Спецможливості
Аналітика

Перші підсумки експортного сезону

05.11.2017
3005
Перші підсумки експортного сезону фото, ілюстрація

За липень-вересень нинішнього маркетингового року вже підведені перші підсумки збиральної кампанії в Україні. Про результати і прогнозах розповідали аналітики ІА «АПК-Інформ» та інші учасники ринку на конференції «Експорт зерна з України», передає​ http://propozitsiya.com.

Загальний вал

Урожай ранніх зернових і гороху практично збігається з торішнім. За даними Держкомстату, на 1 жовтня 37,3 млн т зібрано в цьому сезоні, 37,1 - в минулому. «Ячменю трохи менше, пшениці трохи більше», - коментує Андрій Купченко, аналітик ІА «АПК-Інформ».

Темпи експорту відповідають торішнім. «Єдина зміна в структурі експорту - добре пішла кукурудза в кінці минулого сезону, але трохи менше стали експортувати пшеницю», - додав він.

Збирання кукурудзи ще триває. На 30 жовтня було зібрано на 16% менше, ніж в цей же період минулого сезону. «В першу чергу за рахунок суттєвого зниження врожайності, оскільки збиральні площі на цю дату більші, ніж у минулому сезоні», - пояснив Купченко.

В цілому аналітики очікують 63,3 млн т. Ці прогнози збігаються з оцінками Ольги Трофімцевої, заступника Міністра агрополітики, які вона озвучила на цьому ж форумі.

Внутрішнє споживання зерна буде зберігатися на рівні 23,1 млн т, очікуваний обсяг експорту оцінюється в 40,3 млн т, залишки складуть 4,9 млн т. У порівнянні з попередніми сезонами виробництво знизиться не сильно - на 4%, споживання - на 2 %, а ось експорт - на 10%. Повною мірою реалізувати експортний потенціал заважають логістичні проблеми і досить жорстка конкуренція, зокрема з боку РФ, де очікується рекордний урожай.

Ринок пшениці

За даними Держкомстату, на 1 жовтня зібрано 26,6 млн т пшениці. Експортний потенціал - 16 млн т, що на 1,5 млн т нижче, ніж в минулому сезоні. Залишки - 2,2 млн т. Темпи експорту на 11% відстають від торішніх. «За активного експорті в 2016/17 маркетинговому році суттєво знизилися перехідні залишки, які навіть при більшому врожаї не дозволяють сформувати досить високий експортний потенціал. Старт експортного сезону був непоганим, в липні продажі перевищили торішній рівень, але на серпень-вересень темпи були нижчі, в результаті за три місяці показники були на 11% менші, ніж у минулому сезоні. У жовтні поставки відновилися, зараз відставання становить близько 7%», - розповів аналітик ІА «АПК-Інформ».

За підсумками минулого сезону лідером з закупівель української пшениці стала Індія. Зараз її позиція в рейтингу наших покупців опустилася вниз. «Напрямок досить ризикований, попит в Індії в цьому сезоні непоганий, але тим не менше постачання туди поки відстають», - додав експерт. Одна з причин зниження обсягу постачань - фітосанітарні норми і претензії до фумігації у індійської сторони.

Індонезія і Єгипет стали більше імпортувати, хоча в Єгипет дуже активно йде російська пшениця. «Більшість аналітиків вважає, що Україні доведеться конкурувати з північним сусідом на ринку Єгипту, який посилив вимоги до вітчизняної пшениці по білку і не згоден приймати зерно з вмістом протеїну нижче 12,5%», - розповів Микола Горбачьов, президент Української зернової асоціації. Через погані кліматичні умови у нашій пшениці в цьому році не найвищий рівень білка, тоді як, за словами директора з маркетингу «Русагротранс» Ігоря Папенського, Росія може запропонувати пшеницю з будь-якими показниками по білку. Конкуренція з Росією також стримує зростання цін.

З боку Південної Кореї, Таїланду і Філіппін очікується істотне зниження закупівель української пшениці через проблеми з фітосанітарним станом.

Ячмінь

Зниження виробництва цієї культури призвело до зменшення експортного потенціалу, але обсяг експорту відповідає торішнім показникам. Як пояснив Андрій Купченко, з цієї культури починається сезон, а левова частка її продажів здійснюється в перші 3-4 місяці, далі ж іде спад. Традиційний покупець українського ячменю - Саудівська Аравія. Обсяги постачань до цієї країни можна порівняти з торішніми.

 

Є великий інтерес до цієї культури з боку Китаю - закупівлі збільшилися в 2,4 рази, навіть на тлі очікуваного загального зниження імпорту цієї країною на 28%. «Чомусь трейдери зациклилися на постачанні кукурудзи до Китаю, хоча ячмінь і сорго цікавіші за обсягами для постачань до цієї країни, ніж кукурудза», - впевнений А. Купченко.

Ціни на ячмінь зростають і вже випереджають кукурудзу і пшеницю. «Культура цікава, але швидко закінчується», - додав він.

Кукурудза

Прогноз «АПК Інформ»: виробництво - 25,4 млн т, експорт - 18,5 млн т. Це набагато нижче, ніж у минулому сезоні. Причина - вкрай низькі запаси з минулого року, які продовжуватимуть скорочуватися. Відповідно, ціни на кукурудзу порівняно високі.

Станом на 31 жовтня зібрано 2,6 млн га посівів кукурудзи. Середня врожайність знизилася до 48,3 ц/га проти 59,1 ц/га. «Найсумніше, що врожайність впала в ключових областях, в яких зосереджено більше 50% виробництва кукурудзи в країні. Через аномальну погоду в квітні найбільше постраждала Полтавська область, де врожайність впала з 73 до 49 ц/га. За оцінками аграріїв, до 10% посівів загинуло через весняні заморозки, це позначилося й на врожайності кукурудзи. Тільки в Чернігівській області є невеликий приріст по врожайності», - пояснив Купченко.

Основний драйвер експортних поставок - Іран, який більш ніж у 3 рази збільшив обсяг споживання. «Це дуже перспективний ринок, обсяги імпорту зросли на 22% в 2016/17 МР, і в 2017/18 МР очікується збільшення ще на 21%. Постачати кукурудзу до Ірану можна і потрібно», -радить аналітик «АПК-Інформ».

За безмитної квоти в більш 1 млн т в минулому маркетинговому сезоні до ЄС було поставлено 9,2 млн т. "Це основний ринок для України, його привабливість збережеться і в цьому сезоні", - вважає зерновий експерт.

По цінах на кукурудзу є тенденція до підвищення. Зниження прогнозів внутрішнього виробництва, необхідність сушіння і зростання попиту з боку традиційних імпортерів будуть надавати підтримку цінам. Світові тенденції свідчать про перевищення попиту в порівнянні з обсягами виробництва кукурудзи.

 

 

Горох

Вигідна експортна культура, площі посівів під якою постійно зростають. Прогноз на цей сезон: валовий збір понад 1,1 млн т з експортним потенціалом 800 тис т. Основний покупець - Індія. За три місяці було поставлено 310 тис т, що на 35% більше, ніж попереднього сезону.

В цілому аналітики вважають, що глобальний попит на зернові починає збільшуватися. «Зростання цін буде», - упевнений Купченко.

 

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com

Ключові слова: экспорт зерновых

Інтерв'ю
Земельна реформа аж ніяк не завершилася з прийняттям закону про обіг сільськогосподарських земель. Вона потребує прийняття супутніх законів та підзаконних актів, що забезпечать функціонування ринку землі. Про долю цих законів і... Подробнее
Швидка зміна кліматичних умов, нестійка економічна ситуація в Україні та світі, обмеження доступу до основних виробничих ресурсів та їхнє суттєве здорожчання змушують як світових, так і вітчизняних аграріїв шукати більш раціональні... Подробнее

1
0