Спецможливості
Статті

Якість кормів задає тон ефективній годівлі

06.01.2012
1075
Якість кормів задає  тон ефективній годівлі фото, ілюстрація

З настанням зими та переведенням тварин на стійлове утримання перед власником та ветеринаром тваринницького господарства постає ціла низка гострих питань, найскладніше з яких - складання оптимального плану годівлі тварин, бо саме збалансовані та якісні корми слугують основним джерелом здоров'я тварин, а отже, - прибутковості тваринницького комплексу в цілому.

З настанням зими та переведенням тварин на стійлове утримання перед власником та ветеринаром тваринницького господарства постає ціла низка гострих питань, найскладніше з яких - складання оптимального плану годівлі тварин, бо саме збалансовані та якісні корми слугують основним джерелом здоров'я тварин, а отже, - прибутковості тваринницького комплексу в цілому.

Анна Дужак,
спеціаліст з ІЧ-спектроскопії
ТОВ "Брукер Оптікс Україна"

Контроль якості кормів - актуальна тема будь-якого періоду року, але в період стійлового утримання вона особливо важлива. Насамперед, через те, що, замість природного матеріалу, який становить основну частину раціону тварини влітку, головне місце у харчуванні тварини посідають корми, так би мовити, створені людиною, тобто якоюсь мірою штучні. І в цьому разі саме досвідчений спеціаліст має забезпечити баланс мінеральних та поживних речовин у годівлі.
Незалежно від способу утримання тварин, види кормів, які вони отримують, залишаються незмінними: соковиті корми, грубі та концентрати. Для кожної групи визначено свої стандарти та показники якості і, відповідно, свої процедури контролю якості.
Силос - основа
зимових раціонів
Один із найпоширеніших кормів для зимового періоду - силос. У більшості регіонів України кукурудза є основною культурою для заготівлі силосу. Її можна силосувати на будь-якій стадії вегетації, але оптимальну кількість корму забезпечують за умови збирання рослин у стадії воскової стиглості зерна. Але навіть протягом цього періоду кукурудза має особливості, які негативно позначаються на якості кормового матеріалу, тому для забезпечення максимальної продуктивності необхідно застосовувати технологічні прийоми обробки силосної маси.
Однією з рекомендацій, яка дає змогу отримувати поживні корми зі збалансованим складом, є подрібнення кукурудзи до 10 мм таким чином, щоб частка цілих зерен не перевищувала 5%. У силосі, подрібненому таким чином, міститься молочна кислота та майже відсутня масляна. Вміст цих речовин дуже важливий, оскільки саме молочнокислі бактерії найекономічніше переробляють цукор на органічні кислоти, що допомогає організму тварини повністю засвоювати силос.

Сіно та трав'яні суміші
Для зменшення дефіциту білка та зміцнення кормової бази велике значення мають бобово-злакові трав'яні суміші. Під час використання бобово-злакових сумішей важливою стає роль азоту як фактора підвищення продуктивності та кормової цінності багаторічних трав.
Тривале використання посівів бобових залежить від великої кількості факторів, найголовніший із яких - спосіб висівання. Найдоцільнішим є висівання смугами. За такого способу висіву бобові та злакові висівають смугами: два-три ряди злакової культури, два-три - бобових.
Агробіологічне обгрунтування мішаних посівів полягає в тому, що багаторічні бобові та злакові трави різняться темпами росту та розвитку, потребою у поживних речовинах, воді та світлі.

До операцій, які виконують під час заготівлі, відносять: скошування, ворушіння, згрібання прив'ялених трав у валки та скиртування. Для заготівлі високоякісного сіна застосовують процедуру пресування у тюки та рулони та досушування методом активного вентилювання. Від якості та своєчасності виконання зазначених операцій залежить кількість отримуваної енергії, поживна цінність та вартість корму. Також велику роль грає час та періодичність скошування трав: найвищий вміст протеїну та каротину забезпечують перший та третій укоси, які проводять у фазі бутонізації, а другий та четвертий - на початку цвітіння.

На десерт - концкорми
За визначенням, концентровані корми - фуражне зерно (зерно злакових і бобових культур), висівки, комбікорми (суміш різних видів кормів, збагачених мінеральними речовинами, вітамінами, білково-вітамінними добавками), борошно, зернові та млинові відходи хлібопекарської, круп'яної, борошномельної промисловості, макуха, шрот, вітамінно-трав'яне борошно. Тобто, на відміну від силосу та сіна, хімічний склад концентрованих кормів можна достатньо точно визначити та регулювати. Саме тому ці корми дають змогу регулювати кількість таких важливих речовин, як амінокислоти, вітаміни та мінерали, які отримує окрема тварина або окрема група тварин. Цей фактор особливо важливий для молодих тварин, бо збалансоване харчування у цей період є запорукою здоров'я тварини протягом усього життєвого циклу.
Спектроскопічний метод контролю якості кормів
Контроль якості кормів, які надходять до господарств, є дуже важливим для забезпечення успішного функціонування тваринницького підприємства в цілому.
Методи контролю якості різні та багатостадійні. В нашій країні найпоширенішими методами контролю хімічного складу кормів є традиційні лабораторні методи, або так звані методи "мокрої хімії". Найбільша їхня перевага - існування відпрацьованих методик, бо це дає змогу суттєво зменшити кількість часу, потрібного для проведення чіткої процедури аналізу. Але іноді правильна реалізація таких методів стає проблемою через потребу використання хімічних реактивів та посуду, ціни на які зростають.
Суттєвим недоліком традиційних методів є їхня тривалість, тобто час, потрібний для проведення аналізу: інколи визначення одного параметра може тривати близько двох годин. А саме час є важливим фактором у процесі приймання та видавання кормів задля отримання найвищої їхньої кормової цінності.
Відносно новими для нашої країни є альтернативні методи контролю якості - спектроскопічні. Ці методи не потребують підготовки проби до аналізу, використання хімічних реактивів і посуду, та й сама процедура проведення аналізу є достатньо простою: треба лише насипати готовий корм (або його компоненти) до чашки Петрі або спеціального стакана, встановити посудину з речовиною, що аналізується, до позиції проведення вимірювань та натиснути кнопку для початку процедури. Далі прилад проводить вимірювання, а контролюючий комп'ютер із встановленим програмним забезпеченням обробляє отриману спектральну інформацію. Вся процедура аналізу триває приблизно хвилину, результати аналізу виводяться у вигляді таблиці. В цілому метод дуже простий.

Використання різноманітних калібровок для аналізу
Для своєї роботи прилад використовує спеціальні калібровки. По суті це математичні моделі, що забезпечують переведення спектральної інформації, яку отримують унаслідок освітлення зразка світлом інфрачервоного діапазону, у відповідні значення. Європейські інститути тваринництва постійно займаються розробкою та розширенням баз, згідно з якими розробляють саме ці калібровки, тому за потреби будь-яке підприємство, що займається виробництвом кормів або використовує їх для годівлі тварин, може отримувати цю інформацію для роботи, адже кількість культур, готових кормів та кормових інгредієнтів насправді вражаюча.
Найцікавішими є спеціальні калібровки для визначення амінокислотного складу готових кормів, бо споживання природних амінокислот у зимовий період обмежується, і потрібно штучно забезпечувати надходження до організму таких речовин за допомогою кормових добавок.
Для годівлі телят, окрім уже зазначених матеріалів, застосовують також молочні продукти як у сухому, так і в рідкому вигляді. У цьому разі також стануть у пригоді спектральні методи аналізу, які можна використовувати для аналізу вмісту, наприклад, сухого молока та сухої сироватки.
Взагалі, вигодовування тварин - специфічна, та так би мовити, тендітна справа, де жодне рішення не може бути прийняте без відповідного досвіду, тому навіть корми найвищої якості не можуть давати стопроцентної гарантії успішного ведення господарства. В цій нелегкій, але вдячній справі власний досвід безцінний, а всі правила можуть виступати лише своєрідними порадами вправному господарю. 

Інтерв'ю
координатор проекту "Купуймо разом!" Томаш Будзяк
Сільське господарство відноситься до тих галузей, де об'єднання може принести до значного підвищення конкурентноздатності. За ініціативи найбільшої в Польщі гастрономічної закупівельної групи Horeca GGZ в Україні буде створена вітчизняна... Подробнее
Ансгар Борнеманн, директор Nestlé в Україні та Молдові
Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками. За даними на кінець 2016 року, близько 70% компонентів для товарів компанія купує на місцевому локальному ринку.  Із 2007 року

1
0