Фарби для насіння: примхи часу чи виробнича необхідність?
Донедавна насіння кукурудзи та соняшнику українського виробництва, яке потрапляло на ринок, було двох видів: оброблене протруйником або ні. Водночас щасливі покупці насіння європейського виробництва отримували продукт, що вирізнявся своїм зовнішнім виглядом, якого йому надавала фарба. Таке насіння мало вигляд дорогого продукту, а його колір визначав відповідність бренду відомої компанії-виробника.
Дизайн насіння відіграє важливу роль у підготовці його до продажу, і важко уявити, щоб першокласне насіння продавалося без нанесення фарби. Кожна насіннєва компанія відрізняється своїм кольором, щоб бути неповторною та унікальною. До того ж цей захід деякою мірою захищає від підробок. Хоча для «ділків» на ринку, що гроші підробляти, що насіння — різниці немає. Фальсифікат не тільки псує репутацію відомих брендів, але й призводить до демпінгу цін, адже підробка продається значно дешевше.
На перший погляд, використання фарб для запобігання підробкам повністю вичерпало себе, але існують інновації, які дають новий подих для їхнього застосування. Наприклад, на ринку є фарби для насіння, які містять спеціальні флуоресцентні добавки. За нанесення такої фарби поверхня насінини починає світитися в спеціальних променях ліхтарика, які невидимі для людського ока. Це дещо схоже на перевірку грошей, та на сьогодні якісне насіння — дійсно справжні гроші, які забезпечують високий прибуток. Ця технологія вже пройшла тестування і викликала зацікавлення декількох відомих насіннєвих компаній. Отже, невдовзі у злодіїв будуть обмежені можливості робити свої темні справи.
Варто згадати про те, що обумовило широке використання фарб у підготовці насіння до сівби. У світі існують екологічні норми на кількість пилу в насінні. Наприклад, в Європі на 100 тис. насінин кукурудзи допускається 0,75 г пилу, на 75 тис. насінин соняшнику — 0,40, на 100 тис. насінин цукрових буряків — 0,25, на 700 тис. насінин ріпаку — 0,50 г. Норми дуже жорсткі, і дотриматись їх без спеціальних заходів просто неможливо. Потреба в екологічних вимогах грунтується на необхідності збереження чистоти навколишнього середовища і здоров’я людини, адже з насінням контактує велика кількість людей та інших живих організмів нашого довкілля, зокрема бджоли. В європейських країнах появі стандартів на обмеження рівня пилу в насінні передував розгляд питання загибелі корисних комах, особливо бджіл, від потрапляння пилу з насіння, що було зафіксовано під час їхнього льоту.
Враховуючи, що на тонну насіння соняшнику, кукурудзи або ріпаку використовується велика кількість засобів захисту рослин для протруювання, дотриматись рівня пилу згідно з європейськими нормами дуже складно. Для цього необхідні спеціальні технології, які повинні використовуватись у сучасному виробництві насіння. Тестування незалежних джерел показує, що насправді не всі фарби однаковою мірою забезпечують рівень пилу за стандартами Євросоюзу, і це стосується не тільки вітчизняних продуктів, а і фарб європейського виробництва.
В Європі такі фарби ще називають покриттям (одягом) для насіння. В Україні частіше використовують термін «інкрустація». Але суть від цього не змінюється — насіння потребує захисту. Можна сказати, що для насіння, як і для людей, доречне прислів’я: «Встречают по одёжке, а провожают по уму». Зовні шар фарби може виглядати надзвичайно привабливо, але це не гарантує, що він здатен відповідати всім вимогам, які існують для фарб на насіння.
А вони такі:
- Забезпечувати низький рівень пилу, в т. ч. після складського зберігання насіння.
- Сприяти зростанню польової схожості насіння і ні в якому разі не спричиняти її зниження.
- Забезпечувати високу плинність насіння у сівалці.
- Надійно захищати насіння від впливу зовнішніх факторів та хвороб під час потрапляння його в грунт.
- Запобігати змиванню опадами компонентів протруйника з насіння в грунт.
- В якості маркера покращувати контроль за якістю сівби.
- Поліпшувати вирівняність та зовнішню привабливість насіння.
- Забезпечувати брендування для кращої пізнаваності того чи іншого виробника насіння.
Окрім цього, є суто технологічні вимоги для використання фарб у процесі протруювання, такі як: швидке висихання та мінімальний вплив на вологість насіння, забезпечення гомогенності бакової суміші та її рівномірного розподілу на насінині, стабільна робота за низьких температур у приміщенні заводу, надійне прилягання до поверхні насінини за використання різних засобів захисту рослин.
На українському ринку наявні високотехнологічні європейські барвники на основі сучасних полімерів, а також продукти інших виробників, у т. ч. вітчизняних, які є дешевшими. Створення та подальше виробництво якісного високотехнологічного продукту — надзвичайно складний процес, що потребує глибоких знань, коштів та лабораторної бази. Тож викликає подив, коли компанія, яка виробляє пігменти для тротуарної плитки, заразом пропонує фарби для насіння.
Дуже важливим також є тест на стирання фарби, який проводять шляхом засипання пофарбованого насіння у скляний циліндр, який потім починає обертатися. Від тертя об скляні стінки циліндра фарба на насінні в різному ступені витирається, що слугує гарною моделлю її стійкості до стирання в умовах руху насіння технологічними лініями, під час транспортування, в сівалці. Часто після закінчення тестування фарби на насінині не залишається. Якщо придбати саме таке насіння, то в подальшому під час вирощування культури матимемо на рослинах сажку, плісняву, пошкодження шкідниками. Тому під час вибору барвника потрібно орієнтуватися не лише на рівень ціни, а і на його властивості, які по яскравому блиску на насінині не побачиш.
Хоча ми і звикли ставитись до фарби як до гарної яскравої упаковки, вже за кольором впізнаючи виробника насіння, є досить вагомі причини використовувати її для збільшення урожайності. Саме на це хочемо особливо звернути увагу. Проведені Інститутом рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН дослідження показали вплив фарбування на польову схожість насіння та ступінь ураження хворобами. Дослідження проводили як на здоровому, так і на травмованому насінні. Спонукав до цього відомий факт, що на насінні багатьох культур буває чимало мікротравм, які є причиною значного зниження його схожості та істотного збільшення ураження хворобами. Для деяких культур, зокрема сої та кукурудзи, фарбування насіння є дуже впливовим фактором для отримання дружних рівномірних сходів. Досліди визначили такі цікаві цифри (таблиця).
Як уже зазначалось, однією з вимог до фарб для насіння є забезпечення кращої плинності насіння, що сприяє рівномірності посіву та можливості проводити сівбу на вищій швидкості. Але на цьому роль фарб не закінчується. Часто отримують насіння соняшнику з високою схожістю, але, на жаль, з низькою масою — менше 50 г/тис. насінин. Таке насіння гірше висівається на оптимальній швидкості та ускладнює роботу сівалки.
Крім того, використання фарби дає можливість наносити на насіння компоненти, які сприяють підвищенню урожайності. Зрозуміло, що в умовах господарства якісно нанести на пофарбовану насінину інші препарати неможливо. Особливо це стосується гумінових кислот, стимуляторів росту, мікроелементів. Вченим вдалося об’єднати у фарбі властивості інкрустанта та додати до неї високий вміст гумінових кислот, що цікаво — зі збереженням червоного кольору насіння. Фарба отримала назву Діско Л432 і розрахована на обробку насіння кукурудзи. Випробування показали високу ефективність такого тандему. В умовах дефіциту вологи ефективність продукту проявлялась у значно кращому розвитку кореневої системи, збільшенні габітусу рослин, зростанні урожайності.
Для підвищення врожайності найприбутковіших сільськогосподарських культур, таких як соя, соняшник та кукурудза, використання високоякісних фарб є невід’ємною частиною технології їхнього вирощування. Західні насіннєві компанії за вирощування в Україні свого насіння, на жаль, не завжди можуть відійти від схем обробки фарбами та протруйниками. Окрім західних компаній, є багато інших виробників вітчизняного та імпортного насіння. Кожного року вони повинні приймати рішення щодо закупівлі фарб. Здебільшого воно грунтується на ціні. Можливо, прочитавши цю статтю, дехто згадає прислів’я, яке в такому разі набуває особливої актуальності: «Скупий платить двічі».
Ю. Іоніцой, заст. ген. директора,
С. Анішин, заст. керівника відділу технологічного консалтингу,
ТОВ «Агроскоп Інтернешнл»
ж. Пропозиція, 2015, №9