Спецможливості
Технології

Патологія насіння озимої пшениці: Частина 2.

04.04.2011
2065
Патологія насіння озимої пшениці: Частина 2. фото, ілюстрація

Закінчення.

Початок читатйте тут

 

Чорний зародок насіння
Чорний зародок насіння пшениці та інших злакових культур є хворобою комплексного характеру. Серед збудників захворювання поширені гриби Alternaria alternata (Fries) Keissl. та Bipolaris sorokiniana (Sacc.) Shaem.
   Альтернаріозний чорний зародок характеризується потемнінням насінини в районі зародка або безпосередньо зародкового щитка. Воно може поширюватись на будь-яку частину насінини, при цьому її колір змінюється від темно-коричневого до оливкового, а виповненість зернівки може зберігатись. Грибниця А. alternata зосереджується в плодовій оболонці зерна, частіше під зародком і тільки зрідка проникає в ендосперм. При проростанні хворого насіння спостерігаються такі симптоми: деформація проростка, з'явлення повітряного міцелію (сірого, мишачого або попелястого кольору), потемніння первинних корінців, кореневої шийки і основи стебла.
Під час інфікування насіння В. sorokiniana спостергіається характерна темна пігментація в зоні зародка. Грибниця патогену проникає в перикарп, ендосперм і часто в зародок. Уражене зерно плюскле.
   Здебільшого насіння з чорним зародком є фізіологічно недорозвинутим і має низькі енергію проростання та схожість. Рослини, що формуються з таких насінин, відстають у рості та розвитку і часто є причиною виникнення кореневої гнилі, що суттєво знижує врожай.
Гриб А. аlternatа здатний розвиватися на відмерлих рослинних рештках і паразитувати на багатьох видах рослин.
Гриб В. sorokinianа паразитує на рослинах різних систематичних груп - злакових, бобових, пасльонових, складноцвітих та ін. У гриба також формується телеоморфа Cochliobolus sativus (Ito et Kuribauashi) Drechles ex Dastur.
Під час вегетації пшениці збудники чорного зародку насіння поширюються конідіями. Сильного розвитку хвороба набуває у роки з високою температурою в період цвітіння рослин, а також за умов високої відносної вологості повітря на початку молочної стиглості зерна.
Основне джерело інфекції - уражене насіння і рештки, в яких збудники захворювання зберігаються у вигляді грибниці та конідій на його поверхні.
Для виявлення насіння, ураженого чорним зародком, використовують біологічний метод (пророщування насіння у вологій камері, аналіз його в рулонах фільтрувального паперу, висівання на живильне середовище) з наступним мікроскопічним аналізом структур грибів.
За зовнішнього огляду в ураженому зерні можна виявити зміну забарвлення в районі зародка. Однак зазначені симптоми не є специфічними тільки для чорного зародка. Тому для точної діагностики потрібно застосовувати біологічний метод аналізу насіння.

Оливкова пліснява
Хвороба проявляється в період дозрівання пшениці в умовах вологої погоди. Уражуються стебла, листки, колосся та зерна, що вкриваються оливково-чорним бархатистим нальотом, який ущільнюється і набуває вигляду дернинок.
Недобір урожаю може досягати 10% і більше. Уражене зерно плюскле та має знижену схожість.
Збудником хвороби є гриб Cladosporium graminum Cdа. Це напівпаразит з переважаючими властивостями сапротрофізму.
   За запізнення із збиранням пшениці озимої та за умов дощової погоди оливкова пліснява швидко поширюється, спричинюючи почорніння всієї надземної маси рослин.
Основне джерело інфекції - уражені рослинні рештки і насіння, де гриб зберігається у вигляді грибниці та конідій.
Для виявлення насіння, ураженого оливковою пліснявою використовують біологічний метод аналізу (пророщування насіння у вологій камері) з наступним мікроскопічним аналізом спороношення гриба.
Заходи щодо контролю насіннєвої інфекції
Для захисту насіння озимої пшениці від хвороб застосовують комплекс агротехнічних і спеціальних заходів, спрямованих на попередження зараження рослин і заспорення насіння в період вегетації і зберігання. Зокрема, вони включають в себе: культивування стійких сортів; правильно організоване насінництво; застосування комплексу агроприйомів, направлених на підвищення стійкості рослин; обов'язкового знезараження посівного матеріалу, сільськогосподарських машин і інвентарю; добору препаратів-протруйників на основі апробації насіннєвих посівів і фітопатологічної експертизи насіння; фунгіцидний та інфектицидний захист рослин у період їхньої вегетації. Дотримання науково обгрунтованої сівозміни та агротехніки культури і сорту - важливий фітосанітарний чинник, що попереджає розвиток захворювань. Високоякісний обробіток грунту, оптимальні терміни і глибина висіву насіння, внесення органічних і мінеральних (фосфорно-калійних) добрив за наслідками агрохімічного аналізу грунту - знижують ураженість насіння хворобами.
Велике значення в обмеженні розвитку хвороб має підвищення якості насіннєвого матеріалу. Тому ретельна підготовка насіння до сівби, сортування, очищення його від смітної домішки знижують ураженість рослин. Важливо також проводити повітряно-теплове, або сонячне, обігрівання насіння. При цьому важливим заходом в обмеженні хвороб є знезараження насіння хімічним або термічним способами. Останній використовують для контролю летючої сажки. Хімічне знезараження здійснюється з використанням препаратів для протруювання насіння. Згідно з "Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні"

М. Кирик,
д-р біол. наук,
М. Піковський,
канд.біол. наук,
Ю. Таранухо,
наук. співробітник,
НУБіП України

Інтерв'ю
ТОВ «Дніпро-99» — це релоковане підприємство. З 1999 року успішно працювало на Херсонщині, там обробляли 200 га землі, вирощували овочеві культури (моркву, редиску, цибулю яру та озиму, столові буряки, коренеплідну селеру, солодкий перець... Подробнее
Николай Сафонов
Потенціал зростання органічного сегменту великий, його частка може досягти 5-10%. Тоді як поки що в Україні на нього припадає це менше 0,1% від загального споживання продуктів харчування. І статися це може в найближчі 5-10 років. Багато що... Подробнее

1
0