Пестициди: вигадки і правда
У людей різних професій і освіти побутує думка, що застосування пестицидів у народному господарстві є вельми небезпечним для здоров’я людини, диких і домашніх тварин, загалом для довкілля. За їхнього застосування забруднюється повітря робочої зони
й атмосфера у цілому, грунти і грунтові води, водоймища. Через забруднення повітря стійкими пестицидами (персистентними) часто випадають «пестицидні» дощі.
У людей різних професій і освіти побутує думка, що застосування пестицидів у народному господарстві є вельми небезпечним для здоров’я людини, диких і домашніх тварин, загалом для довкілля. За їхнього застосування забруднюється повітря робочої зони
й атмосфера у цілому, грунти і грунтові води, водоймища. Через забруднення повітря стійкими пестицидами (персистентними) часто випадають «пестицидні» дощі.
В. Ящук, канд. с.-г. наук, начальник відділу реєстрації пестицидів
Мінприроди України,
В. Рибальченко, професор,
ННЦ «Інститут біології» Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
Водночас відома і користь від пестицидів: збереження врожаю і підвищення продуктивності культур, захист населення від шкідників — переносників збудників хвороб тощо. Попри такі протилежні точки зору на пестициди, у пересічного громадянина ці препарати асоціюються більше зі злом, аніж добром.
Масштаби застосування пестицидів щорічно зростають. Підвищується і можлива небезпека їхнього застосування для людини, тварин і довкілля. Тому й розроблено суворі вимоги щодо застосування сучасних пестицидів, основними серед яких є: низька токсичність для людини і водної, грунтової та надземної екосистем; відсутність віддалених негативних ефектів, у т. ч. канцерогенного, мутагенного і тератогенного (пошкодження зародка) та гонадотропного (порушення репродуктивної функції) характеру; низька персистентність, тобто низька стійкість у довкіллі із тривалістю розкладання, що не перевищує одного вегетаційного періоду. Разом із цим, пестициди мають бути високоефективними щодо цільових об’єктів (шкідників), з економічно доведеною доцільністю їхнього використання, а також їхнє виробництво має передбачати доступність сировини і нешкідливість виробничого процесу.
Останніми роками практично у всіх країнах — виробниках пестицидів провадять інтенсивну роботу, спрямовану на зменшення токсичності сучасних пестицидів. На це витрачається понад
3 млрд дол./рік. Обгрунтуванням є те, що у наш час з огляду на зростання населення Землі і руйнування грунтів від застосування пестицидів відмовлятись не можна. Наприклад, у США і Японії, які найбільшою мірою використовують ці препарати, врожайність зернових у 2,5–3 рази вища, ніж у Мексиці і Казахстані, і у 1,5–2 рази — порівняно з Україною. У країнах, які інтенсивно використовують пестициди, — найвища тривалість життя, що свідчить про відсутність токсичного впливу цих речовин (за правильного їхнього застосування) на живі організми.
Щодо токсичності хімічних сполук узагалі, то відомий алхімік і лікар швейцарсько-німецького походження Філіп Ауреол Теофраст Бомбаст фон Гогенгейм (Гогенхайм), псевдонім Парацельс (1493–1541) — один із перших фармакологів світу — вважав: «Усе є отрутою, і ніщо не позбавлено отрутності; одна лише доза робить отруту непоміченою». Тобто будь-яку сполуку можна вважати водночас і отрутою, і ліками: на сьогодні токсичність зазвичай визначається за величиною ЛД50 — доза препарату, за якої гине 50% експериментальних тварин (розраховується на кілограм маси тварини). Там, де не порушуються правила застосування пестицидів, смертельні випадки від отруєння ними у кілька разів нижчі, ніж від отруєння, наприклад, алкоголем. Що більше значення ЛД50, то менш токсична речовина. Як видно із прикладів таблиці, багато сучасних пестицидів за безпечністю є близькими до лікувальних препаратів.
Останнім часом найчастіше серед гербіцидів застосовують похідні сульфонілсечовини, норма витрати яких не перевищує 50 мг/кг. Не втратили свого значення і «найстаріші» представники гербіцидів, до яких належить 2,4-Д (2,4-дихлороксифеноксиоцтова кислота) та її похідні, а також інші добре знані гербіциди. Такі низькі норми витрати передбачають обережне використання гербіцидів, бо їхнє підвищення зумовить не тільки негативний вплив на пшеницю (чи іншу культуру), а й на водну, надземну і грунтову екосистеми.
Як фунгіциди і протруйники насіння найчастіше використовують дитіокарбамати (Манкоцеб та ін.). Великим досягненням останніх десятиріч стало відкриття системної фунгіцидної дії у похідних триазолу і морфоліну — їхньої здатності рухатися судинною системою рослин. Застосування системних фунгіцидів дає змогу ефективно боротися із багатьма збудниками грибних захворювань рослин, у т. ч. і з такими, як фузаріум, що продукує отруйні мікотоксини. Показник токсичності останніх сягає рівня стрихніну і деяких бойових отруйних речовин (таблиця). Тому застосування кожного пестициду суворо регламентовано щодо виду культур, на яких його дозволено використовувати, норми витрати, способу і термінів обробки, часу безпечного виходу працівників на польові роботи тощо.
На відміну від хімічних методів боротьби зі шкідниками, у яких використовуються речовини і сполуки, біологічні методи використовують живі організми. До останніх відносять хижаків і паразитів членистоногих. Для захисту від хвороб рослин застосовують і антибіотики, але вони займають перше місце серед алергенів. Проти членистоногих використовують препарат Дендробацилін (містить спори грунтової бактерії Bacillus thurengiensis); створено сорти бавовнику із геном, який відповідає за утворення цього токсину. У захисті рослин від членистоногих застосовують статеві феромони (тип гормонів) для дезорієнтації самців, що знижує популяцію шкідників, такі препарати є практично нетоксичними для тварин і людей. Водночас біологічні методи боротьби зі шкідниками не перевищують 10% загалу застосовуваних пестицидів. Тому користування лише біологічними методами сьогодні не тільки не може забезпечити ефективного знищення бур’янів і шкідників, а й обумовлює підвищення (за відсутності хімічних методів) вартості сільськогосподарської продукції у два-три рази.
Тому найперспективнішим є інтегрований захист рослин із використанням усіх можливих методів з урахуванням біологічних особливостей і шкідника, і його «ворога». Слід також враховувати і набуття резистентності шкідниками до пестицидів. З огляду на це застосовують суміші пестицидів із різними механізмами дії (контактним і системним). Якраз резистентність шкідників і є причиною систематичного поповнення асортименту пестицидів, що потребує фінансових витрат і затрати часу.
Повертаючись до назви статті, «правдою» потрібно вважати те, що без пестицидів, як і без ліків, людство, на жаль, вижити не може. Істотна шкода від них можлива лише за порушення регламенту їхнього застосування та недотримання вимог щодо охорони праці під час роботи із пестицидами чи порушення термінів допустимого виходу людей на поля після їхнього внесення. Що ж до «вигадок» про пестициди, то вони обумовлені, насамперед, нашим незнанням механізмів дії цих речовин та нещасними випадками у разі порушень регламенту та охорони праці під час їхнього застосування. Реалії нашого сьогодення такі, що без пестицидів людство страждатиме від голоду так само, як від хвороб — без ліків. А тому пестицидами, як і всіма надбаннями людства, слід користуватися зважено і розсудливо — так, як це і належить Homo sapiens, а не просто Homo.