Мінімізувати радіонукліди у продуктах рослинництва допоможуть добрива
ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» дав поради щодо особливостей внесення добрив для аграріїв, що працюють у зонах ризикованого землеробства, зокрема на радіоактивно забруднених унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС грунтах, повідомляє propozitsiya.com.
Кандидат с.-г. наук О. Доценко , нагадав, що в Україні нараховується майже 2 млн га радіоактивно забруднених у результаті аварії на Чорнобильській АЕС орних земель. На них необхідно особливо ретельно дотримуватися принципів оптимізації живлення рослин усіма необхідними макро- й мікроелементами.
На його думку, інтенсивність надходження небезпечних радіоактивних ізотопів цезію (Cs-137) та стронцію (Sr-90) із тривалим періодом напіврозпаду до рослинницької продукції пов'язана з наявністю достатньої кількості доступних конкуруючих елементів калію та кальцію. Тобто, що вищий уміст калію в ґрунті, то менша кількість Cs-137 засвоюватиметься кореневою системою рослин. Аналогічна залежність стосується кальцію та Sr-90. Відтак незбалансоване застосування добрив, наприклад переважання азоту над іншими елементами живлення, провокує надмірне накопичення радіонуклідів у рослинницькій продукції.
О.Доценко розповів, що українські науковці провели численні дослідження на територіях, прилеглих до зони відчуження ЧАЕС, і дійшли висновку, що істотного зменшення забруднення рослин радіоактивними ізотопами через кореневе живлення можна досягнути за рахунок застосування підвищених норм добрив, у яких співвідношення макроелементів зміщене на користь фосфору й калію.
Він нагадав, що у забезпеченні одержання продукції з допустимою концентрацією небезпечних речовин важлива роль належить усуненню кислої реакції ґрунтового розчину шляхом проведення хімічної меліорації. За слабокислої, нейтральної чи слаболужної реакції, підвищеного вмісту Са та Mg міграційна здатність радіонуклідів істотно зменшується (див. табл.).
Застосування зернистих або жовнових фосфоритів із високим умістом кальцію зменшує коефіцієнт переходу радіоцезію в зелену масу в 1,63–1,57 рази порівняно з показниками до контролю. Активність рослинної проби за їхнього внесення становила 113,5–116,5 Бк/кг, що на 74,7–71,7 Бк менше за відповідний показник на контролі.
Детальніше читайте у нашому матеріалі тут.