Спецможливості
Статті

Мастит свиноматок: лікуйте профілактикою

10.04.2014
7230
Мастит  свиноматок: лікуйте профілактикою фото, ілюстрація

Серед хвороб, що завдають значних економічних збитків господарствам, вагоме місце займає мастит. Найчастіше запальні процеси молочної залози спостерігають у перші два тижні після другого чи третього опоросів (переважно із таких тварин складається структура основного стада). Як ефективно уникнути непотрібних витрат на ліку­ва­н­ня та почати заробляти на здоров’ї стада — детальніше у цій статті.

Серед хвороб, що завдають значних економічних збитків господарствам, вагоме місце займає мастит. Найчастіше запальні процеси молочної залози спостерігають у перші два тижні після другого чи третього опоросів (переважно із таких тварин складається структура основного стада). Як ефективно уникнути непотрібних витрат на ліку­ва­н­ня та почати заробляти на здоров’ї стада — детальніше у цій статті.

І. Пла­хот­нюк, канд. вет. на­ук,
Біло­церківський НАУ
Мастити можуть виникати у свиноматок не лише після опоросу, але й після відлу­чен­ня по­ро­сят та під час вагітності. По­яву ма­с­ти­ту у сви­но­ма­ток, які вже по­ро­си­лись, частіше по­яс­ню­ють тим, що мо­лоч­на про­дук­тивність у них ви­ща, а ста­нов­лен­ня лак­тації відбу­вається швид­ше, ніж після пер­шо­го опо­ро­су.

Клінічна чи субклінічна фор­ми: що не­без­печніше?
Клінічну фор­му ма­с­ти­ту ви­яв­ля­ють у 13–20% ма­точ­но­го по­голів’я. Се­ред форм клінічно­го ма­с­ти­ту най­частіше реєстру­ють аб­сце­си мо­лоч­них па­кетів, рідше — се­роз­ний, се­роз­но-ка­та­раль­ний, гнійно-ка­та­раль­ний, фібри­ноз­ний та ге­мо­рагічний ма­с­тити. Ча­с­то реєстру­ють інду­рацію мо­лоч­ної за­ло­зи.
Ча­с­то­та ви­ник­нен­ня при­хо­ва­но­го за­па­лен­ня мо­лоч­них за­лоз у сви­но­ма­ток ста­но­вить 8–10%.
Не менш не­без­печ­ний і субклінічний ма­с­тит, оскільки йо­го прак­тич­но не­мож­ли­во своєчас­но діаг­но­с­ту­ва­ти. Од­нак він яв­ляє со­бою по­тенційний етіологічний фак­тор роз­вит­ку клінічно ви­ра­же­но­го за­па­лен­ня мо­лоч­них па­кетів та ча­с­то є нез’ясо­ва­ною при­чи­ною за­хво­рю­ван­ня і за­ги­белі підсис­них по­ро­сят.
Ви­яв­лен­ня при­чи­ни —
по­ло­ви­на лі­ку­ван­ня
З’ясу­ван­ня при­чин ви­ник­нен­ня ма­с­ти­ту кож­но­го ра­зу є не­одмінною пе­ре­д­умо­вою для за­сто­су­ван­ня ефек­тив­них за­собів бо­роть­би з ним.
У сви­ней за­па­лен­ня мо­лоч­них па­кетів роз­ви­вається уна­слі­док про­ник­нен­ня в мо­лоч­ну за­ло­зу збуд­ни­ка інфекції, го­ло­в­ним чи­ном — умов­но па­то­ген­них мікро­ор­ганізмів (Staphylococcus, Strepto­coc­cus, E.coli, Pseudomonas aeruginosa то­що).
Най­частіше во­ни про­ни­ка­ють у мо­­лоч­ну за­ло­зу че­рез по­шко­д­жен­ня шкір­но­го по­кри­ву мо­лоч­но­го па­ке­та (трав­ми, завдані зу­ба­ми по­ро­сят) і знач­но рідше — га­лак­то­ген­ним (проникнення че­рез со­ско­вий ка­нал) та ге­ма­то­ген­ним (кро­во­но­сними су­ди­на­ми) шля­ха­ми.
На по­чат­ку лак­тації ви­ник­нен­ня ма­с­ти­ту у сви­но­ма­ток обу­мов­ле­не зни­жен­ням рівня не­спе­цифічної ре­зи­с­тент­ності ор­ганізму на­прикінці вагітності та ро­до­вим стре­сом (особ­ли­во після за­­тяж­них, па­то­логічних ро­­дів), а та­кож на­пру­жен­ням фізіологічних про­цесів у зв’яз­ку з інтен­сив­ною лак­тацією та на­­бря­ком мо­лоч­ної за­ло­зи.
Усе­ре­дині та на­­при­кінці лак­тації за­­пальні про­це­си у мо­­лоч­ній за­лозі ча­с­то ви­ни­ка­ють унаслідок за­сто­ю­ван­ня мо­ло­ка за не­до­стат­нь­о­го відсмок­ту­ван­ня йо­го по­ро­ся­та­ми, у результаті рап­то­во­го відлу­чен­ня або їхньої за­ги­белі.
Крім то­го, ма­с­тит мо­же ста­ти наслід­ком по­ру­шен­ня тем­пе­ра­тур­но­го ре­жи­му. Так, за­па­лен­ня мо­лоч­них па­кетів ви­ни­кає у сви­ней, яких ут­ри­му­ють у примі­щен­нях із про­тя­га­ми або не­до­стат­нь­ою кількістю підстил­ки — приміщен­ня ста­ють во­логі та хо­лодні.
Однією із суттєвих при­чин по­ши­рен­ня ма­с­ти­ту у гос­по­дар­ст­вах є не­до­стат­ня ува­га об­слу­го­ву­ю­чо­го пер­со­на­лу до ви­яв­лен­ня за­па­лен­ня у мо­лоч­них за­ло­зах сви­но­ма­ток, що зу­мов­лює йо­го роз­ви­ток і не­своєчас­но на­да­не ліку­ван­ня.
Не ви­клю­че­на і спад­ко­ва схильність тва­рин до ма­с­ти­ту — кра­тер­на фор­ма сосків у сви­но­ма­ток пе­ре­шко­д­жає нор­маль­но­му ви­ве­ден­ню мо­ло­ка із за­ло­зи, що сприяє роз­вит­ку в ній за­паль­них про­цесів.
Ма­с­тит ви­ни­кає під час за­паль­них про­­цесів у ста­те­вих ор­га­нах, унаслідок за­три­ман­ня посліду, після­ро­до­вої са­премії, за­­хво­рю­ван­ня шлун­ко­во-киш­ко­во­го трак­ту.
Ак­цент — на діаг­но­с­ти­ку
Ма­с­тит не ли­ше зумовлює страж­дан­ня тва­рини, але й мо­же ста­ти при­чи­ною не­зво­рот­них змін у струк­турі мо­­лоч­ної за­ло­зи, що з ве­ли­кою вірогідністю при­зве­де до по­вно­го при­пи­нен­ня лак­тації та ви­б­ра­ку­ван­ня свиноматки.
Перші клінічні оз­на­ки гос­тро­го ма­с­ти­ту по­чи­на­ють про­яв­ля­ти­ся че­рез до­бу після опо­ро­су. У хво­рих тва­рин відміча­ють погіршен­ня за­галь­но­го ста­ну, підви­щен­ня тем­пе­ра­ту­ри тіла та втра­ту апе­ти­ту. Сви­но­мат­ка ле­жить на че­реві, підво­дить­ся не­­охо­че, не до­пу­с­кає по­ро­сят для ссан­ня або не­га­тив­но ре­а­гує на цей про­цес. Ура­жені мо­лочні па­ке­ти збільшені, на­бряклі, гіпе­ремійо­вані, ущільне­ні, із ви­ра­же­ною бо­лючістю під час паль­пації, місце­ва тем­пе­ра­ту­ра підви­ще­на. Се­к­рет мо­­же бу­ти без ви­ди­мих змін, од­нак, за­­леж­но від фор­ми за­па­лен­ня, на­бу­ває сіру­ва­то­го, ро­же­во­го, зе­ле­но­го чи іншо­го відтінку із ча­ст­ка­ми ка­зеїну, фібри­ну, крові чи гнійно­го ек­су­да­ту. Гос­тре за­па­лен­ня охоп­лює до 90% мо­лоч­них па­­ке­тів — рідко ура­жен­ня відміча­ють у од­но­му чи двох па­ке­тах. Частіше ма­с­тит ре­­єстру­ють у задніх мо­лоч­них па­ке­тах, аніж у пе­редніх.
Субклінічний ма­с­тит ха­рак­те­ри­зуєть­ся гіпо­га­лактією та має хронічний пе­ребіг. За­па­лен­ня мо­лоч­ної за­ло­зи протікає без чітко ви­ра­же­них оз­нак (ха­рак­тер­но для син­д­ро­му ММА). Се­к­рет мо­же не ма­ти чітких ви­ди­мих змін, а па­ренхіма під час паль­пації має ущільнені вуз­ли­ки. Після чер­го­во­го опо­ро­су про­дук­тивність зни­жується або повністю при­пи­няється.
Аб­сцес роз­ви­вається після на­не­сен­ня трав­ми. Спо­чат­ку на­вко­ло ра­нок роз­ви­вається об­ме­же­не за­па­лен­ня. Сви­но­мат­ка хви­люється під час ссан­ня по­ро­ся­та­ми і мо­же вста­ва­ти. У по­даль­шо­му під шкірою з’яв­ля­ють­ся бо­лючі га­рячі та щільні ут­во­рен­ня різно­го розміру. За­леж­но від кількості ут­во­ре­них аб­сцесів у сви­но­мат­ки мо­же підви­щу­ва­тись тем­пе­ра­ту­ра тіла, погіршу­ва­ти­ся за­галь­ний стан і апе­тит. Со­сок стає скло­подібним та на­пру­же­ним, а під час здо­ю­ван­ня виділяється се­к­рет із домішка­ми гною.

Інтерв'ю
Статуя кохання в Батумі "Алі та Ніно"
Нещодавно Україну відвідав заступник директора «Агросервіс центру» при Міністерстві сільського господарства Аджарії Леван Болгвадзе. Користуючись нагодою, propozitsiya.com поспілкувалась із
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0