Спецможливості
Технології

No-till допоможе призупинити зміни клімату

06.04.2017
3493
No-till допоможе призупинити зміни клімату фото, ілюстрація

За даними НАСА, численні дослідження, результати яких опубліковано в наукових журналах, засвідчуюють, що 97% науковців-кліматологів згодні з тим, що саме людська діяльність, спричинила різку зміну клімату протягом минулого століття. Однк багато політиків не погоджуються з цим. Фермери і сільгоспвиробники також сумніваються у висновках учених. В 2011-2012 роках співробітники університетів Пердью та штату Айова провели опитування 6 795 осіб із агросектору і з`ясували, що 66% виробників кукурудзи вірять даним про кліматичні зміни, але тільки 8% із них визнають, що основна причина – антропогенний фактор.

 

Зміна клімату – тривалий процес, тому  не так просто сказати, є індикатором проголошених кліматичних змін посуха чи повінь у якийсь конкретний рік. Як сказав провідний стратег із питань сільського господарства та довкілля компанії Monsanto Майк Лохуйс, клімат змінюється занадто  швидко і саме через антропогенні викиди речовин. "У північних широтах ми бачимо найбільші зміни, зокрема, танення льодовиків," — зауважив він.

У поєднанні з технологіями на кшталт інкрустації насіння та селекції ранньостиглих сортів зміна клімату допомагає канадським фермерам вводити в культуру кукурудзу і сою там, де десятиліття назад вони б не могли цього зробити.  З іншого боку, збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері більше сприяє бур’янам, ніж культурним рослинам.

Збільшення вуглекислого газу в атмосфері в розмірі всього 50 молекул на мільйон (ppm), наприклад з 350 до 400 – стимулює ріст більшості бур’янів (особливо інвазивних, агресивних) майже у 2 рази. Тому потрібно створювати сільськогосподарські культури, які б реагували на вуглекислий газ так само,— говорить директор Національної лабораторії сільського господарства та захисту навколишнього середовища Міністерства сільського господарства США у місті Еймс (штат Айова) Джеррі Хатфілд.

За словами М.Лохуйса, іншим промовистим фактом є те, що нинішня концентрація вуглекислого газу в 400 ppm останній час спостерігалася за Землі  понад 2 млн років тому, в пліоценову епоху.

Фермери можуть врятувати ситуацію

Хорошою новиною є те, що вже сьогодні фермери використовують технології, які можуть пом’якшити зміни клімату. «Стале сільське господарство тотожне сучасному сільському господарству», — говорить директор зі сталого розвитку Monsanto Діон МакБей.

У грудні 2015-го Monsanto оголосила, що припинить викиди вуглецю до 2021 року. У травні 2016-го компанія опубліковала дослідження під назвою «Намітити шлях до вуглецево нейтрального сільського господарства: потенціал щодо зниження викидів вуглецю і стратегії для окремих культур». Цей звіт, підготовлений ICF International за дорученням компанії  Monsanto, висвітлює потенціал зниження викидів парникових газів у США згідно стратегій для окремих культур.

Вони включають два специфічних методи:

  • Стале управління живленням. У доповіді наголошується, що точне сільське господарство, зокрема, технології зі змінною швидкістю та управління скошуванням за допомогою GPS, підвищує ефективність виробництва. «У будь-який час ми можемо використовувати менше, щоб виробляти більше, так можна стати стійкішими», — говорить М. Лохуйс.
  • Стійкий обробіток грунту та використання покривних культур. Обробка грунту посилює оксилення грунтового органічного вуглецю до вуглекислого газу. Не тільки грунт втрачає вуглець — життєво важливу складову здоров’я грунтів — але й вуглекислий газ викидається в атмосферу.

Зниження інтенсивності обробітку грунту або його повне припинення покращить стан як грунту, так і атмосфери.  Тим часом, рослинні рештки, залишені на поверхні грунту, покращують здоров’я грунтів і зв’язують у них вуглець.

Більший потенціал

Ці короткострокові стратегії мають потенціал для зниження викидів вуглецю. Monsanto офіційно оголосила, якщо на 60% угідь, де ці стратегії не використовуються зараз, вони будуть впроваджені до 2030 року, одне тільки сільське господарство США скоротить щорічні викиди вуглекислого газу більш ніж на 100 млн т. Стільки вуглецю поглинають більш ніж 2,5 млрд дерев за 10 років. Більше ніж 90% цього потенціалу допоможуть зберегти виробники кукурудзи та сої.

— Технології, які можуть пом’якшити кліматичні зміни, такі як рослинні рештки, сидерти чи точне сільське господарство, також сприяють оздоровленню грунтів. Поширення впровадження покривних культур та no-till також сприятимуть росту популяції мікроорганізмів і прискоренню кругообігу елементів живлення, — говорить М. Лохуйс і нагадує, що саме це підвищує продуктивність полів і знизує ерозію.

За словами М.Лохуйса, потенційна врожайність від цих кроків не зміниться. А от у довготерміновій перспективі можна очікувати підвищення прибутковості.

Він додає, що покривні культури мають нерозкритий потенціал у сільському господарстві. Однак наразі покривні культури поширені тільки на 3–5% площ сільгосппризначення.

Низькі ціни на сільгосппродукцію перешкоджають поширенню покривних культур. Однак у довготерміновій перспективі, за словами Лохуйса, активізація кругообігу поживних елементів допоможе підвищити ефективність внесення добрив.

 «Це дозволить виробникам залишити свої ферми наступному поколінню в такому ж хорошому чи навіть кращому стані, ніж зараз», — говорить технічний фахівець-агроном із продажів компанії Channel Брайан Фрішмейєр. Крім уповільнення ерозії, позитивний вплив покривних культур на грунтову біоту покращує структуру та проникність грунту. Він додає, що зростання конкуренції між покривними культурами та бур’янами також знизить тиск останніх.

Занадто великий обсяг рослинних залишків може бути проблемою для фермерів, особливо якщо це кукурудза, що вирощується за no-till. Однак технології точного землеробства допомагають сіяти на потрібну глибину і за no-till. Це допомагає сходам, у той час як рослинні залишки підвищують вміст вуглецю в грунті і захищають його.

Рослинні залишки також підвищують концентрацію грунтових організмів, які роблять отвори в землі і в такий спосіб поліпшують інфільтрацію води. «Якщо ви поглянете під рослинні залишки, ви побачите черв’яків, які проробляють ходи в товщі грунту», — нагадав він.

Інші кроки

Довготермінові стратегії з пом’якшення змін клімату зі звіту компанії Monsanto містять наступне:

  • Виробництво етанолу з кукурудзи і силосу. У США надлишок кукурудзи, що не є необхідним для харчування, може бути використаний для виробництва біоетанолу. Тим часом, стале виробництво кукурудзи на силос (стебла, листя і качани, що залишаються після збору врожаю і перевищують потреби в рослинних залишках для здоров’я грунту) доцільно використати як джерело відновлюваної енергії, що використовується для виробництва біопалива. Ця стратегія допомагає уникнути викидів від викопного палива. Тим часом, збирання силосу допомагає фермерам, які борються з надлишком рослинних решток після збирання врожаю.
  • Оптимізація доступних рослинних залишків. У звіті відзначається, що доступний кукурудзяний силос може бути спалений разом із вугіллям на ТЕС чи ТЕЦ, щоб частково замінити викопне паливо. Це теж може бути відновлюваним джерелом енергії.

Доступний кукурудзяний силос також може бути перероблений у біовугілля (рослинне вугілля типу деревного), яке можна вносити в грунт, аби покращити його здоров’я і зв’язати вуглець.

Довгострокові стратегії передбачають виробництво етанолу та оптимізацію рослинних залишків. Вони дозволять зменшити викиди вуглекислого газу на 54 - 80 млн т щорічно до 2050 року, але зараз існують технологічні та економічні перешкоди для прийняття цих стратегій. Таким чином, потрібні подальші дослідження та інвестиції в ці стратегії.

Страх регуляторних заходів, спричинених кліматичними змінами, серед фермерів цілком реальний. Проте, розслабтесь. «Якщо фермери готуються до кліматичних змін, наприклад, управляють живленням, це добре, бо це дає їм очікувану компенсацію у вигляді прибутків, що дозволяє ефективно працювати», — говорить М. Лохуйс.

По материалам agriculture.com

Яна Кумищаy.kumishcha@univest-media.com

Богдан Малиновскийb.malinovskiy@univest-media.com 

 

Інтерв'ю
Цьогорічний вересень подарував тваринникам усього світу можливість відвідати одну з виняткових подій — виставку SPACE — яка вже 38-й рік поспіль є ідеальним місцем для зустрічей міжнародної аграрної спільноти, вдало поєднуючи високий... Подробнее
Директор Сквирської сільськогосподарської дослідної станції Юрій Терновий
15 червня на Сквирській сільськогосподарській дослідній станції проводився щорічний День поля. Він був присвячений органічному землеробству, адже це єдина в Україні дослідна станція, спеціалізацією якої є органічне землеробство. Сайт «... Подробнее

1
0