Спецможливості
Статті

Коли свинина стає прибутковою

26.09.2008
516
Коли свинина стає прибутковою фото, ілюстрація

В умовах концентрації, спеціалізації і послідовного переходу до ринкових відносин у галузі свинарства розведення за лініями стало ще й методом найбільш економічно ефективного доведення породи до виробництва товарної продукції.

В умовах концентрації, спеціалізації і послідовного переходу до ринкових відносин у галузі свинарства розведення за лініями стало ще й методом найбільш економічно ефективного доведення породи до виробництва товарної продукції.

Послідовність і глибина цього процесу підкоряються біоекономічній залежності: що вище коефіцієнт розмноження й скоріше йде зміна поколінь, то раніше й глибше ця галузь підпадає під концентрацію, спеціалізацію та інтенсифікацію. Це пов’язано також зі швидкістю обігу та рівнем окупності капіталовкладень.
Що ж означає інтенсифікація галузі свинарства з погляду чисто зоотехнічних завдань? По-перше, це інтенсивне використання у виробництві товарної продукції найбільш високопродуктивного й економічно вигідного в даних умовах свинопоголів’я за інтенсивної годівлі. Затрати кормів реально можна довести до п’яти-шести кормових одиниць на 1 кг приросту за середньодобового збільшення ваги тварин на 550–600 г і рівня 2,6–2,8 к. о. на кормодень із вмістом 110–115 г перетравного протеїну на 1 к. о. Це значно скорочує селекційний процес формування високопродуктивних стад, а свинина стає прибутковою.
Встановлено також, що закономірним процесом для всіх цивілізованих країн є розвиток свинарства на індустріальній основі за умови розумної, в економічному й енергетичному сенсі, концентрації виробництва. А весь досвід сучасного інтенсивного ведення свинарства та досягнення селекційно-генетичної науки свідчать про те, що такими найбільш високопродуктивними і рентабельними в цих умовах є організми, які мають вищий ступінь прояву гетерозису. Тому в умовах інтенсифікації галузі свинарства всі роботи, пов’язані з племінною справою, підпорядковано створенню можливості масового використання у виробництві товарних продуктів свинарства вищого ступеня гетерозису, який генетично регулюється.

Вирощуванню високопродуктивних
кнурів-плідників української степової
білої породи в племзаводі “Асканія-Нова” приділяється особлива увага

Внутрішньопорідна диференціація першої вітчизняної породи свиней української степової білої створювалася способом організаційно-господарських заходів, а саме: територіальне поширення, обсяг і розміщення племінної бази. А також з допомогою системи селекційно-генетичних заходів: виведення заводських ліній кнурів і високопродуктивних родин маток; розведення за лініями за систематичного спрямованого добору, відбору й вирощування молодняку.
На сьогодні в породі розводять 18 високопродуктивних заводських ліній і 38 родин маток, які задовольняють основні вимоги й умови:
1. Лінії не лише високопродуктивні, але й мають груповий селекційний генотип. Тварини однієї лінії генетично оптимально схожі між собою за важливими в господарському відношенні ознаками, відселекційовані на гетерозис у кросах з іншими лініями тієї самої чи іншої породи. Використання кросів таких ліній з відповідними умовами годівлі забезпечує виробництво для товарного свинарства стандартно однорідних гетерозисних тварин, що надзвичайно важливо в разі переведення галузі на промислову основу.
2. Кожна заводська лінія за кількістю тварин сформована достатньо численною і має певну народно-господарську значущість у виробництві товарної продукції, а також для успішного розведення в племінній частині породи.
3. Розведення заводських ліній у породі між собою проводять неспоріднено в межах чотирьох і більше поколінь відповідно до методики академіка М.Ф. Іванова.
4. Нові заводські лінії сформовано з урахуванням внутрішніх можливостей для успішного розведення “в собі”, а також з додаванням “крові” породи ландрас без потреби при цьому вимушеного інбридингу й кросів у породі з ведучою племінною частиною породи.
У зв’язку з упровадженням штучного осіменіння свиноматок, проблема селекційно-генетичної диференціації породи піднялася на новий, вищий, рівень. При цьому враховано, що без чітко організованої племінної справи та підвищення питомої ваги чистопорідних тварин не можна досягти високої продуктивності.

У парувальній мережі свинарства використовували чистопорідних кнурів, а в маточних стадах було значно підвищено відсоток чистопорідних тварин, і навіть у товарних господарствах племінне ядро комплектували чистопорідними племінними свинками для того,

У племзаводі ТОВ “Прод-Альянс” найкраще племінне стадо маток української степової білої породи

щоб у міжпорідному промисловому схрещуванні використовувалися чистопорідні матки.

Останнім часом все більше господарств до парування залучають “доморощених” кнурів, що призводить до одержання низькопродуктивного потомства. Тому особливу увагу в племзаводах приділено вирощуванню високопродуктивних кнурів-плідників у відбірних групах за лініями.
Інститут тваринництва степових районів ім. М.Ф. Іванова “Асканія-Нова” УААН розробив і успішно впроваджує у виробництво метод цілеспрямованого вирощування високопродуктивних кнурів у відбірних групах. Цим методом передбачено такі організаційно-зоотехнічні та методичні заходи.
1. Формування в окремі групи кращих елітних маток.
2. Проведення індивідуального однорідного підбору маток для поєднання з кращими кнурами.
3. Проведення зимових опоросів (січень, лютий).
4. Формування після відлучення кращих кнурців кожної лінії в окремі групи по 10–15 голів з індивідуальним утриманням і повноцінним годуванням.
У ведучих групах маток кожного стада племзаводу сформовано родини, з якими селекціонери здійснюють цілеспрямовану селекційно-племінну роботу. Основними методами відбору у ведучій селекційній частині племзаводів заведено як систему внутрішньолінійний та міжлінійний відбір.
Аналіз селекційно-генетичної диференціації за лініями свиней української степової білої породи протягом останніх 20 років вказує на те, що консолідованішими є лінії Степняка, Мирного, Нового, Арсенала та Асканія, в яких питома вага тварин внутрішньолінійного походження становить 20,8–39,6% (табл. 1).

Вирощування ремонтних кнурців у відбірній групі, п/з “Асканія-Нова”

У лініях Асканійця, Аспекта, Алмаза, Бійця, Бериславця, Забавного, Задорного, Смєлого, Статного цей показник коливається від 1,3 до 17,6%. В лініях Амура, Дружка і Крона внутрішньолінійного поєднання немає. Міжлінійні поєднання в лінії Асканія з матками лінії Степняка становлять 18,8%, Задорного — 13,2, Асканійця, Арсенала — по 11,8 і з матками нової лінії Крона — 7,5 відсотка.
У лінії Асканійця міжлінійні поєднання з матками лінії Асканія найвищі й становлять 25,6%, а в лінії Арсенала кращі міжлінійні поєднання з матками лінії Асканійця сягають 26,7 відсотка.
У лінії Аспекта кращі міжлінійні поєднання мали також з матками лінії Асканійця — 37,5%, а в лінії Алмаза поєднання з матками лінії Асканія становлять 40,8 відсотка.
В лінії Амура кращі міжлінійні поєднання одержали з матками лінії Нового — 36,5% і Асканія — 35,1; в лінії Бійця — з матками лінії Асканія — 21,8; в лінії Бериславця — з матками ліній Асканія і Степняка — по 29,4 відсотка.
У лінії Доброго міжлінійні поєднання кращі з матками лінії Нового — 26,6%. В лінії Дружка — з матками лінії Задорного — 32,1, а в лінії Забавного, відповідно, 3–2,5 відсотка.
У лінії Задорного найкращі міжлінійні поєднання мали з матками лінії Степняка — 39,1 та Арсенала — 26,2 відсотка.
У лінії Крона продуктивніші міжлінійні поєднання з матками лінії Мирного — 25%, у лінії Нового з матками лінії Асканія — 20, у лінії Мирного з матками лінії Арсенала — 19,3, у лінії Смєлого з матками лінії Асканія — 30,1, у лінії Статного з матками лінії Асканія — 28,8, у лінії Степняка з матками ліній Асканійця й Арсенала — по 11,6 відсотка.
Тож на перспективу для більшої консолідації ліній Амура, Дружка і Крона потрібне застосування внутрішньолінійного відбору, а в лінії Асканійця внутрішньолінійні парування треба довести до 25%, в лінії Аспекта — до 20, в лінії Алмаза — до 25, в лінії Амура — до 15, в лінії Бійця — до 20, в лінії Бериславця — до 25, в лінії Доброго — до 15, в лініях Дружка й Забавного — до 15, в лінії Задорного до 25, в лінії Крона — до 10, в лініях Нового й Мирного — до 25, в лініях Алмаза, Смєлого, Статного — до 15 відсотків.
Встановлено, що більший відсоток внутрішньолінійних парувань у лініях Степняка, Нового, Мирного, Арсенала, Асканія характеризує їх як значно консолідованіших із наявністю в цих лініях більшого маточного поголів’я. Тому в племзаводах і племрепродукторах на перспективу для підтримки внутрішньолінійної і внутрішньопорідної консолідації слід більше вирощувати й залишати високопродуктивних ремонтних свинок ліній Аспекта, Алмаза, Доброго, Забавного, Смєлого, Статного, Задорного, Крона.
У лінії Алмаза треба обмежити парування кнурів з матками лінії Асканія; кнурів лінії Задорного — з матками лінії Степняка; кнурів лінії Аспекта — з матками лінії Асканійця; кнурів лінії Амура — з матками лінії Асканія; кнурів лінії Дружка — з матками лінії Задорного та

Вирощування ремонтних кнурців нового заводського типу у відбірній групі, п/з ТОВ “Прод-Альянс”

кнурів лінії Смєлого — з матками лінії Асканія. Питома вага цих поєднань у породі досить висока, а тому слід більше уваги приділити поєднанням, наведеним у табл. 2.
Консолідація в п’яти племзаводах 18 ліній кнурів та 38 родин маток уже тепер дає змогу виконувати замовлення й завдання щодо комплектування та ремонту дочірніх стад-племрепродукторів практично неспорідненими між собою кнурцями й свинками з добрим поєднанням.
Що стосується спрямування спеціалізації заводських ліній у породі, то селекція, в основному, спрямована на отримання у виробництві високоякісного племінного молодняку, який вирізняється високою скороспілістю, окупністю кормів, виходом і якістю продукції.
Така спеціалізація доцільна, оскільки її проводять методами селекційно-генетичної диференціації в породі. При цьому тварини вирізняються скороспілістю, мають високі відтворні якості в дорослому віці, міцну конституцію й довговічність високопродуктивного використання. А без цих якостей племзаводи й племрепродуктори не можуть бути високорентабельними. Тому відпрацювання всіх методичних рішень щодо селекційно-генетичної диференціації під силу лише племзаводам і племрепродукторам у співпраці з науковцями.
Українська степова біла порода свиней на сьогодні за відтворними якостями не поступається, а іноді й перевершує кращі зарубіжні породи. Тож дальшим завданням є: найбільш цінні заводські лінії Арсенала, Аспекта, Крона, Асканійця, Бериславця й Мирного, на базі яких створюється новий заводський тип, консолідувати з допомогою внутрішньолінійного відбору; переформувати їх у цінні лінії, неспоріднені між собою, які, за подальшого поєднання в кросах, даватимуть гетерозисних тварин — міцних за конституцією, з високою відтворною здатністю.
Щороку під час проведення бонітування спеціалісти підбивають підсумки роботи з лініями кнурів і родинами маток щодо кількості тварин, їхньої якісної характеристики, збільшення продуктивності. Наявність внутрішньопорідної диференціації в породі, яка має широкий ареал, створює додаткові можливості для її поліпшення, створення нових генотипів та збільшення товарної продукції. 

Л. Крилова,
д-р с.-г. наук,
Інститут тваринництва степових районів ім. М. Ф. Іванова
“Асканія-Нова” УААН

Попередня стаття

Інтерв'ю
У квітні 2020 року в компанії CLAAS відбулися кадрові перестановки. Гельмут Клаас, її багаторічний керівник та ідейний натхненник, під керівництвом якого концерн CLAAS став саме тією компанією, яку сьогодні знають на всіх континентах,... Подробнее
Про глобальне потепління говорять уже кілька десятиліть. Які конкретні практичні наслідки від нього вже відчуло сільське господарство України і на що ще очікувати розповідає найавторитетніший в

1
0