Спецможливості
Технології

Яким має бути безпечний елеватор?

12.11.2021
5792
Яким має бути безпечний елеватор? фото, ілюстрація

Безпека елеватора закладається ще на етапі його проектування та будівництва й включає також безпечне обладнання та монтаж, постійне навчання персоналу, відповідальну експлуатацію й максимальну автоматизацію..Про те, як убезпечити зерносховище, так би мовити, від самого початку та про головні секрети безпеки, що, як завжди, криються в деталях, розповідає Богдан Дудар, керівник представництва KMZ Industries по Західному регіону України.

 

 

Безпечне обладнання = безпечний елеватор

На превеликий жаль, на український ринок досі постачають чимало елеваторного обладнання, яке не відповідає чинним нормам охорони праці. І хоча таке обладнання дещо виграє в ціні (насправді реальна економія становитиме не більше як 1–3%), проте може стати причиною майбутніх проблем і навіть вельми плачевних наслідків. Будьте пильні: бо навряд чи мізерна в масштабах інвестицій у елеватор економія варта такого ризику.

На що передусім радимо звертати увагу, обираючи обладнання, в площині безпеки? На наявність: майданчиків відпочинку, люка обслуговування зачисного шнека, дахової драбини, решіток на оглядових люках, — а також на відповідність естакади нормам щодо ширини проходів, захищеність рухомих частин обладнання тощо.

Взагалі вибір обладнання — це той випадок, коли важлива кожна деталь. Бажаєте прикладів? Незалежно від того, оберете ви зерносушарку з ефективною системою аспірації або ж доступнішу за ціною систему пилопригнічення, — очищувати її від пилу доведеться регулярно, як того вимагає регламент. Просто в другому випадку це доведеться робити частіше. Для цього зерносушарки обладнують внутрішніми майданчиками обслуговування, і від того, чи будуть вони достатньо широкі, залежатиме зручність виконання операції, яку щоразу мають проводити ваші співробітники. І якщо цьому не надати належного значення, то нехтування такими речами нагадуватиме про себе вам щоразу протягом усього строку експлуатації обладнання.

А ось іще один приклад недоречної економії, що позначається на безпеці зерносховища. Привід мотор-редуктора норії можна під'єднати через порожнистий вал, а можна за допомогою муфти пружної втулково-пальцевої — МПВП. Якщо вам знадобиться провести ремонт мотор-редуктора, то щоб від'єднати для цих цілей його від норії, у першому випадку треба буде кувалдою вибивати редуктор із вала. Зауважте: його вага іноді сягає і 100 кг! У другому ж випадку достатньо всього-на-всього відкрутити з десяток шурупів. Як гадаєте, що безпечніше робити на висоті?

 

Монтаж: жодних компромісів і неперевірених бригад Чому?

По-перше, лише спеціалізовані бригади мають відповідне оснащення для монтажу. Цей такелажний пристрій потрапляє під дію спеціальних норм — «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання», затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 19.01.2018 №62. За законом, таке оснащення має бути виготовлене за конструкторською документацією, уведене в експлуатацію, проходити обов'язкові випробування й технічний огляд: адже саме від його якості залежить, чи буде взагалі змонтований силос, а найголовніше — безпека людей.

По-друге, таке оснащення потрібно правильно підібрати для кожного конкретного монтажу — виключно розрахунковим методом під час розробки проєкту виконання робіт. Якщо ж неправильно розрахувати вагу обладнання, яке потрібно підіймати, не виконати передбачену проєктом фіксацію оснащення — аварія неминуча.

По-третє, якщо будівельна бригада бачить силос і сушарку вперше — помилок не уникнути. У процесі будівництва виявляється, що креслення такі спеціалісти читати не вміють, плутають деталі, а запитати у виробника бояться — щоб не показати своєї некомпетентності. Результатом може стати не лише зрив строків і фінансові втрати, іноді доходить і до обриву деталей, руйнування обладнання, а найгірше — можуть постраждати люди. Якщо ви все ж вирішили зекономити й залучити неспеціалізовані монтажні організації, радимо замовити хоча би послугу шефмонтажу від виробника: так ви будете впевнені, що на майданчику є спеціаліст, який допоможе прочитати креслення, відповість на питання. До того ж лише за умови надання послуги шефмонтажу кожен виробник надає гарантію на своє обладнання.

 

Експлуатація: до чого слід бути особливо пильним?

Найсерйозніші ризики на вже діючому елеваторі: падіння в зерно, падіння з висоти або в завальну яму, потрапляння частин одягу, ніг і рук у рухомі механізми. Серед найпоширеніших причин пожеж на елеваторі: потрапляння металевих предметів на робочі органи вентиляторів, завали норії, обриви норійної стрічки й несправності електрообладнання.

Спричинити пожежу може й недостатнє очищення зерносушарки, як того вимагає регламент, сушіння дуже засміченого зерна і, звісно ж, порушення правил експлуатації цього обладнання працівниками. Наприклад, коли оператор намагається самостійно розв’язувати проблему з тліючим зерном і наражається на ризик отруїтися чадним газом. Травми та навіть летальні випадки трапляються, коли обладнання береться лагодити робітник без відповідної кваліфікації та досвіду, коли розпочинають робити ремонт обладнання, попередньо не знеструмивши його, або експлуатують його несправним. Спричинити падіння силосів і наразити на ризик працівників може й неправильне завантаження та вивантаження зерна в ємності. Небезпечна також експлуатація силосу із сировиною більшої насипної щільності від максимально допустимої за паспортом обладнання.

 

Навчання має бути регулярним

Навчати персонал потрібно як під час уведення елеватора в експлуатацію, так і далі, що один-два роки. Адже саме через нехтування відповідним навчанням і належною підготовкою працівники найчастіше порушують виробничі процеси й правила охорони праці, виводять із ладу дороговартісне обладнання, а найнеприємніше — самі наражаються на небезпеку.

До речі, допомогти у навчанні може й виробник елеваторного обладнання. Адже наразі в Україні немає навчальних закладів чи хоча б курсів, де навчали б таких фахівців, на них і досі великий попит і навіть дефіцит на зерносховищах, тож таке навчання і передача досвіду надзвичайно важливі для наших клієнтів.

 

Автоматизація — сучасна відповідь викликам безпеки

Як вона допомагає убезпечити елеватор?

Знижується втручання людини (а отже, і вплив людського фактора) у виробничі процеси.

Потрібно в рази менше персоналу для обслуговування.

Робітникам не треба весь час перебувати на висоті чи біля небезпечного обладнання — у цьому допоможе віддалене управління.

Програма вчасно просигналізує про можливі проблеми з обладнанням, потребу в заміні деталей чи плановий ремонт. Це допоможе не лише заздалегідь замовляти запасні частини для ремонтів і уникати простоїв і фінансових втрат від них, а й запобігати аваріям і травмуванню людей.

Ми чітко переконані: найбезпечніша — лише автоматизована зерносушарка. Оснащуємо нашу зерносушарку датчиками вхідного та вихідного рівнів вологості зерна: тож робітникам не потрібно перевіряти її у вивантажувальному бункері чи, тим більше, підійматися наверх. За допомогою датчиків тут також визначають запиленість у зоні агента сушіння та в зоні охолодження, а також рівень вібрації обладнання. А завдяки датчикам перегрівання зерносушарка автоматично вимкнеться, якщо температура в ній перевищує максимально допустиму.

 

Не залишайте елеватор без ТО

Хіба станете ви, придбавши авто преміум-класу, обслуговувати його на неофіційних станціях, використовувати неякісне пальне, обходитися без техогляду й заміни мастила? Звісно, що ні. Так само й елеватор — це величезний набір різного роду дороговартісного обладнання, яке потребує відповідного рівня сервісу.

Обов'язково проводьте три типи регулярних оглядів: щоденний, плановий і міжсезонний. Дотримуйтеся відповідних процедур, заздалегідь плануйте ремонти. Не доводьте обладнання до критичного стану й не наражайте на небезпеку працівників! Адже все починається зі, здавалося б, незначних дрібниць: не змастили вчасно, не замінили підшипник, не проконтролювали датчик, продовжили роботу за наявності стороннього шуму, не помітили протікання…

Корисно також запрошувати для огляду й сервісну бригаду виробника — професійний погляд незацікавлених у приховуванні недоліків спеціалістів допоможе виявити огріхи в експлуатації та запропонувати коригувальні дії. Наразі зерносховища все частіше практикують передачу сервісного обслуговування елеватора на аутсорс. Це дає змогу власникові елеватора повністю передати профілактику, техобслуговування та необхідні ремонти у відповідальність висококваліфікованих зовнішніх фахівців — щоб запобігти несправностям і простоям обладнання, уникнути фінансових втрат і ризику травмування працівників.

 

 Безпечний елеватор — це відповідально

Дбати про безпеку елеватора ще від початку його проєктування — відповідально щодо працівників і вигідно для репутації підприємства. Тож обирайте лише відповідне чинним українським стандартам і нормам охорони праці обладнання, контролюйте дотримання правил охорони праці на вашому підприємстві, регулярно навчайте співробітників, автоматизуйте процеси по-максимуму, а монтаж, обслуговування, огляди та ремонт довіряйте лише професіоналам. Так ви будете спокійні за безпеку вашого елеватора й матимете позитивний імідж соціально відповідального бізнесу!

 

А. Сухина

a.sukhina@univest-media.com

журнал «Пропозиція», №9, 2020 р.

Ключові слова: безпека на елеваторі

Інтерв'ю
Німець Дітріх Трайс уже 20 років живе й працює в Україні. За цей час він привів у країну інвесторів, які вклали сюди десятки мільйонів доларів. Останніми роками пан Дітріх працював директором агрофірми спочатку у одного, потім у іншого з... Подробнее
Органіка
Садівництво належить до найперспективніших галузей аграрного сектора. Інтенсивні сади у поєднанні з органічним садівництвом збільшують можливості експорту продукції.

1
0