Камінь, що котиться, мохом не обросте
У черговому листі з Південної Кореї — про Божу комашку, яка об’єднає світ, мекку сирної індустрії «Імсіль» і дещо про те, хто такі «жінки моря»…
У черговому листі з Південної Кореї — про Божу комашку, яка об’єднає світ, мекку сирної індустрії «Імсіль» і дещо про те, хто такі «жінки моря»…
М. Заворота, М. Пуговиця,
журналісти
Спеціально для «Пропозиції» із Сеула
У попередніх публікаціях («Пропозиція», №№ 5,6/2015) ми розповіли про Корею як країну високоінтенсивного землеробства. Нині мова піде про тваринницьку галузь, якій традиційно відводили дуже скромну роль у сільському господарстві. Причина — буквально на поверхні: дві третини території країни займають гори, для обробітку придатна лише одна третина угідь, що були розорані з незапам’ятних часів. Надзвичайно висока щільність населення змушувала людей з кожного придатного клаптика добиватися максимальної віддачі — інакше вони просто не прогодували б себе та свою сім’ю. Це й визначило специфіку сільського господарства — тваринництво у старій Кореї було майже відсутнє. Виходили з того, що ділянка пасовища в середньому давала у 10–15 разів менше калорій, ніж аналогічна під злаками. Тому відводити дорогоцінну землю під пасовища вважалося великою розкішшю, її засівали переважно рисом, а худобу використовували як тяглову силу та для перевезення вантажів (орали волами, а не кіньми).
М’яса великої рогатої худоби їли дуже мало, молока не вживали зовсім — ним випоювали телят. Сьогоднішній продовольчий достаток — досягнення останніх десятиліть. Ще 50–60 років тому картина була дуже сумною: так, у 1961-му на душу населення споживали в середньому 45 г (!) молока. У 1996 р. цей показник уже становив 45 кг, тобто за 35 років підвищився рівно у тисячу разів.
Який стан справ у виробництві та споживанні продукції тваринництва тепер? Почнемо із «солодкої» галузі, адже у вересні Південна Корея приймала делегатів ХХХХІV Міжнародного конгресу Всесвітньої федерації бджільницьких асоціацій Апімондія — сторічний колар його було передано голові організаційного комітету Кьон Хвану Чо два роки тому під час закриття попереднього форуму, який відбувся в столиці України.
Від Києва — до Теджона
Корейська делегація, одна з найчисленніших на конгресі Апімондії в Києві, представила широкий спектр експонатів — від різноманіття меду та продуктів апітерапії до бджолярського інвентаря. У павільйоні, наданому в розпорядження п’яти солідним компаніям, постійно було людно від охочих якомога більше дізнатися про бджільництво у далекій країні. Там ми і познайомилися з Віктором Яценком, керівником господарства «Медові поля», що у Васильківському районі на Київщині. Разом з родиною він доглядає пасіку на 300 бджолосімей, а ще має матковивідну пасіку майже на 1 тис. місць і мріє про створення на її базі племінного заводу. Йому випала можливість побувати в Південній Кореї, тож про успіхи її знає не з розмов і щоразу ставить за приклад. Ми скористалися нагодою й попросили поділитися найяскравішими враженнями з читачами журналу — хто, як не фахівець, може дати професійну оцінку, порівняти стан ведення галузі «в них» і «у нас». Отже, слово
Віктору Яценку.
— В Україні бджільництво тримається на аматорах, яких дуже багато, до того ж більшість працює дідівськими методами. Зовсім інша справа в Кореї. Її навряд чи можна назвати медоносною, але там з вулика отримують у середньому 50 кг меду, тоді як у нас ледь 20 кг. Та й ті дістаються ой як непросто. Пасіку з одного місця на інше треба перевезти п’ять-шість разів за сезон; вулики переносиш на руках поперед себе та так натягаєшся, заробляючи грижу, що мед для тебе вже не солодкий, а гіркий. Корейці роблять усе це за допомогою спеціальних навантажувачів, мед відкачують, натиснувши лише одну кнопку. Вразило те, що країна має Спілку бджолярів-промисловців, а та, своєю чергою, незалежну сучасну лабораторію, яка досліджує якість продукту, а також власний банк, який безпроцентно (!) кредитує програми розвитку галузі. Аби заохотити до заняття бджільництвом молодь, юнаків навіть звільняють від служби в армії. Ті ж, хто вчиться у профільних вишах, крім державної стипендії, отримують ще й стипендію від спілки. В Україні ж кадрова проблема стоїть украй гостро, молодих бджільництво не приваблює, бо стимулу ніякого. А маємо ж бо безмежний потенціал! Коли корейські пасічники були в Києві, я привозив їх у наше село, показував своє господарство. Пам’ятаю, під’їхали до поля з гречкою, всі повискакували із машини і почали її цілувати, бо на їхній батьківщині цей медонос — рідкість. Корейці не могли збагнути, як за такого багатства наше бджільництво все ще залишається на низькому рівні, особливо на технічному, організаційному, хоч і займаємо призові місця за виробництвом меду в світі…
Бджільництвом у Кореї займаються близько 45 тис. пасічників, третина з них — любителі. Утримують близько 2 млн бджолосімей, займаючи за кількістю 11–13-те місце у світі. За рік виробляють до 25 тис. т меду, здебільшого акацієвого (70%). Решта — каштановий, ріпаковий, з конюшини, різнотрав’я… Крім того, щороку заготовляють у середньому 8 т маточного молочка, 300 т пилку.
— Великі компанії, які мають достатню технічну базу та можливість контролювати якість, продають прополіс та продукти на його основі, — демонстрував нам багату колекцію апівиробів, розфасованих у невелику скляну тару з яскравими етикетками, керівник фірми «Нонг хьоб» Чо Санг Кун. — Особливим попитом серед покупців користується зубна паста з прополісом.
Не лише пасічників, а й переробників продуктів бджільництва, виробників інвентаря, науковців профільного інституту об’єднує Корейська асоціація бджолярів, створена 1970 р. Як розповів її президент Кьон Хван Чо, головними напрямами діяльності є постійний контроль за виробництвом та якістю продукції; захист прав бджолярів, розробка нових освітніх програм для них; впровадження новітніх технологій; ефективне запобігання захворюванню бджіл та епідеміологічний контроль; розробка сучасного, зручного для споживача дизайну упаковки; розвиток галузі через міжнародну співпрацю.
— Пасічники в Кореї — почесні люди, — наголосив він під час зустрічі. — Адже не тільки виробляють достатньо меду для країни, а й працюють на врожай сільгоспкультур, дбають про поліпшення екології. Держава всіляко підтримує їх, стимулює…
Безперечний успіх корейців — право приймати у себе, в місті Теджоні, ювілейний конгрес Апімондії. Це право, виборене в жорсткій конкурентній боротьбі, вони заслужили наполегливою працею, постійним творчим пошуком, тим самим підтвердивши істинність корейського прислів’я: «Камінь, що котиться, мохом не обросте». Участь у конгресі брали і бджолярі України — від них після повернення із Сеула дізнаємося чимало нового про складові «корейського дива у вулику». А ми перейдемо до знайомства
з іншими галузями тваринницького сектору країни.
Кажуть, що смачне…
Якщо потрапляєш за обідній стіл разом із корейцями похилого віку, нерідко чуєш від них побажання «їсти побільше». Після трапези ж зазвичай кажуть не «смачно поїв», а «з’їв багато». Ці та багато інших мовних зворотів, зрозумілих місцевим жителям, нагадують про голодні часи, яких немало було в історії народу. Південнокорейська молодь, котра ніколи не знала голоду, такий мовний зворот практично не вживає.
Нині в холодильниках корейців цілорічно є продукти на будь-який смак. Звісно, коли є за що їх купити. Чого не вирощують у себе, завозять із інших країн, далеких і близьких. Нас передусім цікавить те, що виробляють на місці. Із м’ясної продукції найменше виробляють яловичини, хоча національною стравою вважаються пульгоги — вогненні її шматочки, замариновані у соєвому соусі, з додаванням різних приправ, і обсмажені на деку. Але ж де пасти телят, коли землі під пасовища, як ми вже говорили, немає? От і вважається яловичина делікатесом та дорого коштує, порівняно зі свининою, яка доступна всім. Щороку в країні вирощують близько 9 млн свиней, згодовують їм понад 4 млн т харчових відходів. Загалом, свинини їдять у 2,5 раза більше, ніж яловичини або курятини.
А як щодо собачатини? Таке питання після прильоту із Сеула ми чули неодноразово. Відповідаємо: їдять. Але не всі і не завжди. Прихильників собачатини — відсотків 6–7, це переважно чоловіки, бо вважається, що м’ясо собак підвищує потенцію. Їдять тільки тих тварин, які вирощені на спеціальних фермах. Щодо смаку… Вибачайте, однак змусити себе поласувати собачатиною не змогли. Тому повіримо на слово тим, хто вживає екзотичне м’ясо: кажуть, що смачне.
Тепер про тваринництво молочного напряму. Воно характерне переважно для околиць Сеула та інших великих міст — Пусана, Тегу, Кванджу. Законодавцем моди в галузі є кооператив «Сеульське молоко», до якого входять сумлінні, добре підготовлені фермери. Оскільки вони мають доступ до споживачів і безпосередній вихід на ринок, то першочергову увагу приділяють якості. Крім молока, виробляють різні напої та молокопродукти, з успіхом експортують їх до Америки, Канади, Китаю, Сингапуру, Японії. Ця інформація говорить сама за себе.
Кілька десятиліть тому більшість корейців не знали, що таке сир — нині й він чи не найулюбленіший продукт. У 1969 р. завдяки бельгійському священику Дідьє Серстевенсу, котрий приїхав на півострів, аби допомогти регіону Імсіль-гун подолати економічні труднощі, та його добровільним помічникам-фермерам вдалося створити твердий сир «Імчіль». Він прийшовся до смаку корейцям, тож сироварне виробництво стрімко розвивалось і 2004 р. відкрили навіть Сирний тематичний парк «Імсіль» — тепер його щороку відвідують близько 200 тис. чоловік. Виставкові майданчики, дегустаційна зала, ресторан, фабрика, ринок, науково-дослідний центр — усе передбачено. І все працює на популяризацію високоякісного продукту. Округ перетворився на мекку сирної індустрії.
Це один лише з багатьох прикладів підприємливості, наполегливості у досягненні мети, відданості своїй справі корейців. Їм під силу створити будь-яке диво.
Ну що, здавалося б,
водорості…
Та все ж найбільше корейці люблять рибу і морепродукти, яким належить особлива роль у харчуванні людей, оскільки вони є головними (а донедавна були практично єдиними) постачальниками тваринних жирів. На будь-якому ринку, не обов’язково рибному, бачиш лотки і басейни з живим «сріблом». Прісноводна риба не в пошані, а от морська… Але й вона поступається деяким іншим атрибутам моря — кальмарам, молюскам, трепангам, морській капусті. Найулюбленіша національна закуска — це, звичайно, в’ялений кальмар. Коли їдеш уздовж східного узбережжя — скрізь і всюди на мотузках, як білизна, сохнуть розроблені його тушки. Свого часу, у вкрай важкий період після Другої світової війни, сушені кальмари були головною статтею корейського експорту. Нині любителі надто цінують сирих, свіжих, які на березі пропонують рибалки, щойно повернувшись із промислу. Найсмачніша страва із сирого кальмара називається «хве», у нас відомий його японський аналог — «суші».
Понад чверть усіх морепродуктів на корейському столі — це «врожай» з плантацій морських фермерів. Умови для розведення риби в країні, що має 11 тис. км морського узбережжя, просто ідеальні. Береги півострова зрізані, його оточують сотні островів, у захисних бухтах зручно облаштовувати морські плантації. Відійшли в минуле часи, коли найпопулярнішою була професія «хене», що в дослівному перекладі означає «жінки моря» — пірнальниці за водоростями і молюсками. Тривалий час вони вважалися головними годувальницями у своїх родинах, а нині їх залишилося кілька тисяч і майже всі — віком понад 55 років. Вони вже не можуть конкурувати з морськими фермами, які спеціалізуються на вирощуванні водоростів.
А водорості завойовують своїх поціновувачів в усьому світі. Для прикладу, якщо 2007 р. експорт однієї з різновидів їх — бурої — у грошовому еквіваленті становив 59,7 млн дол. США, то в 2013 р. — 250 млн дол. Тільки за останні три роки цифра продажів продемонструвала трикратне зростання. Майже 4/5 «врожаю» водоростів у країні зібрано в окрузі Вандо (провінція Південна Чолпа). Їх продають тільки після відповідної обробки, сушіння. В одній порції міститься менше 1% жиру, а от протеїнів і карбогідратів — від 30 до 40%, необхідних для щоденної норми вживання. Вони багаті на вітаміни, збагачені кальцієм, калієм, залізом, фосфором.
А здавалося б, ну що — водорості?!
…От і завершилася ще одна мандрівка — фермами, пасіками, харчовими фабриками далекої країни. Чи має вона проблеми в розвитку свого аграрного сектору, свого села? Звичайно. Одна із них — боротьба із повенями (ну точнісінько як у Карпатах), зі змінами клімату. Про те — у наступному листі із Сеула.