Спецможливості
Інтерв'ю

Полуниця поза сезоном. Ноу-хау від UA Berry

11.11.2016
16702
Полуниця поза сезоном. Ноу-хау від UA Berry фото, ілюстрація
Полуниця від UA Berry

Ринок ІТ-рішень для сільського господарства у світі сягає $400 млрд. Застосування ІТ-технологій значно збільшує продуктивність аграрного виробництва.  

Аграрний сектор став провідним у структурі економіки нашої країни.   Кількість виробленої продукції дозволяє Україні входити до числа світових лідерів агровиробництва. Але лідерство нашій країні забезпечують переважно великі розміри засіяних площ. В той же час, більшість країн-лідерів активно використовують у сільському господарстві новітні технології.

Сьогодні Україні не лише плідно співпрацює з країнами ЄС у сфері залучення ІТ-технологій, але й розробляє і впроваджує власні інноваційні рішення для сільського господарства. Деякі українські ноу-хау є конкурентоспроможними на світовому ринк (Іноваційний підхід до вирощування полуниці круглий рік).

Одним із таких  вдалих інноваційних проектів став стартап UA Berry. Його засновники Володимир та  Олексій Петренко розробили програму і технологію вирощування полуниці на міні-фермах і у промислових масштабах (технологія вирощування полуниці круглий рік). Цікаво, що за короткий час ця технологія була адаптована і для промислового вирощування інших рослин.

Яким чином ІТ-технології можуть змінити підходи до роботи тепличних господарств? Наскільки складним є впровадження цих технологій? Про це propozitsiya.com розповів співзасновник компанії UA Berry Олексій Петренко

Як і  звідки виникла ідея проекту UA Berry?

Це трохи довга сімейна історія. Почалося все з мого батька. У нього було виробництво металевих конструкцій, потім він зацікавився вирощуванням полуниці на полях. Але виникла купа проблем –  полуниця хворіла,  зі шкідниками треба боротися,  з бур’янами.  Різні були ситуації. Після того виникла ідея зробити цей процес більш технологічним. Звісно, частина ідеї була запозичена  в Європі. Така технологія називається інтенсивне вирощування полуниці. Таким чином голландці працюють вже давно.  Вони дійшли висновку, що вирощувати полуницю в землі не вигідно. Для бізнесу набагато краще вирощувати її  у річному циклі  на конструкціях:  використовуючи підготовлену розсаду, збирати максимально з неї врожай, а на наступний рік починати все знову (технологія вирощування полуниці круглий рік).

Таким чином батько почав робити конструкції для полуниці. Спочатку це були промислові конструкції. Ні креслень, ні схем не було - довелося робити самим, пробувати різні версії. В Україні таких технологій не було.  Олексій Петренко

Паралельно з цим три роки тому ми зробили виставковий стенд, який зрештою перетворився на міні-ферму.  Це повністю автономний міні-город, який можна установити у себе на подвір’ї чи на присадибній ділянці. Коли постало питання автоматизації, щоб не відкривати постійно вручну кран для поливу, батько зробив вузол фертигації – це система, яка вносить добрива з водою. У нас на виробництві вона працює вже другий рік і поки що збою не давала. Але у цієї системи було декілька мінусів - це великі розміри, проблеми з масштабуванням, а також була відсутня можливість віддалено керувати нею. Конструкція була побудована на звичайних реле і таймерах (технологія вирощування полуниці круглий рік).

А надалі в процес включився я.  Мені сподобалась маленька конструкція – уявіть, вона складається у коробку довжиною 2,5 м, і виникла ідея зробити міні-ферму. Ми почали займатися автоматикою. У мене був до того досвід програмування. Була своя власна студія. Зібрав команду хлопців, з якими раніше  працювали над різними проектами. Спочатку зробили для міні-ферми повністю автономну систему поливу, яка керується з допомогою додатку з телефону. А за пару тижнів довели цей прототип до функціонального, за допомогою якого можна віддалено керувати фермою (технологія вирощування полуниці круглий рік).  

Виходить, що це суто українське ноу-хау? Але відразу виникає питання: чи не простіше було взяти готову технологію у тих таки голландців? Чим ваша принципово відрізняється?

Сама технологія вирощування полуниці, тобто процес, мало чим відрізняється. Полуниця – дуже примхлива рослина. Не маючи агарного досвіду і освіти, ми самостійно дійшли до якихось речей у процесі вирощування – подача добрив, пропорції змішування, час поливу. Виробилися незначні відмінності, виходячи з нашого досвіду.

Щодо конструкцій, то вони відрізняються і від голландських, і від польських. Ми перед цим аналізували ринок. Польські конструкції являють собою ринви. Але вони туди вкладають мати, ставлять на  стовпчики і масштабують у будь-який розмір. Наша конструкція для вирощування полуниці – це зварена матриця з металічного дроту. За формою вона майже схожа на ринви. Але  є переваги. По-перше, вона важить менше, по-друге, вона дешевша за імпортні аналоги. І по-третє, вона мультифункціональна. В цю конструкцію можна вкладати і мати, і горщики. Це також надає свої переваги. Бо у вирощуванні полуниці в горщиках і матах є свої переваги і недоліки. І фермер вибирає потрібну для себе технологію вирощування.

До відома Полуниця у теплиці

За статистикою, український внутрішній ринок полуниці залишається ненасиченим і не вдовольняє зростаючий попит.  Полуниця займає 53% у торгівлі ягодами. Експерти оцінують місткість внутрішнього ринку ягід на рівні показника у 100 тис. тонн, а валове виробництво полуниці, за даними Комітету статистики, склало 57 тис. тонн у всіх категоріях господарств. Площа вирощування полуниці сільськогосподарськими підприємствами залишається незначною. Однак, варто зазначити, що запровадження новітніх промислових технологій сприяє отриманню товарної ягоди, яка відповідає вимогам як торгівельних мереж, так і переробників.

Тобто варіативність більша і можливості більші?

Так. Що стосується міні-ферми по вирощуванню полуниці, то аналогів у світі взагалі нема. Вона, може, вийшла у нас випадково. Але це вдалий проект. Зараз ми працюємо над міні-фермою, яка буде стояти всередині приміщення. Там є своє складності, бо потрібне додаткове освітлення.  

 Щодо технологій вирощування полуниці – я маю на увазі систему контролю клімату в теплиці, та систему поливу - вузол фертигації – тут є два моменти.  Існують дуже дорогі імпортні аналоги вузлів фертигації - американські, італійські, ізраїльські. Там є частково механічна система, є системи міксерів, інжекторів. У нас же система повністю автоматична. І точність подачі мінеральних добрив становить 98,9%. Аналогів такої системи вирощування полуниці також нема.

В системі контролю клімату, ми використовуємо новітні технології, сенсори які працюють по радіоканалу, систему віддаленого керування через інтернет, при цьому вартість такої системи значно дешевша за аналоги.

Додаткова перевага у тому, що свою технологію ми тестуємо і використовуємо на практиці. Наявність власного полігону дозволяє перевіряти всі корективи і вдосконалення. Якщо ідея подобається, ми її впроваджуємо. Таким чином, робимо ніби для себе, але можемо впевнено пропонувати людям.  Так це працює.

Наскільки  потребує ваша система якогось особливого налагоджування по місцю встановлення? Чи це повністю готовий продукт?

Я б розділив це питання на дві частини –  для автоматизації промислового вирощування полуниці і для міні-ферм.

Міні-ферму може купити звичайний користувач. Ви можете вдома її зібрати за інструкцією, ввімкнути в розетку, підключити до води - і вона буде працювати без додаткових налаштувань. Площа, яку займає ферма по вирощуванню полуниці, невелика – 6 квадратних метрів. На ній можна вирощувати 132 кущі і отримати, в середньому, 50 кг врожаю полуниці.

До відома Міні-ферма полуниці

Лідерами промислового виробництва полуниці є Вінницька область - 18 тис. тонн, Одеська – 5, Волинська – 3,7, Львівська – 3,5 та Херсонська – 3,6 тис. тонн. В Україні 48% продажу заморожених ягід припадає на полуницю. Основними покупцями замороженої української полуниці є Італія (58%), Польща (31%) та Австрія (5%). На думку експертів, плодово-ягідний ринок України тільки формується, тому експортний потенціал українського ягідного виробництва на сьогодні не використовується в повному розмірі. Це робить галузь привабливою для інвестицій у поліпшення технологій та технічної бази. 

У промисловому вирощуванні потрібні якісь особливі налаштування?

З промисловим вирощуванням полуниці трошки складніше. По-перше, все залежить від того, чого хоче фермер. Якщо він планує зекономити бюджет, то отримає менш функціональну систему. Налаштування треба провести один раз - при встановленні системи по вирощуванню полуниці. Ці налаштування може робити наш спеціаліст, а можна робити і самостійно. Інтерфейс програми дуже простий. Якщо спрощено, то треба ввести параметри для змішування добрив, ввімкнути систему – і далі вона працює сама.

Але у нас є більш дорога система, яка керується різним профілями. У цієї системи є багато функціоналу. Її можна використовувати не лише для полуниці, а й для помідорів, огірків. І якщо у фермера є декілька теплиць, ця система  буде в залежності від потреб, підлаштовуватись по вже заданих профілях і робити за нього всю його роботу.

Ця система буде підлаштовуватись  під кожну окрему теплицю або, якщо ми говоримо про відкритий грунт, то під кожний окремий тип рослин.  Крім того, фермер може віддалено контролювати ці процеси. У нього буде збиратися вся статистика, яку він може переглянути у будь-якій точці країни і світу.  У випадку негараздів, система сповістить фермера, і він зможе вжити заходів у короткий строк (технологія вирощування полуниці круглий рік).

Крім того, якщо виникають якісь проблеми, або фермер хоче розширити своє господарство, йому навіть не треба по-новому переплановувати це все. Він може просто зателефонувати до нас на сервіс, і ми можемо віддалено зробити переналаштування.

Вузол фертигації не має обмежень у плані площі.  За тими технологіями, які ми використали, він може обслуговувати як одну теплицю, так і десять, або декілька десятків завдяки тому, що система розподіляє навантаження.

Наприклад, у вас є 10 теплиць для вирощування полуниці. Ми розподіляємо навантаження – у різні періоди часу поливаємо різні теплиці. Таким чином системи вистачає на будь-яку кількість теплиць. Тут вже є лише залежність від того, якими об’ємами  можна тримати добрива. Використовуються концентровані суміші добрив ждля полуниці, які вже система у потрібних пропорціях подає в ряди до полуниці.

Автоматика у наших розробках  також масштабована. Якщо фермер збирається використовувати повноцінний контроль в теплиці, він до центрального блоку прилаштовує сенсори, датчики, виконуючі пристрої, які використовуються в теплицях, - і масштабує до будь-яких розмірів.

Якщо є проблеми великих відстаней між теплицями, наприклад 1 чи 2 км, - є  системи, які дозволяють ретранслювати сигнал.  Жодних дротів на ці кілометри тягти не треба, ми використовуємо радіо сенсори, які дозволяють передавати радіосигнал від однієї теплиці до інших.

Як відрізняється врожайність полуниці, якщо порівнювати вашу технологію і традиційний підхід?

Ми і самі маємо  досвід вирощування полуниці на землі і вирощування за нашою технологією – і  вже бачимо різницю по врожайності (технологія вирощування полуниці круглий рік). Вона у рази більша. А ще враховуючи, що площа вирощування також збільшується в рази, то врожайність ще вища.  Наша полуниця захищена від погодних умов, від неприємних наслідків. Щодо кінцевої якості ягід полуниці, ми також її перевіряли неодноразово. Ми контролюємо кількість нітратів у готових плодах, і вона залишається в нормі.    

Контакт з державою для ширшого впровадження технології не передбачений в принципі? Ніяких дотаційних програм не шукаєте?

Ми й не шукали. Просто робили свою роботу. Гроші, звісно, потрібні. Але ми шукаємо інші джерела, ніж брати у держави. Тим більше, що знаємо,  в якому стані наша держава перебуває зараз.  

Я дуже хочу, щоб у нас в країні змінилася ця ситуація, щоб гроші державні йшли у потрібне русло. Вони повинні  вкладатися в навчання, в інновації. Інші держави над цим працюють. Наша поки що відстає.

 

Ольга Бабчук, o.babchuk@univest-media.com

клубника молодая
Молодая клубника
клубника ферма
клубника ферма
теплица
тепличное хозяйство
 Петренко Владимир
Владимир Петренко
UABerry
UA Berry
Ключові слова: ІТ-технології

Інтерв'ю
Кожен сезон вирощування овочів для виробників не буває легким і на 100 % прогнозованим. Зокрема, протягом останніх років значно зросла активність шкідників на овочевих культурах. Загрозу з боку лускокрилих відчувають навіть на півночі.... Подробнее
Уявити розвиток будь-якого бізнесу без активного впровадження інформаційних технологій сьогодні неможливо. Вирощування сільськогосподарської продукції на відміну від промислових процесів вкрай чутливо до багатьох непередбачуваних факторів... Подробнее

1
0