Нові можливості сепарації та калібрування зерна
Для підвищення експлуатаційних показників зерноочисних машин із пласкими решетами, які є найбільш поширеними, пропонується використання решіт з різноманітними геометричними параметрами. Як змінюються показники роботи зерноочисних машин за заміни решіт під час роботи з різними культурами?
Гречка
Україна входить у трійку світових виробників гречки. У 2013 р. цю культуру вирощували на площі 191 тис. га. Попит на гречку в Україні та світі робить цю культуру досить привабливою для виробництва. Післязбиральна обробка зерна є важливим елементом виробництва гречки, яка значною мірою впливає на якість її зберігання та програмує майбутні врожаї.
Для виробництва гречки та її переробки використовують сепаратори, які розподіляють компоненти зернової сумішки за різними властивостями. Найпоширеніші схеми зернових сепараторів — повітряно-решетні, які розподіляють зернову сумішку за аеродинамічними ознаками та за розмірами. Таке відокремлення (сепарація) дає можливість відібрати повітряним потоком легкі домішки (лузга, часточки соломи, насіння бур’янів, плюскле зерно та ін.), а з допомогою решіт — розподілити зернову масу за різними фракціями.
Особливу увагу приділяють підготовці насіннєвого матеріалу. Своєчасно очищене та відкаліброване насіння дає прибавку майбутнього врожаю. Так, вченими доведено, що від якості насіння зернового матеріалу залежить 40% реалізації біологічного потенціалу сорту (декларована врожайність).
Ефективність роботи сепараторів регламентується взаємопов’язаними показниками: якістю сепарації та продуктивністю. Якість сепарації оцінюється повнотою розподілення — відсоткове відношення кількості просіяного крізь решето насіння (проходова фракція) до кількості насіння проходової фракції у вихідній суміші.
Серійні решета для сепарації гречки мають отвори у вигляді рівносторонніх трикутників. Сепарація насіння гречки на таких решетах має низьку ефективність: питома продуктивність становить 9–22 кг/дм2/год. Продуктивність сепаратора під час роботи з гречкою знижується на коефіцієнт еквівалентної продуктивності і становить 0,55 (для пшениці він дорівнює 1).
Основною причиною цього є складна форма насіння гречки та важковідокремлювані домішки. Насіння гречки розміщується на верхніх, бічних і нижніх суцвіттях, залежно від чого має шість різних форм.
Окрім цього, у зернин можуть бути зігнуті вершини, а насіннєва поверхня — мати нерівності у вигляді випуклостей та впадин, що спричинено природно-кліматичними або технологічними умовами (внесення добрив та хімічних розчинів).
Таким чином створюються складні умови для проходження зерна гречки через отвори решіт, що значно знижує продуктивність сепараторів. Багаторазове проходження гречки через сепаратор для отримання належної якості насіння призводить до його травмування та зниження посівних якостей. До того ж це зумовлює збільшення експлуатаційних витрат, що знижує рентабельність виробництва цієї культури.
Колектив науковців ХНТУСГ спільно з ВАТ «Завод ім. Фрунзе» розробив нові решета з отворами епіциклоїдної форми (рис. 1, фото 2).
Переваги розроблених решіт:
- зниження рівня забивання решіт завдяки зменшенню площі контакту зерна із кромкою отвору;
- попереднє орієнтування насіння завдяки заокругленій формі вершин отворів;
- універсальність використання залежно від варіацій форм насіння;
- орієнтування насіння щодо його розміщення під час проходження через отвори;
- не потребують заміни серійних сепараторів.
Виробничі випробування
Виробничі дослідження розроблених решіт проводили на двох типах сепараторів: пласкорешітних (ОС-4,5) та циліндричних(Р8-БЦСМ-50).
В умовах експлуатації було проведено виробничу перевірку решіт:
- пласких — на базі навчально-виробничого центру ХНТУСГ (с. Першотравневе Харківського р-ну Харківської обл.);
- циліндричних — на базі господарства СВК «НВТ “Росія”», с. Колівка Макарівського р-ну Київської обл.
Для повного порівняльного аналізу сепарації зернових сумішек необхідно брати до уваги не тільки кількісні показники (продуктивність), а й якісні. Для цього досліджено розмірні характеристики насіння проходової фракції, одержані під час сепарації як серійними, так і новорозробленими решетами.
Наявні методи визначення розмірних характеристик насіння та інших об’єктів мають складну систему або дають порівняно велику похибку (візуальні — мікроскопом, спеціальні — рентгенівські і т. п.).
Для проведення досліджень колективом науковців ХНТУСГ розроблено метод та створено лабораторну установку.
Суть методу полягає у скануванні насіння та подальшій його комп’ютерній обробці. Сканування насіння відбувається у двох площинах (горизонтальній та вертикальній), що дає змогу одержати тривимірну модель насіння.
Установка працює таким чином:
Досліджуване насіння розміщується в установці в одному напрямку на полиці. На корпусі у спеціальні місця розміщували два цифрових фотоапарати Sony, які напряму з’єднано із комп’ютером-нетбуком (msi U100).
На фотоапараті встановлено режим макрознімання, який дає змогу фотографувати дрібні об’єкти на невеликій відстані до об’єктива. Після знімання насіння (вигляд збоку та згори) інформація передається на комп’ютер. Програма розпізнає об’єкт — насіння та аналізує із заданим кроком його розміри з точністю до 0,01 мм. Далі програма автоматично визначає основні розміри насіння: довжину, ширину, товщину.
Для проведення досліджень взято проби проходової фракції (фото 4), відібрані на серійних і розроблених решетах, із яких проаналізовано розміри 30 насінин.
Проведений аналіз показує, що розходження розмірних характеристик та маси 1000 насінин несуттєве — до 2%.
Горох та нут
Країнами — лідерами із виробництва гороху є Китай, США, Італія, Аргентина, Індія, Іспанія та ін. Україна входить у десятку світових виробників гороху, у 2013 р. засіяно 191 тис. га. Посівні площі у світі за 2012–2013 рр. становили близько 6 млн га.
Понад половина посівів гороху протягом останніх років розміщені в таких областях, тис. га: Одеській
(у 2013 р.) — 36, Харківській — 25, Запорізькій — 27, Миколаївській — 12,8, Кіровоградській — 10,7 та АР Крим — 15,9. Середня врожайність гороху в Україні останніми роками перебуває в межах 10–23 ц/га. На основі аналізу балансу пропозиції і попиту на цю культуру залежно від цільового використання слід відмітити, що горох є привабливою експортною культурою.
До основного насіння гороху відносять ціле та непошкоджене насіння, а також цілі сім’ядолі і бите насіння, якщо залишилось більше половини насінини (у кількості до 10% включно). До основного також відноситься дрібне насіння, яке пройшло крізь сито із вічками діаметром 5 мм і залишилось на ситі із вічками діаметром 4 мм. Зернова домішка гороху визначається залишком насіннєвих часток на ситі із вічками діаметром 2,5 мм.
Нут — актуальна культура аграріїв світу, яка набуває поширення і в Україні. Найранніші знахідки насіння нуту в Туреччині датуються 5450 р. до н. е., а в Індії його культивували 2000 років до н. е. Лідерами із виробництва нуту є Туреччина, країни Північної Африки, Індія (10 млн га щороку), Пакистан та Мексика. Виробництво нуту у світі із року в рік збільшується на 200 тис. т (у 2012–2013 рр. — близько 1,4 млн т). Площа посівів нуту в Україні становить на сьогодні 70–80 тис. га.
Нові продуктивні сорти нуту (Тріумф, Антей, Буджак, Розанна, Добробут, Пам’ять та ін.) без застосування зрошення дають достатньо високі та стабільні врожаї в умовах, де інші зернобобові культури їх практично не формують. Середня врожайність нуту в Україні становить 14–15 ц/га, проте в деяких господарствах досягає 27 ц/га. На сортодільницях України отримували врожайність 30–33 ц/га. Лідером із виробництва нуту є Туреччина, аграрії якої із застосуванням сучасних технологій одержують до 50 ц зерна цієї культури з гектара.
Таким чином, підвищення ефективності виробництва гороху та нуту є актуальним завданням аграріїв України.
Для сепарації насіння нуту, також як і для гречки, найчастіше застосовують повітряно-решітні сепаратори, які розподіляють компоненти зернової сумішки за різними властивостями, зокрема за аеродинамічними ознаками та розмірами. Таке розділення (сепарація) дає можливість з допомогою повітряного потоку відокремити легкі домішки, а на решетах — різні фракції зерна.
Ефективність роботи сепараторів регламентується взаємопов’язаними показниками якості сепарації та продуктивності. Якість сепарації оцінюється повнотою розподілення (E, %) — відсоткове відношення кількості просіяного крізь решето насіння (проходова фракція) до кількості насіння проходової фракції у вихідній сумішці.
Для очищення від засмічення і розподілення зернових сумішек на фракції зазвичай застосовують класичні решета з круглими отворами. Сепарація гороху на таких решетах має низьку ефективність: питома продуктивність (q) становить 18–22 кг/дм2/год. Продуктивність сепаратора під час роботи з горохом знижується на коефіцієнт еквівалентної продуктивності і становить 0,8 (для пшениці — 1).
Залежно від культури та типу решета мають розміри отворів діаметром 4–5, 5–6, 6,5–8, 8–9 мм. За таких розмірів решітних вічок розподілення насіння на решеті проводиться, зрозуміло, за шириною. Проте це не завжди забезпечує потрібні показники якості отримуваної зернової маси та економіку роботи.
Це пояснюється складною формою насіння гороху, яка залежно від сорту, технології вирощування або природно-кліматичних умов може бути: округлою, кутасто-округлою, кутастою, видовженоовальною, шароподібною, пласко-стисненою, квадратно-стисненою, неправильно стисненою. Окрім цих форм насіння гороху, визначають також: округлі з дрібною чарункуватістю, округлі з дрібними вдавленнями, перехідні та мозкові.
Ще складнішу форму, яка суттєво відрізняється від шароподібної, має насіння нуту (рис. 3, фото 5). Розрізняють кутасті, округлі та горохоподібні форми насіння.
Для полегшення сепарації насіння зернобобових культур, підвищення його якості, продуктивності та економічності було розроблено нові решета з отворами епіциклоїдної форми.
Переваги розроблених решіт
На нових решетах значно поліпшується сепарування насіння бобових культур складної форми, оскільки епіциклоїдні чарунки зменшують площу контакту зерна із кромкою отвору, що запобігає забиванню решітного полотна, а отже, сприяє збільшенню активної площі живого перетину. Округлі «пелюстки» решітних чарунок сприяють попередньому орієнтуванню насінин в отворах: насіння ніби завалюється в них.
Така пелюсткоподібна форма отворів також слугує для кращого орієнтування насіння, що містить на своїй поверхні випуклості та впадини, — воно просіюється до проходової фракції. Кожен отвір повторює орієнтування, що збільшує просіювальну здатність нового решета.
Виробничі дослідження розроблених решіт проводили у лабораторії зерноочисних машин ХНТУСГ на сепараторі СМ-0,15.
Л. Тіщенко, д-р техн. наук, професор,
С. Харченко, канд. техн. наук, доцент,
Ф. Харченко, канд. техн. наук, доцент,
Харківський НТУСГ ім. Петра Василенка,
О. Василенко, генеральний директор, В. Пуха, голова наглядової ради, ВАТ «Завод ім. Фрунзе»