Спецможливості
Технології

Сніг, сіль… і теплиця

07:36 • Вчора
135
Сніг, сіль… і теплиця фото, ілюстрація

Сніг у нас сьогодні — це, скоріш за все, бажання, ніж дійсність. Утім потрібно бути готовими до всього, тому захист теплиці від снігу – важливий аспект зимових робіт.

Снігопади збільшують навантаження на дах теплиці та інші елементи. Якщо конструкція не має спеціальних підсилювачів або виконана з недостатньо міцних матеріалів, це може призвести до пошкоджень або навіть поломки теплиці, що спричиняє фінансові втрати.

Розберемося, який саме сніг справді небезпечний для теплиці.

Сніг має різну щільність залежно від температури та вологості. Наприклад, свіжий сніг, що складається переважно з легких кристалів, може важити близько 50 кг на кубічний метр. Однак під дією тепла або дощу сніг ущільнюється, і його вага може збільшитися до 300 кг на кубічний метр. Це означає, що навіть невеликий шар снігу може спричинити значний тиск на конструкцію теплиці.

1. Сніг, який щойно випав (до 10 см) — зазвичай не становить серйозної загрози, але якщо він почне накопичуватися, варто вже тривожитися.

2. Шар снігу 10–20 см — у цьому діапазоні слід стежити за станом теплиці. Якщо сніг продовжує падати та накопичуватися, то ситуація поступово стає критичною.

3. Шар снігу понад 20 см — це вже критична ситуація. У разі накопичення такої кількості снігу потрібно негайно вжити заходів для його видалення, адже це загрожує деформації або обваленню конструкції теплиці.

4. Крижана кірка. Якщо сніг тане та знову замерзає, утворюється крижана кірка, яка значно збільшує вагу на даху теплиці. Тому її необхідно видалити, хоча це й складніше, ніж просто видалити шар снігу, адже це зробити не так просто.

Коли йдеться про сучасну теплицю, цей термін стосується не лише невеликих дачних конструкцій, а й промислових, адже будь-яка теплиця — це серйозна інвестиція.

Для догляду за теплицею варто подбати про інструменти та спеціальні засоби, які допоможуть продовжити термін експлуатації цих украй корисних та важливих господарських об'єктів.

Снігова зима — той час, коли теплицям треба приділити пильної уваги. Один із основних факторів, який робить сніг небезпечним для конструкції теплиці, це його вага. Адже коли сніг накопичується на даху теплиці, дах деформується чи провалюється; аналогічно, накопичуючись вздовж стінок, сніг створює тиск на саму конструкцію.

По-друге, у разі танення снігу під час відлиг, вода, стікаючи з даху, проникає у дрібні тріщини чи щілини у конструкції теплиці. За подальшого замерзання вода розширюється і створює додатковий тиск, що може призвести до пошкоджень.

Тому слід стежити за перебігом погоди та мати план захисту теплиці на випадок снігопаду, запастися стійкими драбинами та деякими іншими пристроями, що спрощують очищення їх від снігу.

Наприклад, снігоприбиральні граблі-скребки – довгі та легкі інструменти, які дають змогу акуратно зрізати навіть щільний шар снігу з поверхні даху, уникаючи пошкоджень. Однак, через відсутність таких професійних очищувачів. можна зробити їх із підручних матеріалів, лише варто прикрутити щітку з жорсткою щетиною на довгу дерев'яну палицю, навіть швабра, обмотана на кінці ганчіркою, підійде. Як би не було, але, коли йдеться про очищення теплиці від снігу, то підручні саморобки краще, ніж зовсім нічого.

Головне правило: починайте обробку з країв даху та працюйте у бік центру, щоб уникнути лавини. Поступово видаляйте сніг скребком, рухаючи його вниз акуратно та обережно, щоб знизити ризик пошкоджень чи поломок у конструкції теплиці.

Снігоприбиральні граблі-скребки – довгі та легкі інструменти

Свіжий сніг можна прибрати за допомогою повітродувки. А от замерзлий сніг можна видалити комерційними препаратами, призначеними цієї мети. Використовуючи хімічні засоби, що прискорюють танення снігу, суворо дотримуйтесь інструкцій виробника.

Багато власників теплиці запитують, чи можна розтопити сніг на даху теплиці за допомогою солі, замість хімічних засобів або акробатичних вправ із відром гарячої води на драбині.

Сіль, хоч насправді й топить сніг, здатна також пошкодити матеріали, з яких виготовлено теплицю. Металеві елементи схильні до корозії та утворення іржі під впливом солі. Якщо ви все одно вирішили використовувати сіль, беріть мінімальну кількість і розподіляйте тільки по ділянках, що замерзли, очищайте швидше. Такий сніг із сіллю треба видаляти, якщо поруч із теплицею ростуть культурні рослини, і можна залишити, якщо ви плануєте боротьбу з бур'янами навколо теплиці.

Не покладайтеся тільки на сіль для розтоплення снігу, разом із водою сіль, що просочилася всередину, погіршить стан ґрунту. В цілому цей спосіб далекий від ідеального.

З найсучасніших рішень можна скористатися тепловим пістолетом для розтоплення снігу — пристрій, що працює на газі або електриці, для швидкого прибирання з даху та інших поверхонь. Власне він і виглядає так, як зветься: прилад у формі пістолета з широким соплом, через яке виходить гаряче повітря.

Для роботи потрібно встановити відповідне сопло на пістолет, увімкнути та прогріти кілька хвилин. Під час очищення даху направляють гаряче повітря послідовно по областях. Важливо не нагрівати одну область занадто довго, щоб уникнути пошкодження покрівлі. І, звичайно, не використовувати тепловий пістолет для очищення поверхонь із полікарбонату, адже він просто розплавиться від високої температури.

Ще один сучасний спрощувач життя для власників полікарбонатних теплиць — плівка «антиконденсація». Вона допомагає зменшити утворення конденсату та крапель у разі відлиги. Адже краплі води, замерзаючи, перетворюються на лід, збільшуючи вагу снігу на даху.

На ринку представлено велику кількість різних плівок антиконденсантів. При виборі купуйте високоякісний матеріал з оптимальною товщиною плівки для цієї мети від 250 до 300 мікрон.

У сухий і сонячний день протріть дах теплиці, за необхідності видаліть сніг, лід або інші забруднення, та розгорніть плівку, дотримуючись усіх інструкцій виробника. Розтягніть якомога щільніше та без утворення складок, у комплекті для закріплення можуть бути фіксатори або липка стрічка.

Хороша практика – створювати додаткові опори, рівномірно розподілені вздовж теплиці. Зазвичай опори встановлюються з обох боків і вздовж основних балок або стійок. Це допоможе розподілити вагу снігу та зменшити навантаження на даху.

О. Ганько, агроном

Інтерв'ю
У Нідерландах існує сумна приказка: «Фермерові належать тільки його жінка й діти, все інше на фермі належить банку». Тобто, банки понавидавали всім фермерам аж до найменших стільки кредитів, скільки
По мірі того, як Україна виходить у світові лідери з експорту меду, зростає інтерес до бджільництва. Водночас пасічники скаржаться на низькі ринкові ціни. Віце-президент Спілки пасічників України Володимир Дмитрук у цій ситуації радить... Подробнее

1
0