ТОП-5 факторів, які будуть впливати на світовий молочний ринок в 2017-м
Віце-президент Ради експортерів молочних продуктів США (US Dairy Export Council - USDEC) Метта МакНайт озвучив 5 факторів, які будуть формувати ситуацію в 2017 році на світовому молочному ринку і визначати міцність американських виробників про можливості їх експортних поставок молочних продуктів, повідомляє propozitsiya.com з посиланням на сторінку в Facebook аналітика зовнішніх ринків FAO Володимира Гонтаря, який опублікував переклад статті старшого віце-президента Ради експортерів молочних продуктів США для USDEC, яка була опублікована на офіційному сайті USDEC.
1.Європейський Союз (ЄС). Пробудження навесні. Ринок молочних продуктів.
Для ЄС знадобилося біля року, щоб якимсь чином відреагувати на глобальний надлишок молока. Навіть тоді, коли європейські ціни на сировинні товари досягли фактично дна за десятиліття, фермери все одно утримували виробництво молока на високому рівні.
Лише після 14 місяців, протягом яких відбувався постійний приріст виробництва молока, молочних продуктів, фермери ЄС, нарешті, в червні 2016 року, прислухалися до наполегливих негативних сигналів молочного ринку. В період із червня по вересень 2016 року, у порівнянні з минулим роком, виробництво молока в ЄС знизилося на 1,8%. Ця тенденція, швидше за все, продовжилася і до кінця четвертого кварталу 2016 року, особливо з урахуванням того, що всі фермери добровільно погодилися на схему скорочення виробництва молока у жовтні-грудні (з частковим врахуванням у цій схемі й січня 2017 року), за що їм виплатять відповідну компенсацію. До речі, зазначена схема вимагає формального підпису фермера й не передбачає безальтернативного зниження обсягів виробництва, але багато хто з них робить це вже в будь-якому випадку.
Проте, на початку 2017 року, картина стає менш зрозумілою. Відпускні ціни в ЄС зростають на 10%, у порівнянні з періодом липень-жовтень 2016 року, зрозуміло, що все це новітнє обладнання нікуди не ділося. Ціни на європейське масло, сухі молочні продукти і сир виросли на 22-68% у порівнянні з їх рівнем навесні минулого року.
Питання полягає ось в чому: чи буде цей поворот, цей підйом цін достатнім, щоб вдихнути нове життя у фермерів в 2017 році, особливо в тих державах, які найбільш сприяли протягом останніх двох років виникненню такої ситуації. Мається на увазі, в першу чергу, в Данії, Ірландії та Нідерландах.
Справа в тому, що у той час, як виробництво у Новій Зеландії залишається певним важливим фактором цінових коливань, то ЄС - це справжня 360-ти кілограмова горила в кімнаті: 1% у молочному виробництві ЄС - це еквівалент 1,5 млн т молока.
Заходи, що були вжиті у виробничій молочній сфері в Аргентині та Австралії були малоефективними й не справили будь-якого помітного впливу на ситуацію на глобальному ринку молока. Як на мене, то пан Метт МакНайт досить скептично ставиться до бажання та вміння керівництва ЄС ураховувати інтереси всіх учасників світового ринку. Можна подумати, що американські гравці дуже переймаються ситуацією, в якій опинилися українські виробники, переробники молока та експортери.
2. Попит, який натикатиметься на зустрічний вітер. Аналіз ринку молочних продуктів.
Так поетично американський експерт змальовує ситуацію, з якою світовий попит на молочні продукти може зіткнутися у 2017 році - досить «потужний зустрічний вітер» у вигляді подорожчання продуктів у порівнянні з 2016 роком. У той же час й світові ціни на біржові товари зростають і почнуть впливати відповідним чином на вартість молочних продуктів на споживчому роздрібному рівні.
Тут слід зазначити, що на останніх 179-х торгах, які відбулися 03.01.2017 на GDT, було продемонстровано зниження динаміки росту цін на біржові продукти. Зокрема, GDT price index на WMP був негативним – 7, 7% ($ 3294 FAS), сичужний казеїн - 2, 7% ($ 6 234 FAS).
Останні прогнози щодо зростання вартості долара США можуть ще сильніше впливати на ціноутворення в рітейлі.
Після президентських виборів у США, американський долар значно зміцнився, піднявшись на 2-8% щодо валют основних партнерів США у молочному бізнесі, як покупців (імпортерів), так і основних конкурентів, що для багатьох гравців це було кардинальною зміною ситуації. Поки китайський юань і мексиканський песо більшу частину року знецінювалися, валюти деяких інших країн, фактично, виграли на курсі долару в 2016 році. Зміцнення американського долару підніме імпортні (ввізні) ціни на молочні продукти, що стримуватиме світовий попит на них і це, зрозуміло, буде не до вподоби більшості експортерів.
Ціни на нафту ще більше обмежать попит на молочні продукти в нафтовидобувних країнах. Дворічний спад цін на нафту деформує економіку на Близькому Сході, в Венесуелі та в інших країнах світу, підриваючи молочний попит. Так, нафта становить майже четверту частину економіки Венесуели і 95% її експорту. Нація, що традиційно є потужним молочним покупцем, скоротила обсяг імпорту молочних продуктів майже на 75% за останні два роки.
Є певне сподівання, що країни ОПЕК досягли компромісу щодо скорочення видобутку та виробництва нафти (це відбулося в кінці листопада 2016 року). Очікується, що це може підвищити національні доходи серед багатьох молочних імпортерів, але ж угода залежить також і від не членів ОПЕК…
3. Запаси молочних продуктів
На кінець листопада, в ЄС за програмою закупівельних інтервенцій зберігалося 355 тис. т сухого знежиреного молока (СЗМ - SMP), та за схемою Private Storage розміщено на складах 70 тис. т СЗМ і 75 тис. т вершкового масла. В кінці вересня 2016 року інвентарні залишки вершкового масла і сиру в США досягли рекордно високого рівня в 122 тис. т і 562 тис. т, відповідно, запаси СЗМ були на рівні майже 100 тис. т.
Виникає питання: чи зможуть світові молочні гравці розумно дозувати використання цих запасів без затоварювання ринку, боязке відновлення якого ми спостерігаємо протягом останніх кількох місяців?
4. Торгівельна політика США
Кожен раз, коли новий президент готується вступити на посаду, виникають питання щодо позиції нової адміністрації із зовнішньої торгівлі. Обраний президент Д. Трамп не є винятком.
Хоча він під час своєї виборчої компанії неодноразово критикував попередні угоди про вільну торгівлю в ході кампанії, та існують потенційні торговельні ризики (такі як загрози накласти додаткові тарифи на ключових ринках, запустити процеси переукладання договорів FTA тощо) і завжди існують сподівання на потенційну користь таких змін. Про це ми дізнаємося найближчиму часом.
5. Імпорт молочних продуктів Китаєм. Стан ринку молочних продуктів.
Китайський імпорт продуктів у молочному еквіваленті зріс на 15% протягом перших 10 місяців 2016 року (у порівнянні з січнем-жовтнем 2015 року). Тоді як обсяг імпорту сухого незбираного молока (СНМ - WMP) - продукту молочного виробництва, який закріпив місце Китаю як провідного, найбільшого в світі молочного імпортера, виріс на 18%. Аналіз даних молочного імпорту КНР за останні п'ять років свідчить про те, що ми спостерігаємо зараз еволюцію китайського попиту на молочні продукти.
Мало у кого є сумніви з приводу світлого майбутнього Китаю в якості імпортера молочних продуктів. Але асортимент молочних продуктів, що користуються попитом зараз у КНР, здається, змінюється. Наступний рік дасть відповіді уважним дослідникам китайського ринку. Тут є над чим працювати.
Повний перелік факторів, що впливатимуть на ситуацію на світовому молочному ринку, нескінченний. І поки ми вважаємо, що згадані п'ять критеріїв розвитку подій на глобальному ринку досить важливі, варті до вивчення також інші фактори.
Так, для американських експортерів важливим буде стан торгових відносин із Мексикою у 2017 році. В цілому, протягом перших 10 місяців 2016 року вартість молочного експортного ринку Мексики для США становила близько $1 млрд, це 26% від загальної вартості американського молочного експорту. Зрозуміло, що це прогрес у порівнянні з середнім щорічним показником у 23% протягом 2010-2015 рр. Виникає запитання: чи зростатимуть молочні апетити сектору громадського харчування Мексики у 2017 році, особливо в ключових сегментах молочної галузі США - сухого молока і сиру? Чи будуть американські постачальники молочної продукції присвячувати достатньо уваги і ресурсів для захисту і збільшення своєї частки на цьому критичному ринку з огляду конкуренції, що зростає з боку Європи та Океанії.
Асортимент молочної продукції Нової Зеландії також буде важливим фактором розвитку подій на глобальному молочному ринку у 2017 році. Ця країна, зокрема її практично монопольний постачальник молочної продукції кооператив Fonterra Group знову заявив про диверсифікацію молочних продуктів для дитячого харчування, сирів й інших високоприбуткових товарів, які плануються до виробництва у 2017 році завдяки черговим інвестиціям в обладнання та інноваційним технологіям.
І знову Китай. Він продовжує удосконалювати та оновлювати свої вимоги до безпеки харчових, молочних продуктів для уникнення негативного впливу на здоров'я споживача, фальсифікації, забруднення і підробки продуктів тваринного походження, інших інцидентів, що мали місце в минулому та підірвали довіру до споживчого внутрішнього ринку харчових продуктів. Ці заходи зміцнення національної системи безпеки харчових, молочних продуктів мали далекосяжні наслідки для всіх молочних та інших експортерів харчових продуктів до КНР, про що свідчать вимоги щодо реєстрації виробничих об'єктів, нові правила електронної комерції з продажу дитячих молочних сумішей та інших молочних продуктів, що набувають чинності навесні 2017 року. Але більш важливе питання полягає в тому, а чи не має чого-небудь новенького у запасі китайська адміністрація щодо вимог до безпеки харчових, молочних продуктів в 2017 році?
Володимир Гонтар, аналітик зовнішніх ринків FAO