Захист кукурудзи від бур’янів
Проблемним місцем в агротехнологіях вирощування кукурудзи є система захисту від шкідливих організмів, зокрема бур’янів. Це викликано низькою здатністю кукурудзи до їхнього пригнічення через винятково сприятливі умови (достатня площа живлення і добре освітлення протягом тривалого часу) для росту бур’янової рослинності.
Cтабільний попит на зерно кукурудзи, а також її переваги в агротехнологічному плані (строки сівби, способи та час збирання, новітні технології у гібридизації, рівень виробничих витрат та ін.) сприяють істотному зростанню площ цієї культури як у світовому масштабі, так і в Україні. Посіви культури активно «просуваються» у північні регіони України, зокрема Північний Лісостеп і Полісся.
Науковими дослідженнями встановлено, що різниця в урожаї зерна культури на варіантах посівів без бур’янів і на засмічених ними протягом усього періоду вегетації становить 40–60%. Найрізкіше зниження врожаю відбувається, якщо бур’яни в посівах активно вегетують в інтервалі 30–40 днів від появи сходів кукурудзи. Наявність цих «конкурентів» на початкових етапах органогенезу змушує культуру практично незворотно закладати нижчу продуктивність. Знищення бур’янів після проходження цього критичного періоду лише частково відновлює потенційну врожайність. За суцільного масового забур’янення цілком можлива ситуація, що культура практично не утворює повноцінно сформованих качанів.
Ядро бур’янового ценозу у посівах кукурудзи формують переважно лобода біла (Chenopodium album L.), гірчак березкоподібний (Polygonum convolvulus L.), талабан польовий (Thlaspi arvense L.), плоскуха звичайна (Echinochloa crus-galli L.), галінсога дрібноквіткова (Calinsoga parviflora L.), зірочник середній (Stellaria media L.), грицики звичайні (Capsella bursa pastoris L.), паслін чорний (Solanum nigrum L.), ромашка непахуча (Matricaria perforata Merat.), куколиця біла (Melandrium album Mill.). Серед багаторічних найпоширенішими є осот жовтий польовий (Sonchus arvensis L.), пирій повзучий (Elytrigia repens L.), хвощ польовий (Eguisetum arvense L.), подорожник ланцетолистий (Plantago lanceolata L.), кульбаба лікарська (Taraxacum officinale Webb. ex Wigg.). Порушення науково обгрунтованого чергування сільськогосподарських культур у просторі та часі (розширення площ під зерновими культурами, монокультура) значно збільшує забур’яненість полів, зокрема багаторічниками — пирієм повзучим, осотом рожевим і польовим та ін.
Зміна клімату у бік потепління сприяє зростанню забур’яненості посівів кукурудзи і її попередників унаслідок перезимівлі зимуючих бур’янів, а також просування на північ видів, що вважались характерними для південних регіонів, а саме: щириці звичайної (Amaranthus retroflexus L.), пасльону чорного (Solanum nigrum L.), амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia L.) та ін. При цьому практично не спостерігається міграції північних видів на південь.
Механічний метод захисту кукурудзи від бур’янів
Визначальним у зниженні забур’яненості посівів агротехнічними заходами є механічний метод, перш за все — основний обробіток грунту, протибур’янова ефективність якого становить 60–70% загальної системи землеробства. Раціональний і своєчасний обробіток грунту забезпечує значне погіршення умов проростання насіння бур’янів та подальшого їхнього розвитку. Багато науковців та виробничників сходяться на думці, що для зниження забур’яненості посівів кукурудзи найраціональнішою є диференційована за глибиною, заходами і способами система обробітку грунту в сівозміні. У період, коли агротехніка була визначальною у боротьбі з бур’янами, у наукових рекомендаціях та на виробництві найпоширенішими були два класичні методи, спрямовані, головним чином, проти багаторічних бур’янів. Перший, метод «пригнічення», було рекомендовано за значного поширення кореневищних бур’янів — він передбачав дворазове лущення дисковими знаряддями на 10–12 см із подальшим заорюванням подрібнених кореневищ бур’янів плугами на максимально допустиму глибину; другий — метод «виснаження» — застосовували проти коренепаросткових бур’янів. Він складається з лущення та після появи розеток листя у бур’янів — двох-трьох обробітків лемішними лущильниками на глибину від 8 до 16 см для підрізання новоутворених розеток бур’янів. Потім — проведення глибокої оранки плугами із передплужниками на глибину орного шару. Нині ці методи або їхні елементи також застосовують у різних модифікаціях, використовуючи сучасні грунтообробні агрегати. У післявисівний період механічний обробіток може передбачати досходове боронування або одне чи кілька міжрядних обробітків культиваторами. Досить поширеною така система контролювання бур’янів є в органічному землеробстві.
Хімічний метод захисту кукурудзи від бур’янів
В інтенсивному землеробстві із прогресивним розвитком агрохімічної промисловості вже тривалий час домінує хімічний метод захисту сільськогосподарських культур із використанням гербіцидів синтетичного походження. Перелік рекомендованих до застосування на кукурудзі препаратів містить значну кількість позицій і постійно оновлюється. Виробники ЗЗР пропонують різноманітні препарати — за діючими речовинами, строками внесення, дозою використання (від десятків грам до кількох літрів чи кілограмів).
Так, для знищення однорічних злакових та дворічних бур’янів у досходовий період на кукурудзі застосовують низку грунтових гербіцидів, серед яких найпоширеніші такі: Харнес, к. е.
(1,5–3,0 л/га); Дуал Голд 960 ЕС (1,0–1,6 л/га); Трофі 90 ЕС, к. е. (2,0–2,5 л/га); Фроньєр Оптіма, КЕ (0,8–1,4 л/га); Аценіт-А 880, к. е. (2–2,5 л/га); Аденго 465 SC, КС (0,35–0,5 л/га); Примекстра TZ Голд 500 SC, к. с. (4,0–4,5 л/га);
Примекстра Голд 720 SC, к. с. (2,5–3,5 л/га). Два останні препарати можна застосовувати і по вегетуючій культурі — у фазі трьох-п’яти її листків.
Застосування грунтових гербіцидів на основі д. р. метазахлору, диметенаміду або ацетохлору не завжди гарантує захист посівів, бо їхня дія значною мірою залежить від погодних умов початку вегетації кукурудзи — температурного режиму та випадання опадів. Останні впливають як на інтенсивність появи сходів і ріст культури, так і на деструкцію самих гербіцидів.
Ризик вторинного забур’янення кукурудзи бур’янами
Тому може виникати ризик вторинного забур’янення однорічними та багаторічними бур’янами, особливо за надмірного випадання опадів. У такому разі доцільне застосування препаратів по вегетуючих рослинах, тобто страхових гербіцидів. Більшість їх рекомендовано застосовувати починаючи із фази трьох-п’яти листків культури, що дає змогу простежити ефективність дії грунтових препаратів і в разі її низького рівня вжити додаткових заходів.
За засмічення посівів кукурудзи переважно однорічними дводольними бур’янами застосовують гербіциди групи 2,4-Д, зокрема 2,4-Д 500, ВК (0,9–1,7 л/га); Дезормон 600, в. р. (0,8–1,4 л/га); Дікопур Ф 600, РК (0,8–1,4 л/га).
Однорічні та деякі багаторічні дводольні бур’яни у фазі 3–5 листків культури знищують препаратами: Діален Супер 464 SL (1,0–1,25 л/га); Естерон 60, к. е. (0,7–0,8 л/га); Амінка, в. р. (0,7–1,2 л/га); Дикамба Форте, РК (1,0–1,2 л/га); МайсТер Пауер OD, о. д. (1,25–1,5 л/га); Пік 75 WG, ВГ (15–20 г/га), Штефаніка, КС (1,0–1,25 л/га).
За наявності в агроценозі кукурудзи бур’янів, стійких до препаратів групи 2,4-Д та триазинів, а саме: гірчаку березкоподібного, рутки лікарської, зірочника середнього, підмаренника чіпкого, портулаку городнього, ромашки непахучої та ін. — використовують такі суміші препаратів: Хармоні 75, ВГ + ПАР Тренд 90 (10 г/га+0,2 л/га або 15 г/га без ПАР); Тіфі, в. р. г. + ПАР Мікс (10–20 г/га + 0,5–1,0 л/га); Формула, в. г. + ПАР Тандем (10 г/га + 0,2 л/га) та ін.
Проти одно- та багаторічних злакових і дводольних видів бур’янів у фазі 1–7 листків культури можна застосовувати Тітус 25, в. г. + ПАР Тренд (40–50 г/га + 0,2 л/га); Базис 75, ВГ + ПАР Тренд (20–25 г/га + 0,2 л/га); МайсТер 62 WG, в. г. (150 г/га) та ін.
У фазі 3–10 листків культури за домінування у посіві культури одно- та багаторічних злакових ефективними є Мілагро 040 SC, к. с. (1,0–1,25 л/га), Мілано, КС (1,0–1,25 л/га); Салют 40, МД (1,0–1,25 л/га); Самсон Екстра 6 OD, о. д. (0,75–1,0 л/га).
Слід застерегти, що гербіциди, які вносять у пізніші строки (зазвичай після утворення п’ятого листка у культури) можуть мати низьку ефективність проти бур’янів, бо в них спрацьовує біологічний захист у міру утворення на листках відповідного покриву у вигляді воску тощо. Крім того, розростання листкової поверхні культури різко знижує ймовірність попадання на поверхню бур’янів робочого розчину.
Гербіциди проти бур’янів
За високого рівня забур’яненості злаковими і, особливо, багаторічними дводольними бур’янами, зокрема осотами, березкою польовою, ефективним є комбінований препарат Таск 64, в. г. (307–385 г/га) у суміші з ПАР Тренд 90 (0,2 л/га). Так, власні дослідження свідчать, що застосування вищої норми цього препарату знижувало наявність злакових видів бур’янів на 89%, а дводольних — на 95%, що забезпечило прибавку врожаю культури (до контролю без гербіцидів) — 83%.
Проти осотів, що досягли фази розетки, ефективними є гербіциди на основі клопіраміду — Лонтрел 300, в. р. (0,16–0,66 л/га); Лонтрел Гранд, в. г. (0,2 л/га). Для знищення березки польової доцільно застосовувати Старане Преміум 330 ЕС, к. е. (0,5–0,6 л/га) у фазі 3–7 листків у культури.
Запобігти втратам урожаю кукурудзи, спричиненим наявністю у її посівах бур’янів, можна і зробити це — обов’язок кожного землероба.
Ф. Брухаль, канд. с.-г. наук, С. Гаврилов, канд. с.-г. наук, В. Коломієць, Національний науковий центр «Інститут землеробства НААН»
Інформація для цитування
Захист кукурудзи від бур’янів / Ф. Брухаль, С. Гаврилов, В. Коломієць // Спецвипуск ж. Пропозиція. Кукурудза: від насіння до прибутку / — 2016. — С. 3034