Ефективний захист цукрових буряків за умов холодної весни
В умовах 2014 р. висівання цукрових буряків проводили разом із сівбою ранніх зернових культур — у холодний грунт. Обгрунтуванням такого вибору посівного терміну бурякосійні господарства вбачали недостатню кількість вологи в грунті та можливість її швидкого випаровування. Так, за осінньо-зимовий період випала набагато менша кількість опадів порівняно із багаторічною нормою. Сніговий покрив був незначним, у кінці лютого — на початку березня його вже не було зовсім, а в першій-другій декадах березня денна температура повітря сягала до 20°С тепла, що зумовлювало швидке випаровування вологи із верхніх шарів грунту.
В умовах 2014 р. висівання цукрових буряків проводили разом із сівбою ранніх зернових культур — у холодний грунт. Обгрунтуванням такого вибору посівного терміну бурякосійні господарства вбачали недостатню кількість вологи в грунті та можливість її швидкого випаровування. Так, за осінньо-зимовий період випала набагато менша кількість опадів порівняно із багаторічною нормою. Сніговий покрив був незначним, у кінці лютого — на початку березня його вже не було зовсім, а в першій-другій декадах березня денна температура повітря сягала до 20°С тепла, що зумовлювало швидке випаровування вологи із верхніх шарів грунту.
Водночас передумовою раннього висіву цукрових буряків є добре підготовлене з осені поле, тобто з розробленою і вирівняною посівною поверхнею. Передпосівна підготовка передбачає лише обробіток грунту на глибину загортання насіння і можна проводити висівання. Деякі агрономи за ранніх строків висіву цукрових буряків, коли у грунті ще міститься достатня кількість вологи, висівають насіння на глибину 1,5–2 см. Однак, враховуючи багаторічні спостереження, здебільшого спостерігаємо інтенсивне пересушення верхнього шару грунту, що зумовлює зрідження густоти стояння рослин. Тому висівання цукрових буряків у ранні строки потребує загортання насіння на глибину не менше ніж 2,5–3 см, а за можливості — і прикочування кільчасто-шпоровими котками, адже ми не можемо чітко спрогнозувати, чи випаде невдовзі достатня кількість опадів. Слід враховувати, що прикочування грунту кільчасто-шпоровими котками створює добрі умови для активного одночасного проростання бур’янів порівняно із сівбою без прикочування посіву. За ранніх строків висіву цукрових буряків від сходів до появи першої пари справжніх листків проходить 15 і більше днів, потім утворення наступних пар листків збігається з оптимальними строками.
Ще одним недоліком раннього висіву цукрових буряків залишається значне зростання забур’яненості посівів (у 3–4 і більше разів) на початкових етапах розвитку культури. Відповідно, використання класичних схем захисту за невисокої температури повітря не дає змоги ефективно контролювати бур’яни.
Тому за низької температури повітря доцільним буде внесення гербіцидів до сходів бур’янів. Останніми роками таке (нульове) внесення гербіцидів набуло значного широкого поширення. Це дає змогу застосовувати гербіциди, які мають як грунтову дію (адсорбуються кореневою системою бур’янів), так і післясходову. Нульове внесення препаратів раціонально проводити, коли бур’яни починають тільки проростати, тобто у фазі «білої ниточки». Випадання опадів тільки підсилить дію гербіцидів і можливість працювати за низьких температур. Водночас за підвищення температури повітря після висівання культури, коли відбулося пересушення верхнього шару грунту, можна відразу використовувати післясходові гербіциди.
Добрі результати показує внесення препаратів на основі етофумезату у поєднанні із метамітроном. Етофумезат належить до групи бензофуранів — це селективна діюча речовина контактної та грунтової дії, яка поглинається різними частинами рослин, особливо молодими паростками, та під час контакту коріння із водним розчином етофумезату в грунті. Ефективність методу залежить від вологості грунту, також слід зауважити, що високий вміст поживних речовину грунті та посуха знижують гербіцидну дію.
Однією з найселективніших діючих речовин на посівах цукрових буряків є метамітрон — препарат контактної та грунтової дії, що проникає у бур’яни через корінь і листя. Бур’яни гинуть у момент проростання за досходового чи протягом декількох тижнів — за післясходового внесення. Особливість метамітрону — надзвичайно щадна дія щодо культурних рослин навіть за високих норм внесення препарату. Оптимальна ефективність — за накопичення в грунті понад 2,5 л/га діючої речовини (для підсилення грунтової дії необхідна достатня кількість вологи).
За нульового внесення обприскування грунту проводять після висіву цукрових буряків, залежно від погодних умов, у період розвитку бур’янів від фази білої ниточки до появи сходів (здебільшого в інтервалі 4–10 днів після висівання). Слід врахувати, що за такого внесення є можливість контролювати й однорічні злакові (на ранніх етапах розвитку) та майже всі види двосім’ядольних бур’янів. Норма застосування Нортрону 500 SC, — 0,6–0,8 л/га + Голтікс 700, КС — 1,0–2,0 л/га.
Ці діючі речовини дуже селективні щодо застосування на цукрових буряках (можливість внесення за низьких плюсових температур — 5°С. Їхня ефективність не тільки не зменшується після випадання опадів, а навіть підсилюється. У разі використання за появи сходів бур’янів (але не пізніше фази сім’ядоль) ця система також ефективна, але за внесення максимальних норм (наприклад, норму Голтіксу слід збільшити до 2,5 л/га).
Через 7–12 днів після внесення цих гербіцидів можна використовувати препарати бетанальної групи у поєднанні із сульфонілсечовиною. Цей метод ефективно контролюватиме бур’яни за плюсової температури не нижче 10°С. Наявність трьох діючих речовин (фенмедифам, десмедифам, етофумезат) дає широкі можливості надійного контролю проти понад 40 видів однорічних дводольних бур’янів.
Із внесенням бетанальної групи гербіцидів не слід відтягувати, адже вони добре діють на бур’яни у фазі сім’ядоль. У такому разі норму внесення Бетаналу Експерт, к. е., у фазі сім’ядоль бур’янів (незалежно від фази розвитку рослин цукрових буряків) можна зменшити до 0,8 л/га без застосування Карібу, а через п’ять-сім днів його слід внести у нормі 1,0 л/га разом із Карібу. В такому разі ми можемо зменшити фітотоксичність на рослину, адже на ранніх етапах розвитку рослин цукрових буряків сульфонілсечовина може пригнічувати посіви. Водночас за переростання бур’янів до стадії двох-чотирьох листків норму внесення Бетаналу потрібно збільшити до 1,2–1,5 л/га.
Основним недоліком першого внесення гербіцидів є короткі строки внесення (протягом п’яти-десяти днів). Адже бур’яни швидко нарощують вегетативну масу та переростають. Ефективність гербіцидів різко знижується за формування у дводольних бур’янів двох-трьох пар справжніх листків та зрілої воскової кутикули.
Ще однією умовою післясходових внесень гербіцидів є недопущення переростання бур’янів та максимальне зменшення фітотоксичності на рослину. Адже на період другого внесення гербіцидів припадає пошкодження цукрових буряків шкідниками, а за несприятливих погодних умов можливе пошкодження коренеїдом. Не слід забувати, що за появи першої пари справжніх листків у коренеплодах цукрових буряків проходять вторинні зміни: спочатку в паренхімних клітинах центрального циліндра під первинними луб’яними волокнами формуються камбіальні клітини, потім — камбіальні кільця. Його клітини за направлення до центру утворюють вторинну деревину, а до периферії кореня — вторинний луб. У деревині і лубі радіально розміщується вторинний луб. Відповідно, вторинний луб утворює вторинну кору із тонким шаром коркової тканини.
Остання розростається, розриває первинну кору, що відомо під назвою «линька кореня». Для третинної будови корене-
плода цукрових буряків характерно утворення в паренхімі вторинної кори клітин другого камбіального кільця. Потім формується третє кільце, четверте, п’яте і т. д. Таким чином линька кореня триває аж до утворення третьої та четвертої пар листків. Цукроза в коренеплодах починає накопичуватися із фази формування вторинної анатомічної структури кореня.
Згідно з рекомендаціями Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН, грамініцид вносять за висоти мишіїв та півнячого проса 8–10 см, а в разі наявності пирію — за висоти 10–15 см і з максимальною нормою використання. Так, за висоти мишію та півнячого проса 8–10 см норма Центуріону становить не менш ніж 0,4–0,6 л/га + Аміго Стар — 0,8–1,2 л/га; Шогун 100, к. е. — 1,0 л/га; Фуроре Супер, к. е. — 1,5 л/га; Фюзілад Форте 150 ЕС, к. е. — 1,0–1,5 л/га; Ачіба 50 ЕС, к. е. — 2,0 л/га; Арамо 45, к. е — 1,5–
2,0 л/га. У такому разі злакові бур’яни можна ефективно контролювати до фази кущення. Якщо поле засмічене однорічними злаковими бур’янами, то грамініцид вносимо у рекомендованій нормі, за наявності пирію та інших багаторічних злакових — застосовуємо максимальну дозу. Також враховуємо, що багаторічні злакові бур’яни можуть зосереджуватись на полі осередками, особливо біля доріг і лісосмуг, тоді на цих ділянках слід збільшити норму внесення грамініциду до максимальної.
Для зменшення фітотоксичності на рослину та кращого контролю злакових бур’янів грамініциди варто застосовувати окремо. Водночас до цієї композиції можна додавати інсектициди та мікродобрива (особливо борні).
Останнє гербіцидне внесення проти дводольних видів бур’янів слід обов’язково підсилити діючими речовинами, які мають і грунтову дію, адже у цукрових буряків інтенсивно збільшується листкова поверхня, і згодом не можна буде вносити гербіциди. Тому пропонуємо підсилити бетанальну групу метамітроном та етофумезатом. Норма внесення Голтіксу 700, КС — не менш ніж 1,0 л/га, а Нортрону 500 SC, КC — в розрахунку не менш ніж 0,9 л/га діючої речовини. Наприклад, кількість етофумезату в гербіциді Нортрон 500 SC, становить 500 г/л (50%), а у Бетаналі Експерт, к. е. — 112 г/л (11,2%). Нами внесено гербіцид Нортрон у нормі 0,6 л/га та Бетанал Експерт — всього 3,0 л/га (де кількість д. р. етофумезат становить
636 л/га), тобто для ефективної грунтової дії потрібно довнести або Нортрон,
0,6 л/га або Бетанал Експерт, 1,0 л/га + Нортрон 0,4 л/га.
Поєднане внесення грамініцидів доцільне через два-п’ять днів після застосування препаратів бетанальної групи. У такому разі ми краще контролюватимемо злакові бур’яни.
Таким чином кількаразове внесення діючих речовин етофумезату та метамітрону сприятиме кращому прояву їхньої грунтової дії, що забезпечить чисті посіви цукрових буряків у процесі вегетації культури.
Я. Макух, канд. с.-г. наук, заввідділом гербології,
С. Ременюк, канд. с.-г. наук, завсектором захисту цукрових буряків від бур’янів,
ІБКіЦБ НААН