Ринок тракторів в Україні
Політичні та курсові коливання в сучасній Україні мали значний вплив на розвиток вітчизняного ринку тракторів та сільськогосподарських машин, тому торік спостерігалась стійка тенденція до зменшення попиту аграріїв на дорогу техніку та падіння її кількісного імпорту.
Підвищення цін на сільськогосподарську техніку змусило товаровиробників переглянути свої стратегічні програми розвитку і відкласти придбання технічних засобів високої вартості на перспективу, тракторів теж. Проте постійне оновлення машинно-тракторного парку є необхідною складовою успішного агробізнесу, що на фоні хронічної нестачі сільськогосподарської техніки спонукало аграріїв до пошуку прийнятних варіантів в умовах обмежених фінансових ресурсів.
За розрахунками спеціалістів Національного наукового центру «Інститут механізації та електрифікації сільського господарства», мінімальне науково обгрунтоване щорічне оновлення парку енергетичних засобів відповідно до технологічної потреби оцінюється у 35 млрд грн, у тому числі близько 30 тис. шт. тракторів. Водночас загальна технологічна потреба агарного сектору економіки становить не менше 280 тис. одиниць тракторів, на базі яких можна комплектувати машинно-тракторні агрегати, що забезпечать виробництво продукції за інноваційними технологіями.
Аналіз тракторного ринку в Україні. За даними Держстату України, на початок 2014 р. у сільському господарстві обліковувалось 323,1 тис. тракторів, із яких 134,2 тис. — у сільськогосподарських підприємствах та
188,9 тис. —і тракторів у господарствах населення. Статистичні дані переконливо ілюструють негативну динаміку скорочення загальної кількості наявного тракторного парку аграрної сфери як у цілому по Україні, так і в сільськогосподарських підприємствах зокрема. Водночас є позитивні, але недостатні зміни щодо забезпечення технікою господарств населення.
Фактична технічна оснащеність аграрних підприємств становить близько 50% технологічної потреби, що зумовлює стабільний попит на ринку енергетичних засобів. Загальний обсяг ринку реального попиту на трактори в Україні стрімко зростав і у 2013 р. досяг
2,1 млрд грн, навіть у складному 2014 р. було придбано тракторів на 1,4 млрд грн, що на 35% менше від показника попереднього періоду. До того ж перевага надавалась іноземній техніці (її вартість у структурі придбання становила близько 80%).
Слід відмітити, що в сучасній структурі технічного забезпечення вітчизняних аграріїв левову частку займають трактори потужністю понад 60 кВт, причому спостерігається перманентна тенденція до нарощення кількості енергонасичених тракторів — 100 кВт і більше. Відповідна динаміка відображається на показнику середньої потужності тракторів у господарствах.
Це свідчить про те, що виробники сільськогосподарської продукції під час комплектування машинно-тракторного парку надають перевагу тракторам великої одиничної потужності. Частка у придбанні тракторів великої потужності за чотири роки зросла на понад 8% і у 2013 р. становила вже 2374 одиниці. Навіть у 2014 р., попри загальний спад попиту на ринку техніки, в Україну було імпортовано 1179 енергонасичених тракторів.
Це зумовлено тим, що трактори великої потужності забезпечують агрегатування із широкозахватними комбінованими машинами, які за один прохід проводять підготовку поля до сівби, а багатофункціональні машини — одночасну підготовку грунту і сівбу сільськогосподарських культур. Виконання цих технологічних операцій без розриву у часі сприяє зменшенню втрат вологи та створює добрі умови для проростання насіння і розвитку рослин. За використання комбінованих грунтообробних і грунтообробно-посівних комплексів зменшуються затрати праці та витрати пального на одиницю виконаного обсягу робіт.
Технічний рівень тракторів і сільськогосподарських машин та рівень насиченості ними аграрних підприємств визначають потенціал матеріально-технічної бази аграрного сектору економіки України та інноваційність розвитку галузі.
Сучасний процес комплектування машинно-тракторного парку у сільському господарстві України проходить в умовах протиріч. Головна із них пролягає в тому, що в результаті реформування суспільно-економічних відносин в аграрному секторі утворилася велика гама аграрних підприємств із низьким рівнем ресурсного забезпечення. Такі підприємства не в змозі формувати машинно-тракторний парк на базі сучасної сільськогосподарської техніки, яка забезпечує виробництво продукції за наукоємними технологіями, що гальмує їхній інноваційний розвиток. Урожайність сільськогосподарських культур у таких господарствах у два і більше разів нижча, ніж у підприємствах із сучасною техніко-технологічною базою.
Поштовх інтенсивному розвитку ринку наукоємних технологій і новітньої сільськогосподарської техніки і тракторів дав процес утворення в Україні агрохолдингів та агрофірм, для яких ведення сільського господарства є бізнесом, а застосування інноваційних технологій і техніки забезпечує їхнє
ефективне функціонування.
Складне фінансове становище, в якому опинилась більшість українських аграріїв, негативно вплинуло на ринок сільськогосподарської техніки і тракторів. За даними опитувань та інтерв’ю з учасниками ринку сільськогосподарської техніки, які щороку проводять фахівці інтернет-порталу runo-agro.com, імпорт тракторів у 2014 р. зменшився
в середньому на 40%.
Торік в Україну було ввезено тракторів потужністю понад 59 кВт 3416 одиниць, із них 2406 потужністю 60–90 кВт — виробництва Мінського тракторного заводу, що менше від показника попереднього року майже вдвічі.
Найбільший спад відбувся у сегменті колісних тракторів із потужністю двигуна 190–300 кВт, обсяги ввезення яких зменшилися, порівняно з 2013 р., у понад 2,5 раза — від 1440 до 518 тракторів цього класу в 2014 р., що, на думку експертів, є своєрідним індикатором «самопочуття» ринку сільськогосподарської техніки в цілому.
Огляд ринку тракторів. Хто? Що? Скільки?
Перше місце на ринку цього сегмента тракторів утримує CNH (Case IH, New Holland), друге John Deere, третє — компанія Claas. Водночас понад 70% загального обсягу продажів становлять трактори виробництва John Deere та CNH.
У 2014 р. John Deere імпортував 300 тракторів, із яких найбільший попит мали моделі тракторів 8335R із потужністю двигуна 246 кВт та 8310R — 228 кВт.
Ці трактори характеризуються збільшеною потужністю та видатним «інтелектом». Новітні технічні рішення дають змогу отримати максимальну віддачу від кожної робочої години в полі як удень, так і вночі. З двигуном трактора потужністю 408 к. с. та трансмісією e23 із системою Efficiency Manager, що забезпечує 23 передніх і 11 задніх передач, трактор показує перевірену в полі продуктивність, на яку можна покластися, до того ж на 3% підвищує ефективність витрати пального (поставляється з осені 2014-го). Крім трансмісії e23, на тракторах серій 8 R і 8 RT використовується трансмісія AutoPowеr, яка забезпечує швидкість трактора 50 км/год за економічних 1713 об./хв (8R) і 42 км/год — за
1434 об./хв (8RT). Система AutoMode автоматично регулює трансмісію для досягнення максимальної продуктивності роботи трактора і скорочення витрати пального.
Command Center 4100 із 7-дюймовим дисплеєм або Command Center 4600 — із 10-дюймовим працюють на зразок планшета із сенсорним екраном.
Система віддаленого доступу до дисплея John Deere дає змогу керівництву господарства та дилерам дистанційно допомагати операторам у встановленні відповідних налаштувань трактора, регулюванні параметрів та експлуатації, а також користуванні робочим обладнанням ISOBUS.
Гусеничні трактори 8RT — це вища продуктивність завдяки більшому тяговому зусиллю. Масивна ходова частина трактора передає більше потужності на землю, а гусениці зменшують ущільнення грунту.
CNH імпортував в Україну 208 тракторів великої потужності, з яких найбільший попит мали Case Magnum 340 із потужністю двигуна 250 кВт (88 одиниць) та New Holland T8.390 — 285 кВт (86 одиниць).
Загалом компанія Case IH у 2014 р. імпортувала 165 тракторів, а в кінці цього самого року презентувала нову модель легендарного трактора Magnum CVX потужністю до 435 к. с.
Відтоді як модельний ряд тракторів Magnum з’явився на ринку в 1987 р., ці трактори вважають світовим еталоном за показниками максимального тягового зусилля, високої продуктивності та надійності двигунів. За цей час було випущено понад 150 тис. тракторів Magnum.
Наприкінці 2014 р. Case IH представляє новий модельний ряд тракторів: Magnum 250, 280, 310, 340 та 380 із показниками потужності двигуна від 250 до 380 к. с. Максимальна потужність флагманської моделі трактора Magnum 380 може сягати 435 к. с. за використання функції збільшення потужності.
Двигуни нових моделей трактора обладнані новим турбокомпресором, який дає змогу підвищити потужність двигуна та крутний момент за нижчої частоти його обертання. Наприклад, у моделі Magnum 380 максимальний крутний момент може сягати 1 850 Н.м за частоти обертання двигуна між
1300–1400 об./хв.
Для нової серії тракторів Magnum виробник пропонує широкий асортимент трансмісій, включаючи Full Power Shift із перемиканням усіх передач під навантаженням та безступінчасту трансмісію CVX, яка дає змогу набирати швидкість 40 км/год у режимі ECO та 50 км — у звичайному режимі.
Нова, простора (3,1 м3) та комфортабельна, кабіна трактора серії Surveyor має панорамне засклення площею 6,4 м2 і найнижчий у галузі с.–г. техніки рівень шуму в кабіні трактора (67 дБ(А)).
Компанія Case IH розуміє, що точне землеробство вкрай важливе для тракторів такого розміру, і тому цей аспект не залишився поза увагою. У рамках технологій точного землеробства AFS-трактори серії Magnum оснащено інтегрованою системою автоматичного керування AccuGuide.
Цього року компанія Case IH виходить на ринок України із першим у світі трактором, у якому інтегровано заднє гусеничне шасі. Magnum Rowtrac використовує досвід і технології тракторів Quadtrac, зберігши стандартний вигляд Case IH: чотири опірні точки на землі. Це означає, що тягове зусилля не зменшується під час маневрування, а блокування диференціалу можна задіяти у будь-який момент, коли потрібне додаткове зчеплення.
Трактор Magnum із безступінчастою трансмісією CVX з’явиться на ринку в третьому кварталі, а Magnum Rowtrac — у кінці цього року.
Компанія New Holland у 2014 р. поставила в нашу країну 221 трактор. Загалом компанія пропонує в Україні трактори потужністю від
110 к. с. (модель TD5.110). Найбільші ж трактори — це представники серії Т9 потужністю від 400 до 600 к. с.
Остання новинка компанії — трактор Т8.410, який є продовженням флагманської моделі тракторів Т8.390.
Трактор T8.410 — найкращий вибір як для малих господарств, так і для великих агрохолдингів.
Зміни насамперед торкнулись системи подавання атмосферного повітря — для підвищення її ефективності виробник встановив нову турбіну нагнітання повітря. Таким чином удалось досягти максимальної потужності двигуна трактора у режимі Boost, підвищивши її від 390 до 410 к. с. Водночас номінальна потужність залишилась на рівні
попередника — 340 к. с.
Також зміни торкнулись і ходової системи трактора. У стандартній комплектації збільшено розмір задніх коліс трактора від R42 до R46, що сприяє кращому їхньому зчепленню із грунтом. Колісна база трактора на 40 см довша, ніж у конкурентів. Також у базовій комплектації трактора подвоєні передні та задні колеса встановлено на подовжену вісь трактора.
Чудово, що в базовій комплектації трактор, що поставляється в Україну, має максимальний пакет гідравліки з-поміж тих, що пропонують інші сільгоспвиробники в Україні. Так, продуктивність гідравлічного насоса трактора становить 282 л/хв (із п’ятьма парами гідровиходів).
На тракторі встановлено двигун FPT Cursor 9 об’ємом 8,75 л, який характеризується високою надійністю та економічністю. Уже за швидкості обертання колінчастого вала
1400 об./хв двигун трактора «видає» номінальну потужність 340 к. с., яка залишається незмінною аж до набирання обертів двигуна 2100 об./хв. Максимальна ж потужність цього двигуна трактора без режиму Boost — 374 к. с. (із Boost — 410 к. с.) досягається за швидкості обертання колінчастого вала 1750 об./хв та крутного моменту 1800 Н.м, що дає змогу виконувати найскладніші завдання за низьких обертів двигуна. Ще слід відмітити, що ВВП трактора також працює у цьому діапазоні обертів двигуна.
Трактори оснащено автоматичною трансмісією Full Power Shift або безступінчастою СVT.
Трансмісія Full Power Shift 18х4 оснащена автоматом підтримання швидкості Grain Speed-менеджмент. За використання цієї системи потрібно лише обрати необхідну робочу швидкість, а система вже сама «підбере» відповідну частоту обертання двигуна та потрібну передачу. Завдяки цьому економія пального трактора, порівняно із конкурентами, становить до 20%.
Маючи у господарстві трактор серії Т8, можна бути впевненим у його використанні впродовж усього року, адже сьогодні в Україні наявний увесь спектр навісного обладнання. Крім того, за потреби такі трактори можна оснащувати напівгусеничним рушієм.
Фірма Claas у 2014 р. імпортувала 48 одиниць техніки. Компанії вдалося розширити кількість пропонованих в Україні моделей, порівняно з попереднім роком, практично наполовину. Тепер цей виробник пропонує моделі тракторів, що відповідають запитам як великих холдингів, с.-г. підприємств середніх розмірів, так і невеликих фермерських господарств із застосуванням як у рослинництві, тваринництві, так і в комунальних господарствах. Зокрема, компанією Claas було поставлено трактори потужних представників нового модельного ряду енергозасобів Xerion 5000, 4000 номінальною потужністю, відповідно, 487 та 401 к. с. за нормою ECE R120. Ці трактори заслужено називають енергозасобами, адже унікальне технологічне та конструкційне рішення їхньої будови дає змогу застосовувати їх у комбінації із найрізноманітнішим передньо- та задньонавісним чи причіпним обладнанням. До того ж варіанти жорстко закріпленої кабіни трактора по центру, поворотної кабіни та із розміщенням над капотом значно збільшують гнучкість їхнього застосування.
Машина побудована на одній суцільній рамі, ще дає змогу працювати у важких умовах, витримувати надзвичайно високі навантаження, що є важливим для потужного енергозасобу. Перенесення потужності двигуна на поле відбувається чотирма ведучими поворотними колесами, розміри яких (ширина —900 мм і висота — до 2 м 17 см) забезпечують надзвичайно високу площу зчеплення із поверхнею грунту. Це дає змогутрактору виходити в поле навесні раніше, незважаючи на підвищену вологу, а вдале рівномірне розподілення ваги між осями зменшує потребу в додатковому баластуванні, а отже, і знижує тиск на грунт. Це єдині у своєму класі трактори, що мають енергоефективну безступінчасту трансмісію, завдяки якій вони можуть виконувати технологічні операції зі швидкістю від 50 м до 50 км/год.
Усе затребуванішимими стають моделі тракторів класичної колісної формули AXION 900-ї серії номінальною потужністю від 315 до 405 к. с. Трактори також мають безступінчасту трансмісію, що вирізняється серед інших більшою механічною складовою, а отже, вищою економічністю та ресурсом.
Для кого настав час замінити старенькі трактори Т-150К на нову техніку, компанія поставляє трактор ARION 640C номінальною потужністю 155 к. с. за нормою ECE R120. Моделі тракторів ARION 600С чудово зарекомендували себе на європейському (і не тільки) ринку, мають у своїй комплектації все, що потрібно вимогливому механізаторові.
У 2015 р. компанія має намір і далі розширювати асортимент пропозиції своїх модельних рядів тракторів на ринку сільгосптехніки України, зокрема це стосується специфічних моделей для садів та виноградників, призначених для роботи у вузьких та надвузьких міжряддях.
Корпорація AGCO торік також відзначилась цілою низкою технічних прем’єр. Зокрема, під час виставки SIMA 2015 компанія представила декілька своїх новинок тракторів. Головна з них — трактор Fendt 1000 Vario. Серія включає чотири моделі потужністю від 380 до 500 к. с. Це робить новинку конкурентом таких «гігантів» поля, як Claas Xerion і Case IH Quadtrac. Щоправда, на відміну від них, Fendt зберіг класичну компоновку. Трактори оснащують 12,4-літровим двигуном MAN та перевіреною часом фірмовою безступінчастою трансмісією Vario.
Інший бренд Корпорації AGCO — Massey Ferguson — представив трактори нової серії 7700, що замінить серію 7600. MF 7700 включає п’ять моделей тракторів із двигунами Sisu об’ємом 6,6 та 7,4 л і потужністю від 185 до 255 к. с. Силові агрегати відповідають екостандарту Tier 4 Final. На вибір пропонуються дві фірмові КПП Dyna: 4-діапазонна
Dyna-6 та безступінчаста Dyna-VT. Також трактори отримали посилену передню підвіску, великий екран системи управління, що підвищило продуктивність машини.
Тим часом в Україні було презентовано новий трактор Fendt 936 G3 Vario.
Ще на початку лютого цього року стартував Fendt Демо-Тур’2015, у рамках якого Корпорація AGCO представила аграріям України оновлений флагман 900-ї серії тракторів — новий Fendt 936 G3 Vario.
Розвивати максимальну потужність у 360 к. с. трактору Fendt 936 G3 Vario допомагає 6-циліндровий двигун Deutz із робочим об’ємом 7,8 л. До особливостей представника нового трактору Fendt слід віднести подвійне нагнітання повітря за допомогою двох турбін, що дає змогу зменшити витрату пального та знизити число номінальних обертів двигуна до 2100 об./хв. А це — не тільки економія пального, але й зниження рівня шуму трактора.
Підвищенню потужності сприяє і система охолодження двигуна. Унікальною в ній є функція регулювання положення лопатей вентилятора залежно від потреби в охолодженні. Крім того, швидше охолодження двигуна трактора забезпечує збільшена на 25% площа радіаторів, а кращий його запуск у холодний період року — система підігрівання фільтра грубого очищення пального.
Варіатор трактора має низку автоматичних функцій, спрямованих на координацію роботи двигуна і трансмісії. Найважливішою є система, яка регулює оберти двигуна трактора залежно від потреби в потужності, завдяки чому із точки зору витрат пального і швидкості руху двигун працює в найоптимальнішому режимі.
М. Грицишин, канд. техн. наук,
Н. Перепелиця, канд. екон. наук,
А. Кужелюк, інженер,
ННЦ «ІМЕСГ»