Найпоширеніші хвороби колоса пшениці
Фізіологічна роль колоса у формуванні майбутнього врожаю поступається хіба що прапорцевому листку (за різними даними, цьому органу рослини як урожаєтвірному фактору належить 20–25%). Тому захист колоса від хвороб має вирішальне значення для отримання високого та якісного врожаю зерна пшениці.
Фізіологічна роль колоса у формуванні майбутнього врожаю поступається хіба що прапорцевому листку (за різними даними, цьому органу рослини як урожаєтвірному фактору належить 20–25%). Тому захист колоса від хвороб має вирішальне значення для отримання високого та якісного врожаю зерна пшениці.
О. Дерменко,
канд. с.-г. наук, кафедра фітопатології,
НУБіП України
Видовий склад збудників хвороб колоса пшениці значною мірою залежить від фази розвитку рослин, генотипу й агротехніки сорту, температури і вологості повітря, а тому різниться за роками.
Тверда сажка
Перші ознаки хвороби чітко проявляються, починаючи із фази молочної стиглості зерна. В цей час уражені колоски дещо розчепірені, синьо-зеленого забарвлення. За роздавлювання ураженого зерна виділяється сірувата рідина неприємного запаху. Твердою сажкою можуть уражуватися як окремі колоски, так і весь колос. Інфіковані колоски не цвітуть.
У фази молочно-воскової і повної стиглості зерна відмінність у забарвленні здорових і уражених колосків зникає. Натомість в ураженому колоску, замість зернівки, формується сажковий мішечок (сорус) із крихкою оболонкою зернівки, заповнений чорною масою теліоспор збудника хвороби (фото 1, 2). Такі мішечки легко роздавлюються, мають значно меншу за здорове насіння вагу. Тому у фазі повної стиглості уражене колосся часто не схиляється додолу, а залишається прямим.
Збудником хвороби є гриби роду Tilletia, зокрема T. caries (DC.) Tul. & C. Tul. і T. laevis J.G. Kuhn. Вони мають багато фізіологічних рас, пристосованих до паразитування на різних сортах.
Зараження рослин відбувається під час проростання заспореного насіння, до виходу проростків на поверхню грунту. Сприяє цьому холодний грунт (5…10°С) та вологість 40–60%. Інфекційні гіфи пророслих теліоспор проникають у проросток пшениці. Згодом гриб поширюється перикарпієм насінини, колеоптилем, конусом наростання. Але до фази молочної стиглості суттєвої різниці між здоровими й ураженими рослинами не спостерігається.
Джерелом інфекції твердої сажки є заспорене насіння пшениці. Засмічується посівний матеріал
під час збирання, обмолочування, транспортування і досу-
шування врожаю.
Попередити тверду сажку можливо лише за своєчасного протруєння насіння до сівби рекомендованими препаратами, наприклад, комбінованим протруйником Бастіон (ципроконазол, 6,3 г/л + дифеноконазол, 30 г/л), який використовують за норми витрати 1 л на 8–10 л води на тонну насіння. Варто пам’ятати — жодний фунгіцид після появи твердої сажки вже не в змозі вилікувати культуру.
Фузаріоз
Фузаріоз колоса проявляється у фазі колосіння і розвивається до збирання врожаю. Уражений колос набуває світлого кольору (знебарвлюється) біля основи, із центральної його частини або з верхівки. Ураженими також можуть бути лише окремі колоски — тоді вони набувають світло-жовтого кольору і добре помітні на фоні решти зелених (фото 3). Збудниками хвороби є гриби роду Fusarium.
На уражених колоскових лусках можна виявити міцелій та конідіальне спороношення грибів у вигляді рожево-червоних подушечок (фото 4).
Проникнення патогенів у центральний колосовий стрижень блокує надходження поживних речовин до всіх колосків, розміщених вище. Це призводить до білоколосиці, або пустоколосиці.
Зараження рослин відбувається переважно під час цвітіння, коли дозрівають аскоспори патогенів. Пиляки пшениці є добрим живильним субстратом для росту грибів-збудників. Гіфи грибів колонізують тканини пиляків, проникають у зародок і поширюються оболонкою зерна.
Вважається, що ступінь розвитку хвороби на 70% залежить від сорту й агротехніки, а на 30% — від погодних умов. Інтенсивному розвитку фузаріозу колоса сприяє температура 20…250С і підвищена вологість повітря (75% і більше) у період від цвітіння до
збирання урожаю.
Своєю чергою, ступінь ураження зерна залежить також від виду збудника та часу його проникнення у тканини. У зв’язку з цим розрізняють два типи ураження зерна: яскраво виражене (глибоке) і приховане (поверхневе). Яскраво виражене фузаріозне зерно за поверхневого (макроскопічного) аналізу вирізняється плюсклістю і рожевим кольором через наявність міцелію грибів (фото 5). Така форма ураження виникає у результаті раннього інфікування колосків у полі (у фазі цвітіння), переважно, грибами F. culmorum, F. graminearum і F. avenaceum. Прихована ж форма фузаріозного зерна виникає за пізнього його ураження, слабкого інфекційного навантаження або за ураження зерна у період збирання і зберігання врожаю. Таке зерно не відрізняється від здорового, проте є джерелом інфекції під час його зберігання та висівання.
Ураження колоса призводить до інфікування зерна, внаслідок чого недобір урожаю сягає 45–73%, погіршуються посівні якості насіння: енергія проростання і схожість можуть знижуватися на 24%, маса 1000 насінин — на 39–72%. Пустоколосиця уражених рослин інколи сягає 60%. Лабораторна схожість насіння із колоса з явними ознаками фузаріозу може знижуватися на 96%. Погіршуються щільність клейковини і хлібопекарські властивості борошна, зменшується кількість білка на 1,3–5,6% (із виділенням аміаку), у зерні накопичуються небезпечні токсичні речовини (фузаріотоксини). У разі використання фузаріозного зерна у харчових або кормових цілях воно може бути причиною отруєння людей і тварин.
Найпоширенішими представниками фузаріотоксинів, що забруднюють сільськогосподарську продукцію, є Т-2-токсин, дезоксиніваленол (ДОН, вомітоксин) і зеараленон (F-2-токсин). Найчастіше виділяється ДОН, а найнебезпечнішим вважається Т-2-токсин.
У зерні із чітко вираженими ознаками фузаріозу міцелій грибів роду Fusarium проникає в усі тканини — в оболонку, алейроновий шар і ендосперм. Основне місце локалізації міцелію Fusarium spp. у зерні із прихованою інфекцією — клітини перикарпію. Відбувається деформація і порушення щільності поперечних його клітин. Товщина клітин зовнішнього епідермісу збільшується в 1,5–2,0 рази порівняно з неураженими, а клітини стінок алейронового шару тоншають у 2,0–2,5 раза.
Головними джерелами інфекції фузаріозу пшениці є уражені рослинні рештки і насіння.
Забезпечити надійний захист від фузаріозу можливо за обробки культури фунгіцидними препаратами, наприклад, фунгіцидом Дот (80 г/л ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л). Обробку проводять за норми витрати 0,4–0,5 л/га в період цвітіння, коли колосові луски відкриті (цей період становить всього 3–4 дні).
Септоріоз
Хвороба проявляється на листках, стеблі і колосі пшениці. Типовими ознаками септоріозу листя є поява спочатку світлих, жовтих, світло-коричневих, а інколи — слабо виражених плям із темною облямівкою або без неї. У центрі плями або по всій її поверхні розміщуються чорні дрібні пікніди. Уражене листя часто засихає.
На стеблі плями розпливчасті,
без чіткої облямівки.
На колоскових лусках септоріоз проявляється у вигляді темно-бурих плям, інколи із фіолетовим відтінком (фото 6). У місцях ураження тканина світлішає, і на ній проявляються пікніди.
Діагностичні ознаки септоріозу можуть змінюватися залежно від стійкості сорту, погодних і агротехнічних умов. Збудниками хвороби є гриби роду Septoria. Серед них переважають
S. tritici Rob. et Desm. (сумчаста стадія — Micosphacrella graminicola (Fuckel) Schroeter), що паразитує переважно на листках, і Stagonospora nodorum Berk. (Leptosphaeria nodorum Muller) — уражує всі надземні органи, в тому числі й насіння. Головна роль у зараженні та перезараженні рослин належить пікноспорам гриба. Сумкоспори виступають додатковим джерелом інфекції.
Масовому розвитку септоріозу сприяє температура 20…25°С, наявність крапельної вологи або відносна вологість повітря 90–100%. За таких умов пікноспори можуть прорости протягом кількох годин після виходу із пікнід. Посушливі періоди вегетації суттєво пригнічують розвиток хвороби.
Зерно в ураженому колосі стає плюсклим або зовсім не формується. Недорозвиненість колоса призводить до втрат урожаю на рівні 20–30% і більше. Значно погіршуються технологічні показники якості зерна.
Зберігається інфекція септоріозу у вигляді пікнід і міцелію на рослинних рештках і насінні пшениці, сходах падалиці, посівах озимих культур. Дикі злаки також можуть бути джерелом інфекції.
Септоріозу колосу запобігає вчасна обробка фунгіцидами, наприклад Дотом (0,4–0,5 л/га). Від септоріозу листя, який може бути збудником септоріозу колосу, слід провести обробку препаратами на основі флутріафолу, наприклад Парацельс (250 г/л), у фазі кущіння із нормою витрати 0,5 л/га.
Оливкова пліснява (кладоспоріоз)
Хвороба проявляється за вологої погоди у період дозрівання пшениці на стеблах, фізіологічно старіючих листках, колосі і зерні у вигляді оливково-чорного бархатистого нальоту — міцелію і конідіального спороношення збудника хвороби (фото 7). Після ущільнення наліт набуває вигляду дернинок.
Збудником хвороби є гриб Cladosporium graminum Corda. Це напівпаразит із переважаючими властивостями сапротрофізму.
За частих дощів уражені фузаріозом колоски також заселяються збудником оливкової плісняви (фото 8, 9).
За запізнення зі збиранням пшениці та за дощової погоди оливкова пліснява швидко поширюється, спричинюючи почорніння всієї надземної маси рослин. Посилює розвиток хвороби наявність на колосках «медвяної роси», що, своєю чергою, є свідченням високої чисельності злакових попелиць або розвитку збудника ріжок (гриба Claviceps purpurea (Fr.) Tul.). Недобір урожаю може досягати 10% і більше. Уражене зерно плюскле, має знижену схожість.
Основне джерело інфекції — уражені рослинні рештки і насіння, де гриб зберігається у вигляді грибниці та конідій.
Регулярне фітопатологічне обстеження посівів дає можливість встановити динаміку ураженості різних сортів для прийняття подальших рішень щодо застосування фунгіцидів і розміщення партій зерна на току. Ступінь ураження колоса фузаріозом, септоріозом і оливковою пліснявою визначають за 5-бальною шкалою (табл. 1).
Під час обстеження посівів відбирають не менше ніж 100 рослин рівномірно у різних місцях по діагоналі поля. Рівні поширення (Р, %) і розвитку
(R, %) хвороби визначають за формулами: P = (n/N) × 100
і R = (∑ n × b/(N × 4)) × 100,
де: n — кількість уражених хворобою колосків (шт.);
N — загальна кількість облікових колосків (шт.);
∑ n × b — сума добутків кількості колосків на відповідний бал ураження;
4 — найвищий бал за 5-бальною шкалою.
Важливо також враховувати наявність мікотоксинів, фузаріозного і сажкового зерна у партії зерна пшениці залежно від його призначення (табл. 2).
Для захисту пшениці від описаних хвороб колоса застосовують комплекс агротехнічних і спеціальних заходів, спрямованих на запобігання зараженню рослин і заспоренню насіння у період вегетації, збирання і зберігання. Зокрема, вони включають: вирощування стійких сортів; правильно організоване насінництво; застосування комплексу агроприйомів, спрямованих на підвищення стійкості рослин; обов’язкове знезараження посівного матеріалу, сільськогосподарських машин та інвентарю; добір препаратів-протруйників на основі апробації насіннєвих посівів і фітопатологічної експертизи насіння; фунгіцидний захист рослин у період їхньої вегетації. Приймають рішення про застосування рекомендованих фунгіцидів («Перелік…», 2014) на основі даних прогнозу розвитку хвороб з урахуванням економічного порогу їхньої шкідливості (ЕПШ) (табл. 3).
Дотримання науково обгрунтованої сівозміни та агротехніки культури і сорту — важливий фітосанітарний чинник, що попереджає або обмежує розвиток хвороб.