Спецможливості
Досвід господарств

Що може бути вигіднішим за соняшник? Просо

03.09.2018
33972
Що може бути вигіднішим за соняшник? Просо фото, ілюстрація

Цього літа господарство «Мена-Авангард» вперше посіяло просо. І зразу – понад 800 га. Як розповів головний агроном господарства Володимир Миколаєнко, вивчались можливості посіву на цих площах кукурудзи, соняшника, гречки. На користь кукурудзи говорило те, що цей продукт і самим знадобиться, адже в господарстві 2300 голів ВРХ, а «цариця полів» - основна культура. На користь соняшника, якого навіть у північній частині Чернігівщини зараз чимало, - економічна привабливість. Гречку розглядали з чисто агрономічних міркувань, але економічні розрахунки відбили охоту вирощувати цю культуру, що дає в кращому разі 1,5-2 т/га. Перемогло просо.

Перший досвід

Проса тут збираються отримати 4 т/га. Судячи по стану культури станом на початок 3-ї декади серпня, у господарства є всі шанси взяти ці обсяги.

І це ще сорти були обрані ультраранні – зі строком дозрівання, за даними селекціонерів, 48-60 днів після сходів. Щоправда, в «Мена-Авангард» вирішили перестрахуватися і протримати їх у полі до 70-75-го дня. Потенціал урожайності, за словами селекціонерів, становить взагалі 7 т/га. «Але це вочевидь за інтенсивною технологією. У нас же технологія була досить проста», - розповідає В. Миколаєнко.

Не все гладко було під час сівби. Почали її 20 червня і хотіли закінчити в стислі строки, але саме пішли дощі, тож сівбу закінчили аж 16 липня – коли в цих краях зазвичай починають жнива (а цього року збіжжя дозріло ще раніше). А сіяли так пізно через те, що частина площ знаходилась фактично на лузі, тому досить довго не можна було зайти в поле. Попередниками виступали соняшник та кукурудза. Інша ж частина площ під просом припадала на новоосвоєні землі.

І не встигло ще просо дозріти, а трейдери вже в чергу за ним вишикувались. Пропонують по 8600 грн/т. А ближче до жнив, як прогнозує головний агроном, ціни ще зростуть. Жнива тут збираються почати 10 вересня, провівши попередньо на початку місяця десикацію з метою прискорення дозрівання. Приваблює господарство ця культура й тим, що під час приймання враховуються всього 2 показники: вологість і засміченість.

Натомість затрати на вирощування проса дуже низькі. Сіяли вітчизняні сорти Біла альтанка і Полтавське золотисте. До речі, назви сортів відображують колір зерна: у Білої альтанки воно практично біле, у Полтавського золотистого – жовте. Вартість тонни посівного матеріалу – всього 15 тис. грн, а норма висіву – 28-30 кг/га. Таким чином, засіяти поле можна всього за півтори тисячі євро. «А порівняйте це з гібридним соняшником!», - коментує головний агроном.

Удобрення обмежилося 100 кг/га YaraMila в рядок і 100 кг/га КАС, та ще 1,5 кг/га мікродобрива Новалон. Схема захисту ще простіша: гербіцид і фунгіцид. Проти бур’янів внесли препарат Прима, а фунгіцид, за словами головного агронома, можна використовувати будь-який з-поміж препаратів для зернових.

«Собівартість проса – одна з найнижчих», - підсумовує В. Миколаєнко. Тож за такої економічної кон’юнктури «Мена-Авангард» і наступного року хоче чималі площі відвести під просо. Зокрема, гектарів 200-300 планують посіяти другою культурою після ранніх зернових, скоріше за все, після озимого жита на сінаж, яке збирають наприкінці травня. А соняшник посіють на площах, які цього року відвели під просо.

 

Інтенсивна технологія

Селекціонер сортів Біла альтанка та Полтавське золотисте — фірма «Яровіт» — вказує, що потенціал їх урожайності 7 т/га. «Цілком вірю, хоча це, вочевидь, за умови інтенсивної технології. Бо ж нашу технологію вирощування проса інтенсивною не назвеш», — коментує Володимир Миколаєнко. Тож якою має бути інтенсивна технологія, яка повністю розкриває потенціал сортів?

«Інтенсивна технологія вимагає хороших попередників», — відзначають у фірмі «Яровіт». Найкращі попередники для проса — озимі зернові. Добре підходять і просапні (кукурудза, картопля, цукровий буряк), якщо під них внесли повну норму міндобрив і органіки.

Також селекціонери зауважують, що обов’язковим елементом інтенсивної технології є протруєння. Протруйник вносять передусім для захисту від хвороб, в першу чергу сажки. В якості протруйника застосовують Вітавакс або Фундазол нормою 2 кг/т. Селекціонери додають, що при протруюванні доцільно додавати плівко утворюючі речовини, такі як КАКМС або ПВС.

Інтенсивна технологія, ясна річ, вимагає інтенсивного удобрення. Тим більше, що коренева система у цієї культури відносно слабка, тож добрив потрібно багато: з 1 ц біомаси (зерно і солома) 3-3,2 кг азоту, 1,3-1,5 кг фосфору, 2-3,4 кг калію і 1-1,3 кг кальцію. За інтенсивної технології обов’язково вносять органіку, причому під попередник: у гною досить багато насіння бур’янів. Фосфор і калій вносяться, як зазвичай, з осені, а азот – перед сівбою. Якщо ж азоту все одно бракує, то його вносять ще й під час сівби (10-15 кг/га д. р.). Інтенсивна технологія включає також підживлення нормою 20-30 кг/га на початку виходу в трубку та позакореневе підживлення комплексним добривом, наприклад, Кристалон, яке містить 3 макро- та 9 мікроелементів.

 

 

Біологічні особливості проса

Просо – культура теплолюбна. Насіння починає проростати за температури 8-10  ͦС, дружне проростання спостерігається при 15-16  ͦС. Оптимальний час для сівби – коли температура грунту на глибині 10 см становить 12-14  ͦС. Сума активних температур для ранніх сортів становить 1500  ͦС. Відчутною перевагою є те, що просо краще переносить високі температури, ніж інші зернові, витримуючи підвищення до 38-40  ͦС протягом 2 діб.

До вологи культура невибаглива. Потреба насінини в воді для проростання становить лише 25% маси зернятка. Просо здатне формувати вузлові корені за мінімальної вологості грунту. Потреба в волозі зростає у фазу виходу в трубку. Завдяки більш пізньому дозріванню ефективно використовує опади 2-ї половини літа. Посухо- та жаростійкість культури пояснюється здатністю тимчасово припиняти ріст і згортати листки.

Добре росте на родючих грунтах з достатнім запасом легкодоступних поживних речовин. Найкраще росте на нейтральних грунтах (рН 6,5-7,5). Витривалий до засолення грунтів, але не переносить лужних.

Фази розвитку проса:

1 – формування первинного конуса наростання верхівки

2 – сходи

3 –кущіння

4 – початок виходу в трубку

5 – трубкування

6 – формування пиляків і зав’язей

7 – початок викидання волоті

8 – викидання волоті

9 – цвітіння

10 – формування і ріст зернівки

11 – налив

12 – дозрівання.

Богдан Малиновський, b.malinovskiy@univest-media.com

Інтерв'ю
Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, англ. IFC) - міжнародний фінансовий інститут, що входить у структуру Світового банку. Штаб-квартира організації знаходиться у
Олексій Сергієнко
«Треба багато вчитися, щоб знати хоч трохи». Цим відомим висловом французького правника, письменника і політичного мислителя Шарля Луї Монтеск’є можна описати діяльність українського експерта з агротехнологічних питань консалтингової... Подробнее

1
0