «Лімагрейн» є декілька «швидких» гібридів озимого ріпаку, які придатні для вирощування в південних областях. Це, зокрема, ЛГ АВІРОН, який має чудові темпи як осіннього, так і весняного розвитку. Такі самі властивості мають гібриди ЛГ АУСТІН та АМБАССАДОР. Усі три продукти досить перспективні щодо темпів росту та пристосування до умов регіону.
З кожним роком зміни клімату все відчутніші в Україні — календарні сезоні зміщуються у часі, терміни вегетації культур «молодшають», дощів меншає, температури зростають…Як призвичаїтися до таких змінних умов, як правильно обрати гібрид ріпаку, щоб перестрахуватися від негативного впливу погодних умов і врешті решт отримати врожай?
— Гібридів ріпаку на ринку представлено чимало, але важливо проаналізувати, який з них найкраще придатний для умов конкретного господарства. Господарям потрібно вивчати власні поля, заздалегідь досліджувати та намагатися мінімізувати виробничі ризики протягом сезону ще на етапі вибору гібридів. Агрономи мають обирати гібриди, максимально толерантні та стійкі проти поширених хвороб і захворювань та ті, що мають найбільший запас «міцності» проти несприятливих факторів, що обмежують урожайність, — морозо- та посухосостійкі, пластичні до умов живлення, стійкі до розтріскування стручків тощо...
Та, як би там не було, якогось одного ідеального гібрида не існує! Але будь-який високотехнологічний гібрид добре реагує на правильну технологію вирощування, вибір якої, насамперед, залежить від умов регіону вирощування.
Яким на сьогодні є ріпакове «меню» компанії «Лімагрейн» в Україні?
— Ріпак з’явився в українському портфоліо компанії не так вже й давно, але завдяки потужній генетиці наші гібриди за площами посівів у нашій державі сьогодні посідають третє місце (у Європі озимий ріпак Limagrain уже чотири роки поспіль впевнено посідає перше місце за аналогічним показником — під ним понад 20 % посівних площ). Наразі в нашому ріпаковому сортименті представлено понад 20 різних гібридів — пропозиція більш ніж достатня. Нашим науковцям-селекціонерам вдається створювати високоврожайні гібриди озимого ріпаку, які мають відмінну комбінацію толерантностей і стійкостей проти хвороб, зокрема стійкість проти фомозу, циліндроспоріозу та вірусу жовтяниці турнепсу, висока толерантність до вертицильозу та склеротиніозу а також вся лінійка продуктів має генетичну стійкість проти розтріскування стручків і високий рівень адаптивності до стресових факторів упродовж вегетаційного періоду. Як-то кажуть, продукти на будь-який смак. І виділити з них найкращий не можливо, адже, кожний з гібридів має свої сильні сторони, терміни висіву та особливості, на які варто звертати увагу.
Так, якщо розглядати стійкість/ толерантність до хвороб, то варто відмітити, що в лінійці гібридів озимого ріпаку компанії «Лімагрейн» практично всі продукти мають додаткові гени стійкості до фомозу RLM7, а деякі гібриди мають і подвійний ген стійкості — RLM3/ RLM7. Зокрема, це гібриди ЛГ Аустін, ЛГ Крипто КЛ та ЛГ Авірон.
Також у нас є достатньо гібридів з генетичною стійкістю до вірусу жовтухи турнепсу (TuYV здатний знизити врожайність культури на 20–30 %, наразі поширений в усіх зонах ріпакосіяння в Україні) — Амбассадор, Артеміс, Аурелія, ЛГ Авірон, ЛГ Антігуа, Анністон, ЛГ Арнольд, ЛГ Скорпіон (до речі, останній має додаткову генетичну стійкість проти кили капусти) тощо.
Гібриди, якими поповнилося портфоліо компанії останніми роками, стали ще більш технологічно досконалими. Так, група гібридів має маркування Stem health — «здорове стебло», тобто їх наділено унікальною комбінацією високої толерантності до вертицильозу, фомозу, циліндроспоріозу. Це такі, як ЛГ Армада, ЛГ Атакама, ЛГ Окленд, ЛГ Академік. Ба більше, гібриди ЛГ Армада, ЛГ Атакама та ЛГ Авенгер мають додаткове маркування Sclero-Flex: вони наділені ще й високим рівнем толерантності до склеротиніозу — дуже небезпечної хвороби, яка поширена переважно у центральній частині країни, де є достатньо вологи і сівозміна насичена культурами, які також страждають на цю хворобу.
Також нові генерації наших гібридів (вони мають маркування N-Flex) здатні за умов зниження рівня добрив або за настання несприятливих погодних умов (наприклад, посуха) продовжувати ефективно поглинати й переміщувати елементи живлення по рослині й, відповідно, зберігати той рівень урожайності, на який розраховують виробники. Це, зокрема, гібриди Амбассадор, ЛГ Авірон, ЛГ Академік, ЛГ Аустін, ЛГ Антігуа.
Напередодні нового сезону 2024–2025 щоб Ви порадили українським виробникам ріпака?
— Ріпак — технологічна та затратна культура, і цього не потрібно забувати. Тим більше у сучасних умовах, коли ефективне використання ресурсів є критичним, правильний вибір гібрида відіграє визначну роль. Зрозуміло, що нині багатьом господарствам доводиться економити на певних елементах виробничих технологій. Економити можна, втім я не раджу аж надто мінімізувати технологію вирощування озимого ріпаку, потрібно знаходити оптимальне співвідношення між витратами й очікуваною врожайністю. Яким би ідеальним та досконалим не був гібрид, озимий ріпак — вибаглива культура до підготовки та стану ґрунту, до мінерального живлення. Та й шкідники не дрімають…Тому ґрунт має бути якісно підготовленим, рослинам потрібно давати належну норму азоту, фосфору, сірки, бор. Саме це дасть змогу отримати дружні сходи, забезпечить рослинам нормальний ріст і розвиток під час вегетації і, відповідно, бажаний врожай.
Ну, і звісно, не потрібно нехтувати рекомендаціями фахівців компаній-виробників посівного матеріалу. І я запрошую всіх аграріїв звертатися до компанії «Лімагрейн» за фаховими порадами щодо вибору гібридів, технологій їхнього вирощування тощо. Попри війну, наша компанія не знизила рівень своєї технологічної підтримки українських фермерів. Усі наші спеціалісти працюють у тих регіонах, де це можливо фізично, й допомагають своїм клієнтам правильно прийняти правильні агрономічні та технологічні рішення.
Амбассадор — це N-Flex гібрид, який максимально ефективно засвоює азот з ґрунту, високоврожайний та стабільний в різних ґрунтових та екологічних умовах. Гібрид з максимальними показниками врожайності в демо- та товарних посівах по всій Україні в умовах 22/23 сезону. Генетично стійкий до TuYV та фомозу RLM7, має найвищі показники стійкості до осипання, розтріскування, зимостійкості та посухостійкості, з добрим осіннім розвитком.
ЛГ Авірон — N-Flex — високоврожайний за різних умов забезпеченості азотом, високі показники врожайності страхуються високою зимостійкістю та посухостійкістю, відмінно підходить для оптимальних та пізніх термінів висіву, має видатні показники толерантності до основних захворювань. Гібрид характеризується підвищеною стійкістю до ураження личинками ріпакової блішки протягом осіннього періоду, має генетичну стійкість до TuYV, гени стійкості до фомозу RLM3, RLM7.
ЛГ Антігуа — середньостиглий N-Flex гібрид, характеризується високими показниками толерантності до основних хвороб та витривалості в різних умовах вирощування для отримання максимальних урожаїв. Має генетичну стійкість до TuYV, ген стійкості до фомозу RLM7.
ЛГ Армада — середньостиглий гібрид, який поєднує максимальну кількість селекційних досягнень та максимально доповнює та страхує технологію в господарстві. Гібрид пластичний до термінів сівби, з високою зимостійкістю та стійкістю до весняних приморозків. Також характеризується ефективним використанням азоту з ґрунту та переведенням його у високі кінцеві показники продуктивності (N-Flex гібрид). Єдиний гібрид на ринку, що має найповнішу комбінацію стійкості та толерантності до комплексу захворювань: Stem health (вертицильоз, фомоз, циліндроспоріоз), Sclero-Flex (склеротиніоз), генетична стійкість до TuYV та до фомозу (ген стійкості RLM7).
ЛГ Окленд — середньоранній гібрид із сильним імунітетом та високими показниками врожайності, відмінно підійде для регіонів з ризиком поширення основних хвороб, характеризується потужним осіннім розвитком та високою зимостійкістю, додаткова перевага — високий вміст олії.
ЛГ Атакама — середньопізній гібрид із подовженим періодом вегетації й, відповідно, високим потенціалом урожайності, високотолерантний до вовчка гіллястого (Orobanche ramosa), Sclero-Flex-гібрид);
ЛГ Академік — середньоранній гібрид, який характеризується широким профілем толерантності до основних захворювань, ефективно використовує азотне живлення в різних умовах забезпеченості та формує стабільні, високі показники врожайності, N-Flex-гібрид.
ЛГ Арнольд — відмінно придатний для ранніх термінів висіву (не схильний до витягування точки росту) гібрид, що має низьку потребу у використанні регуляторів росту, відмінні показники зимостійкості та стійкості до весняних приморозків.
ЛГ Конструктор КЛ — середньоранній гібрид виробничої системи Clearfield®. Унікальний та інноваційний гібрид, який на всіх етапах росту і розвитку демонструє високу адаптивність та стійкість щодо основних шкодочинних та лімітуючих чинників (дуже морозо- та посухостійкий), що підтверджується високим рівнем врожайності та стабільності. Має генетичну стійкість до TuYV.
Акція «Кращий до кращого»
А З 01.06.2024 по 30.08.2024 за кожні придбані 20 посівних одиниць гібридів ріпаку селекції Лімагрейн учасник Акції отримує 1 посівну одиницю соняшника, за кожні 50 посівних одиниць ріпаку учасник Акції отримує 3 посівні одиниці соняшника.