Спецможливості
Архів

Філософія екологічного господарювання Семена Антонця

07.07.2010
757
Філософія екологічного господарювання Семена Антонця фото, ілюстрація

Фермерів майже з усіх областей невипадково запросили на Всеукраїнський семінар у господарство “Агроекологія” Семена Антонця, що на Полтавщині.

Фермерів майже з усіх областей невипадково запросили на Всеукраїнський семінар у господарство "Агроекологія" Семена Антонця, що на Полтавщині.

Переймати й поширювати досвід органічного землеробства та тваринництва на всю країну, за задумом організаторів заходу - представників Української народної партії, треба, ні багато ні мало, задля збереження здоров'я нації. А Героя Соціалістичної Праці, Героя України Семена Антонця й можна вважати патріархом органічного землеробства. Уже 37 років землі села Михайлики Шишацького району, де працює нині "Агроекологія", не знають отрутохімікатів. А з 1996 року тут відмовилися від внесення в грунт мінеральних добрив. Гостей прямо на ла­нах знайомили з технологією вирощування високих урожаїв екологічно чис­тої сільськогосподарської продукції.
Підприємство орен­­дує 6,5 тис. га землі, ще півто­ри ти­сячі об­роб­ляє лю­­дям. У "Аг­ро­еко­логії" - по­над 500 пра­цівників. У Ми­хай­ли­ках діє філія Пол­тавсь­кої дер­жав­ної аг­рар­ної ака­демії, де про­хо­дять прак­ти­ку сту­ден­ти-аг­ро­но­ми.
В ос­нові ор­ганічно­го рільництва:  тех­но­логії мінімаль­но­го об­робітку (тут дав­но відмо­ви­ли­ся від ви­ко­ри­с­тан­ня плу­га, який ви­су­шує та руй­нує ро­дю­чий шар землі), удо­б­рен­ня ли­ше гноєм, ви­ко­ри­с­тан­ня різних видів рос­лин для оз­до­ров­лен­ня й зба­га­чен­ня грун­ту по­жив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми.
Із грун­то­об­роб­них зна­рядь гос­по­дар­ст­во по­слу­го­вується куль­ти­ва­то­ра­ми й бо­ро­на­ми. Тра­диційний куль­ти­ва­тор тут удо­с­ко­на­ли­ли так, щоб він міг ефек­тивніше пра­цю­ва­ти на полі. Для зба­га­чен­ня грунтів ши­ро­ко за­сто­со­ву­ють ба­га­торічні тра­ви ес­пар­цет і лю­цер­ну, ча­с­ти­ну полів за­ли­ша­ють під си­де­раль­ним па­ром. Ком­плекс­ний на­уко­вий підхід дає гос­по­дар­ст­ву змо­гу от­ри­му­ва­ти до­сить ви­сокі й стабільні вро­жаї ви­со­ко­якісно­го зер­на.
v v v
Унікаль­ним досвідом фор­му­ван­ня ви­­со­­ко­про­дук­тив­но­го мо­лоч­но­го ста­да без за­сто­су­ван­ня хімічних до­ба­вок та сти­му­ля­торів рос­ту поділи­ла­ся за­ступ­ник ди­­рек­то­ра під­приємст­ва Ан­тоніна Ан­то­нець:
- У "Аг­ро­еко­логії" по­над 5 тис. го­лів ве­ли­кої ро­га­тої ху­до­би, з них близь­ко 2 тис. - дійна че­ре­да. Щод­ня маємо 25-30 т мо­ло­ка кла­су ек­с­т­ра. Гос­по­дар­ст­во ви­різ­няється тим, що ху­до­бу ут­ри­му­ють без­прив'яз­но, кор­ми ви­ко­ри­с­то­ву­ють тільки на­ту­ральні без син­те­тич­них до­ба­вок.
Фер­ми із су­ча­сни­ми доїльни­ми за­ла­ми. Цикл ви­роб­ництва мо­ло­ка кон­тро­лю­ють спеціальні комп'ю­терні про­гра­ми, які да­ють мож­ливість про­сте­жи­ти за кількістю й якістю мо­ло­ка від кож­ної ко­ро­ви, а от­же, зо­о­техніки мо­жуть вно­си­ти ко­рек­ти­ви до умов ут­ри­ман­ня ху­до­би. Тва­рин­ництво ви­ко­нує ще од­ну над­зви­чай­но важ­ли­ву функцію - за­без­пе­чує по­ля ор­ганікою.
"Прин­ци­по­во іншою філо­софією су­час­но­го сільгоспви­роб­ництва" на­звав не­вис­наж­ли­ве при­ро­до­ко­ри­с­ту­ван­ня го­ло­ва Ук­раїнської на­род­ної партії, на­род­ний де­пу­тат Юрій Ко­с­тен­ко, який та­кож брав участь у семінарі. Він ок­рес­лив чо­ти­ри го­ловні про­бле­ми, які мож­на по­до­ла­ти за до­по­мо­гою ор­ганічно­го зем­ле­роб­ст­ва.
По-пер­ше, інтен­сив­не зем­ле­роб­ст­во не про­сто вис­на­жує грун­ти, а "за­би­рає в май­бутніх по­колінь пра­во жи­ти на цій пла­неті". То­му, за вис­ло­вом ліде­ра УНП, "філо­софія ор­ганічно­го зем­ле­роб­ст­ва - це яко­юсь мірою по­вер­нен­ня до тих тра­дицій, на ос­нові яких і по­ста­ла сьо­годнішня цивілізація, це філо­софія ста­ло­го роз­вит­ку, ко­ли в май­бутніх по­колінь не за­би­рається пра­во ма­ти і чи­с­те довкілля, і невис­на­жені землі, і мож­ливість по­даль­шо­го роз­вит­ку". Ук­раїна ж "має ко­ло­саль­ний по­тенціал са­ме для ор­ганічно­го зем­ле­роб­ст­ва".
За інтен­сив­них тех­но­логій ду­же не­знач­на кількість лю­дей зай­ня­та в сільгоспви­роб­ництві. Як наслідок - се­ла ви­ми­ра­ють. "Але се­ло в будь-якій країні - це осе­ре­док ут­ри­ман­ня то­го ге­но­ти­пу, на яко­му ба­зується та чи інша нація, її тра­диції, її пер­спек­ти­ва. То­му для Ук­раї­ни збе­ре­жен­ня та­ко­го ти­пу зем­ле­ко­ри­с­ту­ван­ня, де в се­лах бу­дуть ро­бочі місця й мо­лодь не тіка­ти­ме, а на­впа­ки, по­вер­та­ти­меть­ся в се­ло, - це дру­га про­бле­ма, яка вирішується та­ким ти­пом зем­ле­ко­ри­с­ту­ван­ня, як ор­ганічне зем­ле­роб­ст­во".
Тре­тя про­бле­ма - де­далі більше лю­­дей страж­да­ють від не­якісних про­дуктів, які спри­чи­ню­ють різно­манітні за­хво­рю­ван­ня. "На сьо­годні навіть для за­без­пе­чен­ня ди­тя­чо­го хар­чу­ван­ня Ук­раїна не здат­на ви­ро­щу­ва­ти потрібну кількість якісної, еко­логічно чи­с­тої про­дукції. То­му-то ми й маємо з ро­ку в рік де­далі біль­ше ма­со­вих от­руєнь і хво­роб, пов'яза­них із ви­ко­ри­с­тан­ням інтен­сив­них тех­но­логій для ви­ро­щу­ван­ня сіль­госппро­дукції", - за­зна­чив Юрій Ко­с­тен­­ко. Такі гос­по­дар­ст­ва, як "Аг­ро­еко­логія", він на­звав "гос­по­дар­ст­ва­ми май­бут­­нь­о­го". З ни­ми, пе­ре­ко­на­ний полі­тик, "Ук­раїна мо­же вий­ти на світо­вий ри­нок про­дукції й зай­ня­ти там свою нішу".
І ще од­не: "Як­раз че­рез ефек­тив­­не, не­вис­наж­ли­ве при­ро­до­ко­ри­с­ту­ван­ня мож­на уни­ка­ти про­до­воль­чої кри­зи, яка з ро­ку в рік на­ро­щується, то­му що зем­лю ви­ко­ри­с­та­ли й за­ли­ши­ли, а далі - хоч тра­ва не рос­ти. Але ви­ни­кає пи­тан­ня, як же го­ду­ва­ти лю­дей, яких на­ро­д­жується з кож­ним ро­ком більше й більше?"
Семінар, на дум­ку Ко­с­тен­ка, по­ка­зав не ли­ше по­тенціал сільгоспви­роб­ництва, а й "сутність ук­раїнської дер­жав­ної аг­ро­політи­ки, яка ци­ми пи­тан­ня­ми не ціка­вить­ся". В Ук­раїні досі не­має за­ко­ну про ор­ганічне зем­ле­роб­ст­во, оскільки "у Вер­ховній Раді здебільшо­го пред­став­лені інте­ре­си ве­ли­ко­го капіта­лу, який діє за прин­ци­пом "усе сьо­годні", а що бу­де за­в­т­ра - йо­го не ціка­вить", за­ува­жив по­лі­тик.
Сам Се­мен Ан­то­нець та­кож на­го­ло­шу­вав, що "еко­логічно чистій зем­лі потрібний особ­ли­вий ста­тус", який би на за­ко­но­дав­чо­му рівні за­бо­ро­няв за­сто­со­ву­ва­ти на ній от­ру­тохіміка­ти та інші не­ор­ганічні пре­па­ра­ти. Те, що ця зем­ля роз­пай­о­ва­на й пе­ре­бу­ває у при­ватній влас­ності, не має бу­ти пе­ре­шко­дою для на­дан­ня та­ко­го ста­ту­су.
"Ми по­ча­ли оз­до­ров­лю­ва­ти грун­­ти в 70-ті ро­ки, у 90-ті лю­ди бе­зо­плат­но одер­жа­ли еко­логічно чи­с­ту, здо­ро­ву зем­лю, то яке ж во­ни ма­ють пра­во її пап­лю­жи­ти?", - ска­зав аг­рарій.
Вод­но­час керівник сільгосп­під­приємст­ва за­ува­жив, що праг­не та­ко­го ста­ту­су землі не за­ра­ди ко­мерційно­го зи­с­ку, ад­же йо­го гос­по­дар­ст­во са­мо­до­статнє, во­но не бе­ре кре­дитів, на­впа­ки, вкла­дає свої ко­ш­ти в роз­ви­ток соціаль­ної інфра­с­т­рук­ту­ри. А то­му, що "ду­ша бо­лить за зем­лю".

Іван Лазнюк

Інтерв'ю
Petro Melnyk2
Компанія Agricom Group спеціалізується на рослинництві. Обробляє землю на Чернігівщині та Луганщині, вирощує олійний льон, соняшник, кукурудзу, овес та гречку. Але більш відома як виробник товарів із
Бакуменко
Голова Верховної Ради Андрій Парубій підтримав продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель в Україні. За продовження мораторію виступають фракції "Народного фронту", "Батьківщини" і

1
0