Спецможливості
Досвід господарств

Промислова аквапоніка прийшла в Україну

17.09.2018
9772
Промислова аквапоніка прийшла в Україну  фото, ілюстрація

Аквапоніка - популярна в Європі (особливого розвитку набула в Данії) гібридна агротехнологія, яка являє собою симбіоз рибництва й тепличного овочівництва. Зараз великий інтерес до неї з’явився і в Україні, адже ця технологія полегшує роботу сільгоспвиробникам та дає неабиякі перспективи для вирощування та збуту екологічно чистої продукції. А нещодавно в Василькові поблизу Києва запрацювала перша в Україні промислова аквапонна ферма.

 

Основні засади технології

Аквапоніка – це специфічна екосистема, в якій ключовими є три типи живих організмів: водні тварини (зазвичай, риби), рослини і бактерії. Ця технологія сільськогосподарського виробництва вважається екологічно безпечною. Працює вона за принципом симбіозу риб і рослин: риби забезпечують живлення рослинам, а рослини очищають воду.

Суть методу — використання відходів життєдіяльності водних тварин (риб) в якості поживного середовища для рослин. Водні тварини виділяють токсичні для них самих продукти життєдіяльності: азотні, калійні, фосфорні сполуки, вуглекислий газ. Накопичення цих речовин у воді становить головну проблему як у замкненій системі промислової аквакультури, так і в простому акваріумі.

Та недарма ще древні помітили, що будь-що може бути як отрутою, так і ліками. Те, що для риби – токсичні речовини, для агронома – тріада NPK. І в даному випадку ця тріада використовується для гідропонного поживного розчину для рослин. Отже, в аквапоніці здавалося б, нездоланна проблема промислової аквакультури вирішується сама собою: продукти життєдіяльності риб утилізуються бактеріями та рослинами.

За допомогою технології аквапоніки можна вирощувати майже всі види прісноводних риб: наприклад, лососевих, осетрових, сома, тиляпію. Серед рослин, що вирощуються за аквапонною технологією, - перш за все зелень: петрушка, кріп, базилік, шавлія, розмарин, кінза, м'ята, меліса, салат та ін. Часто вирощуються овочеві культури, наприклад, томати, а також броколі, зелена квасоля, баклажан, шпинат, огірки, полуниця, суниця, багато різновидів бобових, кольрабі, банан, солодкий перець, цибуля і багато іншого.

Але, існують і такі рослини, які вирощувати методом гідропоніки не рекомендується. І це не тому, що вони не виростуть, а в силу їх особливостей будови. Наприклад, не рекомендується вирощувати на гідропоніці рослини, що утворюють бульби або кореневища. Якщо такий вид рослин неправильно поливати, коренева система почне гнисти.

Типових правил для установки аквапонічних систем не існує. Це замкнута система, в якій поєднано УЗВ для вирощування риби та гідропонні установки. Тому для їх установки застосовуються правила, типові для аквакультури та гідропоніки.

В процесі установки аквапонної системи розпочинати потрібно поступово з невеликих та нескладних систем, невибагливої риби та простих у вирощуванні рослин, щоб зрозуміти недоліки та переваги аквапоніки.  Отриманий досвід дасть можливість проектувати аквапонічні системи у промислових масштабах.

 

Українські першопроходці

propozitsiya.com поспілкувалася з директором ТОВ «АКВА СИСТЕМ ОРГАНІК» ТМ «AQUAFARM», (м.Васильків Київської області) Оксаною Прокосою, яка разом з командою однодумців реалізовує проект  вирощування риби з використанням інноваційного методу аквапоніки – поєднання аквакультури (вирощування риб) та гідропоніки (вирощування рослин) в системі рециркуляції води.

І хоча підприємство створене лише в січні 2018 року, вся команда акваферми декілька років вивчала кращі світові практики та досвід і вже зараз втілюють у життя схему замкненого водопостачання. “Почавши будівництво в травні 2016 року, до кінця цього року ми плануємо завершити монтаж гідропонних установок в 5 теплицях, а в наступному році змонтувати ще 2 теплиці”, - ділиться з нами планами Оксана Прокоса. Розмір інвестицій не розголошується, але окупити вкладення у фірмі розраховують за 7-10 років.

Площа комплексу для вирощування риби складає 1500 м2, а теплиці для вирощування рослин – 3500 м2. Це дає великі перспективи для багатого урожаю як риби так і рослин. Для того, щоб рослини нічим не хворіли, адже вологе середовище дуже сприятливе для розвитку хвороб, комплекси повністю відокремлені, а вода циркулює по водопроводах.

Керівництво підприємства розраховує на отримання врожаю помідорів, не менше ніж 2 т за сезон з теплиці. Комплекс для вирощування риби дає 100-120 т продукції, що являється чудовою можливостю для продажу її в найкращі ресторани Києва, зокрема, у в’яленому та копченому вигляді.

Для тих, хто планує братися за подібну справу, потрібно розуміти, що мінімальні масштаби мають бути від 10 т риби на рік, для того, щоб підприємство окупилося якомога швидше.

На наше запитання які комбікорми краще використовувати тим, хто хоче вирощувати рибу в аквапонній системі, Оксана Прокоса відповіла:

- Корми повинні бути збалансовані та призначені для конкретного виду риби. Важливо, щоб у їхньому складі були кісткове та рибне борошно. Ми використовуємо виключно сертифіковані корми і не рекомендуємо експериментувати з кормами сумнівного походження, тому що це відбивається на здоров’ї риби і якості продукції. На жаль в Україні відсутні якісні спеціалізовані, сертифіковані корми, тому ми залежимо від імпорту і відповідно від курсу валюти. Наприклад, для того, щоб сом набрав вагу від малька до 1 кг, потрібно витратити приблизно 1 кг корму. Вартість 1 кг якісного корму за теперішнім курсом близько 40 грн, додайте ще електроенергію, опалення, заробітні плати, податки, доставку і ви зрозумієте, що якісна здорова риба не може бути дешевою.

“Вирощування риби ТМ «AQUAFARM» відбувається циклічно протягом року в рециркуляційних системах, що виключає вплив негативних зовнішніх факторів. Антибіотики, стимулятори росту і гормони категорично не використовуються, тому риба росте здоровою, а сом нашої торгової марки, у порівнянні з канальним, є значно кориснішим і не має специфічного болотного запаху”, - продовжує Оксана Ігорівна.

 

Неабияка перевага - екологічність

Рослини вирощуються без використання пестицидів, гербіцидів, хімічних добрив та домішок. Овочі та зелень, вирощені на аквапоніці, є екологічно чистими, мають справжній, натуральний смак та аромат незалежно від пори року. «Вміст нітратів в овочах та зелені, вирощених за допомогою аквапоніки, нижче в 5-10 разів, в порівнянні з овочами, вирощеними традиційним методом”- продовжує директор підприємства.

Беручи до уваги дорожнечу електроенергії, в аквапоніці активно використовуються різноманітні альтернативні джерела енергії, які органічно вписуються в концепцію екологічно чистого виробництва. Наприклад, AQUAFARM з Василькова використовує сонячні колектори для підігріву води. Крім енергозберігаючих технологій на першій в Україні аквафермі використовуються екологічні матеріали, біопосуд та крафтовий папір, що підлягають повторній переробці.

Як і будь-яке підприємство, на початку своєї діяльності ТОВ «АКВА СИСТЕМ ОРГАНІК» ТМ «AQUAFARM» зіштовхнулося з певними труднощами, які полягають у відсутності в Україні якісного малька риби. Тому вони змушені завозити мальок з Нідерландів, і навіть корм - з Європи, що впливає на собівартість вирощеної риби. “Ринок, зараз має багато неякісної дешевої рибної продукції яку вирощено в Україні на невеликих, як ми їх називаємо «гаражних» УЗВ, ставках на кормах сумнівного походження. Також присутній неякісний імпорт з Китаю. У кінцевого покупця сформовано недовіру, і донести до нього відмінність нашої особливості в філософії, в підходах до якості, складно”, - ділиться своїми думками Оксана Ігорівна.

 

Труднощі і плани на майбутнє

 Серед несподіванок, які виплили в процесі створення ферми, гостро відчувається відсутність кадрів. Більшість кваліфікованих кадрів уже працюють на рибних фермах, тепличних комплексах за кордоном. Молоді випускники - рибоводи, агрономи, - або ж немотивовані, або ж розглядають можливість працевлаштування за кордоном, або змінюють професію.

“Щодо збуту продукції, то виявилося, що він має сезонний характер. Влітку, наприклад, з настанням періоду ягід і фруктів інтерес до нашої продукції тимчасово спадає. Але, не дивлячись ні на що, у нас є своя стратегія продажу і сподіваємось що проблем по збуту не буде», - коментує директор.

Адже зараз акваферма планує вихід на масовий ринок. «Найперше ми пропонуємо якісну копчену продукцію: сом гарячого та холодного копчення, та в’ялений сом за власними рецептами, розробленими нашим висококваліфікованим технологом і спеціалістами нашої коптильні. По друге, ми пропонуємо охолоджену рибу, яка не проходила заморозку, вже патрану і без луски: тиляпію та стейки або філе сома у вакуумі у нашій фірмовій упаковці з логотипом, щоб покупець був впевнений в строках придатності та якості. По третє, ми плануємо реалізовувати овочі та зелень у фірмових упаковках, щоб покупець легко зміг ідентифікувати саме нашу продукцію як корисну та без нітратів, вирощену на аквапоніці”.  

В майбутньому фірма хоче стати абсолютним лідером з виробництва екологічно чистої аквапонної продукції. А цими вихідними -  16 вересня  - відкривала фірмовий магазин у Василькові.

 

 Ірина Твардовська, i.tvardovska@univest-media.com

Ключові слова: аквапоника, AQUAFARM

Інтерв'ю
Наскільки важливо дбати про якість зерна? Що таке нотифікації і чому їх варто боятися Україні? Які хвороби зернових є загрозою для іміджу української сільгосппродкції propozitsiya.com розповів 
доцент Львівського національного аграрного університету, канд. с.-г. наук Ігор Дидів (ліворуч) і співвласник компанії "Тетра-Агро" Сергій Прокопенко (праворуч)
Доцент кафедри садівництва і овочівництва Львівського національного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук розповів сайту «Пропозиція» про нові дослідження і їх результати.                     - Зараз пора літніх... Подробнее

1
0