Ризики зернового господарства
В умовах економічної нестабільності підвищується цінність вирощеного врожаю. За рахунок коштів від його реалізації необхідно відшкодувати витрати на виробництво зерна та придбати потрібні ресурси для продовження господарської діяльності. Тож увага аграріїв зосереджена на цінових коливаннях та економії виробничих витрат.
В умовах економічної нестабільності підвищується цінність вирощеного врожаю. За рахунок коштів від його реалізації необхідно відшкодувати витрати на виробництво зерна та придбати потрібні ресурси для продовження господарської діяльності. Тож увага аграріїв зосереджена на цінових коливаннях та економії виробничих витрат.
О. Маслак,
канд. екон. наук, керівник Центру стратегічних досліджень АПК,
Сумський національний аграрний університет
Підсумки виробництва
Цього року аграрії скоротили посіви під кукурудзою і ячменем та розширили площі під більш рентабельними пшеницею та соєю. На формування врожаю впливали як зменшення обсягів внесення добрив й засобів захисту рослин, так і несприятливі погодні умови. За офіційною статистикою, станом на 1 вересня 2015 року було зібрано 37,6 млн т зерна у початково оприбуткованій вазі, з яких найбільше — пшениці (озимої та ярої) — 27,3 млн т. Порівняно з відповідним періодом минулого року, вал пшениці виявився більшим на 9,9%, або на 2,5 млн т. Таких показників вдалося досягти завдяки розширенню посівів під пшеницею на 13%, до майже
6,9 млн га. Незважаючи на те, що врожайність культури знизилася, порівняно з минулим роком, на 1,3 ц/га, цьогорічний урожай пшениці може виявитися найвищим за останнє десятиліття. Разом з тим, у середині вересня аграрії продовжували жнива, активно збираючи сою, соняшник та кукурудзу.
Літня посуха дещо зіпсувала райдужні очікування валового збору кукурудзи, однак частина експертів ринку, як і раніше, налаштована досить оптимістично. Вони вважають, що, навіть незважаючи на погодні катаклізми, вітчизняні аграрії зберуть один із найбільш високих урожаїв зерна за останні роки. Після серпневих прогнозів настрої на ринку покращилися — по-перше, посуха охопила не всі регіони, а по-друге, навіть у тих областях, де вона проявила себе повною мірою, завдана нею шкода виявилася меншою за попередні прогнози.
Загалом Мінагрополітики України прогнозує зібрати у 2015 році 60,5 млн т зерна. Cвоєю чергою, незалежні експерти менш оптимістичні. Так, консалтингове агентство ААА на початку вересня знизило попередні прогнози врожаю зерна на 10%, до 57 млн т. Зменшення обсягів виробництва відбудеться здебільшого через зниження врожайності кукурудзи та переведення частини її зернових посівів на силос. Наразі площі під кукурудзою скоротилися на 4 млн га, а врожайність знизиться до 52 ц/га. Тож урожай кукурудзи поточного сезону очікується близько 21 млн т, або на 4,2 млн т менше прогнозованого в липні цього року.
У 2015/16 маркетинговому році (МР) Україна зменшить внутрішні потреби зерна. За оцінками аналітиків, його споживання в країні становитиме 26,9 млн т, що на 6,5% менше попереднього сезону (27,3 млн т). Така тенденція спостерігатиметься через зменшення до 10%, порівняно з минулим сезоном, обсягів переробки фуражного зерна. Водночас споживання продовольчого зерна збільшиться. Якщо торік переробляли на продовольчі цілі 4,7 млн т, то у поточному році очікується відповідне зростання до 4,9 млн т. Такі очікування обумовлені збереженням у поточному сезоні на високому рівні обсягів реалізації борошна на зовнішні ринки. Відповідно, збільшиться виробництво цієї продукції та споживання сировини. Проте пріоритетним напрямом реалізації зерна залишатиметься його експорт.
Світовий ринок
За даними серпневого звіту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO) світове виробництво зерна у 2015 році становитиме 2,5 млрд т, що на 13,8 млн більше від оцінок попереднього місяця. Збільшення виробництва очікується завдяки зростанню врожаїв фуражних зернових культур, пшениці та рису. Цьому сприяли кращі погодні умови під час вирощування кукурудзи в Аргентині, Бразилії і США. Своєю чергою, інформація про зменшення виробництва кукурудзи у країнах Євросоюзу через спекотні погодні умови менше впливала на світові баланси цього виду зерна.
Прогноз світового виробництва пшениці у 2015 році стає більш оптимістичним. Її врожай становитиме 728 млн т, що на 5 млн т перевищить прогноз попередніх періодів. У Австралії, країнах ЄС, Російській Федерації та Україні очікується збільшення врожаю пшениці. На це впливало розширення посівних площ та сприятливі погодні умови. Тож зростання врожаїв пшениці у цих країнах з надлишком компенсує його зниження у Канаді, де основні регіони виробництва цього зерна потерпають від посухи.
Прогноз FАО щодо світових запасів зерна кінця сезону 2016 року підвищився до 643 млн т, що майже на 12 млн т більше порівняно з прогнозом попередніх періодів. Забезпечення світового попиту, зростання запасів зерна впливає на цінову ситуацію.
Упродовж серпня на світовому ринку зерна спостерігалося зниження цін на основні його види. Окрім зростання обсягів виробництва зерна в країнах — основних його виробниках, на зниження цін також мала вплив фінансово-економічна криза, що розгортається в Китаї.
Тож експерти ринку застерігають про можливий спад темпів глобального економічного зростання та зниження світового попиту на зерно. За підсумками серпня, індекс світових цін на зернові та олійні культури (GOI) Міжнародної ради із зерна (IGC) знизився на 4,8%, при цьому індекс цін на пшеницю знизився на 4,3%, кукурудзу — на 1, ячмінь — на 4,2%. Разом з тим, через девальвацію гривні зниження цін на світовому ринку зерна є менш відчутним на внутрішньому ринку України.
Перспективи вітчизняного експорту
Незважаючи на несприятливі економічні та політичні умови всередині країни і низькі ціни на світових ринках, аграрний сектор України продовжує розвиватися. Його частка у ВВП України досягає 14%. Аграрна продукція стає основним джерелом надходження валюти в Україну.
За оцінками аналітиків вітчизняного ринку, поточного року можливості України з експорту зерна становитимуть близько 33 млн т. Це нижче попередніх оцінок через зменшення прогнозів виробництва та зовнішніх продажів кукурудзи. Очікується, що обсяг експорту кукурудзи нового врожаю становитиме не більше 13 млн т. За підсумками серпня — вересня поточного року, темпи експорту зерна із України на 24% перевищують тогорічні показники. Станом на 10 вересня експортовано майже 7 млн т зерна, з яких: пшениці — 3,4, кукурудзи — 1,3, ячменю — 2,2 млн т.
Девальвація національної валюти стала стимулом для активізації експортної торгівлі аграрною продукцією. В Україні активно ведуться пошуки нових ринків збуту зерна та продуктів його переробки на всіх континентах. Уряд сподівається, що до кінця 2015 року кожен третій експортний долар надійде в економіку України з аграрного сектору. За підрахунками, аграрії в цей період забезпечать надходження 4 млрд дол. валютної виручки. Тобто за вересень — грудень передбачається продати на експорт до 20 млн т зерна, що на рівні пропускної спроможності логістичної інфраструктури внутрішнього ринку. При цьому переважна частина цього зерна припадатиме на пшеницю та ячмінь.
Цінова ситуація
Одним із джерел поповнення обігових коштів аграріїв є вирощена продукція. Проте на початку маркетингового року ціни на більшість зернових культур внутрішнього ринку знизилися. Якщо у травні пшениця продовольча 3-го класу коштувала в середньому по Україні 3,6 тис. грн/т, то в липні ціни на неї знизилися до 3,2 тис. Пшениця фуражна подешевшала за цей період від 3 до 2,8 тис. грн/т. У наступні місяці цінова ситуація поступово вирівнювалася.
У серпні ціни попиту на зерно коливалися залежно від регіону: на пшеницю 3-го класу — від 2,8 до 3,7 тис. грн/т, фуражну пшеницю — від 2,7 до 3,2 тис. грн/т. При цьому середні ціни на пшеницю 3-го класу становили 3,08 тис. грн/т, фуражну — 2,87, ячмінь — 2,98 тис. грн/т.
Більш мінлива ситуація спостерігалася з формуванням цін на кукурудзу. У серпні поточного року на ринку цього виду зерна спостерігалося суттєве зростання цін. Така ситуація цілком виправдана в умовах нестабільної економічної ситуації в країні. Так, покупці, які в зазначений період відчували необхідність у придбанні кукурудзи, фіксували ціни попиту в межах 2,9 3,2 тис. грн/т (бази поставки EXW — франко-склад продався) та 2,9–3,7 тис. грн/т (базис поставки СРТ — доставка до місця призначення).
При цьому активність закупівельної діяльності експортерів та переробників була низькою. Товарні партії кукурудзи на вітчизняному ринку мали підвищені показники вологості, битих зерен і зернових домішок, проте це не впливало на відпускні ціни, які коливалися в діапазоні 3,05–3,75 тис. грн/т (EXW).
У цей період більшість покупців зерна були змушені активно підвищувати ціни пропозиції на фуражну кукурудзу з метою компенсації витрат на виробництво, враховуючи девальвацію національної валюти та підвищення цін на матеріально-технічні ресурси. Внаслідок зростання цін на матеріально-технічні ресурси 2015 року, загальні витрати на 1 га ранніх зернових культур становитимуть близько 12 тис. грн. За врожайності 4 ц/га собівартість 1 т зерна дорівнюватиме 3 тис. грн. За ціни реалізації 3 тис. грн/т отримані від реалізації доходи покриватимуть тільки витрати на виробництво. Тож, безумовно, існуюча цінова ситуація не задовольняє аграріїв.
Ризики
Цього року на результати господарювання аграріїв суттєво вплинули аномально спекотне літо та ціни на зерно. Майже половина врожаїв зерна залежить від результатів вирощування кукурудзи. Ця культура виявилася нинішнього сезону більш ризикованою, оскільки її урожайність значною мірою залежить від опадів. Проте кліматичні умови в Україні останніми роками змінюються. Все менше залишається територій, де можна отримувати високі врожаї кукурудзи без поливу. Тому сподівання більшості аграріїв на високий урожай «цариці полів» лишилися невиправданими.
До того ж негативний вплив на результати вирощування цієї культури мали шкідники. У серпні поточного року на посівах кукурудзи спостерігали високу активність кліщів, проти яких проводили обробки полів акарицидами з додаванням препаратів на основі фосфорорганічних сполук. Окрім кліща, посіви кукурудзи піддавалися впливу стеблових метеликів та попелиць. Ураження кукурудзи гусеницями стеблового метелика досягло масового характеру, і боротьба з цим шкідником на окремих площах була неможливою.
Активізація збиральної кампанії розпочалася 15–20 вересня. Аграрії не поспішають збирати кукурудзу, аби вона встигла висохнути на полі. Відтак меншою буде потреба у досушуванні її на елеваторах, що збільшує частку битих зерен. До того ж посушливе літо хоча й пригнічувало вегетацію рослин, проте перешкоджало ураженню кукурудзи грибними хворобами.
Головною причиною цінових змін на українському ринку зерна була девальвація гривні. Показники валового збору, зміна посівних площ, якість урожаю, співвідношення попиту і пропозиції в умовах нестабільної ситуації на валютному ринку мали менший вплив на цінові тенденції
ринку зерна.
Декларуючи високі ціни пропозиції на зерно, аграрії «відштовхувалися» від суттєво підвищеної вартості матеріально-технічних ресурсів та інших складових виробництва. В умовах постійної девальвації національної валюти це цілком виправдане рішення. Однак, враховуючи, що внутрішній ринок зерна знаходиться під впливом світової кон’юнктури, не варто очікувати зростання цін в Україні до кінця поточного і у майбутньому сезоні. Основні світові виробники зерна прогнозують збільшення його виробництва, тобто українським аграріям потрібно готуватися до зниження цін попиту експортерів, а отже, і внутрішніх переробників.
Очікується, що найбільше знизяться ціни на кукурудзу. Так, за оцінками експертів ринку, до кінця поточного і на початку майбутнього сезону ціни на фуражну кукурудзу матимуть тенденцію до зниження. Основною причиною цього стане збільшення обсягів виробництва у США. Враховуючи таку ситуацію, ціни на українську кукурудзу на світовому ринку знизяться. Проте після збирання врожаю кукурудзи будуть сформовані більш реальні баланси попиту та пропозиції, на підставі яких
вітчизняні зернотрейдери визначаться із стратегією реалізації зерна на
зовнішніх ринках.