Спецможливості
Технології

Захист посівів озимих культур в осінній період

06.11.2014
1074
Захист посівів озимих культур в осінній період фото, ілюстрація

Характерними особливостями кліматичних умов східної частини лісостепової зони України, які впливають на формування врожаю пшениці озимої, протягом останніх 10 років є істотне підвищення середньодобових температур (особливо у жовтні та листопаді — на 1,3 та 3,1°С, відповідно), підвищення (до 150°С) суми ефективних температур, порів­няно із нормою у серпні — жовтні, тобто у період підготовки, проведення сівби та в перші фази розвитку культури, а також зменшення рівня продуктивних опадів, особливо у серпні, порівняно із середніми багаторічними значеннями.

Характерними особливостями кліматичних умов східної частини лісостепової зони України, які впливають на формування врожаю пшениці озимої, протягом останніх 10 років є істотне підвищення середньодобових температур (особливо у жовтні та листопаді — на 1,3 та 3,1°С, відповідно), підвищення (до 150°С) суми ефективних температур, порів­няно із нормою у серпні — жовтні, тобто у період підготовки, проведення сівби та в перші фази розвитку культури, а також зменшення рівня продуктивних опадів, особливо у серпні, порівняно із середніми багаторічними значеннями.

В. Пе­т­рен­ко­ва, Н. Ряб­чун,
І. Бо­ровсь­ка, І. Луч­на, С. Чу­гаєв,
Інсти­тут рос­лин­ництва
ім. В. Я.  Юр’єва НА­АН

Все починається з обробітку грунту
Ба­га­торічни­ми досліджен­ня­ми на­уковців Інсти­ту­ту рос­лин­ництва
ім. В.Я. Юр’єва НА­АН вста­нов­ле­но, що для га­ран­то­ва­но­го одер­жан­ня друж­них сходів пше­ниці ози­мої за­па­си про­дук­тив­ної во­ло­ги у посівно­му шарі грун­ту ма­ють ста­но­ви­ти 10 мм, а для за­без­пе­чен­ня нор­маль­но­го по­даль­шо­го роз­вит­ку рос­лин її кількість у ор­но­му шарі має бу­ти: у фазі трьох листків — не мен­ше 20 мм, у фазі кущіння — 30 мм.
Вар­то вра­хо­ву­ва­ти змен­шен­ня за­пасів про­дук­тив­ної во­ло­ги у грунті у другій по­ло­вині лип­ня, навіть по­при знач­ну кількість опадів уп­ро­довж пер­шої по­ло­ви­ни ве­ге­тації.
То­му стра­тегічним на­пря­мом про­ве­ден­ня ком­плек­су осінніх по­льо­вих робіт в умо­вах 2014 р. було за­без­пе­чен­ня оп­ти­маль­но­го роз­вит­ку рос­лин пше­ниці ози­мої шля­хом своєчас­но­го і якісно­го об­робітку грун­ту під уро­жай пше­ниці ози­мої 2015 р.
Для збе­ре­жен­ня во­ло­ги в грунті на чи­с­тих па­рах у другій по­ло­вині літа піс­ля опадів куль­ти­вацію слід чер­гу­ва­ти із бо­ро­ну­ван­ням. Гли­би­ну об­робітку слід змен­шу­ва­ти до 8–10 см у липні та до 6–8 см — у серпні.
Після ранніх зай­ня­тих парів (зо­к­ре­ма, ку­ку­руд­зи на зе­ле­ний корм, од­но­річ­­них трав то­що), а та­кож по пла­с­ту ба­га­торічних трав про­во­дять дис­ку­ван­ня важ­ки­ми дис­ко­ви­ми бо­ро­на­ми на гли­би­ну 12–14 (до 16 см) із по­даль­шою оран­кою зав­глиб­шки 20–22 см в аг­ре­гаті із кільча­с­то-ша­ро­ви­ми кот­ка­ми або за­сто­со­ву­ють без­по­ли­це­вий об­робіток грун­ту. До­посівний об­робіток грун­ту має бу­ти та­ким са­мим, як і по чи­с­тих па­рах.
Після сої та го­ро­ху доцільно про­ве­с­ти по­верх­не­вий (на 6–8 см) або без­по­ли­це­вий не­гли­бо­кий (до 12 см) грун­то­об­робіток. Од­ра­зу після зби­ран­ня цих куль­тур і вне­сен­ня до­б­рив за­сто­со­ву­ють дис­кові зна­ряд­дя.
Після ку­ку­руд­зи на си­лос потрібно за­сто­су­ва­ти комбіно­вані аг­ре­га­ти, які за один прохід за­без­пе­чу­ють ви­со­ко­якіс­ний об­робіток грун­ту (без пе­ре­ущіль­нен­ня), збе­ре­жен­ня грун­то­вої во­ло­ги, ско­ро­чен­ня строків про­ве­ден­ня робіт та еко­номію паль­но­го. Як­що комбіно­вані аг­ре­га­ти відсутні, то ви­ко­ри­с­то­ву­ють дис­­кові бо­ро­ни, яки­ми об­роб­ля­ють по­ле у двох на­прям­ках на гли­би­ну 5–6 см із по­даль­шою куль­ти­вацією на гли­би­ну за­гор­тан­ня насіння.
Ос­танніми ро­ка­ми прак­ти­ку­ють висів пше­ниці ози­мої після со­няш­ни­ку, який з аг­ро­номічної точ­ки зо­ру є не­ба­жа­ним по­пе­ред­ни­ком. Але це ста­ло мож­ли­вим за­вдя­ки ви­ро­щу­ван­ню ран­нь­о­с­тиг­лих гібридів, що сприяє більш ран­нь­о­му їхньо­му зби­ран­ню, особ­ли­во за на­яв­ності су­час­ної техніки і зна­рядь, ви­ко­ри­с­тан­ня яких дає змо­гу в стислі стро­ки якісно підго­ту­ва­ти грунт під сівбу пше­ниці ози­мої. У та­ко­му разі особ­ли­ву ува­гу слід приділи­ти аг­рохімічно­му ана­лізу грун­ту та пра­виль­но­му до­бо­ру від­повідно­го ви­ду міне­раль­них до­б­рив, а та­кож пра­виль­но­му виз­на­чен­ню їхніх строків і спо­собів вне­сен­ня.
Після стер­нь­о­вих по­пе­ред­ників кра­ще за­сто­су­ва­ти не­гли­бо­кий об­робіток грун­ту із ви­ко­ри­с­тан­ням су­час­них ком­бі­но­ва­них аг­ре­гатів або дис­ко­вих зна­рядь. За підви­ще­ної засміче­ності ко­ре­не­па­ро­ст­ко­ви­ми бур’яна­ми кра­щим є пло­с­корізний об­робіток. Те­о­ре­тич­ни­ми і прак­тич­ни­ми роз­роб­ка­ми до­ве­де­но по­зи­тив­ний вплив своєчас­но­го лу­щен­ня стерні після зби­ран­ня зер­но­вих ко­ло­со­вих та про­ве­ден­ня оран­ки (че­рез 8–10 діб) на гли­би­ну 18–20 см з обов’яз­ко­вим од­но­ча­сним кот­ку­ван­ням, особ­ли­во за по­су­ш­ли­вих умов осені.

Фітосанітарний стан посівів та організація хімічного захисту
Інтен­сивність і не­про­ду­маність за­­сто­­су­ван­ня хімічних за­ходів за­хи­с­ту рос­лин по­ро­д­жує цілу низ­ку не­га­тив­них наслідків для довкілля. З ог­ля­ду на це слід ве­с­ти по­шук шляхів розв’язан­ня про­бле­ми за­хи­с­ту рос­лин, зо­к­ре­ма ви­ва­же­них рішень що­до зни­жен­ня пе­с­ти­цид­но­го на­ван­та­жен­ня, які грунту­ють­ся на си­с­те­ма­тич­но­му моніто­рин­гу фіто­санітар­но­го ста­ну посівів і про­гно­зах роз­вит­ку шкідників та хво­роб.
Фіто­санітар­ний стан посівів ози­мих куль­тур знач­ною мірою виз­на­чається ви­бо­ром по­пе­ред­ни­ка. За усе­ред­не­ни­ми да­ни­ми мар­ш­рут­них об­сте­жень 2010— 2013 рр., на Харківщині ли­ше 18% по­сі­вів ози­ми­ни розміщу­ють по чор­но­му па­ру, 29 — по со­няш­ни­ку, 27 — по стер­нь­о­вих по­пе­ред­ни­ках, 10 — по ку­ку­рудзі, ре­ш­­ту, 15% полів ози­ми­ни, роз­міще­но по по­пе­ред­ни­ках, які зай­ма­ють не­значні площі. Така сапма ситуація характерна і для інших регіонів країни.
Од­ним із мож­ли­вих ви­ходів у разі пе­ре­ва­жан­ня ча­ст­ки не­тра­диційних по­пе­ред­ників є за­сто­су­ван­ня во­ло­го­ощад­­них тех­но­логій, зо­к­ре­ма мінімаль­но­го пе­ред­посівно­го об­робітку грун­ту і пря­мо­го висіву.
Одер­жан­ня стабільно­го вро­жаю зер­но­вих куль­тур виз­на­чається взаємодією ге­не­тич­них вла­с­ти­во­с­тей сор­ту та умов рос­ту і роз­вит­ку рос­лин, а та­кож тех­но­логічни­ми фак­то­ра­ми, що обу­мов­лю­ють до­статній рівень уро­жаю, а са­ме: ге­но­типічни­ми особ­ли­во­с­тя­ми рай­о­но­ва­них сортів та їхніми еко­логічни­ми вла­с­ти­во­с­тя­ми, по­пе­ред­ни­ком, об­­ро­бітком грун­ту, стро­ком сівби, си­с­те­ма­ми удо­б­рен­ня та за­хи­с­ту рос­лин.
Що­до сор­то­во­го скла­ду посівів ози­мої пше­ниці для ви­ро­щу­ван­ня у гос­по­дар­ст­вах східного Лісостепу (зокрема Харківської об­ласті) для па­ро­вих по­пе­ред­ників ре­ко­мен­до­ва­но інтен­сивні сор­ти — Ва­си­ли­на, Ха­рус, Ас­тет, Гор­до­ви­та, Стат­на, Бо­ги­ня, Жайвір, Смуг­­лян­ка, Ан­тонівка; для не­па­ро­вих по­пе­ред­ників (універ­сальні) — По­до­лян­ка, Одесь­ка 267, Бог­да­на, Дорідна, До­с­ко­на­ла, Розкішна, Аль­янс, По­вер­на, До­нець­ка 48.
Знач­на різни­ця спо­с­терігається за ви­со­тою, ку­щистістю, гу­с­то­тою про­дук­тив­но­го стеб­ло­с­тою за різних аг­ро­фо­нів, якість яких виз­на­чається зба­лан­со­ваністю вне­се­них до­б­рив та об­робітком грун­ту (фо­то 1).
Ви­т­ри­валість куль­ту­ри чи, на­впа­ки, сприй­нят­ливість до шкідли­вих ор­га­ніз­мів за­ле­жить від фізіологічно­го ста­ну рос­лин, на який та­кож впли­ває об­ро­біток грун­ту: своєчас­не та якісне йо­го про­ве­ден­ня сприяє зміцнен­ню рос­лин­но­го ор­ганізму, а не­якісний об­робіток при­зво­дить до по­ру­шен­ня гли­би­ни за­­гор­тан­ня насіння, не­од­но­час­ної, не­­рів­номірної і не­друж­ної по­яви сходів, що в ціло­му погіршує фор­му­ван­ня нор­маль­ної гу­с­то­ти стеб­ло­с­тою та ае­рацію ко­ре­не­вої си­с­те­ми рос­лин.
Вплив об­робітку грун­ту на фіто­са­нітар­ний стан посіву під уро­жай на­ступ­но­го ро­ку виз­на­чається якістю об­ро­бітку парів. Потрібну кількість куль­ти­вацій виз­на­ча­ють за кількісною ха­рак­те­ри­с­ти­кою і ви­до­вим скла­дом бур’я­нів пев­но­го по­ля та рів­­номірністю ви­па­дан­ня опадів. На за­бур’яне­них па­рах ак­тив­но жив­ля­ть­ся шкідни­ки, відк­ла­да­ють яй­ця, за­­без­пе­чу­ю­чи по­том­ст­ву до­б­ру кор­мо­ву ба­зу для роз­вит­ку на­ступ­них по­колінь.
Рівень роз­вит­ку збуд­ників хво­роб пов’яза­ний із фі­­зіо­­­­логічним ста­ном рос­лин ози­мої пше­ниці, на­яв­ністю пер­вин­но­го іно­ку­лю­му збуд­ників хво­роб, фа­зою роз­вит­ку рос­лин.
Фор­му­ван­ня рос­лин ози­мих куль­тур в осінній період, їхнє уко­рінен­ня та за­гар­ту­ван­ня знач­ною мірою за­ле­жать від строків сівби (фо­то 2). До­три­ман­ня оп­ти­маль­них строків сівби — од­на із най­го­ловніших пе­ре­д­у­мов ви­ро­щу­ван­ня ви­со­ко­го вро­жаю ози­мих зер­но­вих куль­тур, особ­ли­во пше­ниці. Сівба в оп­ти­мальні стро­ки сприяє підви­щен­ню по­су­хостій­кості рос­лин, ко­ли на фор­му­ван­ня оди­ниці вро­жаю ви­т­ра­чається знач­но мен­ше во­ло­ги, ніж за ран­ньої сівби. Вод­но­час за­без­пе­чується і ви­ща мо­ро­зо­стій­кість рос­лин. Вста­нов­ле­но, що найбільш мо­ро­зостійки­ми є мо­лодші за віком рос­ли­ни оп­ти­маль­них строків сівби, які на час при­пи­нен­ня осінньої ве­ге­тації ут­во­ри­ли не більше трьох-чо­ти­рь­ох па­гонів, нор­маль­но роз­ви­ну­ли над­зем­ну ча­с­ти­ну (фото 2б) і ко­ре­не­ву си­с­те­му.
За­галь­новідо­мо, що роз­ши­рен­ня площ під однією куль­ту­рою і як наслідок — ско­ро­чен­ня сівозмін при­зво­дять до погіршен­ня фіто­санітар­но­го ста­ну, на­ко­пи­чен­ня в аг­ро­це­но­зах збуд­ників хво­роб та шкідників.
У ціло­му фіто­санітар­ний стан кож­но­го регіону — це лабільна си­с­те­ма, скла­до­ви­ми якої є су­купність взаємо­за­леж­них фак­торів. На­сам­пе­ред це грун­то­во-кліма­тичні умо­ви, що скла­ли­ся і пе­ре­ва­жа­ють на певній те­ри­торії.

Прогнози та рекомендації
В умо­вах осені 2014 р. до 23 ве­рес­ня в об­ласті відміча­ли різку не­ста­чу во­ло­ги у грунті. Відсутність опадів по­ши­ри­ла по­су­ш­ливі яви­ща прак­тич­но на всій те­ри­торії об­ласті: на пло­щах, при­зна­че­них під висів ози­мих куль­тур, зво­ло­женість ша­ру грун­ту 0–10 см за­ли­ша­лась не­до­стат­нь­ою — із вмістом во­ло­ги, за­леж­но від по­пе­ред­ників, до 3–8, а у північних та півден­но-східних рай­о­нах — 0–2 мм. Ли­ше на ок­ре­мих по­лях схо­ду та північно­го схо­ду об­ласті во­ло­го­за­без­пе­ченість ша­ру грун­ту 0–20 см ста­но­ви­ла до 20 мм, що близь­ко до се­ред­ньої ба­га­торічної — 13–21 мм.
По­ля ран­нь­о­го стро­ку сівби (висів — 25.08–10.09) за ста­ном роз­вит­ку куль­ту­ри мож­на роз­поділи­ти на три гру­пи:
Œ   на пло­щах, за­без­пе­че­них во­ло­гою, рос­ли­ни ут­во­ри­ли три ли­ст­ки, схо­ди рівномірні, з по­вною гу­с­то­тою, ко­нус рос­ту пе­ре­бу­ває на пер­шо­му етапі ор­га­но­ге­не­зу;
   на по­лях із напівсу­хим грун­том схо­ди ут­во­ри­ли один-три ли­ст­ки, про­рос­ло до 40–60% насіння, по­ля ма­ють стро­ка­тий ви­гляд;
Ž   там, де грунт був повністю су­хим, насіння пе­ре­бу­ває у не­про­рос­ло­му, «за­кон­сер­во­ва­но­му» стані.
У період 23–25 ве­рес­ня по об­ласті прой­ш­ли рясні дощі — від 15 до 105 мм, що відповідає 0,94–7,0 де­кад­ним нор­мам. Найбільша кількість опадів ви­па­ла у західних рай­о­нах Харківщи­ни (Зо­лочівський, Бо­го­духівський, Крас­но­градсь­кий та ін.) — від 83 до 105 мм. Це знач­но по­пов­ни­ло за­па­си во­ло­ги посів­но­го, а по­де­ку­ди й ор­но­го шарів грун­ту та ство­ри­ло спри­ят­ливі умо­ви для про­ро­с­тан­ня насіння і роз­вит­ку рос­лин ози­мих зер­но­вих куль­тур.
Зни­жен­ня тем­пе­ра­ту­ри повітря, особ­ли­во нічної по­ри, змен­шує си­лу про­ро­с­тан­ня насіння, че­рез що сходів слід очіку­ва­ти із запізнен­ням, а та­кож галь­мує інтен­сив­ний ріст рос­лин.
Од­нак за умо­ви теп­лої три­ва­лої осені рос­ли­ни ози­мих куль­тур, особ­ли­во та­ких як жи­то, три­ти­ка­ле, здатні сфор­му­ва­ти роз­ку­щені рос­ли­ни із роз­ви­не­ною ко­ре­не­вою си­с­те­мою, оп­ти­маль­ним роз­вит­ком ко­ну­са рос­ту (дру­гий етап ор­га­но­ге­не­зу) та прой­ти про­це­си за­гар­ту­ван­ня до не­спри­ят­ли­вих умов зимівлі.
За умов три­ва­лої (теп­лої чи навіть про­хо­лод­ної) осені про­цес фор­му­ван­ня ве­ге­та­тив­ної ма­си рос­ли­на­ми ози­мих куль­тур бу­де про­лон­го­ва­ним, що стри­має роз­ви­ток ли­ст­ко­вих пля­ми­с­то­с­тей. Але є про­бле­ма на­ко­пи­чен­ня іно­ку­лю­му на схо­дах па­да­лиці, на якій за до­стат­ньої во­ло­гості та навіть за тем­пе­ра­ту­ри ниж­че від нор­ми на 4…5°С відбу­вається спо­ро­у­тво­рен­ня збуд­ників сеп­торіозу та бо­рош­ни­с­тої ро­си. На ос­лаб­ле­них за­гу­щен­ням рос­ли­нах цей пер­вин­ний іно­ку­люм (спо­ри) ак­тив­но роз­ви­вається і за чер­гу­ван­ня до­що­вих періодів пе­ре­но­сить­ся вітром на схо­ди ози­мої пше­ниці, де роз­ви­ток хво­роб про­дов­жується до при­пи­нен­ня ве­ге­тації куль­ту­ри (фо­то 3).
За підви­щен­ня ден­них тем­пе­ра­тур у та­ких осе­ред­ках відбу­вається зро­с­тан­ня чи­сель­ності ци­ка­док, по­пе­лиць і зла­ко­вих мух.
Ста­ном на 15.10.2014 р. чи­сельність за­зна­че­них шкідників пе­ре­ви­щує еко­номічний поріг шкідли­вості, у зв’яз­ку з чим ре­ко­мен­до­ва­на обов’яз­ко­ва об­роб­ка інсек­ти­ци­да­ми для їхньо­го об­ме­жен­ня, зва­жа­ю­чи на те, що сисні шкідни­ки є пе­ре­нос­ни­ка­ми вірус­них хво­роб.
За висіван­ня насіння, про­труєно­го фунгіци­дом без до­да­ван­ня інсек­ти­ци­ду, відбу­вається уш­ко­д­жен­ня сходів грун­то­ви­ми шкідни­ка­ми (фо­то 4). Се­ред сходів ви­яв­ля­ють по­жовклі рос­ли­ни, цен­т­раль­не стеб­ло яких лег­ко ви­с­ми­кується че­рез пе­ре­гри­зе­не стеб­ло ниж­че по­верхні грун­ту.
Та­кож в умо­вах за­тяж­ної осені на фоні віднос­но про­хо­лод­них тем­пе­ра­тур (ниж­че +10°С) і во­ло­гості грун­ту 40–80% мож­ли­вий роз­ви­ток ко­ре­не­вих гни­лей (фо­то 5). Ха­рак­тер­ною оз­на­кою хво­ро­би є ура­жен­ня пер­вин­них і вто­рин­них ко­ренів підзем­но­го між­вуз­ля, епіко­ти­ля й ос­но­ви стеб­ла. Ура­жені тка­ни­ни буріють, роз­м’як­шу­ють­ся і за­гни­ва­ють.
Рос­ли­ни ози­мої пше­ниці че­рез від­ми­ран­ня пер­вин­них та вто­рин­них ко­ре­нів, а іноді й міжвуз­ля, більше ура­жу­ють­ся інши­ми хво­ро­ба­ми, їх на­сам­пе­ред за­се­ля­ють шкідни­ки, що ще більше ос­лаб­лює і зни­жує зи­­мо­стійкість куль­ту­ри. За силь­но­го сту­пе­ня ура­жен­ня спо­с­терігається за­­ги­бель сходів і як наслідок — зрідженість посівів.
Кон­троль за ста­ном посівів слід про­во­ди­ти до кінця осінньої ве­ге­тації. Са­ме рівнем ура­жен­ня ли­ст­ко­вої по­верхні ози­мої пше­ниці збуд­ни­ка­ми хво­роб та три­валістю жив­лен­ня шкідників (сис­них, внутрішньо­с­теб­ло­вих, грун­то­вих) во­се­ни виз­на­чається фіто­санітар­ний стан посіву на­весні. Після віднов­лен­ня ве­ге­тації обов’яз­ко­вим є кон­троль по­ши­рен­ня і роз­вит­ку хво­роб та чи­сель­ності шкідників на посівах ози­мих для пла­ну­ван­ня відповідних за­ходів за­хи­с­ту. Постійний моніто­ринг посівів сприяє за­без­пе­чен­ню на­леж­но­го фіто­санітар­но­го ста­ну ози­мих куль­тур.

Інтерв'ю
З року в рік умови для здійснення основного обробітку ґрунту стають все суворішими, але якісна підготовка ґрунту — це одна з головних передумов для отримання високих показників урожайності та, відповідно, прибутковості. В ТОВ «Ім. Богдана... Подробнее
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее

1
0