Спецможливості
Технології

Міфи і факти про покривні культури

13.06.2017
13064
Міфи і факти про покривні культури фото, ілюстрація

Коли йдеться про впровадження покривних культур, не буває однозначних відповідей. «Покривні культури слід розглядати як частину сівозміни на Середньому Заході», — вважає фітопатолог Університету шт. Айова Елісон Робертсон. Покривні культури допомагають фермерам знизити надлишок елементів живлення в грунті, зробити грунт здоровішим і контролювати ерозію. Існують і побоювання. «Деякі фермери неохоче вирощують покривні культури через загрозу зниження врожайності», — говорить Елісон Робертсон.

То вирощувати чи не вирощувати? Останні дослідження спростовують деякі міфи і підтверджують факти про покривні культури.

 

1. Чи знижується врожайність кукурудзи після озимого жита?

Дослідники Університету шт. Айова провели відповідні досліди в сезонах 2014/15 і 2016/17. Випадки зниження врожайності породили чимало теорій. «Одна з них — зниження густоти сходів через залишки покривних культур. Інша — зниження концентрації доступного для засвоєння в ранній період вегетації азоту», — розповів Том Каспар, фізіолог рослин міністерства сільського господарства США. «Інші вказують на брак вологи або шкідників як причини зріджених сходів. Однак у нас інша теорія», — продовжує його колега, мікробіолог Метт Беккер.

Дослідники вирішили перевірити, чи не спричиняє покривна культура озимого жита зрідження сходів внаслідок грунтових патогенів, які уражують ростки. Для цього були проведені досліди в полі та в теплиці. Прохолодні й вологі грунти — сприятливе середовище для захворювань сходів, таких, як кореневі гнилі. Останні можуть призвести до загибелі сходів і недобору врожаю кукурудзи.

«Ми можемо показати, що озиме жито виступає прихистком для тих самих патогенів, що уражують кукурудзу. Як виявилося, на житі живуть патогени, що викликають кореневі гнилі, такі, як Pythium чи Fusarium, які можуть уразити молоді сходи кукурудзи. Pythium викликає найбільше занепокоєння. Після жита покрив рослинних решток робить грунт холоднішим і вологішим, що створює сприятливе середовище більше для Pythium, ніж для Fusarium», — пояснює Е. Робертсон.

Вчені припустили, що після заробляння в грунт озимого жита збудники кореневих гнилей потім можуть уразити молоді сходи кукурудзи, тож вони провели досліди з різними термінами заробляння в грунт покривної культури. І вони поставили досліди з продовженим — до 21 дня — інтервалом.

«Ми припустили, що коли ми знищуємо покривну культуру, патогени переходять з її коріння, що підвищує їх концентрацію в грунті, яка знижується, коли в грунті зовсім нічого не росте. Короткий інтервал між зароблянням у грунт покривної культури і сівбою кукурудзи підвищує ризик захворювань. Якщо ж цей строк становить від 10 до 14 днів, ризик зниження врожайності зменшиться», — розповідає Е. Робертсон.

«Коли починається загибель покривної культури, патоген може продовжувати жити на них тільки короткий строк», — додає Метт Беккер. Двотижневий проміжок забезпечує достатньо часу, щоб грунт прогрівся, і кукурудза стала менш вразливою.

«Торік, відвідавши фермерів, я помітила, що багато з них сіють у цей ризикований проміжок. Не треба заробляти в грунт покривну культуру за 3 дні до сівби — це викликає проблеми», — підсумовує Е. Робертсон.

Результат: Факт. Якщо існують сумніви, М. Беккер радить заробляти в грунт покривну культуру раніше і не сіяти кукурудзу, поки грунт не прогріється.

2. Покривні культури пригнічують розвиток хвороб на сої

Професор фітопатології Університету шт. Іллінойс Дерін Істбьорн провів серію повторюваних дослідів з вирощуванням жита, 3 видів капустяних із контрольною ділянкою під паром. Він заробляв у землю покривні культури навесні та оцінював концентрацію хвороботворних бактерій у грунті. Потім він заселяв патоген, що спричиняє кореневі гнилі і всихання.

Як розповів науковець, у багатьох випадках не відмічалося суттєвої різниці між рівнем захворюваності в дослідах. Вплив покривних культур на захворюваність сої був різним. Найбільший ефект спостерігався там, де потенціал для розвитку хвороб був високим. «Місцями спостерігалося суттєве зниження захворюваності. Найбільш суттєвим виявом впливу стало зниження захворюваності на ризоктоніоз. Також спостерігалося зниження обсягів усихання в теплицях, але в відкритому грунті подібної яскравої закономірності не прослідковувалося. Водночас під покривними культурами поширення патогенів не було більшим, ніж під паром. Якщо поле ризиковане з точки зору поширення ризоктоніозу, вирішити цю проблему допоможуть покривні культури — в комплексі з іншими методами боротьби», — розповів Д. Істбьорн.

Результат: Факт. Покривні культури можуть бути додатковим інструментом у боротьбі з хворобами сої. Але їх ефективність дуже залежить від конкретних умов.

3. Покривні культури знижують винесення нітратів із поля

Том Каспар провів тривале дослідження впливу покривної культури жита і вівса на винесення нітратів з грунту з поверхневим стоком. Він поділив поле на ділянки, на кожній з яких вимірював рівень нітратів у воді, яка стікає з поля. «Ми показали, що покривні культури знижують втрати нітратів порівняно зі стандартною соєво-кукурудзяною сівозміною no-till», — підсумував Т. Каспар. А нітрати втрачаються з грунту навіть тоді, коли туди не вносилося жодних азотних добрив.

Результат: Факт. Сівба покривних культур після збирання врожаю знижує винесення азоту з грунту з поверхневим стоком, оскільки затримує воду й нітрати саме в ту пору року, коли через грунт просочуються великі маси води.

4. Чи «крадуть» покривні культури вологу в основної культури?

«Ми з’ясували, що покривні культури і no-till підвищують вбирну здатність грунту, що покращує аерацію, водопроникність та водоутримуючу здатність грунту», — продовжує Т. Каспар. Дослідження федерального міністерства сільського господарства показали, що 5 років з 7 спостерігається ситуація, коли дощі повністю компенсують вологу, спожиту покривними рослинами перед посівом основної культури.

«В інші 2 роки запаси води відновлюються дощами протягом перших 2 тижнів після сівби основної культури. До того ж покривні культури і збільшення водо утримуючої здатності дають змогу грунту утримати більше води в літні місяці», — зауважив Т. Каспар.

Результат: Міф. Згідно вищезгаданих досліджень, покривні культури сприяють утриманню додаткової вологи, еквівалентної шару води завтовшки 8,8 мм. Переживаєте з приводу сухої весни? Заробіть в землю покривну культуру раніше, ніж зазвичай.

5. Покривні культури впливають на температуру грунту

Температура грунту може викликати занепокоєння у тих, хто вирощує покривні культури, але, як відзначає Том Каспар, усе залежить від конкретних агротехнічних заходів. Strip-till може стати способом прогріти грунт, холодний на початку сезону. «Якщо ви переживаєте, що через великий обсяг решток покривної культури грунт залишиться холодним, приберіть їх з рядків, у які буде висіватися основна культура», — радить Т. Каспар. «Коли ви подивитесь на датчики температури грунту на глибині висіву на ораному полі без рослинних решток і на полі під no-till, ви побачите, що вночі на ораному полі грунт холодніший. Але така різниця в температурах спостерігається тільки в періоди інтенсивної сонячної радіації», — підсумовує він.

Результат: Факт. За системи no-till з покривними культурами температура грунту може бути трохи нижчою, але не суттєво. Під покривними культурами температура грунту нижча порівняно з ораними полями.

Богдан Малиновськийb.malinovskiy@univest-media.com

 

Ключові слова: сидерати, no-till, strip-till

Інтерв'ю
Як товарне кредитування з відстрочкою платежу та з можливістю розрахунків вирощеним врожаєм допомагає українським фермерам утриматися на ногах і стабілізувати фінансове становище своїх господарств Українське представництво... Подробнее
Директор фірми "Скок Агро" Сергій Скок
Керівник стартапу, у якого вже з’явилося двоє конкурентів, - про важливість моніторингу ущільнення грунту, еволюцію методів вимірювання ущільнення і боротьбу з останнім.    - Ваш стартап «Скок Агро» зосередився на вдосконаленні методів... Подробнее

1
0