«Сингента» відкрила сезон «Овочевих майстерень» для аграріїв Півдня
Напередодні нового сезону, який для аграріїв Півдня вже традиційно починається в другій половині лютого, компанія «Сингента» провела в Херсоні першу в році «Овочеву майстерню».
Остання зима на південь України заглядала лише ненадовго. Тому тема захисту рослин хвилювала херсонських аграріїв особливо сильно. Особливо захисту овочевих, адже область традиційно є лідером в Україні з вирощування овочів відкритого грунту.
Відповідно, на темі захисту зробили акцент організатори «Овочевої майстерні». Вони не тільки детально висвітлили теми захисту овочевих культур від хвороб і шкідників, а й запросили виступити провідних фахівців місцевого аграрного університету. Крім того, кожен з гостей «Овочевої майстерні» отримав у подарунок багато і якісно проілюстроване 400-сторінкове видання «Шкідники овочевих культур», підготовлене керівником підрозділу маркетингу ЗЗР компанії «Сингента» Миколою Довгалем та провідними науковцями Херсонського та Одеського державних аграрних університетів.
Один з авторів книжки, доцент Херсонського державного аграрного університету, канд. с.-г. наук Іван Мринський, який виступив на конференції з детальним аналізом ситуації зі шкідниками на полях Херсонщині в сезоні, що починається, відзначив: «Тепла зима сприяла розвитку шкідників, тому їх чисельність буде великою». Та компанія «Сингента» може запропонувати українським овочівникам найпотужніший портфель пестицидів, з різним вмістом діючої речовини, з різними механізмами дії. Не дарма Syngenta, за даними спеціалізованого інформаційного агентства «Інфоіндустрія», зайняла торік першу сходинку серед іноземних виробників за обсягами ввезення в Україну пестицидів у тоннах (якщо рахувати окремо Bayer і Monsanto, котрі об’єдналися в середині року).
Наприклад, Циделі Топ, як розповів менеджер з технічної підтримки за напрямом «ЗЗР для овочевих культур і картоплі» компанії «Сингента» Володимир Борисенко, на сьогодні вийшов у лідери з захисту огірків від борошнистої роси. Його ефективність пояснюється наявністю нової д. р. — цифлуфінаміду. Як розповів В. Борисенко, досліди показали, що з-поміж конкурентних препаратів лише один показав рівну з Циделі Топ ефективність, але Циделі Топ виявився привабливішим за ціною. І зараз Циделі Топ в Україні використовують також на томатах закритого грунту і моркві, а в країнах ЄС — і на перці, баклажані, дині, кавуні та суниці.
Для захисту від фітофторозу в Європі, як розповів Володимир Борисенко, найпопулярнішими є препарати на основі мандіпропаміду. У «Сингенти» є цілий вибір подібних препаратів — Ревус Топ і Пергадо. Останній разом з мандіпропамідом містить оксихлорид міді — найм’якшу за своєю дією сполуку міді серед усіх зареєстрованих в Україні. Відтак разом з ефективним захистом від фітофторозу Пергадо забезпечує профілактику бактеріальних хвороб. Препарат має захисну, лікувальну та антиспорулянтну дію. А на цибулі Пергадо ефективно застосовується проти фітофторозу і пероноспорозу.
А для захисту нового приросту В. Борисенко порекомендував Ридоміл Голд, оскільки він містить дві д. р. — контактну і системну. Також він нагадав, що дифеноконазол захищає цибулю і від стемфіліозу, і від альтернаріозу. В антирезистентному захисті томату та картоплі продуктом номер 1 В. Борисенко назвав Квадріс Топ, розроблений саме для овочевих культур. А найкраще створює несприятливі умови розвитку для фітопатогенів у ризосфері грунтовий фунгіцид Юніформ.
Далі В. Борисенко розповів про особливості технологій захисту овочевих культур від шкідників препаратами компанії «Сингента». Зокрема, він порадив замочувати розсаду в розчині препарату Актара: тоді препарат через кореневу систему проникає по всій рослині, йому не перешкоджає восковий наліт, як під час обприскування. Препарат Матч він порадив застосовувати за 2–3 доби перед виходом гусені — тоді ефективність препарату досягає 95%.
Проти трипсів, як розповів В. Борисенко, на початковій стадії (поки рослина не сформувала достатньо великий листовий апарат, який можна обприскувати) можна застосовувати… фунгіцид Тіовіт Джет: сірководень, що міститься в препараті, відлякує трипсів. Та нещодавно компанія «Сингента» розробила новий препарат проти трипсів на цибулі й капусті під назвою Лірум. Він саме проходить реєстрацію. Випробування показали, що він ефективніший за 3 подібних препарати провідних світових компаній, з якими порівнювали Лірум.
Однак, як наголошували спікери «Овочевої майстерні», протокол вирощування культур від компанії «Сингента» — це набагато більше, ніж перелік препаратів з оптимальними фазами та нормами внесення. Як пояснили фахівці компанії, протокол вирощування повинен враховувати увесь комплекс грунтово-кліматичних умов, адже вони впливають на перебіг хімічних реакцій, і всі елементи технології внесення ЗЗР.
Як приклад В. Борисенко навів спосіб розпилення пестицидів. Наприклад, загалом цибуля потребує більш дрібнодисперсної краплі. Але в спеку дрібні краплини занадто швидко випаровуються. Через це компанія «Сингента» пропонує клієнтам широкий вибір форсунок відповідно до особливостей різних культур, препаратів, погодних умов і технологій внесення. Важливим елементом протоколу захисту культур є налаштування форсунок і обприскувача. Наприклад, коли механізатор на обприскувачі поспішає й перевищує швидкість, якість обприскування знижується. Крім того, В. Борисенко наголосив на важливості регулярного калібрування форсунок обприскувача. Адже кожна помилка знижує ефективність обприскування. А якщо вона знизиться, кого будуть звинувачувати? Звичайно ж, виробника препарату.
Важливою складовою протоколу захисту є правильне визначення причин усіляких плямистостей і пожовтінь (побурінь) на листі. Попри поширення всіляких програмних додатків і збільшення чіткості фотокамер у смартфонах найточнішим способом визначення хвороби залишається фітопатологічний аналіз. І компанія «Сингента» абсолютно безкоштовно надає своїм клієнтам високоякісні сервіси в цьому напрямку. Як розповіла представниця діагностичного центру компанії «Сингента» Ольга Жужуян, на сьогодні клієнтам пропонуються наступні види аналізу:
класична фітоекспертиза згідно ДСТУ;
фітоекспертиза рослинного матеріалу овочевих культур;
специфічні методи – ДНК-діагностика та імуноферментний аналіз.
А нещодавно до них додалося визначення фітопатогенного навантаження в грунті, що пропонується власникам теплиць.
Перші два види доступні в усіх чотирьох діагностичних центрах компанії «Сингента» (в Білій Церкві, Харкові, Одесі та Хмельницькому), третій — тільки в Білій Церкві. Ці методи дають змогу перевірити садивний матеріал картоплі на віруси, визначити будь-яке захворювання рослин. А ДНК-діагностика дає змогу визначити вірусні і бактеріальні хвороби, причому ще до появи ознак на самій рослині. Крім того, компанія «Сингента» має партнерську угоду з компанією PLT, що володіє чи не найвисокотехнологічнішою лабораторією в Україні, щоб допомогти своїм клієнтам зробити аналіз їхньої продукції на залишки пестицидів.
А з метою визначення концентрації шкідників і, відповідно, доцільності обробок і визначення оптимального часу їх проведення компанія «Сингента» безкоштовно надає клієнтам феромонні пастки. Найсвіжішою ж новинкою в сервісі компанії стало надання клієнтам тест-систем, які дають змогу провести аналіз грунту на забезпеченість основними елементами живлення за 5 хв. Річ у тім, що саме з дефіцитом елементів живлення найлегше сплутати хвороби рослин за зовнішніми симптомами.
Досвідом практичного застосування наданого «Сингентою» протоколу для вирощування товарної картоплі поділився Ігор Мотько з компанії «Агріко». Він розповів, що компанія «Сингента» надала не тільки допомогу в складенні системи захисту, а й можливість участі у прогамі «АгроГід». Та найголовнішим здобутком партнерства з компанією «Сингента» Ігор Мотько назвав можливість виростити високоякісну продукцію, яка зараз продається у мережах GoodWine, котра спеціалізується на елітних продуктах, і Metro, а також участь у Клубі стратегічних партнерів. «Значок Клубу стратегічних партнерів компанії «Сингента» — це запорука безпечності продукції, своєрідний знак якості», — відзначив Ігор Мотько.
Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com