Спецможливості
Технології

Найпоширеніші хвороби сої

14.07.2021
4328
Найпоширеніші хвороби сої фото, ілюстрація

Всім відомо, що зараз в Україні нерідко порушують сівозміну, ство­рюючи таким чином дуже сприятливі умови для розвитку хвороб. Більше того, досить часто у нас зустрічаються п’яти-шести­пільні сівозміни, де в наявності пшени­ця, соняшник, соя, ріпак, іноді цукрові буряки. Такі сівозміни сприяють розви­тку білої гнилі Sclerotinia sclerotiorum.

Реалії сьогодення аграрного бізнесу такі, що соя потрапила в перелік культур, рентабельність яких бажає бути кращою. Відповідно, ми говоримо про те, що тех­нологія захисту сої на всіх етапах її виро­щування вимагає зваженого підходу. І якщо ми прагнемо захистити її від хво­роб, то варто прислухатися до давно відомої істини, що кращий захист — це профілактика. З огляду на це вибір про­труйника буде як профілактичний засіб захисту від хвороб, так і викорінювальний.

Які ж хвороби загрожують сої на початкових етапах вегетації? За даними діагностичних центрів компанії «Сингента», основну загрозу становлять аскохітоз — Ascochyta sojaecola, фузаріоз — гриби роду Fusarium (F. oxysporum Schlecht, F. gibbosum App. et Wr., F. solani (Mart.) Appel et Wr., F. culmorum (Sm.) Sacc., F. avenaceum (Fr.) Sacc., F. heterosporium Nees.). На сходах і бобах часті­ше виявляються F. gibbosum App. etWr. і F. oxysporum Schl., а у разі в’янення — F. oxysporum. Третя — біла гниль Sclerotinia sclerotiorum.

 

Фузаріоз

Виникає у посівах щорічно в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України. Проявляється на рослинах сої протягом усього вегетаційного періоду. Існує декілька типів прояву фузаріозу як на сходах, так і на дорослих росли­нах: коренева гниль, загибель точки росту, в’янення, плямистість листя, загнивання бобів та насіння.

Хвороба починає проявлятися в фазі сходів у вигляді кореневої гнилі та в’янення. На насінні, що проростає, спостерігаються три типи ураження:

1) насіння загниває і не утворює паро­стків, на них з’являється біло-рожевий наліт;

2) проростки нерівномірно тов­щають, деформуються і за проходження точки росту найчастіше гинуть;

3) на сім’ядолях утворюються глибокі бурі виразки з наступною появою в них під час вологої погоди рожевого нальо­ту з яскраво-рожевими подушечками.

Уражені тканини сім’ядольних листків, кореневої шийки і коренів розм’якшуються і, як правило, рослини гинуть. Тільки у сортів із підвищеною стійкістю до фузаріозу формуються додаткові корені вище ураженої частини підзем­ного стебла, такі рослини виживають, іноді навіть плодоносять.

 

Аскохітоз

Симптоми аскохітозу на сходах соїЗбудник Ascochyta sojaecola Abramov. Інфікування рослин аскохітозом може відбуватися як навес­ні, під час проростання ураженого насіння, так і надалі. Протягом вегета­ції рослини уражуються спорами — конідіями, що формуються у плодових тілах гриба (пікнідах) та розносяться вітром і дощем. Найбільше аскохітоз уражує сою у фази цвітіння — плодоут­ворення. Зараження рослин починаєть­ся за температури 4°C і вологості пові­тря 90% та вище. За літо спостерігаєть­ся розвиток декількох генерацій. Патоген є причиною зниження схожості насіннєвого матеріалу на 25–40 %, загибелі сходів і дорослих рослин. Суттєво знижує якісні та кількісні показники врожайності. Недобір зерна сої може становити 15–20%.

Оптимальними умовами для про­ростання конідій і зараження рослин є температура 18–20°С і наявність кра­пельної вологи.

Основне джерело інфекції — ураже­не насіння. Також патоген зберігається на рослинних рештках в стадії пікнід та міцелію.

 

Біла гниль або склеротиніоз

Симптоми розвитку білої гнилі на рослинах соїSclerotinia sclerotiorum, неспеціалізова­ний, некротрофний паразит, який вби­ває рослину, а потім «доїдає» її рештки. Уражує понад 500 видів дводольних рослин, у тому числі й сою, горох, пше­ницю, соняшник, ріпак тощо.

Існує два способи ураження склеро­тиніозом — підземний (склеротинієвий вілт) і наземний (біла гниль). При цьому збудник їх один і той самий.

Прояв білої гнилі на прикореневій частині стебла відбувається за уражен­ня коріння ґрунтовою та насіннєвою інфекціями в умовах підвищеної воло­гості в першій половині вегетації. За ураження рослин у фазі сходів пророс­тки в’януть, загнивають і згодом заси­хають. Навколо кореневої шийки та гілок утворюється білий наліт у вигляді щільної плівки або скупчень пухнасто­го, ватоподібного міцелію. Тканини уражених органів знебарвлюються, загнивають та руйнуються. Часто хво­роба виявляється у фазу наливу бобів у вигляді передчасного в’янення окремих гілок або всієї рослини. Стебла та гілки втрачають свою міцність, розмочалю­ються та надломлюються. Серцевина та паренхімна частина руйнуються, збері­гається лише судинно-волокниста сис­тема. Нормальне пересування води та поживних речовин при цьому припиня­ється і вся рослина або її частина заси­хає. Пізніше ватоподібний міцелій ущільнюється в чорні склероції різного розміру та форм. Вони також можуть утворюватися і всередині уражених бобів та стебла. Стулки уражених скле­ротиніозом бобів знебарвлюються, ста­ють трухлявими і опадають разом із насінням. На кущі від хворих бобів лишаються лише дві жилки, що є харак­терною ознакою цього захворювання. Часто спостерігається утворення гни­лісного ексудату. Також характерною ознакою ураження склеротиніозом під­земного типу є в’янення рослин, що розташовані хаотично; рослини вими­рають не одночасно (на різних стадіях розвитку).

Навесні на склероціях, які перебу­вають на поверхні ґрунту, формуються лійкоподібні плодові тіла (апотеції, з яких вітром та комахами розносяться аскоспори, — джерело первинного інфі­кування молодих рослин). Склероції, які містяться в ґрунті глибше ніж 3 см, частково проростають міцелієм.

Протягом вегетації патоген поши­рюється шматочками міцелію, що ура­жують рослини за умов підвищеної вологості й температури в межах 18-26°С. Від початку зараження до прояву хвороби проходить 7–10 днів. Життєздатність склероціїв залежить від різних чинників: їхнього розміру, влас­тивостей ґрунту, погодних умов, актив­ності ґрунтових мікроорганізмів. Середній термін їхньої життєздатності становить 4–5 років, але за відповідних умов може зберігати свою життєздат­ність до 8–12 років.

Шкідливість білої гнилі проявляється в зрідженості посівів через загибель уражених рослин, зниженні врожаю на 5–25%, погіршенні посівних якостей та товарних властивостей насіння (різко знижується схожість насіння, вміст олії зменшується на 10%, кислотне число олії зростає в 10–100 разів, що робить її непридатною для вживання в їжу).

У розвитку й поширенні інфекції все залежить від температурних режи­мів і вологості ґрунту. Вологість має бути щонайменше 60%. Навіть у посушливих умовах загроза не зникає, адже щойно температура і вологість досягнуть сприятливих рівнів, інфекція починає розвиватися. Також поширен­ню хвороби сприяє скорочення періоду ротації соняшнику в сівозміні (менше ніж 8 років), який є джерелом накопи­чення цього збудника.

На жаль, це далеко не всі хвороби, від яких слід захищати насіння сої. Те, що ми спостерігаємо останнім часом, — накопичення інфекції відбувається дуже швидко, відповідно, захист на початкових етапах вимагає нових під­ходів і нових діючих речовин.

 

С. Чоні, канд. с.-г. наук, менеджер з технічної підтримки, напрям «Протруйники», компанія «Сингента»

журнал "Пропозиція"

Інтерв'ю
Компанія Agrieye з'явилася тільки рік тому, але вже встигла вийти на ринки Перу, Еквадору, Пакистану, Малайзії, США, Норвегії, Кенії, Єгипту. Як говорить засновник і генеральний директор компанії AGRIEYE Андрій Севрюков: "Основний мій вид... Подробнее
Марина Чулаєвська, старший тренер Association4U
Нині Україна на шляху імплементації Угоди про асоціацію з Європейським союзом – документу, що визначає план реформ на найближчі 10 років. Ця угода - великий рамковий документ, що стосується різних

1
0