Яблунева плодожерка на Півдні України
Яблунева плодожерка (Laspeyresia pomonella L.), ряд Лускокрилі (Lepidoptera), родина Листовійки (Tortricidae) — найпоширеніший шкідник насаджень яблуні, що має найбільше економічне значення. Пошкоджує також плоди груші, сливи, персика, черешні, айви, волоського горіха, граната. В садах Півдня України найсильніше шкодить яблуні та груші. Окремими роками рівень пошкоджених плодів може сягати 90%. Такі плоди передчасно опадають та загнивають.
Найзатратнішою частиною технології вирощування яблук є захист насаджень від шкідників (яблуневої плодожерки). Видовий склад шкідливих організмів у садах становить понад 1000 різних представників, але економічне значення мають близько 300 із них. Ускладнює фітосанітарну ситуацію те, що плодові насадження створюють стабільне середовище для патогенних організмів, де відбувається постійне розмноження та накопичення видів, які трофічно зв’язані з плодовими деревами і пошкоджують різні їхні органи. Слід враховувати, що сад — це особливе угруповання рослин та шкідливих організмів, де виробництво продукції на одній і тій самій площі триває протягом десятків років. Тому потрібен особливий підхід як до технології вирощування, так і до стратегії захисту насаджень від шкідливих об’єктів.
Важлива роль у захисті садів від шкідників, хвороб і бур’янів належить хімічному методу, який є складовою інтегрованого захисту рослин. За непроведення чи несвоєчасного виконання захисних заходів утрати врожаю сягають 25–35%, а подеколи й 80–90%. У країнах ЄС, що постачають на наш ринок свою продукцію, яблуні обприскують 25–30 разів, у нашій країні сади обробляють 10–12 разів. Чисельність та економічне значення окремих видів у плодових насадженнях визначаються метеорологічними, біотичними та антропологічними факторами.
Згідно з галузевою програмою «Плоди і ягоди України — 2017» Мінагрополітики України, площа плодоносних насаджень зерняткових культур у 2016 році становитиме 141,6 тис. га, урожайність — 121,2 ц/га за валового збору плодів у всіх категоріях господарств 1,7 млн т. За статистикою, виробництво плодів і ягід на одну людину на рік в Україні не перевищує 40–50 кг, а споживання — 35–37 кг, що становить 43–45% норми, тоді як у США, Німеччині, Нідерландах — 100–140 кг.
Клімат південної зони України, згідно з багаторічними показниками, вирізняється недостатньою кількістю вологи та порівняно великою кількістю тепла. Найспекотніший місяць — липень (середньомісячна температура повітря сягає 23,9°С). Сума активних температур становить 3185°С з невеликими коливаннями за роками (від 2900 до 3618°С). За рік випадає 350–500 мм опадів. Протягом року опади розподілені досить нерівномірно: в червні, липні, листопаді і грудні зазвичай випадає 40–50 мм, а в інші місяці — 20–30 мм. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту на початку періоду вегетації становлять близько 80% повної вологоємності. Наприкінці періоду вегетації вологоємність цього шару зменшується до 40–50%. Середня багаторічна вологість повітря в період вегетації становить 40–44% із відхиленням в окремі дні від 30 до 95%.
Період з установленням плюсової температури на рівні 10°С, за якої розпочинається вегетація майже всіх культур, навесні припадає на 19 квітня і закінчується восени, 24 жовтня. Він становить 188 днів, кількість днів із температурою 15°С — 142.
Основні масиви садів розміщені на південних чорноземах. Ці ґрунти сформовані в основному на лесах та лесоподібних суглинках і є сприятливими для розвитку садівництва завдяки своїм водно-фізичним особливостям. Товщина гумусного горизонту південних чорноземів становить 45–60 см, кількість гумусу верхнього шару — 3,5–4,5%, а на глибині 180–200 см зазвичай спостерігається накопичення гіпсу. Таким чином, виходячи з характеристики природно-кліматичної зони садівництва Півдня України, що створена на основі багаторічних даних, можна зробити висновок про недостатнє забезпечення вологою, яка, в основному, є лімітуючим фактором, що обмежує врожайність плодових і якість урожаю.
Як показує практика, сукупність дії погодних факторів впливає на ріст, розвиток і формування кінцевої продукції не тільки поточного року, як у однорічних культур, а й у наступні роки. Так, наприклад, умови зимового періоду можуть визначати стан садів на наступні роки. Морози значної інтенсивності і різке зниження мінімальних температур на фоні високих серед-ньодобових (що часто буває на Півдні України) обумовлюють пошкодження не тільки крони, а й коріння. Погодні умови вегетації 2016 року за кількістю опадів та тепла досить різнились від багаторічних даних, що, своєю чергою, вплинуло на розвиток сільськогосподарських культур та шкідливих організмів.
Останніми роками відбуваються зміни середньорічної температури повітря, кількості та тривалості опадів, що, зрозуміло, відповідним чином впливає на створення оптимуму еколого-географічних умов розвитку різних видів шкідників та зумовлює перебудову видової структури низки ентомокомплексів. Згідно з даними щомісячних Довідок про фітосанітарний стан виноградних насаджень, наданих ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», на Півдні України в умовах 2016 року склались досить строкаті погодні умови.
Зокрема, в зимові місяці спостерігали значні коливання температур, що спровокувало пошкодження бруньок плодових дерев, однак абсолютно не вплинуло на стан зимуючих стадій шкідників. Весна була теплою та дощовою: сума ефективних температур та кількість опадів перевищували середні багаторічні показники.
Червень і серпень відзначалися спекотною зі зливовими дощами погодою, а в липні було жарко й сухо. Сума активних температур продовжувала випереджати середні багаторічні показники.
У вересні середньомісячні температури також перевищували значення середніх багаторічних. Восени (вересень — жовтень) випала рекордна (з 1887 року) кількість опадів — за один день, 20 вересня, було зафіксовано аж 85,3 мм, а 12–13 жовтня в Одесі — 106 мм (!), що становить 403% місячної норми (для жовтня — це 26 мм). Цілком очевидно, що цей фактор вплине на стан збудників хвороб та шкідників під час перезимівлі.
Яблунева плодожерка (Laspeyresia pomonella L.), ряд Лускокрилі (Lepidoptera), родина Листовійки (Tortricidae) — найпоширеніший шкідник насаджень яблуні, що має найбільше економічне значення. Пошкоджує також плоди груші, сливи, персика, черешні, айви, волоського горіха, граната. В садах Півдня України найсильніше шкодить яблуні та груші. Окремими роками, особливо за порушення технології захисту, рівень пошкоджених плодів яблуневою плождожеркою може сягати 90%. Такі плоди передчасно опадають та загнивають. Особливо небезпечні пошкодження, завдані гусеницями другого-третього поколінь.
Метелик яблуневої плодожерки темно-сірого кольору, розмах крил — 18–20 мм, довжина тіла — 10 мм.
Передні крила також темно-сірого ко-льору з темними поперечними смугами та овальною плямою жовто-коричневого кольору із золотисто-бронзовим відблиском на верхівці крила. Задні крила яблуневої плодожерки світло-бурого забарвлення із сіруватою бахромою по краю. В спокійному стані крила складаються дахоподібно. Яйце яблуневої плодожерки в діаметрі 0,9–1 мм, округле, сплющене, молочно-біле, напівпрозоре, на зеленому фоні плодів або листя здається зеленуватим. Гусениця завдовжки 17–19 мм, зверху блідо-рожева, з боків і знизу світло-жовта, з блідо-бурою головою. По тілу розкидані сірі бляшки, що містять по одному волоску. Лялечка яблуневої плодожерки завдовжки 9–12 мм, світло-коричнева з золотистим відтінком.
Зимують гусениці яблуневої плодожерки, які закінчили живлення, у щільних павутинних коконах під відсталою корою, у щілинах кори дерев, в тріщинах опор, у плодосховищах, рослинних рештках, верхньому шарі ґрунту біля кореневої шийки дерев.
Протягом останніх 30–40 років плодожерка є одним із основних шкідників саду. Останніми роками її біоекологічні особливості досить змінилися, що вносить суттєві корективи в стратегію захисту насаджень. Встановлено, що щільність популяції шкідника яблуневої плодожерки певною мірою залежить від віку насаджень.
Отримання достовірної інформації про стан популяції яблуневої плодожерки та розробки системи захисних заходів спеціалістами можливе лише після проведення моніторингу фітосанітарного стану насаджень, на основі даних якого можна зробити прогноз розвитку шкідника. На практиці використовують різні види моніторингу: візуальний — безпосереднє обстеження насаджень, інструментальний — використання клейових, харчових пасток, ловильних поясів, різноманітних модифікованих метеоприладів, за допомогою яких створюють алгоритм біотичних чинників розвитку шкідника. Останнім часом особливе місце посідає феромонний моніторинг, який проводять за допомогою феромонних пасток.
Для спостереження за розвитком популяції яблуневої плодожерки та доцільності проведення захисних заходів на початку цвітіння пізніх сортів яблуні для відловлення самців метеликів вивішують феромонні пастки в кроні дерев на висоті близько 170 см із розрахунку одна пастка на 5 га саду. Обліки проводять щоденно, за потреби через 30 днів після вивішування замінюють клейові вставки. Економічний поріг шкідливості становить 7 екз./пастку за тиждень спостережень — для першого покоління шкідника та 3–5 екз./пастку метеликів за цей самий період — для другого-третього.
В умовах 2016 року, як уже зазначалось, перехід позитивних температур через 10°С, що умовно вважається початком активного розвитку живих організмів, відбувся 7 квітня, — майже на два тижні раніше від дати середніх багаторічних значень (19 квітня). З перевищенням середніх температурних показників відбувалося накопичення середньомісячних температур (у зимові місяці — на 2…3, у квітні — на 90, у травні — на 154°С). Відповідно, раніше розпочався й розвиток шкідників. Гусениці яблуневої плодожерки, що перезимували в коконах, залялькувалися, а лялечки закінчили свій розвиток до початку другої декади травня. В цей самий період закінчувалось цвітіння пізніх сортів яблуні (тривало з 15–17 квітня), а 10–11 травня розпочався виліт перших метеликів.
Метелики яблуневої плодожерки активні в сутінках, самиці здатні відкласти 55–120 яєць. Поодиноко відкладені на плоди, листя та пагони яйця проходили ембріональний розвиток протягом семи-дев’яти днів. Відомо, що відродження гусениць яблуневої плодожерки першої генерації відбувається за суми ефективних температур 230°С і приблизно через 17 днів після закінчення цвітіння пізніх сортів яблуні. В умовах 2016 року відродження гусениць розпочалося 24 травня. Як правило, відроджені гусениці яблуневої плодожерки знаходять плоди, вгризаються в них, а вхідні отвори закривають павутинкою або вигризеними часточками плоду. Гусениця всередині плоду перебуває близько трьох тижнів, живиться його вмістом і за цей час тричі линяє. За досягнення четвертого віку гусениця яблуневої плодожерки може перейти до наступного плоду. Зазвичай одна гусениця пошкоджує два-три плоди, які передчасно опадають. Після закінчення живлення гусениці виходять із плодів, частина з них заляльковується в подвійному павутинному коконі, частина — впадає в діапаузу і заляльковується лише навесні наступного року. Це явище досить важливе, оскільки має значення для збереження популяції у разі несприятливих умов для розвитку цього виду. Відомо, що у Прикарпатті та на Поліссі у зимову діапаузу впадає 85% популяції літньої генерації, а на Півдні України та в Криму — 30–50%.
Початок відродження метеликів яблуневої плодожерки другого покоління цього року відбувся 25 червня. Літ метеликів цієї генерації був досить розтягнутий і тривав до осені. В цей період продовжувався літ метеликів першого покоління, тобто в агроценозах плодових насаджень можна було спостерігати всі стадії шкідника яблуневої плодожерки. В середині першої декади липня почалось відродження гусениць другого покоління. Високі середньодобові температури цього періоду сприяли їхньому стрімкому розвитку. Пошкодивши зимові яблука та груші, частина гусениць яблуневої плодожерки залялькувалась, а частина впала в зимову діапаузу.
Метелики третього покоління яблуневої плодожерки почали відроджуватись 10–15 серпня. Виходячи з того, що їхній літ тривав майже до кінця вересня, третя генерація шкідника встигла закінчити свій розвиток. Опади зливового характеру, які випали у вересні та жовтні на Півдні України, зокрема на Одещині, ймовірно вплинуть на стан діапаузуючих гусениць яблуневої плодожерки. Опади та вологість впливають на темпи смертності, плодовитість, строки онтогенезу комах, розподілення їх у біотопах, географічне поширення, а також на розвиток грибних та бактеріальних захворювань комах, що значно обмежує їхню чисельність.
У низці господарств через погодні умови поточного сезону захисні обробки проти гусениць яблуневої плодожерки були проведені із запізненням, що вплинуло як на ефективність обприскувань, так і на збереження чисельності шкідника. Рівень пошкодження плодів у деяких господарствах становив від 10–13 до 40%. У зв’язку з цим варто нагадати про прості агротехнічні заходи, проведення яких значно знижує чисельність шкідника яблуневої плодожерки, особливо у невеликих садах.
Восени, після збирання врожаю, сад потрібно очистити від падалиці, муміфікованих плодів як джерела хвороб та знищити резервації зимуючих гусениць у коконах. Враховуючи, що частина гусениць влаштовується на зимівлю під відсталою корою та в її тріщинах, — провести очищення стовбурів дерев від сухих відмерлих часток та спалити їх. У молодих садах, де кора гладенька й непридатна для заляльковування, гусениці зимують у верхньому шарі ґрунту, переважно біля кореневої шийки. Для знищення шкідника яблуневої плодожерки рекомендується провести осінню оранку міжрядь та перекопати ґрунт у пристовбурних колах (поблизу штамбів дерев ґрунт перекопують на 10–12, а далі від штамбів — на 20 см і більше). До речі, це сприяє накопиченню вологи в осінньо-зимовий період та, крім того, є одним із заходів боротьби з мишоподібними гризунами. Однак під час перекопування приштамбових кіл слід пам’ятати, що пошкодження кореневої системи послаблює дерева та знижує їхню зимостійкість, тому обробляти ґрунт слід дуже обережно. В разі, якщо проведення хімічних заходів неможливе чи небажане (в невеликих садах або розміщених на територіях дитячих та лікувальних установ, санаторіїв, у населених пунктах, біля водойм або на косогорах у гірських районах), наприкінці травня — на початку червня на штамби дерев накладають ловильні пояси. Ця процедура трудомістка, але досить ефективна. Протягом сезону також потрібно збирати та видаляти із саду плодову падалицю.
Для боротьби з яблуневою плодожеркою важливо правильно визначити строки льоту метеликів. Найефективнішим, як уже зазначалось, є феромонний моніторинг. Феромонні пастки дають змогу не тільки контролювати динаміку льоту шкідника яблуневої плодожерки, а й значно знизити чисельність його популяції.
Вибір заходів боротьби залежить від періоду вегетації яблуні. Боротьбу з першим поколінням яблуневої плодожерки можна проводити лише хімічними засобами. У період відродження гусениць другого та третього поколінь вибір та застосування засобів захисту досить проблематичне, позаяк потребує врахування фітосанітарної обстановки, властивостей препаратів та низки інших чинників.
Обробку саду хімічними препаратами слід проводити у чітко визначені терміни. У попередні роки на Півдні України найкраще зарекомендували себе пестициди, що мають ові-ларвіцидні властивості, а саме: Кораген 20, КС, Люфокс® 105 ЕС, к.е., Матч® 050 ЕС, к.е., Проклейм® 5 SG, р.г. тощо.
Кораген® 20, КС рекомендований для захисту яблуні від плодожерки та інших шкідників. Важливо, що активний компонент препарату потрапляє в організм шкідника через спожиту рослину в шлунок та через кутикулу під час контакту з рослиною. Такий подвійний спосіб проникнення препарату в організм плодожерки забезпечує практично блискавичний параліч її м’язів та загибель протягом перших трьох діб. Господарську привабливість інсектициду забезпечує економічність норми витрати, сумісність з іншими препаратами, тривалий період захисної дії.
Люфокс® 105 ЕС, к.е. — комбінований препарат гормональної дії, інгібітор синтезу хітину і регулятор росту комах. Для найбільшої ефективності його рекомендують застосовувати в пік появи метеликів шкідника яблуневої плодожерки, за три-п’ять днів до початку масової яйцекладки.
Матч® 050 ЕС, к.е. — несистемний регулятор росту комах із вираженою шлунковою і помірною контактною дією. Має потужну ларвіцидну дію і стерилянтний ефект на імаго, а також овіцидну дію на свіжу яйцекладку (до 48 годин). Ефективний проти комах, резистентних до традиційних інсектицидів. Для досягнення найвищої ефективності препарат рекомендується вносити безпосередньо перед початком масової яйцекладки — у період відродження личинок. Не чинить фітотоксичної дії (не утворює «сітки» навіть на плодах високочутливих сортів) та безпечний для людей і корисної ентомофауни.
Проклейм® 5 SG, р.г. — трансламінарний інсектицид природного походження. Препарат швидко проникає у тканини рослин (протягом 2 годин), але не має системної дії. Там він міститься у великій кількості у вигляді мікрорезервуарів. Завдяки швидкому проникненню в рослини ефективність дії препарату не залежить від впливу високих температур та опадів. Захисний період — до двох тижнів. Дія препарату (пряма овіцидна) починається із фази яйця: за потрапляння на яйцекладку проникає через оболонку яйця, внаслідок чого личинка гине. Надалі загибель личинок спричинює живлення шкідників на оброблених рослинах. Цей препарат можна використовувати у поєднанні з біологічними ЗЗР.
В інтегрованій системі захисту яблуневих садів від шкідників яблуневої плодожерки застосовують й інші інсектициди з «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» за чіткого дотримання рекомендованих регламентів їхнього застосування. Останнім часом першу обробку рекомендують проводити хімічним інсектицидом, а потім, якщо чисельність усіх шкідників контрольована, — до кінця сезону боротися з яблуневою плодожеркою можна тільки біологічними препаратами.
М. Константинова, канд. с.-г. наук, консультант
Інформація для цитування
Яблунева плодожерка на Півдні України / М. Константинова // Пропозиція. — 2016. — № 11. — С. 94-98