Повитиця — бронзовий призер карантинного рейтингу
У неї немає ні коренів, ні листків. Та й із фотосинтезом не склалось якось. Проте жодних незручностей з цього приводу вона не відчуває. Адже все її життя (польова повитиці) проходить на тілі господаря — іншої рослини. Діставшись до своєї жертви, цей паразитний бур’ян запускає в її тіло присоски і спокійнісінько живе собі, щодня харчуючись натуральними свіжовижатими, чи точніше, свіжовисмоктаними соками.
Цей своєрідний бур’ян — повитиця . І всього у світі нараховується близько 275 його видів, із яких в Україні наразі наявні 14, зокрема: повитиця польова (Cuscuta campestris Yunck.), п. Лемана (C. Lehmanniana Bge.), п. одностовпчикова (C. monogyna Vahl.), п. європейська (C. europaea L.), п. конюшинова (С. trifolii Babingt.), п. льонова (C. epilinum Weihe), п. хмелеподібна (C. lupuliformis Krocer), п. викова (C. viciae Koch.) та ін. Господарське значення серед них мають лише перші чотири види, тоді як інші або зустрічаються в агроценозах поодиноко, або розвиваються переважно на дикорослій рослинності. Разом із тим, усі вони належать до об’єктів внутрішнього карантину і потенційно є надзвичайно небезпечними.
Перш за все, це стосується повитиці польової,рослини паразиту, яка разом із амброзією полинолистою та гірчаком рожевим входить до чільної трійки найзлісніших карантинних бур’янів України — як за територією поширення, так і за рівнем шкодочинності. У структурі повитицевих цей вид займає домінуюче місце (понад 99%), тож коли говорять про ураження рослин повитицею, то найчастіше мають на увазі саме його.
Поширення в Україні
Батьківщиною повитиці польової, рослини паразиту, вважають Північну Америку, звідки вона й поширилася всім світом, переважно разом із насінням різноманітних сільгоспкультур. В Європі її було виявлено близько 1900 р., а вже у 1914-му цей карантинний емігрант-агресор «прописався» і в Україні, на Одещині. Саме тут повитиця натуралізувалась і почала швидко поширюватися далі з неочищеним насіннєвим матеріалом люцерни та конюшини.
Минуле століття було вкрай сприятливим для «розселення» цього небезпечного адвентивного виду, тож наразі він зустрічається в усіх грунтово-кліматичних зонах країни. За останніми даними Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України (станом на 01.01.2014 р.), ареал повитиці польової охоплює практично всі області Степу, Лісостепу (за винятком Тернопільської та Черкаської обл.) та Полісся (окрім Івано-Франківської та Рівненської обл.) на загальній площі близько 31,5 тис. га. Найбільші площі засмічення грунтів бур’яном відмічено у Запорізькій
(9239,9 га), Херсонській (6290,3), Миколаївській (5680,1), Одеській (1492,5) областях та АР Крим (7167,5 га).
Слід відмітити, що на початку 2000-х років площа сільгоспугідь, засмічених повитицею польовою, рослиною паразитом, досягала майже 70 тис. га. Тож, як бачимо, за останнє десятиліття завдяки грамотному проведенню комплексу карантинних заходів із локалізації та ліквідації вогнищ цього бур’яну рослини паразиту площі, заражені ним, зменшилися більш ніж удвічі.
Крім того, на території України обмежено поширені ще три види повитиці: п. Лемана — 4,62 га (АР Крим, Дніпропетровська та Луганська обл.), п. одностовпчикова — 3,94 (Запорізька, Луганська та Харківська обл.), п. європейська зустрічається лише в Луганській області (0,001 га).
Морфологічні ознаки
Повитиця польова є типовою рослиною-паразитом. Стебло ниткоподібне, жовте чи помаранчево-жовте, витке, сильно розгалужене, діаметром до 1 мм. Воно обвивається навколо рослин-живителів і прикріплюється до них за допомогою особливих утворень — гаусторій.
Справжнього коріння немає. Листки недорозвинені, лусочкоподібні. Квітки дрібні, білі або зеленувато-білі, на коротких ніжках, зібрані в густі китицеподібні суцвіття. Чашечка напівкуляста, гладенька, блискуча. Віночок дзвоникоподібний, із яйце-клиноподібними або трикутними пелюстками.
Плід — притиснутокуляста двогнізда коробочка, у якій міститься 2–4 насінини. Насіння округле, неправильної форми, з двома пласкими сторонами, шорсткувате, жовтувато-сірого або коричнево-сірого кольору із випуклим носиком. Довжина насінини — 1,25–2,5, ширина — 1–1,5, товщина — 0,75–1 мм. Маса 1000 насінин — 1–1,25 г.
Біологічні особливості
Повитиця польова — переважно однорічна рослина-паразит . Розмножується як насінням, так і вегетативно — частками стебла. Насіння повитиці дружніше проростає із глибини 2–3, макс. — 6 см за прогрівання грунту до 16…25°С, хоча може проростати і за 5…7°С. Тому залежно від погодних умов весняного періоду появу сходів відмічають із початку квітня і до другої половини травня. За несприятливих умов (глибоке залягання насіння в грунті, посушлива весна) проростання повитиці може затягнутися аж до кінця липня (сприяє цьому також тверда, погано проникна для води, насіннєва оболонка).
Насіння повитиці польової складається зі спірально-зігнутого зародка та поживної драглистої білкової маси. Під час проростання насіння зародок розпрямляється, потовщений його кінець, укритий біля основи пучком безбарвних волосків (редуковані корінці), вростає у грунт і починає поглинати воду. У цей час молода рослина живиться винятково за рахунок білка насіння. Протилежний кінець проростка, звільнившись від насіннєвої оболонки, підіймається вертикально і починає робити обертові рухи за годинниковою стрілкою у пошуках рослини-господаря. Самостійний розвиток сходів повитиці триває від п’яти днів до декількох тижнів, досягаючи довжини стебла до 25–30 см. Якщо протягом цього часу бур’ян не знайде собі об’єкта для «експлуатації», який його поїтиме-годуватиме, то гине.
Знайшовши «жертву», повитиця двома-трьома обертами обвиває її і візуально начебто призупиняє свій ріст. У цей час, використовуючи поживні речовини із нижньої частини стебла, проросток повитиці, у місцях дотику з ураженою рослиною, утворює особливі органи — гаусторії (або простіше кажучи — присоски). За їхньою допомогою паразит глибоко проникає у камбій та провідні тканини пошкодженої рослини і починає вбирати з рослини воду із розчиненими у ній поживними речовинами, які надходять із грунту. З утворенням гаусторій проросток втрачає зв’язок із грунтом і повністю переходить на паразитичний спосіб життя.
Закріпившись на рослині-господарі, паразит поступово обплітає її по спіралі, розгалужується і переходить на сусідні рослини. Для повитиці польової характерний практично необмежений ріст та здатність до галуження, а тому один екземпляр паразита за порівняно короткий період може обплутати десятки сусідніх рослин. Як світлолюбний вид повитиця польова розвивається у середніх та верхніх ярусах рослин.
У другій половині літа, у міру того, як активність вегетативного росту рослин спадає і згодом цей процес припиняється, зменшується і надходження поживних речовин у стебла повитиці польової. Її вегетативний ріст також поступово завершується, і рослини переходять до утворення квіток (тобто генеративного росту) та плодоношення. Цвітіння повитиці польової спостерігається у червні — серпні, плодоношення ж триває із липня до пізньої осені. Зазвичай період цвітіння залежить від часу проростання її насіння — навесні чи пізніше, влітку. Тепла погода сприяє більш ранньому масовому цвітінню, тоді як прохолодна — затримує його. Слід відмітити, що у період плодоношення у стеблах повитиці польової, рослини-паразиту, несуттєво збільшується вміст хлорофілу, утворюються пори, особливо біля гаусторій та квітконіжок, що дає можливість рослинам асимілювати вуглекислоту, синтезувати й відкладати в насінні запасні поживні речовини. Насіння достигає через два-три тижні після початку цвітіння, а осипається пізно восени. Одна рослина повитиці польової утворює до 15 тис. і більше насінин, що зберігають схожість у грунті протягом шести-семи років.
Рослини, що уражуються повитицею
Повитицеві бур’яни можуть розвиватися на рослинах різних класів, родин і біотипів — одно- і багаторічних травах, чагарниках і деревах. І хоча цей бур’ян не має вузької спеціалізації щодо об’єкта паразитування, проте кожен вид повитиці польової все-таки має свої специфічні «вподобання» у виборі уражуваних рослин. Так, наприклад, повитиця льонова може розвиватися лише на льоні та рижію, а повитиця польова є справді «всеїдним» представником цієї родини і пошкоджує понад 200 (а за окремими даними — і до 630!) видів культурних і дикорослих, щоправда, переважно трав’янистих рослин. Зокрема, це багаторічні бобові трави (конюшина, люцерна, буркун), буряки (цукрові, кормові, столові), вика, льон, коноплі, тютюн, махорка, сочевиця, горох, соя, кормові боби, а також численні овочеві та баштанні культури (капуста, морква, цибуля, картопля, томати, петрушка, кавуни, гарбузи) та багато інших. Разом із тим, значна товщина стебел та довжина цього виду дають йому можливість розвиватися і на паростках кущів і дерев — бузку, жовтої та білої акації, а також молодих насадженнях сливи, вишні, винограду, дуба, ясеня, сосни тощо.
Таким чином, у списку «гастрономічних уподобань» повитиці польової, рослини -паразиту, опиняються майже всі основні сільгоспкультури, які нині вирощують на родючих українських чорноземах. Відносно стійкими до цієї агрономічної напасті є лише злакові культури та соняшник.
Шкідливість
Наведений вище перелік культур є переконливим доказом того, що потенційна шкідливість повитиці є надзвичайно високою і недооцінювати її не слід. Бо в такому разі наше традиційне «якось воно буде» може обернутися центнерами чи навіть тоннами недоотриманих урожаїв.
Як типовий бур’ян-паразит повитиця польова живиться тільки «з меню» інших рослин. Висмоктуючи воду із розчиненими у ній органічними та неорганічними сполуками, вона спричинює порушення обміну речовин у рослин-живителів, ослаблює і затримує їхній ріст і розвиток. Водночас урожайність польових культур знижується на 30–50% і більше. Значний розвиток повитиці, особливо за низької агротехніки вирощування, взагалі може призвести до повної загибелі культурних рослин.
Так, наприклад, за ураження паразитом фуражних посівів люцерни урожай зеленої маси знижується на 30–70%, а насіннєвих — у 2–2,5 раза зменшується вихід насіння. Спостерігались випадки, коли на уражених повитицею польовою посівах конюшини врожаю насіння не отримували зовсім. На посівах цукрових буряків зниження маси коренеплодів досягає 40–68% (або зменшення отримання цукру на рівні 3,5–4 т/га і більше). Втрати врожаю цибулі та моркви можуть сягати 85%. Значні економічні збитки можуть бути зумовлені неможливістю експортувати зерно сільськогосподарських культур, що містить насіння повитиці, або необхідністю додаткових витрат на його очищення. До речі, за електромагнітного очищення люцернового насінєматеріалу від домішок бур’яну у відходи потрапляє до 40% насіння
цієї культури.
Проте повитиця польова не лише знижує врожай, але й погіршує якість продукції. Сіно кормових трав, заражених повитицею, погано сохне, пліснявіє, втрачає поживну цінність та смакові властивості і навіть може викликати захворювання у свійських тварин. Останнє пояснюється наявністю у бур’яні алкалоїдів кускудину та кусталіну, які є отруйними. Присоски повитиці, проникаючи у паренхіму, руйнують волокна кенафу, льону, джуту. Як наслідок — такі стебла погано піддаються біологічному замочуванню, утворюють нерівномірне за забарвленням та різко зниженої якості волокно. У цукрових буряків, уражених повитицею, на 1–2% знижується цукристість коренеплодів.
Шкода від повитиці польової, рослини-паразиту, може мати також і опосередкований характер: пошкоджуючи покривні тканини рослин, вона спричинює ураження рослин шкідниками та хворобами. До того ж повитиця й сама є переносником багатьох рослинних вірусів, зокрема мозаїки цукрових буряків, томатів, огірків, тютюну, гірчиці, гречки, жовтяниці персика та айстр, кучерявості верхівки моркви та ще цілої низки небезпечних хвороб.
Джерела та шляхи поширення
Основним джерелом поширення повитиці польової, рослини-паразиту, є погано очищене насіння польових культур, переважно люцерни та конюшини. Ці бобові трави є не лише улюбленими рослинами-живителями повитиці, але й одними з основних кормових культур у тваринництві. Щорічно ними засівають тисячі гектарів практично в усіх областях України, а тому особливих проблем із поширенням у цього бур’яну немає. Винятково високі шанси отримати такий небажаний «подаруночок» на свої поля дає сівба насінням люцерни, вирощеної у південних регіонах країни, де насіннєві посіви цієї культури часто потерпають від засилля повитиці.
За даними Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, повитицю польовутакож виявляють у насінні польових, овочевих, лікарських та квіткових культур, вирощуваних в Україні чи імпортованих з інших країн (Туреччини, Сирії, Греції, Лівану, США, Угорщини, Чехії, Йорданії тощо).
Поряд із висівом недостатньо очищеного насіння виняткове значення у поширенні бур’яну також мають й інші аспекти виробничої діяльності людини. Транспортні засоби, сільськогосподарська техніка та знаряддя, зрошувальні канали, заражені органічні добрива та зернові відходи — все це відмінні засоби поширення насіння повитиці. Так, під час збирання с.-г. культур із невеликого вогнища бур’яну насіння «розсівається» комбайном площею всього поля, а разом із внесенням гною, куди воно потрапляє внаслідок годівлі тварин зараженими рослинами, чи за налипання на робочі органи знарядь — взагалі розноситься всіма полями сівозміни.
Водночас поширення повитиці польової, рослини-паразиту,природним шляхом (тобто без втручання людини) — вітром, талими і дощовими водами, тваринами і птахами, з дикою рослинністю — відбувається відносно повільно. Тож нинішній рівень забур’яненості агроценозів цим видом є нічим іншим, як наслідком грубого порушення заходів убезпечення від нього, а то й просто ігнорування аграріями елементарними правилами карантину рослин.
Виявлення та ідентифікація
Що цікаво — насіння багатьох видів повитиці польової за зовнішнім виглядом (формою, вагою і навіть кольором) буває дуже схожим на насіння культурних рослин, на яких вона паразитує. Так, наприклад, насіння повитиці польової та конюшини повзучої настільки схоже, що часто розрізнити його можуть лише спеціалісти. Вважається, що таке «маскування» насіння бур’яну під насіння уражуваної ним культури є результатом еволюційної адаптації до паразитичного способу існування. Однак здебільшого нормально сформоване і дозріле насіння повитиці польової можна порівняно легко відрізнити від насінин інших бур’янів та культурних рослин за низкою характерних зовнішніх ознак.
У разі сумнівів щодо правильності визначення видової приналежності насіння можна скористатися точнішим методом ідентифікації — за насіннєвим зародком. Для цього підозрілу насінину слід потримати над спиртівкою до набрякання її оболонки. Потім за допомогою препарувальної голки та скальпеля дістають і розглядають зародок. Він у повитиці жовтий, спірально згорнутий, ниткоподібний, завдовжки 11–14 мм та, що більш важливо, без диференціації на корінець та сім’ядолі. Якщо насінина лише одна і зруйнувати її не можна, тоді набряклу насінину слід просто розглянути під насіннєвою оболонкою.
Заходи захисту
Під час планування заходів боротьби із повитицею польовою слід чітко усвідомлювати два моменти. Перший: якщо бур’ян уже уразив культурну рослину, то знищити його можна переважно тільки разом із нею. Другий — позбутися повитиці вкрай складно. Повна ліквідація вогнищ цього бур’яну потребує тривалої і дуже копіткої роботи, часто впродовж декількох років систематичного його знищення у вогнищі зараження. Тому найкращим способом уникнути неприємностей, пов’язаних із поширенням та бурхливою «життєдіяльністю» повитиці, є профілактика, зокрема ретельне дотримання правил карантину рослин, найважливіші з них — це:
- ретельна перевірка насіннєвого матеріалу. У разі виявлення насіння повитиці польової чи іншого карантинного бур’яну його спрямовують на доочищення, а в окремих випадках — утилізують;
- ретельне очищення машин та знарядь, що використовували на збиранні врожаю із ділянок, засмічених повитицею, перш ніж використовувати їх для інших робіт;
- недопущення потрапляння повитиці польової у корми (із зеленою масою, сіном, зерновими відходами тощо);
- дотримання сівозмін із висівом культур, які не уражуються або слабко уражуються повитицею: всіх видів зернових та соняшнику;
- розміщення у сівозміні сприйнятливих до повитиці культур із урахуванням тривалості життєздатності її насіння (приблизно шість років);
- впровадження у сівозміну полів із чорним паром. Обробіток останніх варто починати з осінньої безполицевої оранки, надалі — проводити пошаровий обробіток грунту;
- оранка полів, засмічених повитицею польовою, на всю глибину орного шару, що більшою мірою сприяє загибелі проростків бур’яну (насіння проростає із глибини не більше ніж 6 см);
- навесні перед висівом слід провести дві-три культивації, які у районах зрошуваного землеробства доцільно поєднувати із провокаційними поливами.
- Догляд за посівами слід починати із боронування до появи сходів і після. Протягом вегетації — проводити міжрядні обробітки і знищувати окремі уражені повитицею польовою рослини;
- вогнища уражених посівів необхідно викошувати із захопленням півтораметрової гарантійної зони навколо, обов’язково до цвітіння бур’яну, скошену масу висушувати, виносити за межі поля та спалювати. Вогнище потрібно утримувати у стані чорного пару або обробляти гербіцидами;
- у посівах багаторічних трав і на необроблюваних землях повитицю польову слід якомога частіше низько скошувати до її цвітіння (основна маса повитиці як світлолюбної рослини розміщується на висоті понад 10 см);
- рештки бур’яну, що залишилися у скошеній стерні, можна знищувати механічним шляхом (випалюванням або хімічним методом);
- перед збиранням урожаю культурних рослин вогнища на посівах, заражених повитицею польовою, необхідно скошувати і збирати окремо. Засмічений урожай потрібно зберігати окремо від чистого;
- застосування для хімічного знищення повитиці у посівах багаторічних трав гербіцидів Керб 50W, з. п., у нормі витрати 4–5 кг/га; Раундап, 48%, в. р., Гліфоган 480, в. р., Домінатор 360, в. р., Буран, в. р. (360 г/л) — 0,6–0,9 л/га; у посадках картоплі — Зенкор 70 WG, в. г. (0,5–1,5 кг/га), Тарга Супер, 5% к. е. (2–4 л/га); Пантера, 4% к. е. (1–1,5 л/га); Раундап (аналоги — Гліфоган, Раундап біо), 48% в. р. (2 л/га) та ін.
О. Половинчук,
К. Калатур, канд. с.-г. наук,
Інститут біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН