Спецможливості
Інтерв'ю

Сад - це любов на 25-30 років, - Д. Крошка

31.05.2017
6074
Сад - це любов на 25-30 років, - Д. Крошка фото, ілюстрація

Аномальна погода цієї весни для підприємств, що спеціалізуються на виробництві плодово-ягідної продукції, стала катастрофою. Сталася вона в ніч із 10 на 11 травня. Крім морозів, стабільна низька температура повітря протягом всього періоду цвітіння садів і ягідних плантацій призвела до суттєвого зменшення зав'язі. Завершився цей несприятливий період градом, який пройшов у ряді регіонів і добив залишки потенційного врожаю-2017.

Як це позначиться на плодово-ягідному ринку України? Чи побачать українці в магазинах ягоди та фрукти в цьому сезоні, propozitsiya.com розповів голова Асоціації «Укрсадпром» Дмитро Крошка.

 

- У другій половині квітня - травні Україна пережила аномальні холоди і перепади температур. Вже є реалістична оцінка втрат фруктово-ягідної продукції?

- Сьогодні в Україні склалася катастрофічна ситуація. Через сніг, мороз, аномальне для даної пори року зниження температури (в деяких регіонах відмітка на градуснику доходила до -6 ... -8 °С), а в деяких областях і зараз можна спостерігати парадоксальні зниження нічних температур, підприємства галузі зазнали серйозних збитків. Існують окремі господарства та регіони, які втратили майже весь урожай, втрати у них складають 90-100%.

В цілому, по Україні в цьому році ми очікуємо втрати врожаю на рівні 50% і це оптимістичні розрахунки. Оцінка збитків триває. І, на жаль, постійно число постраждалих поповнюється.

- Які культури і де постраждали найбільше?

- Найбільше постраждали культури з раннім терміном цвітіння. Вплив заморозків на плодово-ягідні насадження позначився на всіх культурах у всіх без винятку областях. Так, втрати врожаю ягід у центральних і південних областях становлять до 90%.

По більшості кісточкових культур (черешня, вишня, абрикос, персик та інші) в Україні втрати досягають 80%. Втрати зерняткових (яблук і груш) на рівні 40%, при цьому в деяких господарствах Чернівецької, Вінницької, Черкаської та Миколаївської областей майбутній урожай знищено повністю.

Горіхоплодні культури постраждали в західних і центральних областях, де їх втрати оцінюються в межах 20%, в південних регіонах - близько 10%.

Якщо говорити в розрізі областей: Миколаївська і Черкаська області втратили 90-100% врожаю всіх плодово-ягідних культур; в Чернівецькій знищено 85% врожаю кісточкових; на Черкащині 100% більше немає яблук; на Херсонщині - 95% втрат полуниці, що не була вкрита агроволокном; Хмельницька втратила 60% врожаю чорної смородини, до 30% яблук і груш; в Барському та Тульчинському районах Вінницької області знищено до 100% врожаю полуниці та близько 90% яблук. У Київській області втрати врожаю річної полуниці складають 90%, малини 100%, смородини 60%, спостерігаються серйозні пошкодження насаджень ремонтантних сортів.

У південних регіонах зберігається ймовірність випадання граду, який може знищити залишки ягідних культур.

- Як думаєте, чи є сенс садівникам подумати про вирощування зимостійких рослин?

- Якщо закладаєш сад, то це любов на 25-30 років. Не викорчовувати ж дорослі дерева... Господарства намагаються закладати нові насадження і морозо- і засухостійкими сортами, але дуже мало хто може собі це дозволити, тому що ціна такого саджанця, наприклад, черешні, може досягати 10 €/шт. Асоціація працює в цьому напрямку. Але не все відразу і не так швидко робиться.

Нагадаю, що в зв'язку з відсутністю державної підтримки закладки молодих садів, фінансових інструментів, що дозволять розширити насадження, для садівників не існує.

- Наскільки можуть подорожчати фрукти та ягоди вже восени?

- Українського яблука врожаю-2016 вже практично немає. Наприклад, польські виробники можуть дозволити собі призупинити зараз продаж тих же яблук і подовжити їх зберігання - яблука можуть при певних умовах зберігатися і два роки. Однак українського врожаю вже немає і швидше за все в наступному році він буде мінімальним. Уже зараз українці відчувають дефіцит фруктів і ягід і бачать суттєвий ріст цін на полицях. А ось ягідна продукція в більш-менш доступному вигляді з'явиться десь наприкінці літа, якщо погода не внесе свої корективи.

- Яка ситуація на ягідному ринку України?

- Динаміка розвитку ягідного ринку позитивна. Він збільшився в рази. Особливо це спостерігається по експорту, який виріс у 7-8 разів із $ 1,9 млн до $ 8,8 млн. Експортує Україна практично всі ягоди. Найбільшим попитом користуються малина, лохина, полуниця.

Експортуємо, на жаль, в більшій мірі заморожену продукцію і дуже мало в свіжому вигляді. Свіжа продукція - це елітна, дуже дорога ягода, яка повинна через 36 годин опинитися на полиці магазину, наприклад, у Парижі. А в Україні все ще відсутні технології передпродажної підготовки свіжих ягід. Красномовний приклад - 125 г свіжої голландської малини можна зараз купити в українському супермаркеті майже за 200 грн. Як голландська свіжа малина опинилася в Україні в травні? Це приклад для українського виробника - зробити свою продукцію доступною в будь-якій точці світу.

Крім того, свіжу продукцію складніше експортувати, її стримують фітосанітарні бар'єри між Україною та основними країнами-імпортерами.

Якщо ми говоримо про продаж свіжої ягоди для подальшої заморозки і відправки на експорт, то знову ж таки тут зовсім інша ціна і вимоги до якості.

У 2016 році для українських плодів і ягід відкрилися і нові ринки - Лівії, Індонезії, Швеції, Норвегії, Іраку. Думаю, географія експорту буде розширюватися і далі.

- Чому садівники, виробники ягід не страхують свій урожай?

- Страхові продукти для галузі садівництва майже недоступні, зокрема через те, що страхові компанії не мають статистики по галузі, немає розуміння ринку, що не дозволяє їм розрахувати собівартість продуктів садівництва. В Україні існує державна програма компенсації витрат, пов'язаних зі страхуванням. Але в перелік культур, які можна застрахувати, входять тільки зернові.

Маю велику надію на те, що ми спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України вирішимо цю проблему і розірвемо замкнене коло.

- Міністерство аграрної політики виконує свої обіцянки? Компенсації виплачують вчасно?

- Як би це не сумно звучало, але ми боремося з Міністерством аграрної політики. Вже 4 роки існує державна заборгованість перед підприємствами нашої галузі. На сьогодні існують рішення судів про примусове стягнення з бюджету 22 млн грн, але Міністерство намагається максимально затягти процеси подачі апеляційних і касаційних скарг, завдаючи своїми діями додаткової шкоди бюджету. Тільки з однієї програної апеляції з бюджету було стягнуто чверть мільйона гривень судового збору... Простими словами - аби не допомагати садівникам.

Сподіваємося, що цього року ситуація зміниться на краще і держава компенсує підприємствам витрати, які вони понесли в зв'язку з аномальною погодою.

Світлана Цибульська, s.tsybulska@univest-media.com

Інтерв'ю
ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець... Подробнее
Зараз багато говориться про деградацію грунтів. Сайт propozitsiya.com попросив детальніше прояснити суть проблеми і порадити шляхи її вирішення генерального директора Інституту охорони грунтів Ігоря Яцука. І він дав докладне інтерв’ю.   Як... Подробнее

1
0