Спецможливості
Технології

Снігова пліснява: небезпека та контроль

04.03.2021
3482
Снігова пліснява: небезпека та контроль фото, ілюстрація

Збуд­ни­ка­ми хво­ро­би є не­до­ско­налі гри­би з ро­ду Fusarium Link., фа­куль­та­тивні па­ра­зи­ти не­кро­т­роф­но­го ти­пу жив­лен­ня. Най­частіше це F. nivale (Fr.) Ges., а та­кож F. culmorum Sacc., F. avenaceum Sacc., F. graminearum Schwabe. У де­я­ких ви­пад­ках сніго­ву плісня­ву та­кож мо­же спри­чи­ня­ти гриб Typhula Fr. et Karest (син. — T. graminum Karest., T. incarnate Lasch. et Fr., T. idahoensis Remaberg). В Ук­раїні хво­ро­ба по­ши­ре­на пе­ре­важ­но на Поліссі та в західних об­ла­с­тях Лісо­сте­пу, але за не­спри­ят­ли­вих умов пе­ре­зимівлі (в разі вис­на­жен­ня, ви­мер­зан­ня чи випріван­ня рос­лин) мо­же ура­жу­ва­ти озимі ко­ло­сові куль­ту­ри по­всюд­но. Се­ред ози­мих ко­ло­со­вих куль­тур сприй­нят­ливіші до цьо­го за­хво­рю­ван­ня жи­то та три­ти­ка­ле, до­сить ча­с­то ура­жується й пше­ни­ця.

 

По­ча­ток роз­вит­ку гриб­ниці сніго­вої плісня­ви на ози­мих посівах спо­с­тері­гається ще з осені й по­си­люється ра­но на­весні, після та­нен­ня снігу. Спо­чат­ку на ли­ст­ках, піхвах, вуз­лах ку­щіння ози­мих з’яв­ля­ють­ся во­дя­нисті пля­ми, а потім на них ут­во­рюється ніжний біло-ро­же­вий па­ву­ти­ни­с­тий наліт. За силь­но­го роз­вит­ку хво­ро­ба спри­чи­няє по­буріння, відми­рання та «скле­ю­ван­ня» листків, унаслідок чо­го ура­же­не ли­с­тя відми­рає. Силь­ний ступінь ура­жен­ня ха­рак­те­ри­зується відмиран­ням вуз­ла ку­щен­ня, ли­ст­ко­вих піхов, ко­ренів і зре­ш­тою за­ги­бел­лю всієї рос­ли­ни. Біля ос­но­ви сте­бел і на решт­ках за­гиб­лих рос­лин про­тя­гом усь­о­го ве­ге­таційно­го періоду формується конідіаль­не спо­ро­но­шен­ня гри­ба.

За­леж­но від ви­ду гриб­но­го збуд­ни­ка, на ура­же­них рос­линах в умо­вах во­ло­гої по­го­ди ут­во­рюється біло-ро­же­вий або чер­во­ну­ва­то-бу­рий наліт, який яв­ляє со­бою гриб­ни­цю та конідіаль­не спо­ро­но­шен­ня. На відмер­ло­му ура­же­но­му листі збуд­ник фор­мує сум­ча­с­те спо­ро­но­шен­ня — пло­дові тіла пе­ритеції, в яких ут­во­рю­ють­ся сум­ко­с­по­ри. По­ши­рю­ють­ся збуд­ники хво­ро­би конідіями та сум­ко­с­по­ра­ми. Гриб F. culmorum Sacc. фор­мує тільки конідіаль­не спо­ро­но­шен­ня. Гриб F. nivale Ges. по­чи­нає роз­ви­ва­ти­ся за тем­пе­ра­ту­ри 5° С, інші збуд­ни­ки — за 15–16°С.

Посіви, уражені сніговою пліснявоюПа­то­ген має більшу аг­ре­сивність за низь­кої тем­пе­ра­ту­ри (5°С), чим і по­яс­нюється пе­ре­важ­не роз­се­лен­ня гри­ба в ро­ки з хо­лод­ною вес­ною. Низькі тем­пе­ра­ту­ри взим­ку стри­му­ють розви­ток гри­ба, але життєздатність міцелію і конідій зберігається навіть за мо­ро­зу до -33°С. У при­род­них умо­вах та­ка тем­пе­рату­ра бу­ває взим­ку тільки за відсут­ності сніго­во­го по­кри­ву. Сніжні зи­ми, низькі тем­пе­ра­ту­ри на­весні, ви­со­ка во­ло­го­за­безпе­ченість, три­ва­ле та­нен­ня снігу, підви­ще­на кис­лотність ґрунтів виз­на­ча­ють не­без­пе­ку ча­с­то­го про­яву хво­ро­би. В епіфітотійні ро­ки роз­ви­ток хво­ро­би ста­но­вить 40–50%, а за­ги­бель рос­лин ся­гає 15–20%. На ок­ре­мих по­лях посіви мо­жуть повністю за­ги­ну­ти.

Збуд­ни­ки сніго­вої плісня­ви спри­я­ють роз­вит­ку фу­заріозної ко­ре­не­вої гнилі та фу­заріозу ко­ло­са. Хво­ро­ба роз­вивається пе­ре­важ­но на ос­лаб­ле­них рос­ли­нах в ро­ки, ко­ли сніг ви­па­дає на не­про­мерз­лий ґрунт, за ви­со­кої йо­го во­ло­гості й порівня­но низь­кої тем­пе­ра­ту­ри на­весні та за ча­с­тих відлиг узим­ку, а та­кож на важ­ких ґрун­тах і пе­ре­рос­лих за­гу­ще­них посівах.

Основним джерелом інфекції є уражені залишки рослин і насінняОс­нов­ним дже­ре­лом інфекції є ура­жені за­лиш­ки рос­лин і насіння, на яких збуд­ни­ки зберіга­ють­ся гриб­ни­цею, конідіями та пе­ри­теціями. Спри­я­ють роз­вит­кові сніго­вої плісня­ви ще й такі чин­ни­ки, як: вне­сен­ня ви­со­ких доз азот­них до­б­рив, ранні та за­гу­щені посіви, роз­та­шу­ван­ня посівів ози­мих культур у ни­зин­них місцях.

Шко­до­чинність сніго­вої плісня­ви про­яв­ляється в зрідженні сходів по­чи­на­ю­чи з осені, що інтен­сив­но про­довжується на­весні. За силь­но­го ура­жен­ня схо­ди ги­нуть. Не­добір уро­жаю, за­леж­но від роз­вит­ку хво­ро­би, мо­же ся­га­ти від 15 до 50% і більше. Силь­не ура­жен­ня посівів ози­мих куль­тур інко­ли при­зво­дить до відми­ран­ня ве­ли­кої кількості рос­лин і зрідже­ності посівів, що по­тре­бує підсіван­ня посіву або пе­ресіван­ня яри­ми куль­ту­ра­ми. За не­знач­но­го ура­жен­ня мо­лоді рос­ли­ни відро­с­та­ють, але сла­бо ку­щать­ся, ут­во­рю­ють не­до­стат­ню гу­с­то­ту про­дук­тив­но­го стеб­ло­с­тою, про­тя­гом ве­ге­тації відста­ють у рості та роз­вит­ку, в ко­лосі фор­му­ють плю­с­к­ле зер­но з низь­ки­ми по­каз­ни­ка­ми зер­но­вої та насіннєвої якості.

У зв’яз­ку з цим за посіва­ми ози­мих куль­тур у період ве­гетації че­рез кожні де­сять днів слід про­во­ди­ти постійний фітопа­то­логічний моніто­ринг згідно з ме­то­дич­ни­ми ре­ко­мендаціями. Для обліку зрідже­ності посівів унаслідок ура­жен­ня сніго­вою плісня­вою з осені на полі відзна­ча­ють облікові ділян­ки по 0,5 м2, на яких підра­хо­ву­ють кількість рос­лин пе­ред вхо­д­жен­ням у зи­му, а на­весні — кількість рос­лин, які за­ли­ши­лись після пе­ре­зимівлі. Оцінку стійкості зер­но­вих куль­тур про­ти сніго­вої плісняви про­во­дять за 9-баль­ною шка­лою, де 9 — імунність (симптомів хво­ро­би не­має), 8–6 балів — це стійкість, а 5–2 — сприй­нят­ливість, 1 — ду­же ви­со­ка сприй­нят­ливість (або по­вна за­ги­бель рос­лин).

Основні заходи боротьби зі сніговою пліснявою:

ство­рен­ня та впро­ва­д­жен­ня у ви­роб­ництво стійких сортів;

сівба якісним насіннєвим ма­теріалом;

пра­виль­ний вибір по­пе­ред­ни­ка;

дре­ну­ван­ня во­ло­гих і вап­ну­ван­ня кис­лих ґрунтів;

зяб­ле­ва оран­ка;

висіван­ня ози­мих в оп­ти­мальні стро­ки;

осінні піджив­лен­ня фо­с­фор­но-калійним до­б­ри­вом;

обов’яз­ко­ве про­тру­ю­ван­ня насіння;

об­роб­ка рос­лин фунгіци­да­ми яко­мо­га пізніше во­се­ни (до ви­па­дан­ня снігу), пе­ред вхо­д­жен­ням рос­лин у зи­му;

вес­ня­не бо­ро­ну­ван­ня посівів (за­крит­тя во­ло­ги та ви­да­лення ура­же­них хво­ро­бою рос­лин).

 

О. Демидов, д-р с.-г. наук, член-кореспондент НААН

Т. Муха, в. о. завідувача відділом захисту рослин

Л. Мурашко, наук. співробітник відділу захисту рослин

Журнал «Пропозиція», №11, 2019 р.

Ключові слова: снежная плесень, озимі

Інтерв'ю
Геннадій Юдін, віце-президент ВГО "Українська горіхова Асоціація"
Горіхівництво за останній час уже встигло стати однією із найбільш скандальних галузей аграрного виробництва. Після всім відомого  розголосу  із «горіховою мафією» цікавість до саджанців та
Заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААНУ Олександр Ярещенко
Чимало аграріїв шукає щось, на чому можна було б заробити великі гроші. Частина з них з цією метою шукає щось таке, чим би ще мало хто займався, принаймні в промисловому масштабі. Тож інтерес значної частини аграрної громадськості був... Подробнее

1
0