Спецможливості
Інтерв'ю

Пофорсункове відключення — точність, упевненість, стабільність

24.07.2020
7299
Пофорсункове відключення — точність, упевненість, стабільність  фото, ілюстрація

Висока культура землеробства потребує організованості та злагодженості у виконанні кожного технологічного процесу. А в умовах інтенсивного землеробства всі технологічні операції слід довести до ідеалу, оскільки їхнє виконання є найбільш затратним і дуже відповідальним з погляду ефективності економіки господарювання.

 

 

 

 

Обприскування, а точніше сказати, внесення засобів захисту рослин — один із елементів технології вирощування сільськогосподарських культур, нехтування яким може призвести до недобору врожаю або навіть його повної втрати. Крім того, в структурі витрат ЗЗР є однією з найвагоміших її статей. Тому ефективне використання кожної краплі пестицидів — наразі вже не просто бажання аграріїв, а гостра вимога сьогодення.

Питання вартості роботи обприскувача зазвичай зводиться лише до оплати праці оператора та затрат на його технічне обслуговування. Але ж у агропідприємстві, а особливо в тому, що дотримується інтенсивної технології вирощування сільськогосподарських культур, обприскувач — це одна із сільськогосподарських машин, яка працює в полі найбільшу кількість годин. Тому до його вибору потрібно підходити відповідально! А отже, слід обирати ті машини, які можуть правильно та ефективно використати інвестовані у рослинництво кошти.

Керівник ФГ "Сатурн" Костянтин РудьНаразі найдешевша система захисту, незалежно від кількості обробок, становить $46-49 на гектар. Тобто для господарства розміром у 1000 га затрати на пестициди становитимуть $46-49 тис. Це за ідеальних умов. А якщо врахувати втрати пестицидів через, наприклад, застосування неякісної води для приготування розчину, знесення вітром, випаровування, крадіжки обслуговуючим персоналом, то вони можуть бути значно більші. До цього обов’язково слід додати втрати врожаю від недовнесення чи, навпаки, надлишкового внесення препаратів.

Наразі машинобудівна промисловість пропонує різні технічні рішення для того, аби максимально ефективно працювати з препаратами, на які господарство тратить десятки тисяч доларів.

Костянтин Рудь, керівник ФГ «Сатурн» (Київщина), не звик пасти задніх і у своїй роботі використовує лише ті знаряддя та засоби, які дають змогу отримати максимальний результаті з кожного гектара. Господарство обробляє 700 га, проте технічний його рівень дає змогу обробляти значно більше. Врожайність основних культур у господарстві далеко вища за середню по області: пшениця — 70-86 ц/га, кукурудза — 120 ц/га, соняшник —42-46 ц/га, ріпак — понад 40 ц/га. Для отримання таких високих показників урожайності використовують насіння лише іноземної селекції, яке за належного живлення та догляду дає високий урожай.

Механізатор Богдан Марченко

Водночас інтенсивні сорти та гібриди потребують більшої точності в роботі, зокрема під час внесення мінеральних добрив і пестицидів. Адже, як говорить керівник ФГ «Сатурн», ціна помилки під час виконання цієї технологічної операції надто відчутна для господарства: «…увести рослину в стрес через підвищену норму обробки чи, навпаки, отримати пропуски у внесенні препаратів на частині поля можна лише за один прохід, а це все сильно впливає на врожайність культури та, відповідно, значно знижує рентабельність виробництва».

«Для внесення пестицидів використовуємо причіпний обприскувач “Титан” компанії BOGUSLAV із об’ємом бака 3000 л, продуктивності якого повністю вистачає для обробки полів нашого господарства. Щоправда, його технічні можливості не дають змоги обробляти високорослі культури на пізніх стадіях вегетації рослин. Тому для цієї роботи ми придбали самохідний обприскувач John Deere», — говорить керівник.

У базовій комплектації причіпний обприскувач було оснащено системою ручного посекційного відключення штанги. Але цього керівникові господарства виявилося замало. І було вирішено встановити систему BRAVO-400S із можливістю пофорсункового відключення.  

Костянтин Рудь (другий справа), Богдан Марченко (крайній зліва) і представник компанії SPRAYFORCE Микола Михайленко (крайній справа)

«Соняшник дуже чутливий до дії ґрунтового гербіциду, особливо це помітно на ділянках із подвійним перекриттям під час обробки ЗЗР. Наприклад, на ділянках, де було одноразове внесення препарату, рослини вже цвітуть, а де було перекриття — їхня висота становить лише 50-60 см і про цвіт там навіть не йде мови», — говорить керівник.

Своєю чергою, оператор ФГ «Сатурн» відзначає простоту обслуговування та надійність системи пофорсункового відключення.

«До BRAVO-400S ми працювали із системою ручного відключення секцій. Це було дуже важко, незручно й потребувало високої концентрації уваги оператора не лише для того, аби точно вести обприскувач за напрямком навігації, а й контролювати кожен метр штанги обприскувача та роботу форсунок. Наразі все, що вимагається від мене, — це чітке ведення агрегату коліями, як це пропонує система, і контролювати роботу форсунок — функція включення-відключення форсунок виконується повністю в автоматичному режимі», — говорить Богдан Марченко, оператор агрегату.

«Порівняно зі стандартною комплектацією, у конструкцію обприскувача додано десятки метрів проводів, контролер та безпосередньо комп’ютер. І на початку роботи на цьому обприскувачі в мене та операторів була невелика пересторога щодо роботи: чи все вдасться так, як потрібно. Але згодом все стало на свої місця, і наразі важко навіть уявити роботу і взагалі інтенсивне ведення агробізнесу без цієї системи.

У нас відносно невелике господарство, тому отримання максимального результату від кожного гектара, який є в обробітку, для нас є пріоритетом. А досягти цього без сучасних електронних систем на с.-г. техніці просто неможливо. Навіть якщо ти все зробив правильно, закупив якісні добрива, хімію тощо, то це ще не є гарантією успіху. Адже навіть незначна, ненавмисна помилка оператора може за один прохід обприскувача перекреслити все попередньо зроблене. Тому автоматизація робочих процесів та мінімізація впливу людини на нього — це той напрямок, у якому потрібно рухатися», — говорить керівник господарства.

Під час роботи із системою BRAVO-400S навіть без проведення спеціальних замірів керівник господарства впевнено стверджує, що їм вдалося досягти як мінімум 10%-го зменшення норми внесення препарату та підвищення продуктивності обприскування на 20%. «Для обробки поля площею 50 га за норми внесення 200 л/га потрібно 10 м3 робочого розчину. Теоретично так. Але до встановлення системи пофорсункового виливу, залежно від конфігурації поля, нам цього об’єму вистачало на 45-48 га. Наразі розрахункова і реальна норми витрати робочого розчину збігаються», — говорить Костянтин Рудь.

Своєю чергою, представник компанії SPRAYFORCE Микола Михайленко відзначає, що система є однією з багатофункціональних, надійних і економічних серед представлених на ринку. «Система пофорсункового внесення ЗЗР, яку ми пропонуємо нашим партнерам, аналогічна системам на причіпних обприскувачах компанії LEMKEN та деяких моделях обприскувачів AMAZONE. Незалежно від швидкості руху агрегату, шляхом оптимального добору відповідних форсунок система дає змогу вносити різну норму робочого розчину. Залежно від побажань фермерів, ми можемо комплектувати обприскувачі різними системами та комплектуючими, що дає змогу навіть автоматичо вибирати типи розпилювачів (№ розпилювачів) для досягнення заданої норми виливу в будь якому діапазоні швидкостей, що особливо актуально для самохідних машин», — говорить представник компанії SPRAYFORCE.

Аби досягти високого рівня виробництва, в господарстві приділяють серйозну увагу виконанню кожного технологічного процесу. Для прикладу: єдиної системи ґрунтообробітку у ФГ «Сатурн» не використовують. Тому технічний парк господарства представлений агрегатами для різних технологій обробітку ґрунту: традиційної, мінімальної та стрип-тілл. «Залежно від ситуації, ми застосовуємо різні підходи до ведення ґрунтообробітку. Наприклад, торік нам вдалося отримати сходи озимого ріпаку виключно завдяки оранці. Але є й певні нюанси. Для початку слід визначити, чи є волога в ґрунті, яку ми можемо “підняти” на поверхню поля, і лише тоді приймаємо рішення про оранку. Також на успіх значно впливає час виконання оранки та висівання: всі поля під ріпак обробляли плугами тільки вночі, щоб зменшити випаровування і без часового розриву вслід за цим висівали ріпак. Тобто вже о сьомій годині ранку вся техніка залишала поля, повністю виконавши всі технологічні операції. І це дало результат. В правильності такого підходу нас переконав такий випадок. На одному з полів по волі випадку ми не встигли повністю засіяти вночі виорану ділянку й відклали цю операцію на наступний день. Як наслідок, сходів на цій ділянці ми не отримали... Цього року висівання ріпаку виконуватимемо за технологією стрип-тілл сівалкою Mzuri», — говорить керівник господарства.

Отже, підсумовуючи, можна сказати, що автоматизація робочого процесу обприскування та використання для цього сучасних систем — це не просто данина моді, а критична необхідність, яка значно підвищує ефективність унесених препаратів. А відтак — це реальна можливість відчутно зменшити кількість їхнього застосування, що сприяє не тільки зменшенню витрат на вирощування сільськогосподарських культур та підвищенню виробничої рентабельності рослинництва, а й покращенню екологічної ситуації в цілому.

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

 

Інтерв'ю
доцент Львівського національного аграрного університету, канд. с.-г. наук Ігор Дидів (ліворуч) і співвласник компанії "Тетра-Агро" Сергій Прокопенко (праворуч)
Доцент кафедри садівництва і овочівництва Львівського національного аграрного університету, кандидат сільськогосподарських наук розповів сайту «Пропозиція» про нові дослідження і їх результати.                     - Зараз пора літніх... Подробнее
Валентина Потапова
Cьогодні група компаній «Штефес» добре відома в Україні. Засоби захисту рослин, що виробляє і реалізовує «Штефес», дали змогу тисячам українських аграріїв зберегти та зібрати мільйонні врожаї, примножити свої статки. Популярності компанії... Подробнее

1
0