Як підвищити якість застосування засобів захисту рослин?
![Як підвищити якість застосування засобів захисту рослин? фото, ілюстрація](https://propozitsiya.com/sites/default/files/styles/580x/public/field/image/img_6317.jpg?itok=xPlAngwS&v=1708034390)
Правильний вибір препарату — це тільки половина успіху. Другий важливий чинник — обробка препаратом у потрібний час, тобто в оптимальну фазу культурної рослини, хвороби або шкідника. Наприклад, можливість контролю лисохвоста польового різко знижується після того, як бур’яни проходять фазу другого справжнього листка (до цього моменту втрачається в середньому 1 ц/га потенційного врожаю пшениці).
Вибір оптимального розпилювача підвищує ефективність впливу препарату, наприклад, на лисохвіст польовий — від 90 до 99%. Підвищення ефективності на 9% зводить до мінімуму повторне проростання бур’яну.
Розвиток технологій
Реалії сучасного бізнесу такі, що доводиться рахувати кожну копійку, яку треба вкласти, щоб отримати якісний урожай. Сьогодні сільгоспвиробники обробляють більші за обсягом площі, використовуючи меншу кількість обприскувачів. Професійне внесення засобів захисту рослин (ЗЗР) можна здійснювати на швидкості 12-14 км/год, але за умови дотримання всіх правил, як-от висота штанги обприскувача до цільового об’єкта, швидкість вітру, вологість повітря, жорсткість води, яку використовують для приготування робочого розчину, правильно підібраний розпилювач та його розмір (калібр). Застосування одного типу розпилювачів не забезпечить якісне внесення пестицидів, тому що для кожного їхнього виду потрібна визначена кількість крапель різних розмірів. Використовуючи розпилювачі, які пропонує компанія «Сингента», ви маєте змогу працювати з нормами витрати робочого розчину 100-120 л/га без втрати ефективності препарату.
Цільові об’єкти обробки
Об’єкти обробки можуть бути найрізноманітніші: від ґрунту до складних злакових культур з вертикальним листям. Завдання оператора — забезпечити максимальне потрапляння продукту на цільовий об’єкт. Ідеальної точності досягти неможливо, і вирішальне значення має характер розподілу факела розпилу на оброблюваній поверхні. Результати залежать від таких параметрів розпилу, як здатність утримуватися на цільовому об’єкті (ґрунт, листок, шкідник), площа покриття і розподіл на поверхні цільового об’єкта. Усі розпилювачі створюють спектр крапель різних розмірів, але пропорційне співвідношення дрібних, середніх і великих крапель може змінюватися. Оператори мають змогу скористатися цим, щоб адаптувати розмір крапель до густоти покриття та цільового об’єкта обробки.
Розмір крапель та їхня здатність утримуватися на об’єкті
Дрібні краплі краще утримуються на поверхні рослин, ніж великі, які часто скочуються з неї. Перевага фракції дрібних крапель у факелі розпилу потрібна за обробки таких бур’янів, як вівсюг і лисохвіст польовий, а також під час роботи у посівах з горохом. Натомість великі краплі дуже добре підходять для культур, які легко їх утримують, зокрема для квасолі й олійних культур. На здатність краплі утримуватися на оброблюваній поверхні великою мірою впливають сурфактанти (ад’юванти). Знижуючи динамічний поверхневий натяг розпорошуваних крапель, ці засоби можуть скоротити втрати робочого розчину.
Розмір крапель і площа покриття
За заданого обсягу рідини зменшення розміру розпилюваних частинок вдвічі призводить до восьмиразового збільшення кількості крапель, при цьому площа покриття пласкої поверхні листка або ґрунту може зрости вчетверо. Тому коли цільовий об’єкт малого розміру, наприклад, лисохвіст польовий на стадії появи другого справжнього листка, шанси влучити в ціль набагато зростають за умови розпилу, який містить велику кількість дрібних крапель. За заданого обсягу рідини частки малих розмірів забезпечують набагато повніше покриття поверхні листка. Для продуктів системної дії, зокрема для Ураган Форте, достатньо потрапляння лише кількох крапель з активними інгредієнтами, але для контактних гербіцидів, як-от Реглон Супер, потрібне повне покриття поверхні листка
Розмір крапель і розподіл
Здатність проникати всередину стеблостою — одна з основних умов, з огляду на які визначають параметри обприскування. Якщо культура широколиста, великі краплі, навпаки, осідають на верхній частині листка та не потрапляють на нижні яруси. Наприклад, для проникнення в стеблостій картоплі краще використовувати дрібнодисперсний розпил, бо дрібні краплі й переміщуються в горизонтальній площині, й краще проникають усередину крізь шари листя. За обробки злакових культур, які ростуть вертикально, великі краплі швидко проникають до рівня нижнього листя, тоді як дрібні залишаються нагорі. Як правило, при використанні стандартних щілинних розпилювачів на озимій пшениці у фазі ВВСН 30/31 (початок виходу в трубку) на цільовий об’єкт потрапляє лише половина всієї розпилюваної рідини (за умов недотримання правил внесення ЗЗР). Із розвитком рослин кількість рідини, яка на них утримується, може сягнути 90% усього об’єму розпилу.
Вплив турбулентності
Потік повітря, що його створює обприскувач у русі, негативно впливає на факел розпилу. Повітря захоплює легші краплі та не дає їм потрапити на листя рослин. Краплина дрібної дисперсії, пролітаючи 7 м, повністю випаровується (за відносної вологості повітря 50% та температури понад 25°С); це приблизно 15-20% у факелі щілинного розпилювача. Проблему також ускладнює висока швидкість переміщення сучасних обприскувачів: чим вища швидкість, тим більший створюваний потік повітря. Через збільшення поступальної швидкості вдвічі коефіцієнт турбулентності зростає вчетверо. Невелике збільшення швидкості переміщення має суттєві наслідки, так само якщо порівнювати з розпилом за вітром і проти. Зменшити знесення робочого розчину можна, збільшуючи середній розмір крапель та знижуючи робочий тиск і швидкість обробки. Проте це може негативно позначитися на якості розпилу й погіршити результати обробки.
Розпилювачі
Розпилювачі — одна з найважливіших частин обприскувача. Їх слід ретельно очищати, регулярно перевіряти зношеність і за потреби замінювати. Різниця у виливах рідини кожним розпилювачем на штанзі за хвилину повинна коливатися в межах ±5% середнього значення. Насправді 10-відсоткова розбіжність уже критична і певною мірою знижує ефективність обприскування.
Зменшення витрат робочої рідини
Найчастіше потенційний час обробки втрачається через під’їзд до заправника й заправки обприскувача, тому істотне зниження об’ємів води дуже впливає на продуктивність і своєчасність внесення, а як результат — на показники застосування препарату. Зниження витрати робочої рідини з 200 л/га до 100 л/га підвищує продуктивність на 30%, наприклад, це дає змогу обробити за день 130 га замість 100 га.
Вимоги щодо розпилення для досходових і післясходових гербіцидів
За досходової обробки посівів є лише один цільовий об’єкт — ґрунт. Завдання такого розпилу — рівномірно розподілити рідину поверхнею ґрунту. Осередкове проростання бур’янів спричинено, як правило, низькою якістю обприскування внаслідок неправильного вибору розпилювача та знесення крапель. Витрата робочої рідини не має істотного впливу на ефективність препаратів, які застосовуються до сходів культури в сухих умовах, адже навіть 1000 л/га еквівалентні лише 0,1 мм опадів. Водночас небажане обприскування ґрунтовими препаратами в умовах засухи, адже в таких випадках потрібна мілка заробка препаратів легкими боронами.
Бакові суміші
Як правило, до складу препарату входять емульсифікатори, зволожувачі, диспергуючі додатки, згущувачі, компоненти, які запобігають замерзанню й утворенню піни та забезпечують відмінне зберігання препарату протягом багатьох років. Існує потенційний ризик завдати шкоди посівам, адже з кожним доданим продуктом зростає вміст сурфактантів, надмірне додавання яких, наприклад, збільшує імовірність опіку листя гербіцидом. Нарешті, найпоширеніша проблема — фізична несумісність. Відомо, що мікроелементи, зокрема марганець і магній, можуть забивати фільтри розпилювачів. Якісні рідкі препаративні форми створюють менше проблем, ніж порошкоподібні. Не рекомендується приготування робочого розчину з використанням більше ніж трьох продуктів.
Порядок змішування препаративних форм: водорозчинні гранули > водні емульсії > суспензійні концентрати > концентрати емульсії. Робочий розчин треба використати в день приготування!
Вибір висоти установки штанги
Оптимальна висота штанги для плоскофакельних щілинних розпилювачів з кутом розпилу 110° — 50 см над поверхнею цільового об’єкта. Випробування Silsoe Research Institute показали, що дрейф крапель з факела розпилу різко зростає за висоти штанги понад 70 см. Обприскування за висоти штанги 1 м різко знижує ефективність обробки й категорично не рекомендується.
Сервіс контролю якості обприскування та обробки насіння ЗЗР сприяє:
Розкриттю повного потенціалу продуктів компанії «Сингента» за рахунок цілеспрямованого потрапляння діючої речовини на цільові об’єкти.
Підбору розпилювачів для різних видів застосування ЗЗР.
Оптимізації норми витрати робочого розчину.
Мінімізації зносу робочого розчину.
Зменшенню шкідливого впливу на довколишнє середовище.
Підвищенню прибутковості захисних заходів через зменшення витрат на них.
Контролю якості внесення препаратів під час обприскування (визначенню ступеня покриття, щільності й розміру крапель, інших показників).
Аналізу обробки насіння шляхом виявлення кількості діючої речовини протруйника компанії «Сингента» на посівному матеріалі.
Налагодження та калібрування обприскувачів
Калібрувати обприскувачі слід на початку сезону і потім перевіряти їх перед кожним обприскуванням. Для перевірки використовуються візуальний і вимірювальний методи.
КРОК 1
ПЕРЕВІРКА ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ОБЛАДНАННЯ
1. Наповніть бак обприскувача водою наполовину.
2. Виберіть швидкість обертання двигуна для обприскування. Відзначте вибране число обертів на тахометрі.
3. Увімкніть насос і встановіть робочий тиск (3 атмосфери).
4. Перевірте роботу всіх розпилювачів, запірних клапанів, зворотного трубопроводу й мішалки. Не допускаються підтікання, накопичення рідини зі сполук, патрубків. Після вимикання подачі рідини на штангу та спрацьовування відсікачів допускається прокрапування з розпилювача не більше 2 мл рідини або 5-6 крапель.
5. За сталого тиску 3 атмосфери перевірте за допомогою мірних кухлів рівномірність виливу через кожен розпилювач протягом 1 хвилини. Для розпилювачів з витратою понад 2 л/хв. достатньо 30 сек.
6. Витрата через усі розпилювачі підсумовується і ділиться на кількість розпилювачів. Отримане значення береться як середнє, розпилювачі, які відхиляються від нього більше ніж на 5%, вибраковуються. Розпилювачі з відхиленням понад ±5% слід замінити на нові й повторити перевірку.
КРОК 2
НАЛАШТУВАННЯ ВИТРАТИ РОБОЧОГО РОЗЧИНУ
1. Підберіть відповідну передачу.
2. Виміряйте фактичну швидкість обприскувача. Для цього виміряйте, за який проміжок часу обприскувач пройде полем 100 м за робочої швидкості з увімкнутими насосом і гідромішалкою. Вирахуйте фактичну швидкість за формулою:
V = 100 х 3,6/t км/год,
де t — час, за який обприскувач пройде 100 м.
3. Визначте ширину робочого захвату штанги (L) у метрах і за кількістю розпилювачів на штанзі (n) штук.
4. Вирахуйте фактичний вилив робочої рідини (Q, л/га) на гектар за формулою:
Q = 600q x n/LxV л/га,
де q — витрата рідини через один розпилювач, V — фактична швидкість руху.
5. Якщо отримана витрата робочої рідини не відповідає потрібній, її слід скоригувати, збільшивши тиск (якщо подача була нижча ніж розрахункова) або зменшивши (якщо подача була вища ніж розрахункова). Якщо зміна тиску в прийнятних межах не дає бажаної витрати, слід змінити швидкість або підібрати інший розмір розпилювачів. У такому разі треба ще раз перевірити зміни витрати робочої рідини та перерахувати всі параметри.
Як показує досвід, навіть господарства, які використовують сучасні обприскувачі, не завжди стежать за якістю внесення. Калібрувати обприскувач треба принаймні кілька разів протягом сезону.
Показники комп’ютера обприскувача та реальна норма витрати робочого розчину можуть відрізнятися. Це свідчить про те, що треба перевіряти справність усіх вузлів й агрегатів обприскувача. Так сталося в одному з господарств, де фактична норма витрати робочого розчину відрізнялася від запланованої на 38%. Тобто при заданих параметрах (швидкість руху, тиск) робочого розчину не вистачило б для якісної обробки посівів, а в разі застосування концентрованішого розчину виникала б імовірність проявів фітотоксичності. На щастя, калібрування провели до обробки посівів, уникнувши завдяки цьому можливих проблем з ефективністю препарату.
Щоб покращити результат, необов’язково міняти розпилювачі, шланги, насос. Як правило, досить відкалібрувати обприскувач. Так ви підвищите якість обробки цільового об’єкта, а це, своєю чергою, покращить ефект пестицидної дії.
Недотримання цих вимог може спричинити втрату половини майбутнього врожаю!
О. Людвіновський,
менеджер з технології внесення препаратів компанії «Сингента»
Інформація для цитування
Якість застосування засобів захисту рослин/ О. Людвіновський// Спецвипуск ж. Пропозиція. Сучасна техніка для захисту с.-г. культур/ — 2017. — С.- 12-16