Спецможливості
Техніка та обладнання

Інтернет чим зможе, тим і допоможе

15.09.2014
1284
Інтернет чим зможе,  тим і допоможе фото, ілюстрація
Всесвітня мережа для сільського господарства

Проблему нестачі інформації вітчизняне сільське господарство відчуває здавна. Тож уже з часів розпаду СРСР почали задумуватися над створенням бази корисної та оперативної інформації щодо керування процесами росту с.-г. рослин, їхнього захисту, внесення добрив, організації зрошення тощо.

 

М. Со­ло­ха, ст. на­ук. співробітник,
ННЦ «Інсти­тут грун­тоз­нав­ст­ва та аг­рохімії імені О.Н. Со­ко­ловсь­ко­го»

Із по­явою ме­режі Інтер­нет та спеціалізо­ва­них еле­к­трон­них ре­сурсів знач­но збільшив­ся інфор­маційний об­сяг ко­рис­ної інфор­мації, зріс рівень її до­стовірності то­що. Але да­ле­ко не ко­жен аг­рарій, який ви­ко­ри­с­то­вує комп’ютер, знає, які мож­ли­вості та поміч у по­всяк­денній ро­боті мо­же при­не­с­ти ви­ко­ри­с­тан­ня цих ре­сурсів. У ме­жах цієї статті ми торк­не­мо­ся декілька важ­ли­вих сторін ви­ко­ри­с­тан­ня як спеціалізо­ва­но­го про­грам­но­го за­без­пе­чен­ня, так і без­ко­ш­тов­них еле­к­трон­них ре­сурсів.

Для будь-яко­го фер­ме­ра або сільсь­ко­го­с­по­дарсь­ко­го підприємства вста­нов­лен­ня точ­них меж по­ля(-ів) та їхніх площ є важ­ли­вим прак­тич­ним за­вдан­ням. Са­ме на ос­нові цієї інфор­мації грун­ту­ють­ся ме­то­ди­ки роз­ра­хун­ку ба­лан­со­во­го ме­то­ду вне­сен­ня до­б­рив, роз­роб­ля­ють­ся еле­мен­ти точ­но­го зем­ле­роб­ст­ва то­що. Це за­вдан­ня гос­по­дарі вирішу­ють із до­по­мо­гою спеціалізо­ва­них фірм, які на­да­ють відповідну по­слу­гу на рин­ку, або ж са­мостійно — ви­ко­ри­с­то­ву­ють за­старілі кар­то­графічні ма­теріали ду­же «по­хи­ло­го» віку. До­ступ до кар­то­графічних ма­теріалів мас­шта­бу 1:100 000 мож­на от­ри­ма­ти, ско­ри­с­тав­шись, на­при­клад, та­ким еле­к­трон­ним ре­сур­сом: http://maps.vlasenko.net/map-1k.html.
Варіант без­ко­ш­тов­но­го ви­ко­ри­с­тан­ня опе­ра­тив­ної та до­стовірної кар­то­графічної інфор­мації мож­на от­ри­ма­ти із без­ко­ш­тов­но­го кар­то­графічно­го сервісу, який розміще­но на сайті: www.saspgis.ru — та за­ван­та­жи­ти ос­тан­ню версію сервісу SASPlanet (фото 1).

По­вний пе­релік мож­ли­во­с­тей ви­ко­ри­с­тан­ня про­гра­ми по­ка­за­но на сайті ви­роб­ни­ка. Нас ціка­вить її мож­ливість ро­бо­ти із космічни­ми знімка­ми як дже­ре­лом най­точнішої та до­стовірної інфор­мації про по­точ­ний стан зе­мель. Ме­то­дич­но про­грам­не за­без­пе­чен­ня дає змо­гу за­ван­та­жу­ва­ти космічні знімки із різних штуч­них су­пут­ників, кар­то­гра­фічні ма­теріали то­що. Після вста­нов­лен­ня цьо­го про­грам­но­го за­без­пе­чен­ня мож­на вирішу­ва­ти декілька при­клад­них ак­ту­аль­них за­вдань будь-яко­го фер­мерсь­ко­го гос­по­дар­ст­ва.

Підра­ху­нок площі по­ля (-ів). Ниж­че по­ка­за­но ал­го­ритм от­ри­ман­ня по­каз­ни­ка площі по­ля за до­по­мо­гою SASPlanet.
Оби­раємо на па­нелі інстру­ментів «Мітки» — «До­да­ти полігон» (фото 2), після чо­го за до­по­мо­гою кур­со­ра на­но­си­мо мар­ке­ри на межі по­ля, яке нас ціка­вить (фото 3). Та­ким чи­ном мож­на от­ри­ма­ти всі площі гос­по­дар­ст­ва, яке нас ціка­вить, при­чо­му за­дар­ма. Іншою ко­рис­ною особ­ливістю цьо­го про­грам­но­го за­без­пе­чен­ня (ПЗ) є мож­ливість за­ван­та­жен­ня та ро­бо­та із ге­о­графічни­ми ко­ор­ди­на­та­ми на полі. Це ду­же ко­рис­на функція під час пла­ну­ван­ня мар­ш­рутів пе­ре­су­ван­ня сільсько­го­с­по­дарсь­кої тех­ніки на полі. За її до­по­мо­гою мож­на спла­ну­ва­ти потрібні мар­ш­ру­ти і потім візу­алізу­ва­ти їх на карті.

Вста­нов­лен­ня меж по­ля (або вста­нов­лен­ня ге­о­графічних ко­ор­ди­нат)
Іншою, не менш важ­ли­вою, пе­ре­ва­гою ви­ко­ри­с­тан­ня цьо­го па­ке­та є вста­нов­лен­ня ге­о­графічних ко­ор­ди­нат. Так, за точністю зі спеціалізо­ва­ни­ми ге­о­де­зич­ни­ми при­ла­да­ми во­ни кон­ку­ру­ва­ти не мо­жуть, але виз­на­чи­ти кінцеві точ­ки по­ля для пе­ревірки ро­бо­ти інших ор­ганізацій чи осіб мо­жуть бу­ти за­сто­со­вані. Для цьо­го потрібно знай­ти по­ле, яке вас ціка­вить, та на па­нелі інстру­ментів на­тис­ну­ти відповідну кноп­ку (фото 4, чер­во­ний пря­мо­кут­ник вгорі). Ко­ор­ди­на­ти мож­на по­ба­чи­ти у відповідно­му ме­ню (фото 4, ме­ню «До­да­ти но­ву мітку»), або у ниж­нь­о­му куті ек­ра­на про­г­ра­ми ліво­руч. Послідо­вно оби­ра­ю­чи нові точ­ки, мож­на вірту­аль­но «обій­ти» все по­ле й от­ри­ма­ти всі ге­о­графічні ко­ор­ди­на­ти.
 
Метеопрогноз

Ба­га­то влас­ників жа­да­ють зна­ти ме­те­о­ро­логічний про­гноз для тієї чи іншої ділян­ки або низ­ки полів. Для цьо­го ви­ко­ри­с­то­ву­ють як власні спо­с­те­ре­жен­ня, так і про­гноз ме­те­о­ро­логічних служб. У ме­режі до­волі по­вно пред­став­ле­но ме­те­о­ро­логічні служ­би з про­гно­с­тич­ни­ми функціями.
Про­гно­зи по­го­ди на­ве­де­но на сайті світо­вої ме­те­о­ро­логічної ор­ганізації: http://www.worldweather.org (фото 5). Після то­го, як ви за­ван­та­жи­те сайт, потрібно об­ра­ти країну, яка вас ціка­вить, та відповідну мо­ву ме­ню для зруч­ності ко­ри­с­ту­ван­ня. Країну потрібно оби­ра­ти на світовій карті, то­му уваж­но робіть своє виз­на­чен­ня. Аль­тер­на­тив­ним спо­со­бом ви­бо­ру країни є спеціа­лізо­ва­ний пе­релік країн. Після за­вер­шен­ня про­це­су ви­бо­ру країни на сайті бу­де по­да­но про­гноз ме­те­о­ро­логічних умов у ви­гляді таб­лиці.

Де­далі більшає еле­к­трон­них ре­сурсів що­до про­гно­зу не тільки ме­те­о­ро­логічних фак­торів, але й їхніх похідних (се­ле­вих по­токів, по­ве­ней то­що). Відповідний сайт MeteoAlarm (http://www.meteoalarm.eu) на­дає постійні про­гнозні мо­делі на всю Євро­пу, які грун­ту­ють­ся на постійно онов­лю­ва­них да­них штуч­них ме­те­о­ро­логічних су­пут­ників та су­час­ної ма­те­ма­тич­ної об­роб­ки (фото 6). Ко­ри­с­ту­ван­ня сай­том зве­де­но до об­ран­ня або всіх по­пе­ре­д­жень що­до зміни ме­те­о­ро­логічно­го стану, або од­но­го з па­ра­метрів із пе­реліку, що вас ціка­вить. Після ви­бо­ру кар­то­схе­ма пе­ре­бу­до­вується, і ко­ль­о­ром (від зе­ле­но­го — нор­маль­ний стан, до чер­во­но­го — не­без­печ­но) візу­алізується ступінь не­без­пе­ки. На­про­ти кож­ної країни (яку по­ка­за­но відповідним пра­по­ром) до­дат­ко­во відо­б­ра­жається відповідний зна­чок не­без­пе­ки.
Сайт мо­же бу­ти ак­ту­аль­ним для аг­раріїв західної ча­с­ти­ни Ук­раїни, то­му що за декілька де­сятків го­дин на­дає до­стовірну інфор­мацію про пе­ре­ви­щен­ня швид­кості вітру, спря­му­ван­ня ура­ганів, смогів, над­зви­чай­но підви­ще­-
ної/по­ни­же­ної тем­пе­ра­ту­ри, лісо­вих по­жеж, схо­д­жен­ня ла­вин, підтоп­лен­ня бе­регів, ви­па­дан­ня дощів то­що.

Той, хто до­б­ре не обізна­ний із комп’ютер­ною технікою, мо­же за­мо­ви­ти (за до­дат­кові ко­ш­ти) роз­сил­ку ме­тео­ро­логічних но­вин. Ана­логічний сайт із ще де­тальнішою інфор­мацією ство­ре­но під егідою Ук­раїнсько­го гідро­ме­те­о­цен­т­ру (http://meteo.gov.ua). На сайті на­дається про­гноз на най­б­лижчі чо­ти­ри до­би по всій те­ри­торії Ук­раїни. До пе­реліку про­гно­зо­ва­них фак­торів вхо­дять дані про швидкість та на­пря­мок вітру, опа­ди, хмарність, ко­ли­ван­ня тем­пе­ра­ту­ри то­що.

Не­що­дав­но бу­ло відкри­то без­ко­ш­тов­ний інтер­нет-пор­тал «Фіто­сан­Монітор» від фірми «Байєр», де відо­б­ра­жається фіто­санітар­ний стан на сільсь­ко­го­с­по­дарсь­ких зем­лях в Ук­раїні (http://www.proplantexpert.com/expert). Що­до­би по­нов­люється інфор­мація що­до та­ких куль­тур: ози­ма пше­ни­ця (хво­ро­би: сеп­торіоз ли­с­тя, жов­та іржа, бу­ра іржа, піре­но­фо­роз, фу­заріоз), ярий ячмінь (хво­ро­би: сітча­с­та пля­мистість), кар­топ­ля (хво­ро­ба: аль­тер­наріоз, фіто­ф­то­роз).

Ду­же ча­с­то аг­ро­ном, керівник гос­по­дар­ст­ва ко­ри­с­ту­ють­ся спеціалізо­ва­ною інфор­мацією про грун­то­вий по­крив або грун­ти сво­го гос­по­дар­ст­ва. На жаль, на­разі та­ка інфор­мація більш ніж на­по­ло­ви­ну вже не­ак­ту­аль­на, оскільки бу­ла ви­ко­на­на впро­довж 70–80-х років XX cт. Най­повніше в еле­к­трон­но­му ви­гляді кар­та грун­то­вих ре­сурсів пред­став­ле­на на сайті Дер­жав­но­го агент­ст­ва зе­мель­них ре­сурсів Ук­раїни: http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta. По­при те, що ця кар­та ще по­тре­бує уточ­нен­ня та ко­ре­гу­ван­ня, во­на на цей час є най­функціональнішою та найз­ручнішою у ко­ри­с­ту­ванні (фото 8).

Для де­тальнішо­го пе­ре­гля­ду зо­б­ра­жен­ня кож­но­го із виділе­них на карті грунтів тре­ба у відповідно­му ме­ню ви­бра­ти спеціалізо­ва­ний шар інте­рак­тив­ної кар­ти із відповідним на­пи­сом «Грун­ти», а після цьо­го об­ра­ти виділен­ня, яке вас ціка­вить, та кур­со­ром подвійно на­тис­ну­ти на ньо­го. Відкриється ме­ню із ши­ф­ром та на­звою грун­то­во­го виділен­ня на карті.

При­кла­ди оформ­лен­ня но­мен­к­ла­ту­ри грун­то­во­го по­кри­ву мож­на пе­ре­гля­ну­ти на сторінці: http://bio.chnu.edu.ua/department/soilscience/map/ternop_ukr.htm.
 
Важ­ли­ви­ми інфор­маційни­ми дже­ре­лами є спеціалізо­вані інтер­нет-пор­та­ли про обмін/купівлю/про­даж сільсько­го­с­по­дарсь­кої техніки на те­ре­нах Ук­раїни. Ук­раїно­мов­на ча­с­ти­на Інтер­не­ту має по­туж­ний по­тенціал цих інтер­нет-пор­та­лів:

http://www.agriaffaires.com.ua/, http://www.autoline.com.ua, http://vfc.com.ua/uk/stores/18-tehnika,

http://www.mascus.ua/silgosptehnika, http://agrovektor.com/category/76-tehnika-selskohozyaystvennaya-bu.html то­що. При­чо­му про­по­зиції по­шу­ку або про­да­жу цієї техніки не­важ­ко відко­ре­гу­ва­ти са­ме для то­го регіону в Ук­раїні, де це є ак­ту­аль­ним. Най­при­ваб­ливішим є той факт, що для по­пе­ред­нь­о­го пе­ре­гля­ду, оціню­ван­ня не тре­ба ро­би­ти зай­вих зу­силь. Мож­на об­ра­ти декілька варіантів та після їхньо­го аналізу за­те­ле­фо­ну­ва­ти по­ста­чаль­ни­кові і за­мо­ви­ти ще декілька фо­то­графій або до­мо­ви­ти­ся про зустріч. Новітнім трен­дом ос­танніх років є на­дан­ня до­по­мо­ги зі зби­ран­ня вро­жаю, логістич­них по­слуг (еле­ва­торні по­слу­ги то­що), які ду­же ши­ро­ко пред­став­лені у ме­режі:

http://agrobiznes.com.ua/katalog/poslugi/obrobka_zemli_zbirannja_vrozhaju, http://www.takagro.com,

http://www.4sg.com.ua/board.php?b=464.

Вітчизняні сайти

В ук­раїнській інтер­нет-ме­режі до­волі по­вно пред­став­ле­но на­пра­цю­ван­ня вітчиз­ня­них на­уковців за ос­нов­ни­ми сільсько­го­с­по­дарсь­ки­ми на­пря­ма­ми: ви­роб­ництво, по­ста­чан­ня, се­лекція вітчиз­ня­но­го насіння, пре­па­ра­ти і ме­то­ди­ки за­хи­с­ту рос­лин то­що. Так, Інсти­тут біое­нер­ге­тич­них куль­тур і цу­к­ро­вих бу­ряків НА­АН (http://sugarbeet.gov.ua) ви­роб­ляє нові гібри­ди цу­к­ро­вих бу­ряків та новітні сівозміни, втілює у жит­тя нові роз­роб­ки із ви­роб­ництва біопа­ли­ва то­що.

Інсти­тут за­хи­с­ту рос­лин НА­АН (http://www.ipp.gov.ua/uk) зай­мається оцінкою фіто­санітар­но­го ста­ну аг­ро­це­нозів, про­ве­ден­ням ен­то­мо­логічно­го та фіто­па­то­логічно­го аналізу посівно­го та по­сад­ко­во­го ма­теріалу сільсько­го­с­по­дарсь­ких куль­тур, на­дан­ням кон­суль­тацій із пи­тань за­сто­су­ван­ня три­хо­г­ра­ми для за­хи­с­ту ово­че­вих та пло­до­вих куль­тур від лу­с­ко­кри­лих шкідників.

Інсти­тут кар­топ­ляр­ст­ва НА­АН (http://my.elvisti.com/upri) тра­диційно зай­мається ство­рен­ням но­вих ви­со­ко­про­дук­тив­них кон­ку­рен­то­с­про­мож­них сортів кар­топлі ко­мерційної та спеціаль­ної спря­мо­ва­ності із ком­плек­сом гос­по­дарсь­ко-цінних оз­нак, ви­роб­ництвом та по­ста­чан­ням ви­со­ко­якісно­го елітно­го ма­теріалу кар­топлі сортів се­лекції інсти­ту­ту.

Інсти­тут кормів та сільсько­го гос­по­дар­ст­ва Поділля НА­АН (http://fri.vin.ua) роз­роб­ляє си­с­те­ми кор­мо­ви­роб­ництва для гос­по­дарств різних форм влас­ності, ство­рює куль­турні па­со­ви­ща.

Інсти­тут овочів­ництва і ба­ш­тан­ництва НА­АН (http://www.ovoch.com) постійно роз­ши­рює асор­ти­мент сво­го насіння.

Інсти­тут по­мо­логії ім. Л.П. Си­ми­рен­ка НА­АН (http://www.ipom.ck.ua) про­во­дить ро­бо­ту, спря­мо­ва­ну на вив­чен­ня та по­пов­нен­ня ге­не­тич­них ре­сурсів пло­до­вих, ягідних, горіхоплідних і ма­ло­по­ши­ре­них куль­тур в Ук­раїні, се­лекцію но­вих сортів для удо­с­ко­на­лен­ня на­яв­но­го про­мис­ло­во­го сор­ти­мен­ту та роз­роб­ку тех­но­логій ви­ро­щу­ван­ня са­див­но­го ма­теріалу, ви­роб­ництва і зберіган­ня плодів та ягід.

Інсти­тут ри­су НА­АН (http://rice.in.ua) на­дає до­по­мо­гу ор­ганізаціям, які висіва­ють рис, ок­ре­мим фер­мерсь­ким та іншим гос­по­дар­ст­вам у роз­робці і впро­ва­д­женні ви­со­ко­рен­та­бель­них тех­но­логій для от­ри­ман­ня ви­со­ких уро­жаїв ри­су.
Інсти­тут рос­лин­ництва

ім. В.Я. Юр’єва НА­АН (http://www.yuriev.com.ua) ко­ор­ди­нує ро­бо­ту із роз­роб­ки і вдо­с­ко­на­лен­ня су­час­них тех­но­логій се­лекційно­го про­це­су, а та­кож прак­тич­но­го ство­рен­ня ліній і гібридів со­няш­ни­ку різних на­прямів ви­ко­ри­с­тан­ня.
Інсти­тут садівництва НА­АН (http://sad-institut.com.ua) про­по­нує кращі сор­ти пло­до­вих, ягідних та горіхоплідних куль­тур, су­часні тех­но­логії ви­роб­ництва сер­тифіко­ва­но­го са­див­но­го ма­теріалу, плодів і ягід, їхньо­го зберіган­ня та пе­ре­роб­ки, а та­кож
са­до­ву техніку.

Інсти­тут сільсько­го гос­по­дар­ст­ва сте­по­вої зо­ни НА­АН (http://www.institut-zerna.com) зай­мається фун­да­мен­таль­ни­ми і при­клад­ни­ми досліджен­ня­ми в рос­лин­ництві.

Ми­ронівський інсти­тут пше­ниці імені В.М. Ре­мес­ла НА­АН (http://mip-remeslo.all.biz) ство­рює ви­со­ко­про­дук­тивні, з відмінною якістю зер­на сор­ти ози­мої та ярої пше­ниці, ози­мо­го та яро­го яч­ме­ню, ози­мо­го та яро­го три­ти­ка­ле, про­са, ба­га­торічних трав з гру­по­вою стійкістю проти хво­роб і шкідників і підви­ще­ною стійкістю до ек­с­т­ре­маль­них умов на­вко­лиш­нь­о­го се­ре­до­ви­ща.

Національ­ний на­уко­вий центр «Інсти­тут ви­но­гра­дар­ст­ва і ви­но­роб­ст­ва імені В.Є. Таїро­ва» (http://www.tairov.com.ua) ви­во­дить нові сор­ти ви­но­гра­ду, ви­роб­ляє влас­ну лінію вин.

Се­лекційно-ге­не­тич­ний інсти­тут — Національ­ний центр насіннєзнав­ст­ва та сор­то­вив­чен­ня (http://www.sgi.od.ua). Ос­нов­ни­ми на­пря­ма­ми ро­бо­ти інсти­ту­ту є роз­роб­ка  пи­тань те­орії се­лекції сільсько­го­с­по­дарсь­ких рос­лин, на­уко­ве за­без­пе­чен­ня і удо­с­ко­на­лен­ня се­лек­ційно­го про­це­су та ство­рен­ня на цій ос­нові ви­со­ко­про­дук­тив­них, ви­со­ко­які­с­них сортів, гібридів зер­но­вих, зер­но­бо­бо­вих, олійних, кор­мо­вих куль­тур.

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Юрий Крутько
25 квітня керівнику районної організації ГО «Аграрна самооборона України» в Кропивницького районі Віталію Береговому серед білого дня в обласному центрі спалили автомобіль. Сталося це після того, як «Аграрна самооборона України» втрутилася... Подробнее

1
0