Сівалки для різних систем обробітку грунту
Заслуговують на увагу сівалки для смугової сівби насіння. Їх застосовують у різних системах обробітку грунту - від традиційної до безпосередньої сівби. В сівалках використано централізований пневматичний висів насіння, а в основу сошника покладено стрілчасту лапу, під яку і здійснюється висів насіння.
Анкерні сошники
Відомими розробками вітчизняного виробництва є: агрегат посівний АПК-5,7 «Гарант», посівний комплекс «Партнер 7,5», сівалка «Сиріус-10» виробництва ПАТ «Червона зірка», посівний комплекс «Агро-Союз ATD 18.35». Серед зарубіжних сівалок це: Excelent Premium, John Deere 1830 та інші.
Особливістю агрегату посівного АПК-5,7 «Гарант» і посівного комплексу «Партнер 7,5» є використання спеціального котка, який здійснює вичісування бур'янів на поверхню грунту.
Недоліком сівалок, в яких стійки сошників жорстко закріплені на рамі, є відсутність копіювання поверхні поля і, як наслідок, нерівномірність глибини загортання насіння. Отже, однією з вимог до умов експлуатації сівалок є вирівняний мікрорельєф поверхні грунту. Для покращання рівномірності загортання насіння в ТОВ ВП «Агро-Союз» сошники посівного комплексу серії «Агро-Союз ATD» обладнали вирівнювальними дисками, а у фірмі KO..CKERLING для покращеного копіювання поверхні та забезпечення сталої глибини загортання насіння сошники сівалки Ultima CS удосконалили спеціальним опорним колесом.
Сівба точного висіву за технологією «ноу-тілл»
Однією з умов технології «ноу-тілл» за застосування безпосередньої прямої сівби за вирощування сільськогосподарських культур є забезпечення оптимальної щільності грунту в межах 1,1-1,3 г/см3 протягом вегетаційного періоду. Якщо грунт переущільнений (понад 1,4 г/см3) і не розущільнюється до оптимальних значень (що значною мірою залежить від вмісту біологічної фази, в т.ч. від гумусу), то використання безпосередньої сівби не дасть бажаного результату.
В Україні сівалки для безпосередньої прямої сівби надають такі фірми, як: Vаderstad (Швеція), Amazone (Німеччина), Sulky-Burel (Франція), John Deere (США), ПАТ «Червона зірка», ТОВ ВП «Агро-Союз» (Україна) та інші.
В основу цих сівалок покладено використання двох видів сошників:
- долотоподібних,
- однодискових.
Долотоподібні сошники мають прикочувальне колесо, обладнані гідравлічною системою копіювання поверхні і забезпечення регульованого притискного зусилля. Сівалки серій Seed Hawk, Seed Master, Condor призначені для мультифункціонального використання з акцентом на можливість виконання робіт по незораних стерньових фонах.
Особливістю роботи сівалок з такими сошниками є відносно невелика швидкість у межах 7-9 км/год, при цьому сівалка забезпечує продуктивність за світовий день (15 год) 100-160 га. В таких сівалках спеціальні системи дають змогу вести безпосередню сівбу в міжряддя тогорічних пожнивних решток.
Фірма Amazone розвинула свою версію сівалок безпосередньої сівби в стерню, запропонувавши долотоподібний сошник ConTec з можливістю вертикального і горизонтального уникнення перешкод. Це сівалки серії Condor з шириною захвату 12 та 15 м. Сівалка працює на робочих швидкостях 8-10 км/год за денної продуктивності 150 га (13 год), витрачаючи 2,7 л/га пального. Великий бункер сівалки (8000 л) забезпечує заповнення на 2/3 об'єму посівним матеріалом і на 1/3 - добривом.
Фірма Amazone пропонує модернізовану версію лідера такого напряму - добре відому типорозмірну модель (від 3 до 12 м) сівалку Primera DMC 1200 робочою шириною 12 м, яка забезпечує безпосередню сівбу за системою «ноу-тілл» та мульчованого обробітку грунту.
Сівалка має робочу швидкість до 15 км/год. Необхідна потужність трактора - 400 к. с., у сівалці модернізовано вузли прикотковувальних котків, на системі сошників з долотоподібним носком Dura розміщено вольфрамові накладки.
Однодискові сошники. Безперечними лідерами в Україні є ТОВ ВП «Агро-Союз» з широкозахватним посівним комплексом «Агро-Союз Turbosem II 19-60» і ПАТ «Червона зірка» з пневматичною однодисковою сівалкою «Оріон 9,6». Ці сівалки мають місткий (одна тонна насіння на метр ширини захвату сівалки) причіпний бункер, обладнаний шнеком для його завантаження, а за потреби й розвантаження.
Сівалки точного висіву. Посівний комплекс Turbosem II 19-60 обладнаний монодисковим сошником аргентинської компанії Pierobon, притискне зусилля якого становить 175 кг. У процесі роботи монодиск формує V-подібну борозну для внесення насіння і добрив через анкер на глибину 3-4 см, мінімально зрушуючи грунтовий шар, а спеціальний притискний пристрій забезпечує щільний контакт насіння із землею. Завершується процес сівби закриттям борозни спеціальними ущільнювальними котками. Робочі органи сівалки розташовані в два ряди, кріпляться до рами на паралелограмній підвісці, що дає змогу максимально точно копіювати рельєф грунту, не змінюючи кут нахилу і зберігаючи рівномірну глибину закладання насіння. Висів проводять з міжряддям 19 см. Є можливість змістити передній ряд сошників щодо заднього і висівати просапні культури через ряд, з міжряддям 38 см. Добрива при цьому висівають переднім сошником за схемою убік і углиб від культури, що унеможливлює хімічний опік сходів.
Сівалка «Оріон 9,6» виробництва ПАТ «Червона зірка» обладнана однодисковим сошником. Дискові ножі діаметром 46 см встановлені під кутом 7° і дають можливість працювати на полях з великою кількістю пожнивних решток. Притискне зусилля до 180 кг забезпечує рівномірне заглиблення на твердих грунтах. Максимальне поєднання точки скидання насіння і точки опори копіювальних коліс дає змогу витримувати задану глибину висіву. Настройка глибини може регулюватися в 13 положеннях. Важіль для регулювання глибини забезпечує оптимальний контроль заглиблення сошників у грунт. Суцільні висівні анкерні сошники виготовлені з високоміцного чавуну. Нейлоновий насіннєвий відбивач спрямовує насіння на дно борозни. Ущільнювальні котки притискають насіння до дна борозни, забезпечуючи його контакт з грунтом.
Особливість однодискових описаних вище сівалок у тому, що вони за відповідних налаштувань (зменшення притискних зусиль сошників) працюють за різними системами обробітку грунту (традиційна, мінімальна та пряма сівба).
Невід'ємною складовою таких комплексів для висіву є централізований бункер з пневматичною системою розподілення і нормування висіву. Даний висівний апарат поєднує простоту дозування індивідуальних апаратів та переваги групового розподілення. Висівний апарат таких сівалок (рис. 2), змонтований в централізованому бункері (1) у вигляді котушки (2), формує загальний потік насіння (3), яке підхоплюється повітряним потоком, створеним відцентровим вентилятором (4), і транспортується насіннєпроводом (5) до спеціальної розподільчої головки (6), де відбувається розподілення насіння по сошниках. Головна вимога до таких систем для висіву- забезпечення сталого процесу висівання й рівномірного розподілення насіння сошниками та уникнення його травмування в пневмопроводах.
Централізований бункер, який є перевагою таких сівалок, забезпечує значний запас насіння (7-10 м3) та сівбу без дозаправлення на площі до 20 га. Бункер може бути встановлений як на рамі сівалки, так i на передній навісці трактора або на спеціальній напівнавісній чи причіпній рамі, що відкриває значно більші перспективи для реалізації закладених у конструкцію сівалки технологічних переваг.
Л. Шустік, канд. техн. наук, заввідділом,
С. Маринін, завлаб,
Л. Мариніна, мол. наук. співробітник,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого