Спецможливості
Архів

Перекидати, штовхати чи тягти?

06.01.2012
846
Перекидати,  штовхати чи тягти? фото, ілюстрація

Питання транспорту в сільському господарстві зберігає свою гостроту - це достатній привід для журналу profi, щоб випробувати три універсальні причепи. Порівнювали причіп-самоскид із двостороннім розвантаженням, причіп із висувною системою розвантаження та причіп із вивантажувальним транспортером.

Питання транспорту в сільському господарстві зберігає свою гостроту - це достатній привід для журналу profi, щоб випробувати три універсальні причепи. Порівнювали причіп-самоскид із двостороннім розвантаженням, причіп із висувною системою розвантаження та причіп із вивантажувальним транспортером.

 

У нашому порівняльному тесті взяли участь три виробники, кожний із яких представив свій універсальний причіп:
Bandit 650 - причіп із тканим транспортером від Krampe;
TAW 20 - причіп із висувною системою розвантаження від Krоеger;
RWTK-210 - причіп-самоскид із двостороннім розвантаженням від Reisch.

Усі представлені причепи мали нижню зчіпку й тяглово-зчіпний пристрій із кулею діаметром 80 мм. Крім того, причепи Krampe й Krоеger agroliner можна оснащувати підресореними пластиковими блоками й регульованими за висотою дишлями. Просте, але цілком прийнятне рішення. Їхній конкурент від Reisch мав пневматичну систему підвіски дишля; проте до її глибокого прогину потрібно звикнути. Регульована система важелів забезпечує компенсацію нахилу дишля. Манометр інформує водія про актуальний тиск у системі. Використовуючи ці показання й маючи деякі навички, можна визначити й навантаження на зчіпну кулю. Підвіска підвищує комфорт під час руху дорогою, однак потрібно звикнути, працюючи в полі: причіп розгойдується вперед - назад.
Кріплення гідравлічних шлангів позитивно оцінено в усіх трьох машинах. Положення кріплення в причепах Reisch і Krampe можна регулювати, а в причепі Krоеger воно закріплено нерухомо. Причіп TAW 20 від Krоеger позитивно вирізнився довговічними інформаційними наліпками, використаними для позначення рознімань. Фірма Krampe теж обіцяє впровадити ефективніші засоби ідентифікації.
Стоянкові опори причепів Reisch й Krоеger розміщено ліворуч від дишля. Фірма Reisch пропонує механічний двоступінчастий редуктор (або гідропривід - на бажання замовника). На нашу думку, розробникам варто було б збільшити хід опори: через підвіску дишля зняти його з кулі вдалося не відразу. Причіп Krоеger має відмінну гідравлічну опору. В Krampe опору розміщено праворуч, а доступ до рукоятки двоступінчастого редуктора маємо ліворуч. Причепу Krоеger, як нам здалося, не вистачає сходів, якими водій міг би підніматися в кузов або на раму. Зручні відкидні сходи, що опускаються досить низько, має Reisch RWTK-210. Зручні й стаціонарні сходи причепа Krampe.
Жодний із тестованих зразків не може похвастатися гарним оглядом вантажного простору кузова. Найкраще рішення - в Krampe - з розміром люка 50 x 50 см. Додатково пропонується непроникний для зерна засув. Віконце причепа Reisch (30 x 50 см) занадто мале й розміщене зависоко, тож не сприяє широкій оглядовості, до того ж, засув входить у серійну комплектацію. В причепі Krоеger - два затулених плексигласом (органічне скло) і розділених однією перегородкою оглядові вікна завширшки 42 і заввишки 39 сантиметрів.

Рами всіх трьох причепів мають досить надійний вигляд. Раму Reisch виготовлено із вкладених один в один і зварених профілів. Інженери Krоеger використали двотаврові металеві балки. Krampe пропонує два скручені закриті блоки з уже відомих із попередніх своїх виробів прямокутних труб. Протипідкатний захисний брус причепа Bandit, зроблений із квадратної труби, у випробувальному варіанті був закріплений нерухомо, а в серійних моделях у ньому має бути механізм регулювання висоти. Елементи освітлення розміщено дуже близько до розвантажувального краю, саме тому їхній захист міг би бути надійнішим. Загалом, вантажний простір кузова й решта компонентів причепа після розвантаження залишаються чистими.
Протипідкатний брус Reisch RWTK-210 теж виготовлено з труби квадратного перетину. Елементи освітлення захищено профілем. Під час розвантаження на привареній із внутрішнього боку пластині в передній частині рами лежить досить велика кількість матеріалу. Основу платформи сконструйовано так, що рама причепа залишається дуже чистою зовні. В Krоеger TAW 20 частина матеріалу залишається на поперечках стійок усередині рами. Бруд тут збирається й на полозках виштовхувальної стінки, хоча його можна легко змести. Пневмоакумулятор розміщено близько до рами, через що бруд накопичується й тут. Особливо слід вирізнити захисний протипідкатний брус TAW 20: гідравлічна спостережна система керування заднього борта переміщає його вперед або назад. Водієві при цьому треба стежити за тим, щоб пристрій керування був задіяний досить довго.

Шини всіх випробовуваних моделей різнились із серійним устаткуванням. На причепі Bandit були встановлені чотири шини (компанія Krampe завжди записує шини в окремий пункт кошторису) розміром 600/55 R 26,5 (Michelin Cargo X-Bib). Фірма Krоеger взула TAW 20 у гуму 620/60 R 26,5 (Nokian Country King). Reisch було укомплектовано гумою Vredestein Flotation+ розміром 600/55-22,5, серійно передбачено установку відновлюваних шин розміром 385/65 R 22,5. У причепах Krоеger й Reisch використано шасі велосипедного типу з параболічними ресорами, а інженери Krampe зробили ставку на комфортабельне шасі з пневматичною підвіскою.

Що різнить TAW 20 із Krоеger? Причіп із кожного боку має дев'ять стійок і, відповідно, десять проміжків. У них болтами закріплено окантовані склепані панелі з нержавіючої сталі, що утворюють разом із стійками бічні стінки кузова.
Задню частину днища теж зроблено з окантованих елементів, роль передньої частини виконує виштовхувальна стінка. За потреби, шви можна заповнити кузовною замазкою.
У моделі TAW 20 від Krоеger увагу привертають болтові з'єднання. Це, як стверджує виробник, забезпечує низку переваг під час виробництва.
Саме тому й днище, утворене виштовхувальною стінкою, теж з'єднано з нижньою частиною конструкції за допомогою болтів. Раму всього цього вузла змонтовано на напрямній з нержавіючої сталі. Позаду на рамі встановлено натягнуті тарілчастими пружинами напрямні елементи, які спираються на напрямну й так забезпечують надійне рухливе з'єднання.
Задня частина стінки з'єднана болтами з розміщеною за нею опорною рамою. Така конструкція справила на нас приємне враження. Закріплені на стінці поліуретанові ущільнювачі забезпечують якісний захист між виштовхувальною стінкою, днищем і бортами. Виробникові, однак, варто було б попрацювати над розміщенням болтів кріплення: поки що тут є кілька заглиблень, у яких може накопичуватися невелика кількість матеріалу.
Заміна нижніх ущільнювачів не потребує особливих зусиль. Розвантаження причепа здійснюється за допомогою трьох контрольованих спостережних систем одноступінчастих гідравлічних циліндрів (за даними Krоеger, ємність системи - 23 л). Перший циліндр зрушує днище й стінку назад. Другий і третій - пересувають тільки стінку.
Оцинкована опора циліндра виступає на добрий метр перед рамою, опиняючись при цьому в небезпечній зоні брудозахисних крил трактора. Процес розвантаження силосної кукурудзи, кукурудзяного й пшеничного зерна не викликав у нас ніяких нарікань. Процедура зіштовхування вантажу й відведення стінки назад потребує менше 30 с; максимальна вага вантажу - 24 тонни.

Причіп RWTK-210 від Reisch з легкістю справляється з усіма покладеними на нього завданнями.
Кузов причепа можна відкидати назад і вліво. Завдяки вузькому дишлю причіп досить маневрений. Крім того, слід сказати про вдале рішення щодо вантажного простору.
Піддон кузова справляє гарне враження. Цільні борти платформи надають конструкції міцності. Центральна стійка є лише праворуч від причепа. Ліворуч міститься тільки невелика упорна стійка відкидних бортів кузова, керування якою здійснюється попереду в центральній частині причепа. Ущільнення відкидних бортів відбувається за допомогою гумових ущільнювачів. Хід перекидного циліндра за бічного розвантаження обмежується клапаном-вимикачем, який приводиться в дію сталевим тросом. Кут нахилу платформи за бічного розвантаження становив близько 38 градусів.
Переміщення платформи здійснюється за допомогою шестиступінчастого гідравлічного циліндра місткістю 28 л. Максимальний кут нахилу платформи в разі розвантаження назад становить майже 51°. Як обмежувач ходу використовують два сталеві троси. Задній борт платформи Optimaxx (опція) для оптимального вивантаження зерна має відмінне керування важелем. Борт кузова моделі, що проходила випробування, був непроникним для зерна й ріпаку. Під час відкривання з допомогою гідравлічної системи він спочатку виходить із чотирьох запорів, а потім відкидається майже на 90°. Втім, тут є місце й для критики: в разі завантаження матеріалу доверху він висипається через борт під час його закривання. Крім того, платформа перед закриванням борта має опускатися трохи нижче, позаяк пази системи фіксації можуть не збігатися з передбаченими для них цапфами.
Завантаження й розвантаження  причепа Bandit 650 від Krampe здійснює транспортер із тканою стрічкою завтовшки 3 мм. За даними виробника, довжина намотаної на барабани стрічки становить 13,40 м (потрібна для розвантаження довжина - 9,95 м плюс запас - 3,45 м). Під час тестування довжини стрічки для повного вивантаження всіх типів матеріалу нам вистачало.
Як стверджує Krampe, причіп Bandit можна використовувати для транспортування будь-яких вантажів, що не мають гострих кутів. Для розвантаження стрічка транспортера пересувається назад за допомогою двох масляних гідродвигунів і редуктора. Для завантаження (втягування) стрічки з піддонами, що перебувають на ній, або штучним вантажем Krampe пропонує розміщений попереду ліворуч невеликий масляний гідродвигун з редуктором, при цьому маса встановленого на стрічку вантажу може досягати 1,5 тонни.
Потужнішу версію, вантажопідйомністю до 10 т (наприклад, піддони, паки соломи), виробник пропонує за додаткову плату.
Причепи Bandit серійно комплектують усім устаткуванням, потрібним для експлуатації гідравлічної системи із сенсорами навантаження. Витрата мастила, за даними Krampe, сягає від 60 до 100 л/хв, за максимальної витрати для повного розвантаження причепа знадобиться, знову ж таки зі слів виробника, всього 42 с. Ми ж зафіксували триваліший час - у кожному разі для завершення навантаження-розвантаження цієї моделі знадобиться більше часу, ніж її суперникам по тесту. Однак при цьому відразу після закривання борта можна переходити до інших завдань.
Керування всіма функціями здійснюється за допомогою радіопристрою, що входить до серійної комплектації, який уже теж має функцію резервного аварійного керування. В пристрої передбачено наявність автоматичної спостережної системи керування процесами розвантаження й завантаження. Однак під час випробувань у процесі завантаження в системі керування сталося кілька збоїв. Водночас, натиснувши відповідну кнопку, роботу можна було продовжувати і вручну.
На сьогодні ці проблеми вже мають бути усунене. Переустаткування використовуваних машин виробник здійснюватиме безоплатно. З попереднім керуванням нам часто доводилося працювати в ручному режимі, це давало змогу тримати ситуацію під контролем і бути впевненим у тому, що стрічка справді знову перемотана вперед і під час нового розвантаження нас не чекатиме неприємний сюрприз. Але незважаючи на всі запобіжні заходи, такої ситуації ми все ж не уникли. Хоча тестований Bandit і має червону сигнальну лампу, що попереджає про незмотану стрічку транспортера, працює вона лише за увімкнутого пристрою дистанційного керування.
Власникам причепа можна порадити зробити відмітку білою фарбою на повністю змотаному рулоні:  некрасиво, зате практично й надійно.

Під час випробувань нам двічі довелося розвантажувати машину вручну. Один раз, коли водій забув перемотати стрічку у вихідне положення. І вдруге, коли в причіп було завантажено 23,4 т кормосуміші. Представники Krampe повідомляють, що Bandit може розвантажити 22 т (за корисного навантаження 14 т). І справді, у нас не виникло жодних проблем під час роботи з 22 т вологого вапна. Щоб скоротити витрати праці й часу на ручне розвантаження, ми використали телескопічний навантажувач. При цьому було пошкоджено конвеєрну стрічку: на ній утворився поздовжній розрив завдовжки близько 20 см. Мимоволі ми впевнилися в правдивості заяви інженерів Krampe, які запевняли, що стрічка після таких пошкоджень може працювати далі, й це не посилить проблеми. Під час розвантаження причепа водій має вчасно від'їхати, щоб не створювати заторів. Працюючи з подрібненою кукурудзою, ми переконалися також у тому, що стрічка справді може прослизати під завантаженим у причепі матеріалом. Зате розвантаження трав'яного сінажу на бурти водій може робити дуже дозовано, викладаючи тонкий шар матеріалу.
Стрічка транспортера практично не потребує технічного обслуговування. Тільки в разі переміщення важких вантажів одним боком стрічки слід перевірити і, якщо треба буде, відновити її прямолінійність. Для цього доведеться підтягнути задні регулювальні гвинти. Під час перевезення ріпаку із причепа Bandit 650 нічого не висипалося. Герметизацію вантажного простору збоку й попереду забезпечують пластикові ущільнювачі. Позаду ж його надійно замикає борт із активним приводом.
Підсумки оцінки трьох концепцій причепів: простий причіп із двостороннім перекиданням, наприклад, RWTK-210 від фірми Reisch, може бути корисний скрізь, де матеріал потрібно швидко вивантажити набік або назад на міцну підставку. В ангарах такий транспортний засіб зазвичай може вивантажувати тільки набік. Не назвеш його кращим вибором також і для розвантаження на силосних буртах. Головною перевагою концепції "самоскид" є простота експлуатації: з нею розбереться кожен водій. Самоскиди вирізняються, передусім, максимальним корисним навантаженням, ціною й універсальністю. Перевозити вони можуть будь-які вантажі: від зерна до будівельного сміття.
Причіп TAW 20 із висувною системою розвантаження від Krоеger оптимально придатний для дозованого розвантаження. Водій постійно контролює виштовхувальну стінку й може здійснювати розвантаження під час руху, наприклад, на силосних буртах. При цьому слід лише пам'ятати про значну витрату мастила, яке вибирається з гідравлічної системи трактора.
Найбільше висувна система розвантаження зручна в будинках невеликої висоти й на силосних траншеях, де такий причіп, на відміну від самоскида, легко розвантажується. "Висувна" концепція виграє завдяки дуже широкому застосуванню: такий причіп дуже практичний.
Причіп Bandit 650 із тканим розвантажувальним транспортером - новинка на ринку. На відміну від донних скребкових транспортерів, він універсальніший: із ним можна завантажувати піддони та штучні вантажі. А загалом, йому під силу ті самі роботи, що й причіпам із висувною системою розвантаження. І навіть якщо сфера його застосування дещо обмежена, Bandit заробляє додаткові бали за дбайливішу роботу з вантажем. Та все ж недосвідчені водії в обов'язковому порядку мають пройти інструктаж.
Вибір концепції "транспортер із тканою стрічкою" - кращий для робіт у приміщеннях з низькими стелями й транспортування ламких вантажів. А ще - з допомогою конвеєра можна прискорити перевезення тюків або транспортних піддонів.     
К. Б.

Інтерв'ю
Сучасна українська фармацевтична промисловість за роки незалежності нашої держави зробила величезний крок уперед. підтвердженням цього є цифри від Державної фармакологічної комісії ветеринарної медицини України. Так, у 2023 році кількість... Подробнее
Всі ми любимо у вихідні побалувати рідних і близьких візитом до пристойного ресторану, кафе, щоб посидіти, поспілкуватися, відпочити. А чи в курсі, що представники системи HoReCa давно мріють про

1
0