Підвищення довговічності самопливного обладнання
Питання збереження якості зерна залишається основним для підприємств зернопереробної галузі, проте не менш важливими є питання підвищення рентабельності, зниження експлуатаційних витрат, зменшення втрат зерна тощо.
Питання збереження якості зерна залишається основним для підприємств зернопереробної галузі, проте не менш важливими є питання підвищення рентабельності, зниження експлуатаційних витрат, зменшення втрат зерна тощо.
Л. Ткаченко, керівник відділу збуту,
ЗЕО «Сокол»
Одна із проблем зернопереробних підприємств, що впливає на ефективність виробництва, збереження якості зерна, — швидке спрацювання самопливного обладнання (до утворення дірок!). Ще гірші справи на підприємствах із високою інтенсивністю приймання/відвантаження зерна, особливо — з високою твердістю, що властиво для кукурудзи, рису, ячменю. На таких підприємствах спрацювання самопливних труб відбувається за тижні. Спрацьовані труби спричинюють втрати зерна та його травмування, внаслідок чого утворюється борошняний пил. Злагоджена робота підприємств порушується, з’являються простої, а все це — втрати.
«Реанімаційні» роботи таких трубопроводів зводяться до підв’язування шматків транспортерних стрічок, наварювання металевих латок та інших подібних «підручних» способів. У результаті, якщо таким чином вдається усунути зовнішні проблеми самопливного обладнання, то всередині нього все одно залишаються гострі крайки спрацьованого металу, які, немов ножі, «ріжуть» зерно.
Проте час не стоїть на місці, і для вирішення цієї проблеми багато підприємств, що займаються виготовленням обладнання для елеваторів, створюють його, як сьогодні модно говорити, із використанням нанотехнологій. Так, на заводі елеваторного обладнання «Сокол» у результаті багаторічних комплексних робіт, спрямованих на вдосконалення елеваторного обладнання, розроблено і застосовано методи поліуретанового футерування самопливного обладнання. Чому саме футерування поліуретаном?
Метод футерування поліуретаном було вибрано невипадково. Поліуретан — найуніверсальніший матеріал, що має високу стійкість до стирання.
Основні переваги поліуретану:
висока зносостійкість — практично вдесятеро вища, ніж у сталі
марки СТ-3;
висока еластичність — у діапазоні твердості 55–95 одиниць Шора;
низький коефіцієнт тертя;
висока міцність на розрив, стійкість до механічних пошкоджень, зокрема до ударів, що можуть посікти поверхню;
висока стійкість до дії несприятливих атмосферних явищ, вологості і хімічного впливу;
широкий спектр робочих температур, прийнятних для застосування обладнання, — від -60 до +150°С;
чудові адгезійні властивості;
екологічність.
На довговічність самопливного обладнання із футеруванням поліуретаном впливає також і метод
нанесення покриття.
Сьогодні відомо декілька способів футерування*:
Перший — футерування вкладками поліуретанових труб, колін, переходів найбільш використовуваних розмірів для вставляння їх у спрацьовані й нові самопливи. Такі готові рішення дають змогу швидко проводити футерування самопливного обладнання без зупинки основної роботи підприємства.
Другий — наклеювання поліуретанових листів різної товщини і габаритних розмірів на внутрішню поверхню самопливних труб і колін нестандартних розмірів і форм.
Третій — нанесення рідкого поліуретану на поверхні, що піддаються інтенсивному спрацюванню. Такий вид футерування виконують за індивідуальними заявками — він дає можливість футерувати найпроблемніші ділянки самопливних труб.
Сьогодні в Україні комплексні послуги щодо футерування самопливного обладнання можуть запропонувати лише два підприємства — це ТОВ «Поліуретанові технології» (Львів) та ТОВ «Завод елеваторного обладнання “Сокол”» (Харків). Також є декілька підприємств, які пропонують часткове футерування самопливного обладнання поліуретановими листами.
Практичні випробування
Для проведення випробувань і розробки на їхній основі обгрунтованих рекомендацій щодо застосування поліуретанового футерування
у 2012–2013 рр. на кількох елеваторах встановили сектори і трубопроводи різних перетинів. Експериментальним шляхом було встановлено, що використання самопливного обладнання, яке було футероване поліуретаном, істотно підвищує термін його експлуатації. Наприклад, у філії «Артемівська» СП «Нібулон» через самопливні труби було пропущено 356 870 т зерна. Причому самопливне обладнання залишалось у робочому стані, зовнішніх ознак спрацювання не виявлено.
Загалом за 2012–2014 рр. футерованими самопливними трубами і переходами було оснащено цілу низку діючих елеваторів України.
Висновки
Досвід використання самопливного обладнання на цих підприємствах підтвердив доцільність застосування методу футерування, оскільки він:
захищає трубопроводи від спрацювання, корозії, подовжуючи термін їхньої експлуатації — до семи років;
запобігає травмуванню і дробленню зерна (зокрема, на підприємствах, що брали участь у випробуванні, відзначено зниження травмування зерна у 2–5 разів);
забезпечує ритмічну роботу технологічних ліній, зменшує простої
устаткування;
попереджає налипання зерна, його накопичення й утворення заторів, що запобігає погіршенню якості готової продукції;
зменшує пилоутворення, знижує рівень шуму та ступінь
вибухонебезпечності.
Отже, ще раз зазначимо, що футерування всіх проблемних зернопроводів елеватора не тільки забезпечить безперебійну роботу обладнання протягом п’яти-семи років, але й відчутно (на сотні тисяч гривень!) знизить витрати на ремонт і заміну самопливного обладнання, принесе мільйони доларів додаткового прибутку завдяки зниженню втрат і поліпшенню сортності зерна.
Цього року Україна увійшла до трійки лідерів із експорту зернових культур, тож надійність обладнання елеваторного комплексу стоїть як ніколи гостро. Приємно, що сьогодні вже є способи і методи, спрямовані на те, щоб зберегти високі врожаї і підвищити рентабельність ведення бізнесу.
Наступний вибір — за вами!