Соя у сівозміні
У сучасних умовах аграрного виробництва соя стає ключовою бобовою культурою в сівозміні, потіснивши горох. Вирощування сої сприяє збагаченню ґрунту біологічним азотом, що має тривалу пролонговану дію. Так, його ефективність простежується як під час першого року вирощування сої, так і протягом другого та третього.
Кращим попередником сої є пшениця озима та кукурудза на зерно. Розміщення її після цукрових буряків зумовлює істотне зниження врожайності зерна, особливо в посушливі роки. Сама соя є хорошим попередником для ярих культур, а її ранньостиглі сорти, особливо за вирощування в південній частині Лісостепу, — також і для пшениці озимої.
Отже, на частині площ культури, вирощувані на пару, за висіву в традиційній ланці горох-віка-овес-кукурудза на силос-пшениця озима-буряки цукрові можна замінити соєю. Це дає можливість мати ефективну ланку сівозміни для таких культур, як кукурудза на зерно, пшениця озима (якщо останню висівають після ранньостиглої сої).
Середня врожайність ланки в такому разі дещо знижується, але прибутковість зростає. Добрим попередником сої є удобрена кукурудза на зерно. За якісного загортання післяжнивних решток кукурудзи врожай сої може бути таким самим, як після озимої пшениці.
У зоні достатнього зволоження регіону сою можна висівати також після цукрових буряків. Урожай сої на Білоцерківській ДСС у ланці цукрові буряки-ячмінь-соя становив: 2010–2012 рр. — 2,83 (а в умовах найсприятливішого, 2011-го, — 3,9) т/га.
Не слід висівати сою по бобових попередниках: гороху, квасолі, нуту і багаторічних травах — це підвищує ураженість рослин кореневими гнилями, а також після соняшнику або ріпаку — призводить до ураження рослин склеротиніозом. У короткоротаційних сівозмінах (чотири-п’ять полів) частка сої може становити 20–25%.
У дослідженнях, проведених на Веселоподільській ДСС, сою в чотирипільній зерно-просапній сівозміні висівали після цукрових буряків, а після сої розміщували пшеницю озиму. Для одержання високих урожаїв соя має бути достатньою мірою забезпечена елементами живлення. На формування 1 ц зерна соя використовує 7,5 кг азоту, 1,8 — фосфору і 2,2 кг калію. До 70% загального споживання азоту бобові забезпечують шляхом його азотфіксації з повітря бульбочковими бактеріями, які розвиваються на кореневій системі рослин і завдяки яким відбувається симбіоз. Відповідно до цього система удобрення сої має враховувати рівень забезпечення ґрунту сполуками мінерального азоту, рухомого фосфору, обмінного калію. Рівень сольового вмісту pH ґрунту має становити 6,5–7,0. Тому за ротацію сівозміни потрібно проводити одноразове вапнування ґрунту. Соя має здатність використовувати важкорозчинні сполуки з нижніх ґрунтових шарів, включаючи їх у кругообіг живлення сільськогосподарських культур сівозміни. Після себе соя залишає 60–80 кг/га азоту, 20–30 — фосфору і 35 – 45 кг/га калію. Відповідно, дози застосування добрив можуть бути в межах N 20–30P50–60K60–70, Mg40–50 кг/га. Діагностику азотного живлення слід проводити після розвитку бульбочок на кореневій системі. У такому разі, якщо їхня кількість на рослині менш ніж п’ять і за розламування бульбочки спостерігається її сіре забарвлення, — це означає, що потрібно проводити підживлення сої. Якщо бульбочок на корінні більше й вони добре розвинуті, круглі, рожеві, то азотфіксація минає задовільно й підживлення проводити недоцільно.
Максимальне використання елементів живлення соєю відбувається в період її цвітіння, коли рослини використовують більш як половину елементів живлення, і на початку наливання зерна — до 30–40%. Через застосування гербіцидів для боротьби з бур’янами в посівах сої спостерігається пригнічення росту й розвитку рослин, що призводить до зменшення врожаю культури. Дослідження з використання комплексного гуматного добрива Добрин у нормі 2 л/га після застосування гербіцидів (через п’ять-сім днів) і повторно — через 14–20 днів дає можливість зменшити їхню негативну дію. Це сприяє підвищенню врожаю сої на 0,5–1,0 т/га, що повністю може окупити затрати на застосування добрива.
У фазі бутонізації, перед цвітінням, можна проводити позакореневе підживлення сечовиною з розрахунку 5–7 кг/га д.р. із витратою робочого розчину в нормі 350–400 л/га. Збалансоване живлення забезпечує використання мікроелементів у хелатній формі. Інокуляція насіння чистою культурою азотфіксуючих бактерій сприяє посиленню процесу азотфіксації, а отже, й підвищенню врожаю.
У виробництві з насиченням сівозміни озимими та ярими зерновими культурами та із застосуванням заорювання післяжнивних решток у ґрунт в останньому спостерігається посилений розвиток мікроміцетів, бактерій, що забезпечують розкладання целюлози, а також інгібування розвитку азотфіксуючих бактерій.
Основний обробіток під сою, спрямований на збереження вологи в ґрунті та боротьбу з бур’янами, слід проводити з урахуванням попередника. Так, після зернових культур застосовують лущення на глибину 6–8 см, на забур’янених осотом полях — друге полицеве лущення лущильником на глибину 12–14 см. Найекономічнішим способом боротьби з кореневищними й коренепаростковими бур’янами є застосування гербіцидів суцільної дії (Раундап, Ураган) за два-три тижні до оранки, а також амінної солі. Глибина зяблевого обробітку ґрунту під сою має становити 28–30 см, після просапних культур — 25–27 см.
Глибока полицева оранка сприяє кращому розвитку кореневої системи (за мілкого та безполицевого обробітку ґрунту врожайність сої буває нижчою на 0,3–0,5 т/га). Ефективним є також використання чизельного обробітку ґрунту. Так, в умовах Новомиргородського району Кіровоградської області у фермерському господарстві «Елема» врожайність сої за чизельного обробітку ґрунту не поступалася її показнику за вирощування культури із застосуванням оранки.
У весняний період слід потурбуватися про закриття вологи шляхом боронування важкими боронами. Культивацію боронами проводять після появи бур’янів. Передпосівний обробіток — на глибину загортання насіння з використанням комбінованих агрегатів.
Сою слід висівати широкорядним способом: ранньостиглі сорти — на ширину 45 см, середньо- й ранньостиглі — 60 см, високорослі середньо- й пізньостиглі — 70 см. Висівають культуру також суцільним рядковим способом. Глибина загортання насіння — 4–5, а в умовах недостатнього й нестійкого зволоження — 5–6 см. Оптимальна густота стояння рослин перед збиранням: у зоні достатнього зволоження Лісостепу — 450–500 тис., недостатнього зволоження — 450 тис., на Поліссі — 400–450, у Степу — 300–450 тис. росл./га. Варто брати до уваги й температуру ґрунту, яка на глибині загортання насіння має становити 12…14°С. Після висіву для боротьби з бур’янами проводять досходове боронування: перше — за чотири-п’ять днів після сівби, друге — через 12–14 днів.
Дещо пізніше проводять міжрядне розпушування: двічі-тричі (до змикання рядків) за глибини обробітку ґрунту 6–8 см. Під час вирощування сої слід застосовувати засоби захисту рослин як від бур’янів, хвороб, так і від шкідників. Щоб убезпечити культуру від небажаного впливу гербіцидів, варто застосовувати ті з них, що вже апробовані в господарствах у технології вирощування сої (слід брати до уваги як пряму, так і післядію на наступну в сівозміні культуру). На період збирання сої за потреби застосовують обробку посіву дефоліантами.
Я. Цвей, д-р с.-г. наук, професор, Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків (ІБК і ЦБ) НААН
Інформація для цитування
Соя у сівозміні / Я. Цвей // Пропозиція. — 2017. — № 1. — С. 90-91