Спецможливості
Технології

Пе­с­ти­ци­ди: ви­гад­ки і прав­да

04.12.2014
1213
Пе­с­ти­ци­ди: ви­гад­ки і прав­да фото, ілюстрація

У людей різних професій і освіти побутує думка, що застосування пестицидів у народному господарстві є вельми небезпечним для здоров’я людини, диких і домашніх тварин, загалом для довкілля. За їхнього застосування забруднюється повітря робочої зони
й атмосфера у цілому, грунти і грунтові води, водоймища. Через забруднення повітря стійкими пестицидами (персистентними) часто випадають «пестицидні» дощі.

У людей різних професій і освіти побутує думка, що застосування пестицидів у народному господарстві є вельми небезпечним для здоров’я людини, диких і домашніх тварин, загалом для довкілля. За їхнього застосування забруднюється повітря робочої зони
й атмосфера у цілому, грунти і грунтові води, водоймища. Через забруднення повітря стійкими пестицидами (персистентними) часто випадають «пестицидні» дощі.

В. Ящук, канд. с.-г. на­ук, на­чаль­ник відділу реєстрації пе­с­ти­цидів
Мінпри­ро­ди Ук­раїни,
В. Ри­баль­чен­ко, про­фе­сор,
ННЦ «Інсти­тут біології» Київсько­го національ­но­го універ­си­те­ту
імені Та­ра­са Шев­чен­ка

Вод­но­час відо­ма і ко­ристь від пе­с­ти­цидів: збе­ре­жен­ня вро­жаю і підви­щен­ня про­дук­тив­ності куль­тур, за­хист на­се­лен­ня від шкідників — пе­ре­нос­ників збуд­ників хво­роб то­що. По­при такі про­ти­лежні точ­ки зо­ру на пе­с­ти­ци­ди, у пе­ресічно­го гро­ма­дя­ни­на ці пре­па­ра­ти асоціюють­ся більше зі злом, аніж до­б­ром.
Мас­шта­би за­сто­су­ван­ня пе­с­ти­цидів щорічно зро­с­та­ють. Підви­щується і мож­ли­ва не­без­пе­ка їхньо­го за­сто­су­ван­ня для лю­ди­ни, тва­рин і довкілля. То­му й роз­роб­ле­но су­ворі ви­мо­ги що­до за­сто­су­ван­ня су­час­них пе­с­ти­цидів, ос­нов­ни­ми се­ред яких є: низь­ка ток­сичність для лю­ди­ни і вод­ної, грун­то­вої та над­зем­ної еко­си­с­тем; відсутність відда­ле­них не­га­тив­них ефектів, у т. ч. кан­це­ро­ген­но­го, му­та­ген­но­го і те­ра­то­ген­но­го (по­шко­д­жен­ня за­род­ка) та го­на­до­т­роп­но­го (по­ру­шен­ня ре­про­дук­тив­ної функції) ха­рак­те­ру; низь­ка пер­си­с­тентність, тоб­то низь­ка стійкість у довкіллі із три­валістю роз­кла­дан­ня, що не пе­ре­ви­щує од­но­го ве­ге­таційно­го періоду. Ра­зом із цим, пе­с­ти­ци­ди ма­ють бу­ти ви­со­ко­е­фек­тив­ни­ми що­до цільо­вих об’єктів (шкідників), з еко­номічно до­ве­де­ною доцільністю їхньо­го ви­ко­ри­с­тан­ня, а та­кож їхнє ви­роб­ництво має пе­ред­ба­ча­ти до­ступність си­ро­ви­ни і нешкідливість ви­роб­ни­чо­го про­це­су.
Ос­танніми ро­ка­ми прак­тич­но у всіх країнах — ви­роб­ни­ках пе­с­ти­цидів про­ва­дять інтен­сив­ну ро­бо­ту, спря­мо­ва­ну на змен­шен­ня ток­сич­ності су­час­них пе­с­ти­цидів. На це ви­т­ра­чається по­над
3 млрд дол./рік. Об­грун­ту­ван­ням є те, що у наш час з ог­ля­ду на зро­с­тан­ня на­се­лен­ня Землі і руй­ну­ван­ня грунтів від за­сто­су­ван­ня пе­с­ти­цидів відмов­ля­тись не мож­на. На­при­клад, у США і Японії, які найбільшою мірою ви­ко­ри­с­то­ву­ють ці пре­па­ра­ти, вро­жайність зер­но­вих у 2,5–3 ра­зи ви­ща, ніж у Мек­сиці і Ка­зах­стані, і у 1,5–2 ра­зи — порівня­но з Ук­раїною. У країнах, які інтен­сив­но використо­ву­ють пе­с­ти­ци­ди, — най­ви­ща три­валість жит­тя, що свідчить про відсутність ток­сич­но­го впли­ву цих ре­чо­вин (за пра­виль­но­го їхньо­го за­сто­су­ван­ня) на живі ор­ганізми.
Що­до ток­сич­ності хімічних спо­лук уза­галі, то відо­мий алхімік і лікар швей­царсь­ко-німець­ко­го по­хо­д­жен­ня Філіп Ау­ре­ол Те­о­фраст Бом­баст фон Го­ген­гейм (Го­ген­хайм), псев­донім Па­ра­цельс (1493–1541) — один із пер­ших фар­ма­ко­логів світу — вва­жав: «Усе є от­ру­тою, і ніщо не поз­бав­ле­но от­рут­ності; од­на ли­ше до­за ро­бить от­ру­ту не­поміче­ною». Тоб­то будь-яку спо­лу­ку мож­на вва­жа­ти вод­но­час і от­ру­тою, і ліка­ми: на сьо­годні ток­сичність за­зви­чай виз­на­чається за ве­ли­чи­ною ЛД50 — до­за пре­па­ра­ту, за якої ги­не 50% ек­с­пе­ри­мен­таль­них тва­рин (роз­ра­хо­вується на кіло­г­рам ма­си тва­ри­ни). Там, де не по­ру­шу­ють­ся пра­ви­ла за­сто­су­ван­ня пе­с­ти­цидів, смер­тельні ви­пад­ки від от­руєння ни­ми у кілька разів нижчі, ніж від от­руєння, на­при­клад, ал­ко­го­лем. Що більше зна­чен­ня ЛД50, то менш ток­сич­на ре­чо­ви­на. Як вид­но із при­кладів таб­лиці, ба­га­то су­час­них пе­с­ти­цидів за без­печністю є близь­ки­ми до ліку­валь­них пре­па­ратів.
Ос­таннім ча­сом най­частіше се­ред гербіцидів за­сто­со­ву­ють похідні суль­фонілсе­чо­ви­ни, нор­ма ви­т­ра­ти яких не пе­ре­ви­щує 50 мг/кг. Не втра­ти­ли сво­го зна­чен­ня і «най­старіші» пред­став­ни­ки гербіцидів, до яких на­ле­жить 2,4-Д (2,4-дих­ло­рок­си­фе­нок­си­оц­то­ва кис­ло­та) та її похідні, а та­кож інші до­б­ре знані гербіци­ди. Такі низькі нор­ми ви­т­ра­ти пе­ред­ба­ча­ють обе­реж­не ви­ко­ри­с­тан­ня гербіцидів, бо їхнє підви­щен­ня зу­мо­вить не тільки не­га­тив­ний вплив на пше­ни­цю (чи іншу куль­ту­ру), а й на вод­ну, над­зем­ну і грун­то­ву еко­си­с­те­ми.

   Як фунгіци­ди і про­труй­ни­ки насіння най­частіше ви­ко­ри­с­то­ву­ють дитіокар­ба­ма­ти (Ман­ко­цеб та ін.). Ве­ли­ким до­сяг­нен­ням ос­танніх де­ся­тиріч ста­ло відкрит­тя си­с­тем­ної фунгіцид­ної дії у похідних три­а­зо­лу і мор­фоліну — їхньої здат­ності ру­ха­ти­ся су­дин­ною си­с­те­мою рос­лин. За­сто­су­ван­ня си­с­тем­них фунгіцидів дає змо­гу ефек­тив­но бо­ро­ти­ся із ба­га­ть­ма збуд­ни­ка­ми гриб­них за­хво­рю­вань рос­лин, у т. ч. і з та­ки­ми, як фу­заріум, що про­ду­кує от­руйні міко­ток­си­ни. По­каз­ник ток­сич­ності ос­танніх ся­гає рівня стрихніну і де­я­ких бой­о­вих от­руй­них ре­чо­вин (таблиця). То­му за­сто­су­ван­ня кож­но­го пе­с­ти­ци­ду су­во­ро рег­ла­мен­то­ва­но що­до ви­ду куль­тур, на яких йо­го доз­во­ле­но ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти, нор­ми ви­т­ра­ти, спо­со­бу і термінів об­роб­ки, ча­су без­печ­но­го ви­хо­ду працівників на по­льові ро­бо­ти то­що.
На відміну від хімічних ме­тодів бо­роть­би зі шкідни­ка­ми, у яких ви­ко­ри­с­то­ву­ють­ся ре­чо­ви­ни і спо­лу­ки, біологічні ме­то­ди ви­ко­ри­с­то­ву­ють живі ор­ганізми. До ос­танніх відно­сять хи­жаків і па­ра­зитів чле­ни­с­то­но­гих. Для за­хи­с­ту від хво­роб рос­лин за­сто­со­ву­ють і ан­тибіоти­ки, але во­ни зай­ма­ють пер­ше місце се­ред алер­генів. Про­ти чле­ни­с­то­но­гих ви­ко­ри­с­то­ву­ють пре­па­рат Ден­д­ро­ба­цилін (містить спо­ри грун­то­вої бак­терії Bacillus thurengiensis); ство­ре­но сор­ти ба­вов­ни­ку із ге­ном, який відповідає за ут­во­рен­ня цьо­го ток­си­ну. У за­хисті рос­лин від чле­ни­с­то­но­гих за­сто­со­ву­ють ста­теві фе­ро­мо­ни (тип гор­монів) для дез­орієнтації самців, що зни­жує по­пу­ляцію шкідників, такі пре­па­ра­ти є прак­тич­но не­ток­сич­ни­ми для тва­рин і лю­дей. Вод­но­час біологічні ме­то­ди бо­роть­би зі шкідни­ка­ми не пе­ре­ви­щу­ють 10% за­га­лу за­сто­со­ву­ва­них пе­с­ти­цидів. То­му ко­ри­с­ту­ван­ня ли­ше біологічни­ми ме­то­да­ми сьо­годні не тільки не мо­же за­без­пе­чи­ти ефек­тив­но­го зни­щен­ня бур’янів і шкідників, а й обу­мов­лює підви­щен­ня (за відсут­ності хімічних ме­тодів) вар­тості сільсько­го­с­по­дарсь­кої про­дукції у два-три ра­зи.
То­му най­пер­спек­тивнішим є інте­г­ро­ва­ний за­хист рос­лин із ви­ко­ри­с­тан­ням усіх мож­ли­вих ме­тодів з ура­ху­ван­ням біологічних особ­ли­во­с­тей і шкідни­ка, і йо­го «во­ро­га». Слід та­кож вра­хо­ву­ва­ти і на­бут­тя ре­зи­с­тент­ності шкідни­ка­ми до пе­с­ти­цидів. З ог­ля­ду на це за­сто­со­ву­ють суміші пе­с­ти­цидів із різни­ми ме­ханізма­ми дії (кон­такт­ним і си­с­тем­ним). Як­раз ре­зи­с­тентність шкідників і є при­чи­ною си­с­те­ма­тич­но­го по­пов­нен­ня асор­ти­мен­ту пе­с­ти­цидів, що по­тре­бує фінан­со­вих ви­т­рат і за­тра­ти ча­су.
По­вер­та­ю­чись до на­зви статті, «прав­дою» потрібно вва­жа­ти те, що без пе­с­ти­цидів, як і без ліків, люд­ст­во, на жаль, ви­жи­ти не мо­же. Істот­на шко­да від них мож­ли­ва ли­ше за по­ру­шен­ня рег­ла­мен­ту їхньо­го за­сто­су­ван­ня та не­до­три­ман­ня ви­мог що­до охо­ро­ни праці під час ро­бо­ти із пе­с­ти­ци­да­ми чи по­ру­шен­ня термінів до­пу­с­ти­мо­го ви­хо­ду лю­дей на по­ля після їхньо­го вне­сен­ня. Що ж до «ви­га­док» про пе­с­ти­ци­ди, то во­ни обу­мов­лені, на­сам­пе­ред, на­шим не­знан­ням ме­ханізмів дії цих ре­чо­вин та не­ща­сни­ми ви­пад­ка­ми у разі по­ру­шень рег­ла­мен­ту та охо­ро­ни праці під час їхньо­го за­сто­су­ван­ня. Ре­алії на­шо­го сьо­го­ден­ня такі, що без пе­с­ти­цидів люд­ст­во страж­да­ти­ме від го­ло­ду так са­мо, як від хво­роб — без ліків. А то­му пе­с­ти­ци­да­ми, як і всіма над­бан­ня­ми люд­ст­ва, слід ко­ри­с­ту­ва­ти­ся зва­же­но і роз­суд­ли­во — так, як це і на­ле­жить Homo sapiens, а не про­сто Homo.

Інтерв'ю
Михайло Філатов та Ірина Леженіна
Кількість комах-запилювачів скорочується по всій планеті, оскільки руйнуються осередки їхнього проживання — незаймані куточки природи. Критична ситуація посилилася під час воєнних дій на території України. Ми розпитали вчених Державного... Подробнее
За останніх декілька років, які так чи інакше вплинули на всі виробничі процеси в країні, українських аграріїв можна назвати безстрашними. Працюючи подекуди в небезпечних умовах, наші аграрії засівають поля, збирають врожаї, підтримуючи... Подробнее

1
0