Хвороби проса
![Хвороби проса фото, ілюстрація](https://propozitsiya.com/sites/default/files/styles/580x/public/field/image/19481.jpg?itok=EVkzS0A6&v=1706186672)
Одним із шляхів збільшення валових зборів урожаю проса є зниження недоборів і втрат унаслідок ураження рослин хворобами: звичайною сажкою, дрібноспоровою сажкою, бурою плямистістю, бактеріальною плямистістю, склероспорозом, септоріозом, смугастим бактеріозом, мозаїкою тощо — та поліпшення якості вирощеної продукції.
Звичайна (летюча) сажка
Хвороба проявляється у фазі викидання волоті. На ураженій рослині, замість волоті, формується здуття, вкрите сірувато-брудною тонкою плівкою, що легко розтріскується. Із тріщин висипається чорна спорова маса — теліоспори гриба. Незруйнованими залишаються лише провідні пучки у вигляді тоненьких чорних ниток.
Збудником хвороби є гриб Sphacelotheca destruens, який у циклі свого розвитку формує теліоспори. Під час обмолочування зерна теліоспори розпорошуються і потрапляють на поверхню здорового зерна (заспорене насіння) або у грунт. Тип інфекції — поверхневий.
Основне джерело інфекції — заспорене насіння і теліоспори, які зберігаються у незруйнованих жовнах у грунті до двох років. Життєздатність поодиноких теліоспор у грунті становить кілька місяців.
За сівби заспореним насінням проростають одночасно зернівка і теліоспори патогена на її поверхні, утворюючи базидії із базидіоспорами. Після коопуляції базидіоспор формується інфекційна гіфа, яка проникає у молодий проросток проса. Після зараження грибниця патогену поширюється міжклітинно рослиною, дифузно поширюючись, досягає конуса наростання і проникає у листки, стебла та волоть. У фазі викидання волоті патоген повністю руйнує всі елементи волоті, за винятком провідних пучків, гіфи грибниці видозмінюються і розпадаються на численні чорні теліоспори, прикриті у здутті сірувато-брудною тонкою плівкою.
Оптимальна температура для проростання теліоспор гриба в грунті — 25…30, мінімальна — 5…10 °С.
Шкідливість хвороби проявляється прямими недоборами врожаю через руйнування волотей культури і недорозвиненість уражених рослин (приховані недобори), які в сумі можуть становити 20–30%.
Дрібноспорова сажка
Проявляється у період викидання волоті. В уражених рослинах, замість волоті, утворюються еліпсоподібні або майже циліндричні здуття розміром 3–5х5–6 мм, укриті жовтуватою оболонкою. У суху погоду оболонка здуття легко розривається, і з нього висипається коричнева порошкоподібна спорова маса. Хворі рослини відстають у рості і розвитку, їхня продуктивність суттєво знижується.
Збудник хвороби — базидіальний гриб Sphacelotheca manchurica. Біологіч-ні особливості гриба аналогічні до збудника звичайної сажки проса.
Джерело інфекції — заспорене насіння і теліоспори, які зберігаються у незруйнованих жовнах у грунті до двох років.
Захисні заходи
Проти сажкових хвороб ефективними заходами є вирощування стійких сортів, дотримання сівозміни, збалансоване живлення рослин, оптимальні строки висівання високоякісним протруєним насінням, своєчасне проведення агротехнічних заходів, що сприяють швидкому розвитку рослин у ранні фази вегетації, ретельне подрібнення і загортання післяжнивних решток.
Склероспороз
Хвороба виявляється переважно у другій половині вегетації рослин. На листках з’являються буруваті розпливчасті плями, на яких утворюється слабкий білувато-сірий наліт. Уражені листки пізніше потовщуються і скручуються, листкова пластинка розтріскується, і з потовщень тканини висипається темно-коричнева маса спор (ооспори гриба). Іноді на уражених рослинах тичинки набувають листкоподібної форми, чим і пояснюється часткова стерильність суцвіття.
Збудником хвороби є гриб Sclerospora graminicola, який, окрім проса, уражує кукурудзу та багато культурних і диких злаків. У циклі свого розвитку формує зооспорангієносці із зооспорангіями у вигляді білувато-сірого нальоту та ооспори. Зооспорангії гриба проростають у краплинній волозі й утворюють зооспори, які викликають зараження рослин протягом їхньої вегетації.
Ооспори гриба утворюються усередині уражених тканин. За дозрівання ооспор листкова пластинка розтріскується паралельно жилкам, і ооспори висипаються на поверхню грунту.
Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки і насіння, на яких збудник хвороби зберігається у формі ооспор. Резерватором інфекції можуть бути багаторічні злаки, на яких може зберігатися гриб, а також грибниця.
Ооспори навесні проростають, утворюють зооспорангії, із яких виходять зооспори і, поширюючись, викликають первинне зараження рослин. Вторинне інфікування відбувається під впливом літніх зооспорангіїв патогенів. Найсприйнятливіше до хвороби просо у стадії проростання насіння і в період утворення трьох-чотирьох листків. Шкідливість хвороби полягає у зниженні асиміляційної поверхні рослин унаслідок передчасного відмирання уражених листків, що суттєво впливає на їхню продуктивність. За сприятливих для розвитку патогенів умов захворювання може повністю знищити врожай.
Захисні заходи
Дотримання сівозміни і просторової ізоляції між полями проса нинішнього і минулого років, між полями проса і кукурудзи, могару, злакових трав, які уражуються збудником хвороби, а також протруєння насіння, знищення бур’янів, ретельне загортання післяжнивних решток у грунт.
Септоріоз
Хвороба проявляється протягом усієї вегетації рослин. Уражу-ються всі надземні частини культури, особливо листя і його піхви. Хвороба може розвиватися у двох формах.
Перша форма проявляється на уражених органах рослин у вигляді вузьких, спочатку світло-сірих, а потім буро-сірих плям із вузьким червонуватим обідком, на яких групами формуються пікніди.
За другої форми плями білясті, витягнуті, із вузькою бурою облямівкою, на них пікніди формуються поздовжніми рядами.
Збудниками хвороби є мітоспорові гриби із роду Septoria: першої форми — S. panici-miliacei; другої форми — S. graminum.
Під час вегетації гриби поширюються пікноспорами. Проростають пікноспори за наявності краплинної вологи і температури 3…32°С (оптимум — 18…24°С). Інкубаційний період хвороби за сприятливих умов становить 8–11 діб. Джерелом інфекції є уражені рештки рослин, скирти соломи, а інколи і насіння, на якому зберігаються пікніди із пікноспорами. Збудники септоріозу проса уражують багато злакових культурних рослин і бур’янів, рештки яких теж можуть бути додатковим джерелом інфекції.
Захисні заходи
Дотримання сівозміни і просторової ізоляції між посівами проса нинішнього і минулого років, між посівами проса і злакових культур, збирання врожаю у стислі строки; ретельне очищення, сушіння і повітряно-теплове обігрівання насіння, обов’язкове його протруєння, дотримання оптимальних строків сівби і норм висіву насіння, збалансоване живлення рослин, ретельне загортання рослинних решток і знищення бур’янів, вирощування стійких сортів.
Меланоммоз
Хвороба поширена у північних районах України. Проявляється на сходах і дорослих рослинах. Уражені сходи ослаблені, мають блідо-зелений колір. Біля кореневої шийки і на перших листках з’являється білуватий або рожево-фіолетовий наліт. За сильного ураження молоді рослини в’януть і гинуть. У дорослих рослин на волоті, особливо на квіткових плівках, спочатку утворюється білий, а потім рожево-фіолетовий наліт грибниці, яка проникає у зародок зерна. У місцях нальоту на молодих і дорослих рослинах формуються чорні плодові тіла — перитеції.
Збудник хвороби — сумчастий гриб Melanomma panicimiliacei, який у циклі свого розвитку формує плодові тіла — перитеції із сумками і сумкоспорами. Зберігається гриб на насінні, рештках частин волоті у вигляді перитеціїв і грибниці.
Шкідливість хвороби полягає у зрідженні посівів у результаті випадання уражених рослин, зниженні врожаю і якості зерна.
Захисні заходи
Усі агроприйоми, що проводять на просі проти септоріозу, є ефективними і проти меланоммозу.
Бура плямистість (гельмінтоспоріоз)
У фазі сходів на перших листочках утворюються спочатку світло-зелені, згодом бурі широкі плями. Уражені коренева шийка і корені буріють і загнивають. Такі уражені рослини звичайно випадають, що спричинює зрідженість посівів.
На дорослих рослинах, особливо у фазі викидання волоті, хвороба прояв-ляється на листках у вигляді довгих еліпсоподібних бурих плям із облямівкою. У вологу погоду уражена тканина покривається сірувато-бурим нальотом, інфіковані листки передчасно в’януть і відмирають.
Збудником хвороби є сумчастий гриб Pyrenophora chaetomioides (анаморфа: Helminthosporium panicimiliacei Nisikado), який формує конідіальне і сумчасте спороношення.
Під час вегетації рослин гриб поширюється конідіями. Конідії пророста-ють у краплинній волозі або за 100%-ї вологості повітря у межах 5…36 °С (оптимум — 22…28 °С).
Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки і насіння, на яких збудник хвороби зберігається у вигляді грибниці, конідій та сумкоспор.
Шкідливість хвороби проявляється у вигляді зниження асиміляційної поверхні рослин, що є причиною низької їхньої продуктивності. Недобір урожаю зерна може сягати 15–20% і більше.
Захисні заходи
Усі агроприйоми, що проводять на просі проти септоріозу, є ефективними і проти бурої плямистості.
Бактеріальна плямистість
Проявляється хвороба на сходах у період утворення двох-трьох листків, частіше — у фазі трубкування — викидання волоті. На листках з’являються спочатку жовто-зелені, а пізніше з кремовим відтінком маслянисті плями, часто з коричневою облямівкою. Плями спочатку овальні, а потім стають видовженими. Вони виявляються як у середині, так і по краях листкової пластинки. Найінтенсивніший розвиток хвороби спостерігається на нижніх листках.
На волоті і стеблах плями коричневі зі світлішою центральною частиною. На зерні вони проявляються рідко. Особливо інтенсивно хвороба розвивається за вологої погоди.
Хворобу спричинюють бактерії Pseudomonas syringae pv. holci, які уражу-ють також сорго, могар, кукурудзу і злакові бур’яни.
Шкідливість хвороби виявляється у зниженні асиміляційної поверхні рос-лин у результаті передчасного відмирання уражених листків, що призводить до зниження продуктивності культури. В окремих колосках волоті зерно не утворюється або формується плюсклим, маса уражених зернин майже вдвічі менша, ніж здорових. Недобір урожаю зерна сягає 20% і більше. Джерелом інфекції є неперегнилі уражені рештки рослин і заражене насіння.
Смугастий бактеріоз
Хвороба виявляється протягом вегетації рослин на листках, стеблах і волоті. На листках з’являються широкі маслянисті, спочатку яскраво-жовті, пізніше світло-коричневі плями без облямівки, що просвічуються у вигляді смуг. Вони часто вкриті тонкими білими або сріблястими лусочками із висохлого ексудату бактерій. На піхвах листків і стеблах утворюються бурі плями, які пізніше чорніють.
Тканини у місцях появи плям розмочалюються, стебла надламуються, спостерігається відмирання уражених стебел ще на початку трубкування. Уражена волоть поникає і набуває вигляду дозрілої, у ній зазвичай зерно не формується (стерильна волоть).
Хворобу викликають бактерії Pseudomonas syringae pv. striafaciens, які під час вегетації рослин поширюються вітром, із краплями дощу.
Мінімальна температура для розвитку бактерій — 6°С, оптимальна — 32…35, максимальна — 45°С. Джерелом інфекції є неперегнилі уражені рештки рослин і заражене насіння.
Меланоз
Найтиповіші ознаки хвороби виявляються на просі у фазі нали-вання та дозрівання зерна у волоті у вигляді білувато-сірих, білуватих плям, потемніння і некрозу зерна. Уражене насіння втрачає схожість.
Хворобу викликають бактерії Xanthomonas campestris pv. herbicola. Вони під час вегетації проса поширюються механічним шляхом: вітром, із краплями дощу, комахами. Оптимальна температура для розвитку бактерій — 28…30 °С, мінімальна — 4, максимальна — 36…37 °С.
Уражена бактеріями тканина згодом заселяється сапрофітними грибами та іншими мікроорганізмами, які викликають подальше руйнування зерна. В уражених зернівках відбувається інтенсивний гідроліз білків і крохмалю. Унаслідок підвищеної активності протеолітичних та амілолітичних ферментів спостерігається перегрупування фракцій ліпідів і відбувається накопичення меланоідинових речовин і руйнування каротиноїдів.
Меланоз інтенсивніше розвивається на пізніх посівах проса, ніж на ранніх. Підсилюється розвиток хвороби за тривалого перебування скошеного проса у валках, особливо у вологу дощову погоду. Джерелом інфекції є заражене насіння і неперегнилі уражені рештки.
Захисні заходи
Проти бактеріальних хвороб проса ефективними заходами є дотримання сівозміни, просторової ізоляції між полями проса і кукурудзи, могару, чумизи, злакових трав; знищення бур’янів, своєчасне збирання врожаю, ретельне очищення, просушування і протруєння насіння, глибоке загортання післяжнивних решток у грунт, вирощування стійких сортів.
Мозаїка
Хвороба проявляється у фазі кущіння — молочна стиглість зерна. На листках паралельно центральній жилці по всій довжині з’являються мозаїчні плями у вигляді жовтувато-білих штрихів і смуг. Уражені рослини відстають у рості і за посухи можуть загинути ще до утворення волоті.
Збудником хвороби є вірус російської мозаїки пшениці Winter wheat russian mosaic virus (WWRMV), який, окрім проса, уражує пшеницю, овес, жито, ячмінь, кукурудзу та дикорослі злаки. Основне джерело інфекції — зимуючі інфіковані рослини пшениці озимої, жита та злакові бур’яни, у соку яких зберігається вірус. Резерватором вірусу є також яйця, відкладені восени інфікованими цикадами.
Захисні заходи
Дотримання сівозміни з мінімальним насиченням зерно-вими колосовими культурами і просторової ізоляції між полями озимих і ярих злакових культур, ретельне і своєчасне знищення падалиці озимих і ярих культур, дотримання оптимальних строків сівби, знищення бур’янів — резерваторів інфекції, проведення захисних заходів проти цикад — переносників вірусної інфекції.
Інтегрований захист проса від хвороб
- Економічно найдоцільнішим і екологічно найбезпечнішим методом захисту є створення і впровадження у виробництво стійких до хвороб високопродуктивних сортів. Високою польовою стійкістю до звичайної сажки та середньою стійкістю до інших хвороб характеризуються сорти проса: Вітрило, Денвікське, Золушка, Константинівське, Новокиївське 01, Олітан, Омріяне, Полтавське золотисте, Східне, Таврійське, Ювілейне.
- Суворе дотримання правил насінництва: збирання насіння — лише зі здорових ділянок; ретельне очищення насіннєвого матеріалу, сортування і калібрування насіння (має відповідати вимогам першого і не нижче другого класу); систота насіння має бути не нижчою 98,5%, схожість — понад 90%; реалізація і висів елітного насіння, ураженого збудниками сажки, не дозволяється.
- Дотримання науково обгрунтованої сівозміни. Просо краще розміщувати на чистих від бур’янів полях після озимих культур, багаторічних трав, зернобобових, картоплі. На попереднє у сівозміні місце просо можна повертати не раніше, ніж через три роки. Не слід сіяти просо після суданської трави, сорго, чумизи. могару і кукурудзи, які уражуються багатьма спільними збудниками хвороб і пошкоджуються спільними видами шкідників. У зоні недостатнього зволоження просо не варто розміщувати після культур, які дуже висушують грунт (цукрові буряки, соняшник) і знижують стійкість рослин до більшості хвороб.
- Проти насіннєвої інфекції збудників грибних і бактеріальних хвороб, підвищення продуктивності рослин проводять протруєння насіння із зволоженням або водними суспензіями (10 л/т ) препаратами на основі діючих речовин: беномілу, з. п. (Фундазол, 2,0 кг/т); N-(диоксотіолат 3-іл) дитіокарбамату калію, з. п. (Сульфокарбатіон-К, 0,5–1,0 кг/т). Протруєння поєднують з обробкою насіння одним із дозволених регуляторів росту рослин: Вермістимом, р. (8-10 мл/кг); Вимпелом, р. (300-500 г/т); Ендофітом L1, в. р. (3-5 мл/т); Марсом-У, р. (260 г/т) або біопрепаратом Азотофітом, р. (200 мл/т).
- Дотримання просторової ізоляції (не менше ніж 0,5 км) між полями нинішніх посівів проса і полями минулорічних посівів, а також посівами суданської трави, сорго, могару, які мають спільних збудників хвороб.
- Просо позитивно реагує на внесення органічних і мінеральних добрив. Органічні добрива вносять під попередник, а мінеральні – фосфорні і калійні — під оранку, азотні – у передпосівну культивацію. Внесення високих доз азоту зумовлює інтенсивне ураження рослин меланозом, гельмінтоспоріозом, склероспорозом, септоріозом, бактеріальними хворобами. У рядки під час сівби слід вносити гранульований суперфосфат у дозі 10-15 кг/га діючої речовини, що суттєво підвищує стійкість рослин до багатьох інфекційних хвороб.
- Сівбу проса слід проводити в оптимальні строки, коли температура грунту на глибині 8-10 см прогріється до 12…140С, з одночасним внесення у рядки гранульованого суперфосфату в дозі 10-15 кг/га діючої речовини, що сприяє створенню оптимальних умов для проростання насіння, появи сходів, росту і розвитку рослин. За ранніх строків сівби посилюється схильність до пліснявіння насіння і розвиток сажок, за пізніх – зростає інтенсивність ураження рослин меланозом.
- Проводять обприскування посівів дозволеними гербіцидами. На широкорядних посівах проводять дво-триразове розпушення міжрядь; підживлення рослин біопрепаратом Азотофітом, р. (500 мл/га) та одним із регуляторів росту рослин: Вимпелом, р. (300-500 г/га) або Ендофітом L1, в. р. (3-10 мл/га).
- Своєчасне і без втрат збирання урожаю, що сприяє зменшенню ураження рослин проса збудниками пліснявіння, меланозу, гельмінтоспоріозу, склероспорозу і бактеріальних хвороб. З метою запобігання розвитку меланозу зерна під час його зберігання проводять повітряно-теплове обігрівання, сонячне опромінення насіння.
- Якість вирощеної продукції має відповідати вимогам чинних стандартів: ДСТУ 4790:2007; ДСТУ 4138-2002; ISO 24333:2009; CODEX STAN 193 – 2009.
- Своєчасний обробіток грунту після збирання проса сприяє зменшенню запасу інфекції збудників хвороб і знижує їхню життєздатність.
І. Марков, професор,
НУБіП України