Гербіцидна осінь, або Як захистити посіви озимої пшениці восени
Під час вирощування пшениці озимої одним із основних завдань є збереження її високого врожаю. Нині через порушення технології вирощування культури значно збільшується забур’яненість посівів, внаслідок чого знижується урожайність пшениці озимої. Тож без контролю бур’янів у посівах культури неможливо отримати високі і якісні показники її врожайності.
Восени після висіву озимих, як правило, складаються сприятливі умови для розвитку не тільки сходів зернових культур, а й бур’янів. Бур’яни активно ростуть, розвиваються і входять у зимівлю, набравши значну біомасу. Навесні, коли починаються обробки бур’янів гербіцидами, деякі з них, наприклад хориспора ніжна, глуха кропива пурпурова, вероніка плющолиста, активно цвітуть, і основної шкоди вони вже завдали тим, що використали вологу, елементи живлення, сонячну енергію. Крім цього, знижується ефективність ранньовесняного підживлення озимих азотними добривами, оскільки більша частина їх використовується бур’янами, що підсилює стійкість останніх до гербіцидів.
Рішення про проведення захисних заходів, обробку гербіцидами у посівах слід приймати тільки на підставі результатів обстеження полів. Залежно від ступеня засміченості та видового складу бур’янів для кожного поля уточнюють агроприйоми із догляду за посівами.
Хімічний захист посівів з осені, сприятливі погодні умови взимку є необхідними факторами росту і розвитку пшениці озимої з початку відновлення вегетації навесні. Добре розвинуті посіви перешкоджають появі та розвитку весняної популяції зимуючих і ярих бур’янів, значно пригнічують багаторічні їхні види.
Критичним для контролю бур’янів восени є, як правило, ранній період росту культури, починаючи від появи проростків або сходів, під час якого бур’яни здатні конкурувати з пшеницею озимою за поживні речовини. Тому обмежувати шкідливість бур’янів слід на ранніх етапах розвитку культури.
Недотримання потрібної ізоляції у часі і значне насичення орних земель посівами озимих культур призводить до накопичення на полях істотної кількості специфічних озимих бур’янів, таких як метлюг (Apera spica venti (L.) Pal Beauv.) і, особливо, видів зимуючих бур’янів: сухоребрик Льозеліїв (Sisymbrium loeselii L), сухоребрик високий (Sisymbrium altissimum L), підмаренник чіпкий (Galium aparine L), кучерявець Софії (Deuscurainia Sophia (L.)Webb ex Prantl), рутка лікарська (Fumaria officinalis L), злинка канадська ( Erigeron canadensis L.).
Процеси засмічення посівів пшениці озимої зазначеними групами бур’янів мають свою зональну і часову специфіку. Час появи сходів бур’янів можна розділити на три періоди: осінній, весняний і літній. Восени серед біологічних груп бур’янів найбільшої шкоди посівам озимої пшениці також завдають коренепаросткові (осот рожевий (Cirsium arvense L.), осот жовтий (Sonchus arvensis L.)) і зимуючі бур’яни: жовтозілля весняне (Senecio vernalis Waldst.& Kit), латук дикий (Lactuca serriola (L.) Torn.), мак дикий (Papaver rhoeas L.), підмаренник чіпкий (Galium aparine L.), сухоребрик Льозеліїв (Sisymbrium loeselii L.), талабан польовий (Thlaspi arvense L.), ромашка непахуча (Tripleurospermum inodorum (L.) Sch. Bip.), сокирки польові (Consolida arvensis L.), жовтушник розчепірений (Erysimum repandum L.), кривоцвіт польовий (Lycopsis arvensis L.), фіалка польова (Viola arvensis Murr.), — сходи яких з’являються вже восени. Їхній розвиток збігається із періодом вегетації рослин культури. Восени бур’яни формують розетки з прилеглими до землі листками і добре розвинену кореневу систему, що забезпечує їм сприятливу перезимівлю.
Вітчизняні і зарубіжні дослідники відмічають, що під час тривалої теплої та вологої осені, за сприятливих умов для проростання бур’янів, обробка гербіцидами посівів пшениці озимої не поступається за ефективністю весняній.
Міжнародний досвід обробки гербіцидами.
У Південній Німеччині за сприятливих погодних умов рекомендовані ранні осінні обробки гербіцидами.
Оптимальними умовами застосування гербіцидів та обробку нербіцидами (особливо для контролю лисохвосту (Alopecurus L.) є: достатня кількість продуктивної вологи (один із важливих чинників) та якісний обробіток поля, на грунтах із важким гранулометричним складом застосовують препарати з максимальною нормою витрати, бур’яни обприскують під час стадії формування листків за сонячної погоди.
Обробка гербіцидами. Для контролю метлюгу (Apera Adans.) та інших однорічних бур’янів застосовують препарат Bacara (діючі речовини: flurtamone + diflufenikan) із нормою витрати 1,0 л/га, а також препарат Malibu (діючі речовини: pendimethalin + flufenacet) з нормою витрати 3,0 л/га.
Для обмеження шкідливості лисохвосту (Alopecurus L.) та інших однорічних бур’янів застосовують такі композиції препаратів: Stomp (діюча речовина pendimethalin) з нормою витрати 2,5 л/га + IPU (діюча речовина isoproturon) з нормою витрати 3,0 л/га; Stomp (діюча речовина pendimethalin) з нормою витрати 2,5 л/га + Ralon super (діючі речовини: fenoxaprop-P + mefenpyr) з нормою витрати 0,75 л/га, а також Herold (діючі речовини: flufenacet + diflufenican) з нормою витрати 0,5 кг/га + 0,3 л/га Topik (діючі речовини: clodinafop + cloquintocet).
Обробка пшениці гербіцидами. У Литві гербіциди у посівах пшениці озимої застосовують у період її розвитку від двох листків до кінця кущення (препарат Logran, діюча речовина триасульфурон) та навесні у фазі кущення (препарат Атрибут, діюча речовина пропоксикарбазон-натрію; препарат Монітор, діюча речовина сульфосульфурон; препарат Гузар, діюча речовина йодсульфурон-метил натрію) і від кущення до утворення одного-двох міжвузлів культури (препарат Мустанг, діюча речовина флорасулам + 2,4-D 2-етилгексиловий ефір).
Осіннє застосування гербіцидів на озимій пшениці.Застосування гербіцидів восени сприяло збільшенню врожайності пшениці на 33,5% порівняно із весняним використанням. Сучасні технології внесення гербіцидів у осінній період на ранніх етапах розвитку пшениці озимої дуже перспективні, про що свідчать отримані результати: зокрема, відмічено збільшення врожаю зерна пшениці до 25%. До того ж за порівняння отриманої врожайності із показниками середньої врожайності пшениці озимої в Литовській Республіці впродовж періоду досліджень зафіксовано збільшення врожаю зерна від 50 до 85%.
За результатами проведених досліджень визначено, що для кращого контролю бур’янів та підвищення врожайності пшениці озимої осіннє застосування гербіцидів є виправданим і ефективним, особливо за сприятливих погодних умов для тривалого розвитку бур’янів, навіть за низької чисельності їхніх багаторічних видів у посівах.
На основі проведеної оцінки ефективності різних гербіцидів дослідниками Литовської Республіки було встановлено, що кількість бур’янів після обприскування восени зменшувалась на 32–91%, порівняно з контролем, проведеним у весняний період. Оцінка стану посівів пшениці озимої навесні показала, що осіннє застосування гербіцидів зумовило зменшення забур’яненості культури, яке збереглося і після її перезимівлі. Кількість бур’янів зменшилась на 70–92% порівняно з контролем (без застосування гербіцидів восени).
Зимуючі і літні однорічні дводольні бур’яни мають важливий вплив на пшеницю озиму. Вони конкурують за воду, світло, простір і поживні речовини, що призводить до зниження продуктивності врожаю пшениці озимої, за оцінками спеціалістів, щорічно на 10%. Наприклад, у штаті Небраска (США) втрати врожаю пшениці озимої у грошовому еквіваленті становлять приблизно 35 млн дол./рік.
Гербіциди для пшениці. Отже, у штаті Небраска для контролю широколистих бур’янів у посівах пшениці озимої рекомендовано застосовувати гербіциди та їхні композиції (задля розширення спектра їхнього застосування) на основі таких діючих речовин: тифенсульфурон + трибенурон, дикамба + тифенсульфурон + трибенурон + метсульфурон, карфентрозон-етил, метсульфурон, метсульфурон + тифенсульфурон + трибенурон), триасульфурон, 2,4-Д, дикамба, клопіралід + 2,4-Д, метсульфурон + хлорсульфурон, тифенсульфурон + трибенурон, просульфурон, триасульфурон + дикамба, флуроксипір + бромоксиніл, флуроксипір, флуроксипір + клопіралід. Комбінації зазначених вище гербіцидів також рекомендують використовувати як метод управління розвитком стійкості бур’янів до гербіцидів.
Особливу увагу приділяють контролю двосім’ядольних і злакових бур’янів для успішного збереження врожаю пшениці озимої та підготовки посівів до збирання прямим способом. Через вологий клімат у штаті Небраска збільшується засмічення посівів культури в осінній період злаковими бур’янами, особливо однорічними (метлюг).
Головним завданням застосування гербіцидів восени є зниження схожості бур’янів задля усунення конкуренції культури за головні фактори життя. У штаті Небраска весняну обробку гербіцидами проводять за умов, коли осіннє застосування препаратів було недостатньо ефективним або потрібно контролювати деякі проблемні бур’яни, такі як бромус безплідний. Строки осіннього застосування гербіцидів залежать від видів бур’янів і умов щодо можливості обприскування.
Вітчизняний досвід обробки гербіцидами озимої пшениці.
Дослідження щодо ефективності осіннього застосування гербіцидів у посівах пшениці озимої проводили науковці ІЗР НААН впродовж 2001–2003 рр. в умовах південно-східної та східної частин Лісостепу України, Південного Степу і Полісся.
В умовах південно-східної частини Лісостепу України дослідження по застосуванню гербіцидів проводили на полях агрофірми «Копачівська» Деражнянського району Хмельницької області. В умовах Південного Степу — у виробничих умовах ДГ «Еліта» Миколаївської області. На Поліссі — на полях Рівненської державної сільськогосподарської дослідної станції. У Східному Лісостепу — на полях Сумського інституту АПВ.
Гербіциди для пшениці. З цією метою застосовували препарати Гроділ Ультра, в. г., на основі композицій: амідосульфурон, 50 г/кг + йодсульфурон-метил натрію, 12,5 г/кг + антидот (мефенпірдиетил), 12,5 г/кг; Лінтур 70 WG, в. г., на основі діючих речовин: триасульфурон, 41 г/кг + дикамба, 659 г/кг. Гербіциди вносили штанговими обприскувачами ОП-2000, ОПШ-15 з нормою витрати рідини 300 л/га у період розвитку однорічних бур’янів два-чотири листки, багаторічних — у фазі розетки.
За результатами досліджень встановлено, що Гроділ Ультра, Лінтур 70 WG, в. г., та Сатіс можна використовувати як для осіннього, так і весняного контролю бур’янів у посівах пшениці озимої. Застосування гербіцидів восени для пшениці в умовах теплої та вологої погоди, сприятливої для проростання бур’янів, не тільки не поступалося, але й значною мірою переважало за ефективністю весняну обробку. Біологічна ефективність осіннього застосування гербіцидів становила 66,0–92,7%, а весняного — 65,4–86,5%. Застосування препаратів сприяло суттєвому збільшенню врожаю озимої пшениці порівняно з контролем: за осінньої обробки — в межах 0,7–1,3 т/га, за весняної — 0,2–0,8 т/га. Істотного ослаблення морозостійкості рослин озимої пшениці внаслідок осіннього застосування гербіцидів за рекомендованих доз їхнього внесення не виявлено.
Упродовж 2003–2009 рр. вивчали ефективність гербіцидів Логран, Лінтур, Пік і Гроділ Ультра з різними нормами витрати. Відповідно, вносили зазначені гербіциди для пшениці з меншими і більшими від рекомендованих нормами витрат.
Гербіцид для пшениці Логран застосовували восени у фазі трьох листків культури, за наявності сім’ядолей практично у всіх видів бур’янів осінньої синузії. Кількісними домінантами польового засмічення на цей час були: фіалка польова — 47%, триреберник непахучий — 21, зірочник звичайний — 18, метлюг звичайний — 11%. Рясність бур’янів була близькою до кількості в абсолютному контролі та становила 200–210 шт./м2. Винятково високою видовою стійкістю відзначалася фіалка польова.
Гербіцид, внесений пізно восени — під час фази кущення і перед входженням у зиму культури, проявляв ефективність в умовах достатньо низьких позитивних температур повітря (5…7°С) та скороченого світлового дня.
Як результат констатовано, що менша, ніж рекомендована до застосування, норма гербіциду для пшениці Логран (6,5 г/га) за внесення в осінній період вегетації за ефективністю контролю забур’янення дорівнювала більшій нормі (10 г/га), яку вносили навесні. Осіннє внесення гербіциду для пшениці озимої Логран в агрофітоценозі контролювало двосім’ядольні види бур’янів, сходи яких з’являлися до входження культури у зиму. З відновленням весняної вегетації забур’янення посіву пшениці озимої відбувалося за ярим типом і не перевищувало фітоценотичного порогу.
Варто відмітити, що для контролю сходів бур’янів у осінній період ефективним є також застосування гербіцидів для пшениці на основі сульфонілсечовин, таких як: Пойнтер, 75% в. г. — 20–25 г/га, Елай Супер, 70% в. г. — 15 г, Калібр, 75% в. г. — 45–50 г, Ларен ПРО, 60% в. г. — 8–10 г, Гранстар Голд, 75% в. г. — 25–30 г, Лінтур, 70 WG в. г. — 150 г/га, Гроділ Максі, 37,5% в. г. — 0,1 л/га (останній має подвійну дію на бур’яни — через листя і через грунт).
Восени найкраще використати грунтовий гербіцид для пшениці на основі д. р. пендиметалін + ізопротурон. Оптимальний строк внесення вказаного препарату — фаза одного-двох листків пшениці озимої (стадія BBCH 11–12), тому що цей період зазвичай збігається в часі з найуразливішою стадією розвитку бур’янів, а саме: фазою сім’ядолі або першої пари листків. Гербіцид для пшениці можна також застосовувати у фазі трьох-чотирьох листків пшениці озимої (стадія BBCH 13–21), але основною умовою у такому разі є те, щоб не допустити переростання бур’янів (наприклад, підмаренник чіпкий не має пройти стадію першого кільця).
Зберегти та отримати високий урожай культури без інтенсивного застосування засобів хімізації, в тому числі і гербіцидів, неможливо.
У зв’язку з цим посіви пшениці озимої слід ще з осені обстежити на засміченість бур’янами і у разі потреби в цей самий період застосувати гербіциди для пшениці на основі таких діючих речовин: пендиметалін + ізопротурон, амідосульфурон + йодсульфурон-метилу натрію + антидот (мефенпірдиетил), триасульфурон + дикамба, пропоксикарбазон натрію, сульфосульфурон
та інші.
І. Сторчоус, канд. с.-г. культур