Напівпричіпні розкидачі мінеральних добрив
Результати тестувань
Мінеральні добрива є одним із найважливіших засобів інтенсифікації сільського господарства. Удобрення у поєднанні з іншими прийомами агротехніки (чергування культур у сівозміні, обробіток грунту, догляд за посівами тощо) є, беззаперечно, дієвим заходом підвищення врожайності всіх сільськогосподарських культур, а також поліпшення родючості грунтів.
Результати тестувань
Мінеральні добрива є одним із найважливіших засобів інтенсифікації сільського господарства. Удобрення у поєднанні з іншими прийомами агротехніки (чергування культур у сівозміні, обробіток грунту, догляд за посівами тощо) є, беззаперечно, дієвим заходом підвищення врожайності всіх сільськогосподарських культур, а також поліпшення родючості грунтів.
потрібно знати
Мінеральні добрива за вмістом основних елементів живлення поділяють на однокомпонентні (містять один елемент живлення, наприклад азот, фосфор або калій) і комплексні (містять не менше двох елементів). Комплексні добрива, своєю чергою, поділяються на складні та змішані. Складні добрива в однорідних частинках містять два і більше поживних елементів. Наприклад, калійна селітра містить калій і нітроген, нітрофоска — нітроген, фосфор, калій і т. д.
Змішані добрива — це механічні суміші різних видів добрив — простих, складних або тих і інших. Вони часто називаються тукосумішами.
В. Войновський, зав. лабораторії,
А. Войновська, агроном,
І. Коломієць, інженер,
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого
Зі зростанням населення Землі головною проблемою людства стає забезпечення його продовольством. Для повноцінного задоволення харчових потреб у наступні два десятиліття кількість вироблених продуктів харчування потрібно подвоїти. У зв’язку з обмеженістю площ, придатних для сільськогосподарського виробництва, пріоритетним напрямом залишається питання підвищення продуктивності культур. Наймогутнішим важелем збільшення урожаїв є поліпшення живлення рослин. Підвищення продуктивності сільськогосподарських культур за останні сорок років було досягнуто шляхом збільшеного використання добрив: азотних — у 6,9 раза, фосфорних — у 3,5. І лише в 1,1 раза — завдяки зростанню посівних площ. Як показують розрахунки, використання добрив до 2030 р. збільшиться до
200 млн т, тоді як 1993 р. воно становило 183 млн т. Надмірне неконтрольоване застосування добрив, своєю чергою, може призвести до зростання навантаження на навколишнє середовище.
Питання практичного застосування добрив у світлі оптимізації живлення рослин і охорони навколишнього середовища набувають все більшої актуальності. Стрімке зростання цін на енергоносії потребує динамічного впровадження перспективних, ресурсоощадних технологій, без яких жорстка конкуренція на світовому ринку може спричинити небажані (іноді навіть катастрофічні) явища.
Машини для внесення мінеральних добрив мають різні форми конструкційного виконання. Вони залежать від призначення машин, типу їхнього агрегатування з енергетичними засобами, технологічних схем, об’ємів і конструкції технологічних місткостей, типів робочих органів тощо. За способом агрегатування найбільшого застосування набули навісні та напівпричіпні машини.
Переваги напівпричіпних машин
Основною перевагою напівпричіпних машин є те, що вони мають ширші можливості щодо використання. З їхньою допомогою можна не тільки вносити мінеральні добрива, а й проводити роботи із вапнування грунту, вони здатні розсівати різні добрива за їхньої високої вологості та навіть засмічення. Також завдяки великому об’єму бункера для добрив та зменшенню часу на завантаження напівпричіпні розкидачі мають вищу змінну продуктивність порівняно із навісним типом. Проте слід зазначити, що ці машини мають складнішу конструкцію і коштують дорожче від навісних, тому застосовують їх на своїх полях здебільшого великі підприємства та агрохолдинги.
Своєю чергою, головна перевага навісних машин — утворення меншої технологічної колії під час внесення добрив на полі, яка утворюється
тільки проходженням коліс транспортного засобу.
Конструкційні особливості
Конструкція машини включає технологічну ємність, верхня частина якої відкрита і виконує функцію завантажувальної горловини. Днищем технологічної місткості у напівпричіпних машин слугує живильник (цю конструктивну складову найчастіше виконують у вигляді конвеєра із замкнутим робочим контуром ланцюгово-планчастого або стрічкового типів, хоча можливе використання і шнекового живильника).
Ланцюгово-планчасті транспортери мають низьку зносостійкість, особливо в умовах роботи із перезволоженими добривами. Основні відмови такого транспортера пов’язані із деформацією планок та спрацюванням привідних зірочок, у результаті чого відбувається перекіс транспортера. Іноді спостерігається налипання добрив на дно розкидача, що спричинює надмірний натяг транспортера, а за безвідповідальної експлуатації — і розривання ланцюга транспортера.
Стрічкові транспортери є альтернативою ланцюгово-планчастим. Транспортерна стрічка виготовлена із тканинно-гумових матеріалів. Стрічкові транспортери різняться між собою діаметрами роликів, кутом обхвату привідного ролика (від 180 до 210°) і формою підтримуючих роликів (циліндричні гладкі, циліндричні із фланцями, профільовані із фланцями тощо).
Ці транспортери також мають свої недоліки, оскільки в реальних умовах тиск маси добрив на стрічку транспортера під час роботи живильника неоднаковий, а саме: перекіс стрічки, особливо за з’єднання кінців стрічки сталевими петлями. Для запобігання цьому провідні виробники застосовують систему керування транспортером, що забезпечує його центральне положення та попереджує проковзування у разі нерівномірного завантаження. Також ця система дає змогу уникнути буксування стрічки (яка є одночасно і дном кузова, якщо привід стрічки фрикційного типу), внаслідок чого порушуються регулювальні параметри внесення добрив, крім того, зменшується термін служби самої стрічки.
Для роботи із технологічним матеріалом низької об’ємної ваги, здатним до зависання, використовують шнекові живильники. Робота шнекового живильника полягає у переміщенні технологічного матеріалу до дозувального пристрою, завдяки чому й удається уникнути його зависання.
Живильники приводяться в дію обертанням опорного колеса напівпричепа або від ВВП енергозасобу. Регулювання об’єму добрива, що транспортується до дозувальних пристроїв, відбувається шляхом зміни передаточного числа у редукторі.
Загалом ці машини представляють собою технологічну ємність із живильником, що закріплені на рамі, яка, своєю чергою, встановлена на ходовій системі. У задньому борту технологічної ємності розміщені засоби дозування технологічного матеріалу у вигляді випускної щілини, продуктивність якої регулюється шиберною заслінкою. Під вивантажувальною частиною живильника встановлено тукоспрямовувач, оснащений коригувальним пристроєм, а нижче від нього — відцентровий робочий орган, що складається із диска, на верхній площині якого закріплені лопатки. Машини залежно від їхнього призначення, як правило, оснащуються одним або двома робочими органами. Останні забезпечені приводом обертального руху, що має кінематичний зв’язок із двигуном енергетичного засобу, із яким агрегатується машина.
У процесі роботи машини добрива із технологічної місткості відповідно до дози їхнього внесення виносяться верхньою гілкою живильника крізь випускну щілину. Під дією сили тяжіння вони надходять на тукоспрямовувач, який подає їх на робочі органи, що обертаються, а далі добрива захоплюють лопатки робочого органа.
Технічні засоби та умови тестувань
Напівпричіпні розкидачі мінеральних добрив набули значного поширення для виконання операцій із підживлення посівів сільськогосподарських культур. Пояснюється це, перш за все, універсальністю та простотою конструкції їхніх дискових робочих органів, завдяки чому можна досягти оптимальних показників якості розподілення добрив за шириною розкидання зі збереженням високої продуктивності агрегату.
Подальший матеріал статті стосуватиметься особливостей (табл. 1) та результатів тестувань п’яти розкидачів добрив із різними типами дискових робочих органів і об’ємом бункера від 6000 до 8200 кг, метою яких була оцінка рівномірності розподілення добрив за шириною захвату.
Випробування проводили за регламентованих умов та режимів роботи: швидкість вітру — від 0 до 3 м/с, вал відбору потужності — 540 об./хв, суцільне внесення аміачної селітри та нітроамофоски у полі з нормою від 160 до 350 кг/га.
Моделі розкидачів добрив, які тестували:
Amazone моделі ZG B 8200, виробництва фірми Amazonen-Werke, Німеччина;
AGREX моделі MAXI 4000ХОМ, виробництва фірми AGREX S.p.A, Італія;
Willmar моделі S 600, виробництва фірми AGRO CORPORATION, США;
BREDAL моделі K 85 LB, виробництва фірми BREDAL Maskinfabrikan A/S, Данія;
Kverneland моделі RS-M 7000 HD, виробництва фірми Kverneland Group, Нідерланди.
Основними показниками, що характеризують якість виконання технологічного процесу розподілення міндобрив, є рівномірність їхнього внесення за шириною захвату агрегату та уздовж руху агрегату, відхилення фактичної норми витрати від заданої. Відповідно до вимог міжнародних стандартів, що гармонізовані в Україні, ці показники мають відповідати встановленим вимогам.
Агротехнічну оцінку розкидачів проводили на ділянках з однаковими характеристиками механічного складу грунту, рельєфу, показниками вологості грунту та якості його обробітку. До тестувань машини відпрацювали понад три зміни.
Нерівномірність внесення добрив на загальній та робочій ширині
захвату розкидачів залежить від коефіцієнта варіації маси добрив, які потрапили в окремі дека, встановлені на загальну ширину захвату в
суцільний ряд перпендикулярно
руху машин.
Нерівномірність внесення добрив за напрямком руху машин визначають за коефіцієнтом варіації маси добрив, які потрапили в окремі дека, встановлені у ряди за напрямком руху машин на довжині не менше ніж 10 м. Нерівномірність внесення
добрив уздовж руху машини оцінюють аналогічно до визначення
нерівномірності внесення добрив за шириною захвату.
Оцінку якості роботи розкидачів добрив наведено в табл. 2.
Під час тестувань напівпричіпних розкидачів мінеральних добрив результати всіх машин щодо якості виконання технологічного процесу задовольнили вимоги нормативних документів, але показники різняться між собою, тому що під час випробувань використовували різні типи добрив, з різними показниками насипної щільності, норми внесення та ширини захвату.