Вирощування нуту за безгербіцидної технології
В Україні нут має великі перспективи розвитку, тому питання технології його вирощування, захисту від бур’янів, хвороб та шкідників є вкрай актуальними. У серії публікацій ми спробуємо розкрити секрети вирощування цієї бобової культури.
Спочатку визначимо суть заголовка статті. У минулому сторіччі в багатьох публікаціях горох називали «царем» бобового царства за його цінність та потенційну врожайність. Сьогодні ж сою, з огляду на її значення у виробництві та темпи збільшення посівних площ, сміливо можна вважати «царицею» бобових. Продовжуючи цей ланцюжок, нут сміливо назвемо «принцом» з великими амбіціями до трону, бо його популярність на світовому ринку, біологічні та агротехнічні переваги над іншими культурами спричинили в Україні «нутів бум». За даними аналітиків, ця культура в Україні може зайняти площу більш ніж 1,5 млн га, з валовим збором товарного насіння понад 3 млн т.
У світі нут посідає третє місце після сої та квасолі з-поміж зернобобових культур за посівними площами, займаючи майже 13–14 млн га. Лише в Індії щороку ним засівають майже 10 млн га, що становить приблизно 83% світових площ. Його вирощують у Туреччині, Ізраїлі, Пакистані, Ірані, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, а також у країнах Африки, Південної й Північної Америки та Європи.
В Україні нут — традиційна городня культура більшості південних областей. Нестача добре адаптованих до місцевих умов високоврожайних та технологічних сортів нуту в колишні часи стримувала розвиток широкомасштабного його виробництва в нашій країні. Сьогодні селекціонери створили нові високопродуктивні та стійкі до хвороб сорти нуту, які сміливо можна впроваджувати у масове виробництво. Чимало сільськогосподарських виробників України нині мають бажання вирощувати цю цінну бобову культуру. Втім, незнання нюансів технології її вирощування може призвести до втрат урожаю та формування негативного враження про саму культуру.
Для розуміння технологічних тонкощів вирощування нутунеобхідно мати уявлення щодо біологічних особливостей культури. Тож почнемо саме з цього.
Ботанічна характеристика та біологічні особливості нуту
Нут належить до сімейства бобових (Fabaceae Lindl.) і роду Cicer L. Відомо 39 видів роду Cicer, які поширені у Центральній та Західній Азії. У культурі ж вирощують тільки один вид — Cicer arietinum L., який у дикій природі не зустрічається.
Культурний нут (Cicer arietinum L.) — однорічна рослина, досить холодостійка, мінімальна температура проростання насіння — 4…5°С. За спеко-, жаро- та морозостійкістю вона займає перше місце серед групи зернобобових. За помірної зими посіви нуту добре перезимовують у фазі проростків під сніговим покривом, витримуючи короткочасне зниження температури повітря до -25°С. Навесні після танення снігу проростки витримують заморозки до -16°С, дорослі рослини не гинуть за -8°С.
Коренева система нуту стрижнева, з добре розвинутим головним коренем, який проникає у ґрунт на глибину більше як 150 см, але майже 50% кореневої системи розвивається в орному горизонті на глибині до 20 см. На корінні формуються бульбочки з азотфіксуючими бактеріями.
Стебло прямостояче, з багатьма гілками. Рослина штамбової, напівштамбової або розлогої форми. Гілкуватися починає біля основи стебла або у середній частині залежно від сорту. Висота рослини коливається від 20 см до 1 м, у середньому 45–60 см, колір зелений, з різними відхиленнями від світло- до темно-зеленого, з наявністю антоціанової пігментації або без неї.
Лист складний, непарноперистий, складається з 11–17 листочків, кількість яких залежить як від сорту, так і від фонового місця розташування на рослині. Багатолисточкове листя знаходиться у середній частині стебла. Форма листочків еліптична або зворотнояйцеподібна, довжина — від 9,3 до 20,7 мм, ширина — від 3,5 до 11,3 мм. Колір листя зелений, сизо-зелений або жовто-зелений, іноді з фіолетовим відтінком.
Квітки п’ятичленисті, дрібні, колір віночка найчастіше білий або фіолетовий, хоча зустрічаються варіації рожевого, світло-рожевого, темно-рожевого, блакитного або жовто-зеленого відтінків. Між кольором квіток і насінням існує кореляція: як правило, світле насіння формують рослини з білими квітками, темне — з рожевими або фіолетовими. Квітконоси здебільшого одно- або двоквіткові.
Плід — біб овально-подовженої, овальної чи ромбічної форми, довжиною 1,5–3,5 см, з пергаментним шаром, за дозрівання не розтріскується. Стиглі боби мають різні відтінки: сорти білого насіння — солом’яно-жовті, зелене — зеленуваті, темне — сизо-фіолетові. Кількість насінин у бобі, як правило — 1–2, рідко — 3.
Насіння нуту характеризується наявністю носика, поверхня зморшкувата або гладка. Розрізняють три форми насіння: кутасту (схожу на голову барана), округлу (тобто горохоподібну) і проміжну (нагадує голову сови). Колір поверхневої оболонки насіння може бути білим, жовтим, рожевим, сірим, зеленим, світло-коричневим, коричневим, чорним або темно-коричневим, іноді можна зустріти сорти зі строкатим насінням. За вологих умов вирощування колір шкірки насіння має темніший відтінок, а за сухих — світліший. Сім’ядолі зазвичай жовті з різною інтенсивністю забарвлення, дуже рідко можна зустріти сорти із зеленими сім’ядолями. Маса 1000 насінин коливається від 60 до 700 г. Зазвичай сорти за розміром насіння розподіляють на три групи: дрібнонасіннєві — до 200 г; середньонасіннєві — 200–350 г; крупнонасіннєві — більш як 350 г.
Вегетаційний період нуту триває 80–120 діб залежно від сорту та умов вирощування. Нут за фотоперіодичною реакцією належить до культур тривалого дня, тому за пізньої сівби фази вегетаційного періоду рослин скорочуються й, відповідно, зменшується врожай.
Рослини нуту є типовими ксерофітами. Вони невисокого росту, мають дрібне листя, клітини органів вирізняються високим осмотичним тиском. Листя і боби вкриті волосками, які виділяють багато щавлевої кислоти, що захищає їх від низки шкідників.
Місце нуту у сівозміні
Агротехнічна особливість нуту полягає в тому, що він збагачує ґрунт азотом та є цінною органічною масою, насичує орний горизонт фосфором, калієм, кальцієм та покращує структуру ґрунту. Завдяки симбіозу зі специфічними бактеріями нут засвоює атмосферний азот та синтезує фізіологічно активні сполуки, а кореневі виділення мають високу кислотність, що сприяє розчиненню фосфатів. Нут не вибагливий до попередника, його можна сіяти після кукурудзи на силос, льону, ріпаку, але найбільшу врожайність рослини отримують після зернових культур. Головна умова щодо посіву нуту — слабка засміченість і відсутність багаторічних кореневищних і дводольних бур’янів на полі. Своєю чергою, нут є відмінним попередником для більшості сільськогосподарських культур. Урожайність озимої пшениці після нуту така сама, як і після чорного пару, а подекуди навіть перевищує її. Головний критерій, який зумовлює врожайність наступної після нуту культури, — це рівень розвитку бульбочок. За достатньої кількості бактерій у ґрунті й відмінних умов для їхнього розвитку (оптимальна вологість, аерація) урожайність наступної культури збільшується. Нут рано звільняє поле й тому створює сприятливі умови для підготовки ґрунту та накопичення вологи. Найбільш раціонально та економічно вигідно розміщувати нут у ланцюгу сівозміни озима пшениця (ячмінь) — нут — озима пшениця.
А от монокультура «не сприймає» нут. Зовсім не придатні в якості попередників багаторічні злакові та бобові трави, соняшник та зернобобові культури. Повторно вирощувати нут на старому місці можна через чотири-п’ять років. Більше насичення сівозміни загрожує накопиченням у ґрунті збудників кореневих і коренево-стеблових гнилей, розвитком фузаріозу, аскохітозу, появою у посівах небезпечних комах.
Обробіток ґрунту
Цей фактор відіграє важливу роль у вирощуванні будь-якої сільськогосподарської культури. Від його якості безпосередньо залежить польова схожість насіння, дружність і рівномірність росту та розвитку рослин, засміченість посівів бур’янами та в решті-решт — урожай. Традиційний обробіток ґрунту під нут — звичайний для ранніх ярих культур: одне-два дискування попередника, глибока оранка, вирівнювання зябу восени й ранньовесняне закриття вологи.
Дуже важливо відразу ж після збирання попередника задискувати стерню. Це сприяє збереженню вологи, знищенню пророслих бур’янів і створює провокаційні умови для наступної їхньої хвилі. У разі засмічення багаторічними кореневищними бур’янами поле два-три рази дискують по різних діагоналях з періодичністю 10–15 діб. Через два-три тижні після останнього дискування поле орють на зяб. Найякісніші результати отримують завдяки заміщення другого дискування обробкою багаторічних бур’янів у фазі розетки гербіцидами суцільної дії. Глибина обробітку ґрунту є найважливішим параметром у забезпеченні основи високого майбутнього врожаю. Експериментально доведено, що за збільшення глибини оранки з 13,5 до 27 см урожай насіння нуту зростає на 36,2%. Глибокий обробіток розпушує ґрунт, що сприяє накопиченню вологи й аерації. А за таких умов добре розвиваються бульбочкові бактерії, які суттєво підвищують урожайність нуту та наступної в сівозміні культури.
Нут висівають ранньою весною й час для вирівнювання зябу обмежений, тому цей захід слід виконати восени, що збереже ґрунтову вологу. Тоді навесні достатньо провести одне боронування та передпосівну культивацію.
Останнім часом багато сільськогосподарських виробників переходять до мінімального або нульового обробітку ґрунту. І вирощування нуту саме за таких способів обробітку дає найкращі результати. Головне тут — заміна глибокої оранки ґрунту глибоким дискуванням або глибоким розпушуванням ґрунту за мінімального обробітку або сформованої сівозміни нульового обробітку.
Добрива
Нут за врожайності 20,0 ц/га виносить з 1 га ґрунту 106 кг азоту, 36 — фосфору, 150 — калію і 23 кг — магнію. Однак його біологічні особливості дають змогу вкористати результати післядії мінеральних та органічних добрив, фіксувати молекулярний азот повітря у симбіозі з азотфіксувальними бактеріями, засвоювати важкодоступні форми фосфору завдяки мікоризоформуючим грибам.
Рослини нуту вступають у симбіоз із бактеріями виду Rhizobium ciceri і завдяки біологічної азотфіксації засвоюють із повітря, залежно від зони вирощування, а також сорту, до 80–150 кг/га азоту, що еквівалентно 150–300 кг аміачної селітри. Ефективне живлення рослин стимулює їхній ріст і розвиток, збільшує продуктивність, посилюється стійкість до хвороб та шкідників.
Після збирання врожаю до 30% біологічно фіксованого азоту залишається у пожнивних і кореневих рештках і використовується наступними культурами. Біологічний азот має багато переваг порівняно із мінеральним.
По-перше, процеси виготовлення, перевезення, зберігання та внесення мінеральних добрив дуже енергоємні та трудомісткі.
По-друге, є великий ризик екологічної післядії мінеральних добрив. Атмосферні опади, талі й зрошувані води вимивають із ґрунту мінеральні азотні сполуки, які потрапляють у підземні води або у відкриті водоймища, спричинюючи інтоксикацію організмів тварин та людини. Крім того, азот із мінеральних добрив рослини використовують у кращому разі на 55–60%, а решту вимиває вода, вивітрюється або переходить у важкодоступні форми. Біологічний азот позбавлений цих недоліків. Йому не потрібно додаткової енергії, він нерухливий у ґрунті та використовується рослинами без остатку.
Потребу в азоті за сприятливих умов рослини нуту задовольняють завдяки азотфіксації. Внесення стартових доз азоту затримує або пригнічує розвиток бульбочкових бактерій і знижує їхню нітрагіназну активність. Застосування фосфорно-калійних добрив під основний обробіток ґрунту значно збільшує врожайність цієї культури. Експериментально доведено, що економічно вигідніша доза Р30–60 і К45–60 кг/га д. р. залежно від родючості ґрунту.
Для збільшення продуктивності рослин шляхом біологічної азотфіксації насіння нуту перед сівбою слід обробити біопрепаратами селекційних високоефективних штамів. Нітрагінізація нуту збільшує врожай насіння на 1,7–6,5 ц/га і підвищує вміст білка у насінні на 1,3–3,5%. Біопрепарат виробляють у рідкій (суспензія) або сипкій (торф’яна й вермикулітна) формах, використання яких має свої особливості.
Рідка форма препарату у 1 мл містить залишки культурального середовища, метаболіти бактерій та 7–10 млрд живих мікроорганізмів. Гектарна норма становить 100 мл. Строк збереігання препарату за температури 4…15°с не перевищує одного місяця. Препарат рідкої форми розводять водою у пропорції 1 до 10, отримуючи стійку суспензію, яка є зручною у використанні, особливо для механізованої обробки насіння, оскільки добре утримується на його поверхні. Нітрагінізоване насіння слід висіяти протягом доби, а в разі затримки із сівбою — обробити повторно.
Сипку торф’яну форму традиційно називають «ризоторфіном». Це зволожена сипка маса темного або бурого кольору, що містить у 1 гне менш ніж 2,5 млрд ризобій у 1 г, які розмножені у стерильному торфі з добавками поживних інгредієнтів і крейди для нейтралізації кислотності. Маса гектарної дози ризоторфіну — 200 г. Гарантований строк зберігання за температури 4…15°С — шість–дев'ять місяців.
Сипка вермикулітна форма має вигляд зволоженої маси сірого або сіро-жовтого кольору, 1 г її містить 1,5–2,0 млрд бульбочкових бактерій. Строк зберігання препарату — два місяці, маса гектарної дози — 200 г.
Торф’яна та вермикулітна форми ризоторфіну під час змішування з водою (200 г на 1 л) створюють нестійку суспензію, яка швидко розшаровується, тож перед використанням її потрібно ретельно перемішати. Для кращого затримання частин торфу або вермикуліту на поверхні насіння до водної суспензії препарату додають прилипач (концентрат барди, патоку, клейстер, латекс, молочні відвійки або гнійну рідину). Не можна використовувати силікатний клей, оскільки через сильну лужну реакцію розчину він токсичний для бульбочкових бактерій.
Механізовану обробку насіння біо-препаратами бульбочкових бактерій (інокуляцію, нітрагінізацію) проводять машинами для протруювання насіння (бажані результати отримують і за використання бетономішалок). Перед роботою ємність машин очищають від залишків хімікатів, промивають розчином соди, прального порошку та чистою водою згідно із санітарними нормами. Невелику кількість насіння доцільно обробляти вручну. Оброблене насіння набирають у мішки та висівають у вологий ґрунт протягом доби.
Інокуляцію насіння біопрепаратами бульбочкових бактерій слід проводити в захищеному від сонця місці (у тіні або в коморі), щоб запобігти дії прямих сонячних променів, які є згубними для мікроорганізмів.
Сорти
У комплексі заходів, які сприяють збільшенню врожайності сільськогосподарських культур, важливе місце належить використанню високоякісного насіння зареєстрованих і придатних до місцевих умов сортів. Це є запорукою не тільки збільшення врожайності, а й покращання якості продукції, що власне є метою вирощування культури. У кожному господарстві варто сіяти два-три сорти нуту з різною тривалістю вегетаційного періоду та реакцією на зовнішні стреси. Сьогодні до Реєстру придатних до вирощування в Україні сортів та гібридів занесено шість сортів нуту, п’ять з яких — селекції нашого інституту. Вони рекомендовані до вирощування у Степу та Південному Лісостепу, адаптовані до місцевих погодно-кліматичних умов, високоврожайні. Сорт Пам’ять є одним із найтехнологічніших, його рекомендують для початківців нутосіяння. Характерна риса сорту — стійкість до повторного відростання за підвищеної вологості, він уражується фузаріозом та аскохітозом. Сорти Тріумф, Буджак, Одісей та Скарб формують крупне світле насіння, яке має особливий попит на українському та міжнародному ринках. Рівень урожаю зазначених сортів у середньому сягає 22–26 ц/га і залежить більшою мірою від технології вирощування та погодних умов року.
Сівба
Одним із найважливіших питань у технології вирощування нуту є строки сівби. Вирішальними тут є два головні фактори: зволоженість ґрунту та бур’яни. Насіння нуту для набухання та проростання потребує 140–160% вологи їхньої маси, тому за умов, де є весняні посухи, найбільш придатний ранній строк сівби. Нут має високий рівень холодостійкості, насіння починає проростати за температури 2…3°С, сходи з’являються на 20–25-ту добу, а за підвищення температури до 12…14°С — вже через сім–дев'ять днів. Однак через збільшення вологості у період проростання нуту є великий ризик появи масових сходів бур’янів. За таких умов варто зробити паузу й дочекатися підвищення температури ґрунту до оптимальної, що дасть змогу провести додатковий механізований обробіток та отримати бажані сходи нуту за короткий час.
Зазвичай нут сіють після ранніх зернових культур, коли ґрунт на глибині загортання насіння прогріється до 5...6°С. Використовують звичайні зернові овочеві сівалки або агрегати для точного висіву. Глибина загортання насіння залежить від вологості ґрунту. За достатнього зволоження вона становить 6–8 см, за середнього — 9–10, а під час висіву в сухий ґрунт насіння варто покласти у вологий шар (допустимо до 15 см).
Нут можна сіяти як звичайним рядковим (15 см), що рекомендовано на чистих полях, так і стрічковим (45 + 15 см) або широкорядним способами (45, 60 чи 70 см). Вибір способу сівби залежить від забур’яненості поля, вологозабезпеченості регіону, наявності в господарстві техніки для обробітку ґрунту тощо. Середня багаторічна врожайність нуту за різних способів сівби мало відрізняється завдяки доброму розгалуженню рослин нуту за розрідженого посіву. У регіонах із недостатнім вологозабезпеченням стрічкові та широкорядні посіви мають перевагу над рядковими завдяки зменшенню густоти рослин на одиницю площі. Широкорядним посівам надають перевагу і під час вирощування нуту за екологічними схемами, тобто без застосування хімічних засобів захисту. За такого способу висіву приґрунтовий шар має краще провітрювання, таким чином погіршуються умови для розвитку грибних хвороб.
Від обраного способу сівби залежить і норма висіву насіння. Так, за рядкового способу в Південному Степу України рекомендують 500–550 тис./га схожих насінин (8–9 насінин/п. м), за стрічкового — 400–450 тис./га (13–14 насінин/п. м), а за широкорядного — 300–350 тис./га (16–18 насінин/п. м).
Важливою умовою отримання дружних сходів є рівномірне загортання насіння на однакову глибину та у вологий шар ґрунту. Ефективним заходом для отримання вирівняних і дружних сходів, особливо за посушливих умов, є коткування. Найкращим результатом є використання кільчасто-шпорових котків.
Догляд за посівами
За безгербіцидної технології для знищення проростків бур’янів слід застосовувати одне досходове або два післясходові боронування, з середніми зубовими або пружинними боронами, райборонками чи ротаційними мотиками. Досходове боронування проводять упоперек або за діагоналлю посівів за три–чотири доби до появи сходів. Під час першого післясходового боронування застосовують середні борони на сьомий–восьмий день після появи сходів у фазі три–п'ять листочків, коли бур’яни мають стадію «білої нитки".
Друге боронування – через тиждень після першого. Боронують упоперек або за діагоналлю посіву, встановлюючи зуби борони скісною стороною уперед. Кращим варіантом є пружинні борони або ротаційні мотиги, їх можна використовувати до цвітіння без великих ушкоджень культурної рослини. Для зменшення травмування рослин післясходові боронування проводять у післяобідній час, коли тургор у рослин послаблений, вони мають меншу ламкість, до того ж швидкість руху агрегату має бути не більша ніж 5-6 км/год. Своєчасне та якісне проведення боронування знищує до 90% проростків однорічних бур’янів. Така агротехнічна технологія руйнує ґрунтову кірку після дощів і сприяє кращій аерації ґрунту.
Під час широкорядних і стрічкових посівів, окрім боронування, рекомендують 2-3 міжрядні обробітки. Перший обробіток проводять глибиною 5-6 см із захисною смугою 8-10 см, другий – через 8-10 діб глибиною 6-8 см та якщо варто третій – перед змиканням рядків.
Збирання нуту
За своїми біологічними властивостями рослини нуту цілком придатні до механізованого збирання прямим комбайнуванням. Через високу культуру землеробства та якісного догляду за посівами під час вегетації нуту зазвичай до періоду дозрівання поле є чистим від бур'янів, тому пряме комбайнування проходить без особливих проблем. Завдяки дружному дозріванню, стійкості до розтріскування бобів та осипанню насіння збирання врожаю доцільно починати у фазу повного дозрівання насіння. Наявність у посіві великої кількості вегетуючих бур'янів зумовлює деякі проблеми. По-перше, ускладнює роботу комбайнів, що призводить до зменшення продуктивності механізмів та до перевитрати пального. По-друге, наявність у воросі великої кількості залишків бур'янів призводить до різкого підвищення вологості насіння нуту, яке негативно впливає на появу та розвиток шкодочинних хвороб, а також на посівні якості. Таке насіння втрачає привабливий вигляд і не може бути реалізовано за високими цінами. За даних умов слід провести двофазне збирання. Скошують нут у валки спеціальними бобовими жатками. Підбирають та обмолочують валки протягом 3–4 днів після скошування, коли вони підсохнуть й вологість зерна становитиме 16–19%.
Післязбиральна обробка та збереження насіння нуту
Забране насіння нуту слід відразу очистити від домішок, і якщо варто — висушити до 14% його вологості. Очистку проводять на машинах ОПВ-20А, ЗАВ-40, ОСМ-3У, ОС-4,5А. Для малих партій насіння застосовують насіннєочищувальні агрегати «Петкус», бажані результати отримують за використання машин сепараторного типу.
У процесі висушування вологого насіння важливо слідкувати за температурою теплоносія і терміном обробки, особливо посівного матеріалу. За вологості насіння 16–19% температура теплоносія має бути не перевищеною 40оС, за вологості 25–30% — 30оС. За один прохід не слід знижувати вологість насіння більш ніж на 4%, оскільки це призводить до розтріскування насіннєвої шкірки. Найпридатніша просушка насіння сонячною погодою на відкритому повітрі. Насіння розсипають тонким шаром і перелопачують. За кожне перелопачування втрачається від 0,5 до 1,5% вологи.
Очищене та висушене насіння нуту зберігають у мішках за висоти штабеля не більше як 2,5 м або насипом до 1,5 м. Таке насіння не знижує своєї схожості протягом десяти років.
О. Бушулян, канд. с.-г. наук, старш.наук.співробітник., заступник директора з наукової роботи Селекційно-генетичний інститут — Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення
Інформація для цитування
Принц бобового царства. Особливості вирощування нуту за безгербіцидної технології
/ О. Бушулян // Пропозиція/ — 2017. — № 5. — С. 78-83