Градус напруги зростає: витівки окупантів підігріваються спекою на полях
Спека, яка накрила більшу частину країни, стала ще одним випробуванням для українських аграріїв. У господарствах, у непростих умовах нерідко під обстрілами, сільгоспвиробники продовжують збирати врожай ранніх зернових.
Хліб гине у вогні
Прильоти небезпечні як для самих хліборобів, так і для ланів. Витівки окупантів уже третій рік істотно впливають на якість і кількість зібраного, крадуть вирощене та обстрілюють ниви. Сотні гектарів з таким трудом виплеканого українськими господарниками майбутнього хліба гине у вогні. Від полум’я далеко не завжди рятують вогнегасники, якими укомплектована жнивна техніка, та бочки з водою обабіч ланів. Якщо прилітає у висушене спекою поле, котре тижнями не бачило дощу – відвоювати у червоного півня вирощене навіть пожежній команді часто не по-силах. Тим більше, що дощі на вітчизняних полях кілька тижнів у дефіциті. І, за прогнозами метеорологів, найближчим часом на значній території країни сушитиме ще сильніше.
Соняшнику загрожує сонячний удар
Про загрозу, яку несе аграріям спека, повідомляють й у Інституті агроекології і природокористування НААНУ.
На жаль, зауважують науковці, сьогоденна супутникова інформація з відкритих джерел досить обмежена, особливо щодо південних областей. На багатьох ланах з колосовими у розпалі жнива, тобто культури вже сформовано. Але під питанням врожайність пізніх зернових (кукурудза) та технічних (соняшник, ріпак, цукрові буряки).
«Продовжується подальше потепління вегетаційного періоду, особливо щодо його середини, — наголошується у оперативній інформації. — Температурний фон у порівнянні з середньобагаторічним на середину червня вище в середньому на 1…3 °С в північних та західних областях і на 3…5 °С в більшості центральних та східних областей України, крім Запорізької і Дніпропетровської, де перевищення становить більше 5 °С, що за відсутності опадів негативно впливатиме на врожай пізніх культур».
У цілому по країні запаси вологи у метровому шарі ґрунту коливаються від критичних 25 до задовільних на цей період вегетації 125 мм.
Як йдеться у аналітичній оперативній інформації, найбільш загрозлива ситуація саме там, де точаться запеклі бої – у східних та південних регіонах. У Луганській, Донецькій, Харківській та Херсонській областях запаси вологи у кореневмісному шарі ґрунту навіть менше 25 мм, тобто наближаються до 0, що свідчить про масштабний прояв посухи.
Порівняно з попереднім місяцем спостерігається погіршення стану вологозабезпечення майже на всій території країни за виключенням Київської, Чернігівської областей.
Опади за останні десять днів у більшості центральних і південних областей були незначними: випало до 10 мм, а на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині – менш як 1 мм, порівняно з початком червня. Хоча у західних регіонах кількість опадів перевищувала середньобагаторічні й минулорічні значення на цей період.
Безумовно, йдеться у аналітичній інформації, на стан рослин, окрім погодних умов, мають вплив наслідки військових дій.
«Ймовірно, посушливі явища можуть посилюватись внаслідок ускладнення поверхні ґрунту, збільшення його площі випаровування в результаті утворення вирв, окопів та інших споруд, пов’язаних з військовою діяльністю. Це особливо стосується територій Харківської, Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей», – наголошується у повідомленні.
В інших північних, центральних та західних областях стан посівів пізніх культур здебільшого задовільний.
Полісся може стати новим зерново-олійним поясом країни
У підсумку, зазначають науковці, на середину літа підтверджується попередній оптимістичний прогноз щодо задовільного урожаю зернових колосових у всіх ґрунтово-кліматичних зонах, за виключенням східних, в тому числі на окупованих територіях, де традиційно проявляються посушливі явища. Але проблемним залишається формування урожаю пізніх культур за спрацювання запасів вологи в метровому шарі ґрунту та занадто високих літніх температур.
Науковці також подають цікаві перспективні прогнози щодо Полісся: «У цілому за супутниковими даними спостерігається досить інтенсивне потепління вегетаційного періоду, що для сільського господарства Полісся є позитивним, але ефективне використання додаткового теплового ресурсу потребує докорінного удосконалення управління родючістю поліських ґрунтів, а також їх водним режимом. Але за виконання цих умов регіон Українського Полісся у ситуації стрімких змін клімату може стати стратегічно важливим новим зерново-олійним поясом України. Водночас, – зазначається у аналітичній інформації, – цей регіон є вразливим до прояву деградаційних явищ, пошкодження посівів поверненням весняних холодних періодів та проявів посушливих явищ за сучасного стану меліоративних систем».
Тим часом
Як вивести врожайних шкідників, знають у ЗСУ
Найчастіше хлібні лани потерпають від прильотів у прифронтових областях. Так, на Донеччині в останній день червня російські війська поцілили у пшеничне поле поблизу села Нова Полтавка Краматорського району. За повідомленням обласного ДСНС, рятувальники ліквідували загоряння на шестигектарній площі. Таким чином вдалося зберегти від повного знищення вогнем поле з колосовими на 48 га.
Це не перший випадок, коли окупанти навмисно знищують українські лани, але, як стверджують у ДСНС, рятувальники роблять усе можливе, аби вберегти врожай і мінімізувати завдану загарбниками шкоду.
Підготував Валерій Друженко