Спецможливості
Інтерв'ю

Війна не робить винятків. Непридумані історії двох українських господарств. Частина 1 — ФГ «ЕлітМілк»

04.05.2022
4555
Війна не робить винятків. Непридумані історії двох українських господарств. Частина 1 — ФГ «ЕлітМілк» фото, ілюстрація

До цього господарства у мене особливе ставлення — дуже поважаю фахівців, які працюють тут за їхню людяність, відкритість і готовність завжди прийти на допомогу. Коли я з донькою втікала від війни (а самі ми з Києва), то тимчасовий притулок знайшла саме тут — без попередніх домовленостей та якихось фінансових внесків. Просто так: потрібна допомога — люди відгукнулись! Велика шана і вдячність родині Панас особисто від мене!

Руслан і Руслана Панаси працюють у господарстві «Еліт-Мілк» з самого початку його створення, вкладають всю душу та сили у його розвиток, кожну тварину знають і розуміють… Виробничі результати, які демонструє ферма за 6 років свого існування по-справжньому вражають, надихають інших на добрі справи!

Що йде від серця, не можна купити за жодні гроші! Життя у мирні часи.

Молочне господарство «Еліт-Мілк», що у Львівській області, по праву можна назвати взірцем наполегливої праці, цілеспрямованості та впевненого руху вперед. У мирні час це підприємства вражало своїми виробничими темпами розвитку, професіоналізмом… і готовністю експериментувати.

 «Починали ми з 43 корів локальних порід, які в середньому давали 9,5 л молока», — згадує Руслан Панас, менеджер та, за сумісництвом, лікар ветеринарної медицини ФГ «ЕлітМілк». Уже тоді керівництво ферми прагнуло не стільки до кількісного зростання, скільки до якісного розвитку, зокрема у питанні створення здорового стада, реставрації виробничих приміщень та генетичного вдосконалення.

Руслан і Руслана Панас

  • Наразі загальна чисельність поголів’я на фермі становить 300 гол., із яких 250 молочного напряму виробництва (голштини та джерсеї), решта 50 — м’ясні кроси (спершу працювали з ангусом, потім із герефордом, пізніше — бельгійською блакитною породою). До  початку війни господарству вдалося створити практично однорідне молочне стадо корів голштинської та джерсейської порід у співвідношенні 80% до 20% із молочною продуктивністю 23–24 л/добу на одну тварину. «За одну лактацію корова дає в середньому 8 т молока з 3,5% білку та 4,4% жиру», — ділиться Руслан.

  • На якість молока тут робиться  акцентована увага. Усе молоко з ферми — екстра-ґатунку — здавалося і наразі здається у ТОВ «Молочна компанія "Галичина"».  Наразі на фермі практично виключені випадки клінічних маститів — середня КСК у збірному молоці становить 150–180 тис. Такі високі виробничі результати щодо якості молока було досягнуто в результаті певних дій. «Наше господарство є членом Канадського проекту, тому кожна корова підв’язана під цю програму. На постійній основі кожного місяця фахівці цього проекту відбирають проби молока від наших корів, тож протягом декількох днів ми маємо результати аналізів. До того ж за 3 міс. до війни ми стали учасниками проекту «Програма контролю сирого молока», у межах якого розроблений «Молочний модуль» – програмне забезпечення для збору результатів досліджень, підрахунку середнього значення для показників рівня загального бактеріального забруднення (ЗБЗ) та кількості соматичних клітин (КСК)», — зазначає Руслан Панас.

  • Наразі середній лактаційний вік на фермі становить 2,7 років, на цей показник господарство змогло вийти після того, як розпочали активно використовувати сексоване сім’я. «Зайшла велика кількість молодого стада, причому нетелей ми ніколи не закупляли. Натомість усе поголів’я виводили, використовуючи звичайну та сексовану сперму на локальних коровах».

  • Раніше всі дійні корови утримувалися на прив’язі в одній будівлі, втім напередодні війни (осінь, 2021) на фермі вдалося побудувати і запустити в роботу нове виробниче приміщення для окремого утримання теличок, нетелей та сухостійних корів, а також розпочато реконструкцію складського приміщення, де у подальшому зберігатимуться зернові, ЗЗР тощо. Реконструкція приміщення під магазин власної продукції.

ФГ Еліт Мілк перед війноюФГ Еліт Мілк перед війноюФГ Еліт Мілк перед війною

Війна війною, а «працювати» ніхто не відміняв! Допомога, яку потребують інші…

Земельний банк господарства перед війною становив 120 га. Більша його половина була зосереджена на вирощування силосних гібридів кукурудзи і кормових злакових трав. «Наразі земельний банк становитиме 150 га (місцева влада надала нам додаткові ділянки, які не зайняті). Ми мусимо вирощувати більше, аби долучитися до забезпечення продовольчої безпеки держави. Тож, на час війни ми збільшуємо виробництво молока та м’яса (хоча зараз це є збитковим. Наразі ціна на молоко впала на 10-15%, на м'ясо — до 30%). Львівською обласною державною військовою адміністрацією сільськогосподарським підприємствам були доведені мобілізаційні завдання щодо виробництва продукції, котрі я переконаний ми виконаємо»,— продовжує Руслан Панас.

ФГ Еліт Мілк під час війниФГ Еліт Мілк під час війни

Наразі у Львівській обл., як і у самому Львові, знаходяться дуже багато переселенців із центральних, східних та південних регіонів України. Щоб забезпечити населення молоком ФГ «ЕлітМілк» реалізує його людям у тій кількості, скільки необхідно.

«Дуже переживали через можливі вимкнення енергопостачання на фермі. На щастя, перебоїв ні разу не було. У перші дні війни ми мусили тваринам скоротити даванку концкормів, адже їхнього запасу маємо лише до червня місяця. Відповідно, молочна продуктивність наших корів впала на 10-15%, втім, як доїли двічі на день, так і доїмо. Щодо грубих кормів… маємо запас до листопада».

ФГ Еліт Мілк під час війниФГ Еліт Мілк під час війни

Раніше на фермі працювало 9 робітників. «Нещодавно ми прийняли ще одного працівника (машиніста-тракториста), також готові надати робочі міста фахівцям-біженцям, які приїхали зі своїми родинами до нас, — говорить Русла Панас. — Окрім того, на території ферми відремонтували кімнати для тимчасового переселення людей. Ми маємо гуртуватися, маємо допомагати один одному! Війна приносить лише кров, горе й страждання… Але разом ми виб’ємо російську орду з нашої України!».

 

Леся Крюкова,
керівник проекту «Тваринництво та ветеринарія»

Інтерв'ю
Ранньою весною, коли раптом всі прокинулися і кинулися купувати добрива, західноукраїнським аграріям почали дзвонити від імені відомого місцевого дилера сільгоспхімії з вигідними пропозиціями на умовах передоплати. Коли товар не приходив і... Подробнее
Рік тому вітчизняний бізнес пережив безпрецедентну доти подію — локдаун, тобто повне припинення роботи значної частини підприємств, зокрема, тотальне закриття закладів харчування. Саме тоді Анна Морозова вирішила дати старт своєму новому... Подробнее

1
0