Спецможливості
Статті

Но­вий тренд у су­час­но­му аг­рар­но­му бізнесі

04.06.2014
670
Но­вий тренд  у су­час­но­му аг­рар­но­му бізнесі фото, ілюстрація

Са­ме так мож­на на­зва­ти ба­жан­ня вирішу­ва­ти всі про­бле­ми ви­ро­щу­ван­ня сільгоспкуль­тур шляхом застосування різних ви­дів об­робітку грунту. Три­ва­ле ви­ко­ри­с­тан­ня ме­ханічного об­робіт­ку в тра­диційно­му зем­ле­робстві при­зво­дить до зни­жен­ня рік за ро­ком йо­го про­дук­тив­ності внаслідок втра­ти ор­ганічних ре­чо­вин, руй­ну­ван­ня струк­ту­ри та ерозії.

Са­ме так мож­на на­зва­ти ба­жан­ня вирішу­ва­ти всі про­бле­ми ви­ро­щу­ван­ня сільгоспкуль­тур шляхом застосування різних ви­дів об­робітку грунту. Три­ва­ле ви­ко­ри­с­тан­ня ме­ханічного об­робіт­ку в тра­диційно­му зем­ле­робстві при­зво­дить до зни­жен­ня рік за ро­ком йо­го про­дук­тив­ності внаслідок втра­ти ор­ганічних ре­чо­вин, руй­ну­ван­ня струк­ту­ри та ерозії.

М. Драганчук
Спеціально для журналу «Пропозиція»

Нині про­бле­ма де­гра­дації грун­ту по­стає де­далі гостріше, на це ще на­кла­да­ють­ся зміни кліма­ту. Для то­го, щоб аг­рар­ний бізнес був стійким у дов­го­ст­ро­ковій пер­спек­тиві, на пер­ший план ви­хо­дить за­вдан­ня збе­ре­жен­ня грун­ту. Ду­ма­ти про май­бутнє аг­рар­но­го бізне­су — це пе­ре­дусім ду­ма­ти про те, як збе­рег­ти ро­дючість грун­ту. Са­ме ро­дючість на­ших грунтів виз­на­ча­ти­ме якість на­шо­го жит­тя в май­бут­нь­о­му.

Чи є вихід із цієї си­ту­ації?
 Так.
Чи мож­на зу­пи­ни­ти
де­гра­дацію грун­ту?
Мож­на. Для цьо­го потрібно змен­ши­ти ме­ханічний вплив на грунт.
Чи мож­на про­ти­сто­я­ти
змінам кліма­ту?
 Мож­на. Тре­ба не втра­ча­ти навіть тієї ма­лої кількості опадів, які ви­па­да­ють, не доз­во­ля­ю­чи во­лозі ви­па­ро­ву­ва­ти­ся.
Вміст ор­ганіки зни­жується за тра­диційно­го об­робітку грунтів. Цей про­цес три­ває після кож­но­го ме­ханічно­го об­робітку, але стабілізується й по­чи­нає віднов­лю­ва­ти­ся за ви­ко­ри­с­тан­ня тех­но­логії «ноу-тілл». Ко­ли грунт за­ли­шається не­уш­ко­д­же­ним і вкри­тим рос­лин­ни­ми решт­ка­ми, тоді збільшується кількість усіх типів грун­то­вих ор­ганізмів (від мікробів і грибів до чле­ни­с­то­но­гих). Збільшу­ю­чи кількість ор­ганічної ре­чо­ви­ни й поліпшу­ю­чи інфільтрацію, «ноу-тілл» поліпшує грунт.
Са­ме тех­но­логія «ноу-тілл» дає змо­гу мен­ше пра­цю­ва­ти, більше за­роб­ля­ти й, головне, зберег­ти свою до­ро­гоцінну зем­лю.
То­му вона так швид­ко по­ши­ри­ла­ся в усь­о­му світі за ос­танні 20 років. Знайдіть ще хо­ча б од­ну тех­но­логію, яка бу­ла б дбай­ливішою до грун­ту.
Так, з метою збереження грунту фер­ме­ри, які за­сто­со­ву­ють ну­ль­о­ву тех­но­логію:
   при­пи­ня­ють ме­ханічний об­робіток грун­ту;
   рос­линні решт­ки не за­гор­та­ють у грунт, а за­ли­ша­ють на по­верхні;
   зберіга­ють усю во­ло­гу, що ви­па­дає;
   змен­шу­ють кількість опе­рацій на полі, що змен­шує ущільнен­ня грун­ту.
Досвід та­ких гос­по­дарств засвідчує: ви­ко­нан­ня цих за­ходів є ефек­тив­ним спо­со­бом при­зу­пи­нен­ня де­гра­дації грун­ту й віднов­лен­ня йо­го про­дук­тив­ності.
  На сьо­годні для тих фер­мерів, які дав­но пра­цю­ють за тех­но­логією «ноу-тілл» у різних аг­ро­еко­логічних си­с­те­мах світу, збе­ре­жен­ня ро­дю­чості грун­ту — це вже за­вдан­ня-мінімум.
Но­вий тренд у су­час­но­му аг­рар­но­му бізнесі — збільшен­ня грун­то­вої ро­дю­чості. Ця ме­та стає пріори­тет­ною по всь­о­­­­му світі.

Збільшення грунтової родючості
Для вирішен­ня цьо­го за­вдан­ня важ­ливі всі скла­дові си­с­те­ми «ноу-тілл»: сівозміна, ке­ру­ван­ня по­жнив­ни­ми решт­ка­ми, по­жив­ни­ми ре­чо­ви­на­ми, грун­то­вою во­ло­гою то­що. Але най­по­тенційнішим для за­без­пе­чен­ня успіху є та­кий еле­мент, як по­кривні куль­ту­ри (си­де­ра­ти). Фер­ме­ри, які спря­мо­ву­ють зу­сил­ля на за­хист грун­ту й віднов­лен­ня грун­то­вої ро­дю­чості, кон­цен­т­ру­ють свою ува­гу на роз­критті по­тенціалу по­крив­них куль­тур.
Рос­ли­ни, які за­сто­со­ву­ють як си­де­ра­ти, да­ють ве­ли­кий об­сяг рос­лин­ної біома­си й коріння тоді, ко­ли ос­нов­ну то­вар­ну куль­ту­ру вже зібра­но. Грунт ніко­ли не по­ви­нен бу­ти го­лим.
Ос­новні вла­с­ти­вості си­де­ратів ду­же важ­ливі для підви­щен­ня ро­дю­чості, бо во­ни здатні:
   збільши­ти вміст ор­ганічних ре­чо­вин у грунті, що сприяє збільшен­ню вмісту в ньому ор­ганічно­го вуг­ле­цю;
   підви­щу­ва­ти кількість і ак­тивність ко­рис­них грун­то­вих ор­ганізмів;
   на­ко­пи­чу­ва­ти рос­линні решт­ки на по­верхні грун­ту;
   роз­пу­шу­ва­ти й поліпшу­ва­ти струк­ту­ру грун­ту;
   поліпшу­ва­ти повітря­ний і вод­ний ре­жи­ми;
   збільшу­ва­ти во­ло­го­ут­ри­му­валь­ну здатність у грун­то­во­му шарі;
   до­да­ва­ти азот спо­со­бом біологічної фіксації (бо­бові);
   стри­му­ва­ти роз­ви­ток бур’янів;
   за­хи­ща­ти грунт від грун­то­вої ерозії (вод­ної та вітро­вої) і пе­регріван­ня;
   спри­я­ти цир­ку­ляції по­жив­них ре­чо­вин у грунті;
   здійсню­ва­ти сніго­ве та во­до­ут­ри­ман­ня;
   спри­я­ти змен­шен­ню про­блем з ко­ма­ха­ми-шкідни­ка­ми й за­хво­рю­ван­ня­ми.
Усі ці вла­с­ти­вості по­крив­них куль­тур за­без­пе­чу­ють здо­ро­вий стан грун­ту, що підви­щує життєстійкість ви­ро­щу­ва­них то­вар­них куль­тур, а от­же, і їхню вро­жайність.
Са­ме си­де­ра­ти мо­жуть ста­ти тим ва­же­лем, що по­сприяє підси­лен­ню ро­бо­ти з поліпшен­ня ро­дю­чості грун­ту.
Аналіз ро­бо­ти ба­га­ть­ох «ноу-тілл»- прак­тиків засвідчує: ще не­до­стат­ньо ува­ги приділяється (або вза­галі ігно­рується) са­ме цьо­му еле­мен­ту си­с­те­ми.
Натомість саме завдяки сидератам мож­на одер­жа­ти найш­видші ре­зуль­та­ти, то­му що ви­ро­щу­ван­ня по­крив­них куль­тур за си­с­теми «ноу-тілл» за­без­пе­чить такі еле­мен­ти, як по­жнивні решт­ки, грун­то­ва во­ло­га, по­живні ре­чо­ви­ни, допоможе дотримуватись сівозміни і вирішити проблему бур’янів — таким чином зро­бить цю си­с­те­му зба­лан­со­ванішою та гар­монійнішою. То­му цей еле­мент має бу­ти пріори­тет­ним для підвишен­ня ро­дю­чості грун­ту.
Мікроорганізми
та грунтова біота
Досвід фер­мерів з різних країн підтвер­д­жує важ­ливість за­сто­су­ван­ня по­крив­них куль­тур для поліпшен­ня ста­ну грунтів, і, вирішу­ю­чи цю про­бле­му, мож­на піти різни­ми шля­ха­ми.
Мож­на по­сту­по­во, рік у рік, уво­ди­ти в сівозміну як по­жнивні куль­ту­ри різні си­де­ра­ти, ви­ро­щу­ва­ти їх у мо­но­куль­турі, що са­ме по собі теж до­б­ре.
А мож­на ста­ви­ти пе­ред со­бою знач­но амбітніші за­вдан­ня.
Як при­клад на­ве­ду досвід аме­ри­кансь­ко­го фер­ме­ра Ріка Бібе­ра з Півден­ної Да­ко­ти, який уже 26 років пра­цює за тех­но­логією «ноу-тілл».
Поміче­но, що різні мікро­ор­ганізми на­да­ють пе­ре­ва­гу різним куль­ту­рам. Ри­зо­сферні мікро­ор­ганізми (жи­вуть без­по­се­ред­ньо в зоні ко­рін­ня) жив­лять­ся ко­ре­не­ви­ми виділен­ня­ми, склад яких різнить­ся в різних куль­тур, — цим мо­же виз­на­ча­ти­ся ви­до­вий склад мікробіоти. То­му в складі сумішок по­крив­них куль­тур це вра­хо­ву­ють, щоб за­без­пе­чи­ти жив­лен­ня всієї грун­тової біоти.
За висіву си­де­ра­тів між то­вар­ни­ми куль­ту­ра­ми грунт стає на­ба­га­то здо­ровішим і більш жи­вим у той період, ко­ли на ньо­му не рос­те ос­нов­на то­вар­на куль­ту­ра. До того ж підви­щується вро­жайність і, що важ­ли­во, змен­шується за­лежність від до­б­рив. Уро­жайність на фермі Бібе­ра вже ба­га­то років стабільно ут­ри­мується на при­бут­ко­во­му рівні.
За­вдя­ки ба­га­торічним дослідам Рік Бібер пе­ре­ко­нав­ся: коріння си­де­ратів за­без­пе­чує спри­ят­ливі умо­ви для роз­вит­ку грун­то­вих ор­ганізмів, а ті, своєю чер­гою, пра­цю­ють на поліпшен­ня ро­дю­чості грун­ту.
Рік по­яс­нює це так:
— Ко­ли ми пе­ре­стаємо по­ру­шу­ва­ти грун­то­вий шар і даємо змогу грун­ту са­мостійно відно­ви­ти­ся, то він починає «го­ло­дувати» (відчу­ва­є не­ста­чу лег­ко­до­ступ­но­го для мікро­ор­ганізмів вуг­ле­цю). Тож ду­же важ­ли­во, щоб у грунті бу­ло жи­ве коріння, щоб рос­ли­ни мог­ли сек­ве­с­ту­ва­ти (здійсню­ва­ти фо­то­син­тез) вуг­лець че­рез ли­с­тя й відкла­да­ти йо­го в грунт че­рез коріння. У та­кий спосіб во­ни жи­ви­ти­муть мікро­ор­ганізми грун­ту.

важлива ІНФОРМАЦІЯ

Для збе­ре­жен­ня грун­ту потрібно:
   зу­пи­ни­ти йо­го ерозію;
   поліпши­ти йо­го струк­ту­ру;
   збільши­ти кількість ор­ганіки;
   збе­рег­ти більше во­ло­ги;
   змен­ши­ти йо­го щільність.

Думка фермера
Рік Бібе­р,
фермер із Півден­ної Да­ко­ти:
   
– Ви мо­же­те той шлях, на який ми ви­т­ра­ти­ли 20 років, прой­ти за п’ять. Для цьо­го що­ро­ку, після зби­ран­ня ос­нов­ної куль­ту­ри, потрібно висіва­ти си­де­ра­ти не в мо­но­куль­турі, а в сумішці.
У мене на фермі до­сить різно­манітна сівозміна, але в проміжку між усіма то­вар­ни­ми куль­ту­ра­ми я ви­ро­щую по­кривні. Таким чином, у грунті завжди є жи­ве коріння, а на по­верхні — постійний рос­лин­ний по­крив. По­кривні куль­ту­ри до­по­ма­га­ють мак­си­маль­но на­бли­зи­ти стан грун­ту до при­род­но­го.
І, крім то­го, сидерати я ви­ро­щую не в мо­но­куль­турі, а у ви­гляді сумішок кількох видів (так зва­них кок­тейлів). По­чи­нав з однієї по­крив­ної куль­ту­ри, але зго­дом пе­ре­ко­нав­ся, що кілька видів ра­зом да­ють на­ба­га­то більше пе­ре­ваг.
Щоб за­без­пе­чи­ти здо­ров’я грун­ту, в сівозміні ма­ють бу­ти різні куль­ту­ри, бо всі вони по-різному впливають на йо­го ро­­дючість. І по­жнивні куль­ту­ри теж потрібно доби­ра­ти різні, з різни­ми ти­па­ми коріння — ши­ро­ко­листі й зла­кові, хо­ло­достійкі та теп­ло­любні, обов’яз­ко­во ма­ють бу­ти бо­­бові куль­ту­ри.
 І го­ло­вна фішка — висіва­ю­чи си­де­ра­ти, нам не потрібно, як у сівозміні, послідо­вно ви­ро­щу­ва­ти од­ну куль­ту­ру за дру­гою. Все це мож­на й тре­ба ви­ро­щу­ва­ти ра­зом. При цьо­му ставиться го­ло­вна ме­та: «на­го­ду­ва­ти» грун­то­ву біоту.

висновки

Во­че­видь, у разі висіву по­крив­них куль­тур у сумішках на ро­дючість пра­цю­ва­ти­ме не од­на якась куль­ту­ра в один рік, а відра­зу все різно­маніття всіх мож­ли­вих видів рос­лин. Тоб­то за один рік грунт мо­же одер­жа­ти й аку­му­лю­ва­ти те, що він за­зви­чай одер­жує за­вдя­ки ба­га­торічній сівозміні. Все це не тільки поліпшує йо­го здо­ров’я, а й як наслідок — збільшує вро­жай.
Той фер­мер, який зуміє по­ба­чи­ти ці мож­ли­вості й пра­цю­ва­ти­ме так, як пра­цює при­ро­да, змо­же ба­га­то­ра­зо­во при­ско­ри­ти про­це­си грун­то­у­тво­рен­ня і не тільки збе­рег­ти, а й помітно поліпши­ти ро­дючість сво­го грун­ту.
І зго­дом це дасть ре­зуль­тат. Все це відбу­деть­ся не за один рік, бо грун­ту зна­до­бить­ся ба­га­то років, щоб ви­ду­жа­ти. Але зміни відбу­дуть­ся обов’яз­ко­во, а гроші — це мож­ли­ве до­пов­нен­ня.

Інтерв'ю
Враховуючи насиченість ринку сучасною багатофункціональною технікою, завоювати позиції лідера продажів доволі не просто. Пропонований продукт чи послуга повинні мати власні унікальні технічні рішення, що робить їх особливим та затребуваним... Подробнее
Вкрай важливо не лише готуватися до придбання землі, але й не втратити земельні ділянки, що є в користуванні агропідприємств уже сьогодні. В цьому контексті вкрай важливо розуміти, на які умови договору оренди, емфітевзису слід звертати... Подробнее

1
0